Buitenland. m Marktberichten. De Cooksdorp, 15 Juli. Onze plaatsgenoot J. M. Lammers heeft 10 en 11 Juli j.l. aan het stadsgymnasium te Doetinchem met gunstig gevolg examen afgelegd voor de 6e of laatste klasse. Een jongetje van vier jaar kreeg Dinsdag morgen op de Nassaukade te Amsterdam al spelende een knikker in de keel. Dadelijk begaf hij zich huiswaarts, maar zakte onder weg inéén. Een dokter, die door een der omstanders gehaald was, kon slechts den dood constateeren. Sedert acht dagen woedt een brand in den veenachtigen grond aan den buitenkant van den zeedijk, bewesten Hellevoetsluis. Hoe die ontstaan is, valt niet met zekerheid te zeggeD; wél, dat hij in dien grond voedsel genoeg vindt. De brand strekt zich over een lengte van meer dan 150 en eene breedte van verscheidene meters uit. Men heeft tevergeefs getracht hem met eene brandspuit te blusscheneen aantal mannen zijn aan het werk gezet, om breede diepe greppels te graven rond het brandende stuk grond. Nabij Warmond heeft Maandagavond omstreeks halfzeven een spoorwegongeluk plaats gehad, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Juist op het oogenblik, dat de stoomtram van de N. en Z.-Hollandsche Stoomtram-Maatschappij den overweg tusschen Warmond en Voorhout passeerde, kwam de sneltrein van Parijs naar Amsterdam daar langs. De laatste wagen van de tram, waarin gelukkig geen passagiers zaten, werd door de locomotief aangereden en geheel verbrijzeld de conducteur, die achter op het bordes stond, had nog juist den tijd er af te springen, maar bekwam daarbij een wond aan het hoofd. Een pleegzuster, die in een der andere wagens van de tram had gezeten, legde hem een verband aan. Wrak gevonden. In den laatsten tijd klaagden de garnalenvisschers, die in het Goereesche Gat hun bedrijf uitoefenen, er over, dat hunne netten van tijd tot tijd bleven haken. Zij veronderstelden, dat er een wrak „bloot" was gekomen. Nu en dan werden er zelfs kogels opgehaald. Hierop besloot de welbekende duiker Frans de Geus, van Stel lendam, eens een onderzoek in te stellen. Maandag heeft hij aan dat voornemen gevolg gegeven. Hij bracht o. a. wijn in minder gewone flesschen boven. Men meent het wrak van een oorlogsschip gevonden te hebben. De circulaire van den minister vaniustitie betreffende de vervolgingen is, volgens een schreven uit Friesland aan het ,,Hbl," daar verschenen als een verkwikkende regenbui na een langen tijd droogte. Men kan zich, volgens dezen schrijver, geen denkbeeld vormen van den goeden indruk, dien deze circulaire op alle wel denkende ingezetenen van Friesland heeft gemaakt. En meer dan eens heb ik dezer dagen zoowel mannen van stand en rang als eenvoudige burgers den minister hooren toejuichen, als had hij een heldendaad gedaan. Wat hier zoo dikwijls in besloten kring werd gezegd, zegt thans ook de minister, dat „menig maal vervolgingen zijn ingesteld, die het algemeen belang, noch de openbare orde noodzakelijk of raadzaam maakte." Niet overal werd natuurlijk door overyver gezondigd, maar toch menigmaal zooals de minister verklaart liet men geen woord dat voor den veldwachter eenigszins onaangenaam klonk, aan den kant gaan; elk oneerbiedig woord door een halfbeschonkene over een burgemeester geuit, werd als majesteit schennis aangemerkt: menig politie-en justitueel ambtenaar meende in allen ernst, dat de openbare orde en h6t openbaar gezag zulks eischten. Dat onder dit alles veel socialisten-vrees school, lijdt bij mij geen twijfel. Maar zooals reeds meermalen is gezegd, vrees is een slechte raadgeefster. En zoo kwam men erlangzamerhand toe, om den Romeinschen regel minima non curat praetor, d.i. om kleinigheden bekommert de overheid zich niet geheel over het hoofd te zien en van alles procesverbaal op te maken. Dit heeft vele gemeente- en rijksveldwachters langzamerhand zoo gehaat gemaakt, dat als de circulaire van den minister geene verbetering brengt, te met een escadron huzaren noodigzal zijn alleen om het corps politie te beschermen". Ernstige vergrijpenvernieling van eigendommen, stelselmatig verzet of beleediging, mogen natuur lijk niet ongestraft blijven. Maar men mag juist hier niet overdrijven. Men moet de teekenen der tijden verstaan en niet omkeering van maat