N#. 605. Zondag 23 Juli. A#. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL BEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en ande: e landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. VERKIEZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL brengen ter kennia van belanghebbenden, [dat afschrift van het proces verbaal van opening der stembriefjes ter benoeming van vier leden van den Gemeenteraad, op heden is aangeplakt en ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Texel, 19 Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 22 Juli 1893. - De uitslag van de Vrijdag 21 dezer 'I gehouden aanbesteding voor de verlichting aan Jde verschillende dorpen, was als volgt: per lantaarn. Pen BurgW. de Wijn f 7.3B OudeschildM. Hammer 5.64 Aan de HavenM. Vlas 10.— Pen HoornJ. Kiljan 5.50 Cocksdorp, A. Knol6.74 Pe WaalJ. Bruin Cz. 8.74 Pe Koog, H. Luitze 7.— OosterendP. P. Kuiper 5.45* n I - De herstemming, noodig voor de verkiezing Q jvan nog 2 personen, tot leden van den it (gemeenteraad, welke bij de gehouden verkiezing ie peen volstrekte meerderheid van stemmen d [verkregen, is bepaald op Dinsdag 1 Aug. a. s. Oudeschild, 21 Juli. In een der weezen- iutten nabij Brakenstein, zou dezer dagen een :naap het leven verloren hebben, indien niet log juist in tijds hulp ware gekomen. Een jongen poogde er met zijn klomp water scheppen, doch stortte voorover in den put. !en paar makkers lieten een touwetje zakken, ,t de drenkeling greep, doch bij het optrekken irak dit en tuimelde de knaap weer onder ,ter. Gelukkig daagde er nu iemand op, die den mgen weer boven wist te brengen en uit den rat trok, die 1.7 Meter water bevatte. - Na dat er in de aanbrengst van haring mige dagen stilstand was gekomen, arri- eerden te Vlaardingen in de vorige week binnen 4 uur niet minder dan 47 loggers, alle met volle "ngen pekelharing aan boord, te zamen ragende 18,828 ton. Gelijktijdig kwamen Maassluis 33 loggers binnen met 9364 ton, dat in een etmaal de enorme hoeveelheid a 23,192 ton pekelharing werd aangebracht. - Bij kon. besluit van 15 dezer is aan n heer mr. C. Pijnacker Hordijk, op zijn erzoek, een eervol ontslag verleend als 'üverneur-generaal van Nederlandsch Indië, der dankbetuiging voor de vele en gewichtige iensten door hem aan den lande bewezen, met bepaling dat voormeld eervol ontslag kend zal worden in te gaan met den dag, 'czd waarop hij de functiën van gouverneur-generaal aan zijnen opvolger zal hebben overgegeven. Bij kon. besluit van gelijke dagteekening is benoemd tot gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië de heer jhr. C. H. A. Van der Wijck, oud-vice-president van den raad van Nederlandsch-Indië, met bepaling dat hij als zoodanig optreedt den dag, waarop hij te Batavia zal aankomen. Eene heele drukte op eene der plaatsen van den heer Bauduin in den Houtrakpolder geeft nog steeds de oogst der groene erwten. Deze zijn door eenige Fransche heeren gekocht, die een paar Amsterdammers als tolken bij zich hebben. Eene groote menigte, vooral kinderen, zijn aan het plukken en ontvangen daarvoor 17s cent, des Zondags 2 cent, per kilogram. De erwten worden door eene machine gedorscht of liever gepeld, vervolgens worden zij door stoom gekookt, komen onder de pekel in vaten en worden zoo naar Frankrijk verzonden, alwaar zij later, in bussen overgepakt, waarschijnlijk als doperwten in den handel zullen komen. Maandag-avond te ongeveer halfnegen sloeg de bliksem in de Ned.