schappelijke toestanden zien, daar waar slechts sprake is van eene vrijmoedige bespreking van de arbeidersbelangen. Uit Elp schrijft men In het heideveld van hier en Zwiggelte heeft eene groote heidebrand gewoedhet vuur smeult in de lage gedeelten van het veld voort. Meermalen werden krachtige pogingen aangewend om het vuur te blusschen, zonder gewenscht gevolg. De schapenhouderij te Zwiggelte wordt door deze vernieling zeer bedreigd. Het is te hopen, dat aan deze heide branden eens paal en perk worde gesteld. Als men in aanmerking neemt, datde heide voor veevoedsel in den winter f 3 per wagenvracht kan opbrengen, dan is het waarlijk te dwaas deze in brand te steken. Voor ruim 8 dagen is door onbekende oorzaak brand ontstaan in het zoogenaamde Westerveen in de gemeente Wierden, gelegen ten noorden van de spoorlijn Zwolle Almelo. Tot heden heeft de brand zich over een opper vlakte van bijna 100 hectaren verspreid en neemt door de aanhoudende droogte nog alle dagen toe. De veengrond heeft van dezen brand niet veel te lijden, alleen de bovenste laag, ter dikte van circa V» centimeter, gaat verloren; erger is het evenwel met de turven, hiervan zijn er reeds eenige duizenden ver brand. De vorige week zijn pogingen aange wend om den brand te blusschen, dit mocht evenwel niet baten. Uit Dinksperlo schrijft men o. a. aan de „Arnh. Ct. Een woord van lof mag niet worden onthouden aan ons gemeentebestuur, hetwelk de belangen der ingezetenen zoo ter harte gaan. Wegens de droogte zijn de gemeentepompen 23 uren per dag gesloten. In de volgende bewoordingen vindt men dit op een der pompen kenbaar gemaakt„Van 12 1 uur is hier water, uitsluitend voor drinkwater gebezigd, en hoog stens drie emmers per gezin, verkrijgbaar". Doch aan de andere zijde der pomp hangt een bord met het opschrift Voor de gezond heid schadelijk drinkwater." Men schrflft uit 's-Gravenhage aan de „Zutph. Courant „Bjjna tegelijkertijd komt uit Amsterdam, uit Maastricht, uit Roermond en uit 's-Hertogenbosch, een zelfde noodkreet tot ons. De noodkreet luidt Ellendig is het gesteld met de woningen der arbei dende klassenreeds veel te lang is verzuimd daarin afdoende verbetering te brengen. Merkwaardig is vooral de beschouwing, die de algemeene rappor teur van den Geneeskundigen Raad te 's-Hertogen bosch, over de verslagen en tabellen voor de ver schillende gemeenten toevoegt, merkwaardig om den inhoud, die getuigt van diepe verontwaardiging, maar merkwaardig ook om den persoon, die het rapport heeft onderteekend. Dr. M J. Godefroi is een nestor onder de Neder- landsche medici, een geleerde doorkneed in de practjjk 6n in geheel Nederland bekend en geacht. Welnu, deze medicus schreef reeds in 1873, dus twintig jaar geleden„In die bedorven holen, met hunne de lucht verpestende rioien en goten, waar onmatigheid en verdierljjking schier onbeteugeld heerschen, waar de onreinheid haar toppuut heeft bereikt, daar brengen uitwasemingen van den mensch zeiven en zflne vuile omgeving, miasmen, éven kwaadaardig als ze uit de moerassen opstijgen, het bederf in zijne sappen. Neen waarlijk het is niet toevallig, dat ziekten en de dood een bepaalde voor liefde hebben voor enkele klassen der bevolking, voor geheele straten en stegen, in de overbevolkte gedeelten der groote en kleine steden. Zoo daar geene ziektefabrieken aanwezig z(jn, men vindt er stellig ziektenmagazijnen, en in die magazijnen een voorraad smetstof, groot genoeg om ook in de betere wijken haar vernietigenden invloed te doen gevoelen." Thans schrijven wij 1893. Wat is er in dien tijd gedaan om verbetering aan te brengen? Niets, is het antwoord van den heer Godefroi, ja toch zoo voegt hij er ironisch bij - er is wel iets gedaan: „in tijden,waarinepidemiënheerschten, heeft men van die ellendige verblijven de muren laten witten en aan de bewoners frisch stroo uitgedeeld om op te liggen 1 Dr. Godefroi schat de meerdere sterfte ten gevolge van den woningnood op 20 pet. Van de 100 personen, zoo schrijft hij, die daar onder de ongelukkigste omstandigheden jaar op jaar den dood ten prooi vallen, hadden door beter toezicht enz. minstens 20 voor hunne familie bewaard kunnen blijven en, voegt hy er b(j.- „dat dit niet geschiedt, dat het niet sedert lang geschiedt is, het strekt tot schande van onze Maatschappij, tot schande van den Staat, wien toch aan het gezond zijn en het leven zflner burgers zooveel gelegen ligt." Zeker, dat is krasse taal, maar is het wonder, dat de verontwaardiging de overhand krijgt, als men 40 jaren lang altijd door tot het nemen van maat regelen om in den onhoudbaren toestand verbetering te brengen, heelt opgewekt en de hooge autoriteiten er nauwelijks notitie van nemen? In het Pruisisch Huis van Afgevaardigden heeft Prof. Virchow bij het beraadslagen over de cholera verklaard, dat het noodig is, verbetering te brengen in veel, wat op de openbare gezondheid betrekking heeft, en ontsmettingsmaatregelen in te voeren. Hij voegde er bij, dat men ook de andere besmettelijke ziekten niet uit het oog moest verliezen. De diphtheritis b.v. maakt ieder jaar meer slachtoffers dan de cholera. Ten slotte beval hij het verbranden van de dooden in tijden van besmettelijke ziekten aan. Een boer te Possenick, in Saksen-Meiningen heeft een boek, waarin jaar op jaar de oogst van veevoeder is opgeteekend. De slechtste oogst tot dusverre was die van 1842, namelijk 58 wagens hooi en 12 wagens klaver. Maar de is nog veel minder geweest, 17 wagens hooi en volstrekt oogst van 1893 namelijk slechts geen klaver! Men komt binnen of vindt in Rijn-pruisen geen koffiehuis op een der tafels een doosje staan, met een gaatje er in, waarin de bezoekers de puntjes hunner sigaren werpen. Voorts staat in bjjna elk koffiehuis een soort van spaarpot, waarin menigeen de enkele penningen werpt, die hjj bjj de betaling terug ontvangt. De macht van het kleine wordt daar schitterend bewezen, In het afgeloopen jaar hebben de 19 Rijnland sche sigarenpuntjesvereenigingen met 1982 leden 4569 ponden sigarenpuntjes en 25,000 mark inge zameld, waarvoor 1726 arme kinderen met Kerst feest een stel warme kleeren konden bekomen. Men mag het gelooven of niet, zegt de „Indép. Beige, het heeft Vrjjdag in Italië gesneeuwd. Uit Cuneo wordt gemeld, dat een trein, die aldaar van Lirmino, op 100 M. hoogte, aankwam, met een dik sneeuwkleed bedekt was. In Noord Italië en Zuid Frankrijk is het den laatsten tijd trouwens zeer koel geweest en regende het aanhoudend. Bij een wolkenloozen hemel en eene kalme zee maakten Zaterdag 32 personen van Skegness (Lincolnshire; een tochtje met het pleizierjacht „Shannon". Zjj waren eenigen tjjd in zee, toen plotseling eene hevige donderbui kwam opzetten, vergezeld van een krachtigen rukwind uit heta( westen; de wiDd was eerst zuidoost. Het jacht sloeg om. Van de kust kon men het zien gebeuren, booten werden uitgezet, doch men slaagde er slechts in 3 der opvarenden te redden 29 verdronken; 13 lijken zyn nog slechts gevonden, Een der geredden was nog nooit op zee geweest doch daar hjj uitstekend kon zwemmen, wist h zich ondanks de hooge zee boven water houden zonder als echt stedeling overjas en wandelstok prjjs te geven Twee werkstakingen van mijnwerkers iif[e Engeland zjjn reeds bekend en het laat zie aanzien dat dit aantal vermeerderen zal. steenkoolnijverheid in Engeland verkeert in eeif)( zeer hachelijken toestand. Op eene bijeenkoms van mijneigenaars te Londen werd onlangfA besloten, het loon 25 pet. te verlagen. Ook eene vergadering te Manchester was een sterki partij voor een dergelijke verlaging. Zoo gaal men een ernstigen strijd met de werklieden ti gemoet, want zeker zullen velen evenals de 8001 arbeiders in Forest of Dean, van welke een telegram melding maakt, hunne toestemmin weigeren voor eene loonsverlaging van 25 pet. die de werkgevers wegens de daling der pr^zei geboden achten. Volgens de „Daily Chronicle" heeft de mi): werkersbond tegen Zaterdag a.s. een algemee; werkstaking uitgeschreven, aan welke 200,0 man zouden deelnemen. B te ij® enW 00 B Leiden, 14 Juli. Ter markt werden hede aangevoerdOssen stuks f 115 a f 265 28 Stieren f 42 a f 210Veulens stu af— 77 kalfkoeien f 112 a f 25! Melkkoeien f 112 a f 252; 45 Varekoeien f8 a 185; 100 Vette koeien f 115 a f 265 Vette kalveren f 25 a f 65, 33 Magere ka veren f 4 a f 9Graskalveren f af 720 Vette Schapen f 18 a f 26.—; 486Schape (weide) f 0 a f 21,— Paarden f af Bte r (t a] 0 00]

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2