-Herv. kerk aan het Noordeinde te Assendelft, met het gevolg, dat de kerk geheel afbrandde. Omtrent dezen brand meldt men Om 9 uren werd men den brand gewaar en te ruim 11 uren stortte met vreeselijk geweld de toren naar beneden, evenwel zonder ongelukken te veroorzaken aan de belendende perceelen. Uit voorzichtigheid gaf men vóór den val geen water. De kerk is verzekerd voor f 86,000. Vóór 4 jaren plaatste men een orgel daarin voor pl. m. f 9000. Te Wezep (Oldenbroek) heeft zich, blijkens bacteriologisch onderzoek, een geval van Aziatische cholera voorgedaan. Door den schrijver der brieven uit de hoofdstad aan de „Ass. Crt." wordt het volgende gemeld Een grappig staaltje hoe zeer geheime stem ming in het bureau zelf, door de nieuwe kies wet voorgeschreven, noodig is, kan blijken uit het volgende feit. In „Café Flora" werd Zondag j.l. een meeting, uitgeschreven door de vereeniging „Algemeen Belang, Buurt IJ IJ", gehouden, waarin ge meentebelangen en candidaten werden bespro ken. Slechts één candidaat, de heer Zegers Veeckens, was ter vergadering tegenwoordig hij zette op korte, duidelijke wf)ze uiteen, wat hfj wilde en scheen zich in de sympathie der aanwezigen te kunnen verheugen. Naast een tafeltje, waaraan twee verslag gevers waren gezeten, zat een burgerman in zyn Zondagspak. Hy luisterde met open mond naar de voor hem kennelijk zeer welsprekende woorden van den candidaat. „Dat is knap gezeid," mompelde hij voor zich zelf heen en zich tot een der verslaggevers wendende vroeg hij„hoe heet die heer „Zegers Veeckens", luidde het antwoord. Onze kiezer haalde daarop een netjes inge vuld stembiljet uit zyn borstzak, zag dit in, toonde het aan zyn buurman en zeide zuch tende: 't Spyt me, maar ze hebben hem er niet op gezet!" Een comisch-tragisch tooneel leverde in de vorige week eene verkooping op in de ven duzaal van den heer Becht te Bergen op Zoom. Er werd geveild de failliete boedel vaneen bakker. Schreiend van droefheid stond de vrouw des bakkers bij hare meubeltjes den verkoop af te wachten. De zaal vulde zich van lieverlede met publiek en toen de ver kooping een aanvang nam bleef alles doodstil. Niemand der aanwezigen bood, hoezeer de deurwaarder en omroeper ook pogingen aan wendden om de waren aan de man te brengen. Het gesnik van de arme vrouw veranderde van droefheid in vreugdegeschrei, toen zij al haar huisraad kon terugkoopen tegen 10 cents per stuk. Volgens het „L. Dbl." werd door de firma C. Kooyker j.l. Zondag eene briefkaart ontvangen, welke den 13 den Februari 1878 uit Dordrecht verzonden werd en alzoo ruim 15 jaren onderweg is geweest Zaterdagmiddag begaf zich Tj. Stienstra te Harlingen naar het spoorwegstation, kocht een kaartje naar Winschoten, waar hij voor nemens was te spreken, en nam plaats in den treinmaar even vóór het afluiden namen bij hem plaats een rijksveldwachter en een politieagent, die hem aankondigden, dat hij de reis voorloopig niet verder zou voortzetten dan Leeuwarden, om zijn jaar gevangenisstraf te ondergaan. Alzoo geschiedde het ook, na een jaar mag hij verder gaan. Een zonderling heer. In de drukkerij der „Amersfoortsche Crt." kwam Maandag avond zekere S., officier der schutterij, met een schuttersgeweer gewapend, binnen, blijk baar met het doel om den uitgever van bovengenoemd blad met het meegebrachte wapen te tuchtigen. Tusschen beide mannen schijnt een ernstig geschil gerezen te zijnten minste, reeds vroeger heeft de heer S. den uitgever ook al bedreigd en het was noodig, dat de politie hem beschermde. Van de toe gedachte tuchtiging kwam Maandagavond ook niet veel terechtden schutter-offlcier werd door de knechts der drukkerij het geweer ontnomen, en de man werd de deur uitgezet. Toen de politie op kwam dagen, stormde S. nogmaals binnen, doch werd toen achter slot gebracht. Het geval baarde heelwat opzien. Bij een militairen marsch van het garnizoen te Breda, bleven dezer dagen wegens het warme weder de helft der soldaten achter. Naar aanleiding daarvan heeft dr. Kühne, officier van gezondheid le kl. te Breda, aan den minister van oorlog een request gericht, waarin hij verklaart, dat voor den infanterist niet deugen: lo. de zware schako; 2o. het riemstelsel; 3o. de zware bepakking, dat daardoor in oorlogstijd de soldaten in massa zullen achterblijven en deze bepakking zullen wegwerpen. Hij wenscht daarom dat de schako veel lichter zal worden en de handschoenen zullen vervallen; voorts wil hij den ransel doen vervallen, en de achtertasch doen ver voeren met sportkarren. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1