Buitenland. f' Men schrijft aan de „Ass. Ct." Hoewel er in den varkenshandel in de laatste weken minder leven is en het vervoer van het zuiden van Drenthe naar het noorden aan merkelijk is gedaald, blijft men toch aan eene voordeelige varkensfokkerij in de naaste toekomst gelooven, zoodat men er zich voordurend op blijft toeleggen om varkens te fokken. Uit Amsterdam wordt gemeld Als eene groote bijzonderheid en hooge uitzondering mag gemeld worden dat een knaapje van even tien jaren in de vorige week bij het toelatings-examen voor het gymnasium alhier in alle vakken zóó uitmuntend voldeed, dat examinatoren en curatoren geen bezwaar hadden hem tot de lessen in September a. s. toe te laten. De knaap had gedurende 4 jaren eene school derde klasse bezocht. Een gezelschap Leeuwarders, dat in den omtrek dier stad een zeiltochtje maakte, sloeg in het Woudmansdiep, een vaarwater op de grenzen van Tietjerksteradeel, met zijn scheepje om, waardoor allen te water geraakten. Niet dan met veel inspanning werden vier drenke lingen geredde vijfde, eene jonge vrouw, vond den dood in de golven. Eerst geruimen tijd later werd het lijk der ongelukkige uit de diepte opgehaald. Bij den veehouder J. de Veer, onder Schagen, heeft zich onder zijne varkens een geval van vlekziekte voorgedaan. Het beest is volgens de voorschriften der wet verbrand. Het eigenaardige in dit geval is zeker, dat het aangetaste dier een bloedvarken was, een met bloed en vleesch in de eerste weken gemest varken, hetgeen tot heden een radicaal middel tegen deze gevreesde ziekte was. De „Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid in Neder land" heeft zich tot verschillende Maatschappijen gewend, waaronder de „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" den „Volksbond tegen drank misbruik," de Maatschappij van Nijverheid," het „Algemeen Nederlandsch Werkliedenver bond," om elk een lid aan te wijzen voor een commissie, die zal rapporteeren over de vraag welke wettelijke maatregelen in verband met de woning-kwestie genomen behooren te worden. Vele landbouwers in en rondom Breda hebben onder elkander besloten geen tiend van hunnen oogst meer af te staan, daar zij het niet meer als oogst beschouwen, maar uit sluitend alsbeestenvoer moeten gebruiken. Te Heerenveen hield de gemeentelijke brandweer d. d. eene oefening met de brand spuit. Een jongen stond vlak voor den pijpen houder, die een waterstraal op den knaap richtte, vlak in het aangezicht, hevig kermende en uit een zijner oogen hevig bloedende, viel de jongen tegen den gronder werd dadelijk geneeskun dige hulp ingeroepen. De politie heeft tegen den spuitgast proces-verbaal opgemaakt. Bij elke verkiezing hoort men spreken van het „zoet gefluit van den vogelaar", waarnaar men evenmin mag luisteren als naar de stem van „lokvogels". Te Utrecht was bij de gemeenteraadsverkiezingen van Dinsdag het vogelenheir in hoogste glorie. De presidenten der beide onder-bureaux waren de heeren Vink en Mees, en aan het hoofdbureau in het stadhuis zetelde de heer Reiger. Omtrent de behandeling der kieswet in de tweede kamer schrijft de Haagsche correspondent van de N. Gr. Ct. Op één punt schijnt men nog volkomen in het onzekere te verkeeren, nl. ten opzichte van het standpunt, door de Regeering in te nemen tegenover de zeer zeker te verwachten ingrijpende amendementen. Volgens sommigen zou de heer Tak niet bereid zijn tot eenige concessie en vast besloten zich tegenover elk amendement van principiöelen aard schrap te zetten met de portefeuille in de hand. Anderen daarentegen beweren dat het zoo'n vaart niet loopen zal, ook door de wijze waarop het debat vermoedelijk zal worden gevoerd. Men zou nl. na een paar weken van algemeen debat een voorstel krijgen, niet enkel van liberalen of anti-liberalen, maar van voor- en tegenstanders, om de alsdan zeker reeds ingekomen amende menten van groot gewicht ter fine van nader onderzoek naar de afdeelingen te verzenden. Op die wijze zou men tegen half* Augustus de behandeling staken en een nader schriftelijk overleg met de Regeering uitlokken, teneinde in 't begin der nieuwe zitting de discussie te her vatten en de quaestie tot een oplossing te brengen. Inderdaad zou iets dergelijks misschien, ter voorkoming van een „déraillement" niet zoo verwerpelijk zijn. Doch ik deel u hier slechts mee wat er nu en dan in de politieke kringen uitlekt. En omdat ik nu toch eenmaal op dien weg ben wil ik er wel bijvoegen, dat men al gevolgtrekkingen heeft gemaakt uit de gesprekken die bij de jongste samenkomst van onze eerste kamer zijn gevoerd; gevolgtrekkingen die de tweede kamer nog te meer dienen te doen waken tegen de onveranderde aanneming der ontwerpen- Tak, waarvoor zoo verzekerde een leider in onzen senaat zeker geen meerderheid in dien tak der tegenwoordiging ware te vinden. Een schipper en een veerman hebben den inwoners der gemeente Oijen eens laten zien, hoe gering de waterstand in de rivier de Maas is. Met hooge waterlaarzen hebben ze de Maas van den linker- tot den rechteroever doorwaad en passant een kaartje gelegd en een glas bier gedronken aan een tafeltje, geplaatst en natuurlijk door ankertjes bevestigd, midden in het vaarwater, 't Was wezenlijk iets verrassends, die twee lui daar te zien zitten midden in de rivier, waar nog eenige weken geleden de raderen der stoombooten het water schuimend en bruisend deden weg- spatten. Niet ver van Ginneken, bij de grens van België, aan den zoogenaamden „Paal," bevond zich eene landbouwerswoning, bewoond door Van Opstal. Deze woning met de schuur zijn Vrijdag eene prooi der vlammen geworden. Onder het branden miste men het kleinste kind van een paar jaar. Overal werd gezocht, doch nergens werd het knaapje gevonden. Eindelijk vond men het in een zandhok onder het bakhuis, in gezelschap van den hond, die zijn kleinen makker hier veilig waande. Een man, die het kind daar zag, wilde het spoedig naar de in angst verkeeren de ouders brengen, maar de hond duldde niet, dat men zijn be schermeling zou aanraken en beet zelfs den man in den arm. Eerst nadat de ouders nader kwamen, liet het dier het kind uit het zandhok gaan. Woensdag in de vorige week werd te St.-Anna Parochie aan de zeekust vermoeid en uitgeput een zwerveling gevonden, die zich bij de eenvoudige visscherlieden niet verstaanbaar kon maken. Niettemin werd hij op gastvrije wjjze onthaald en uitgehongerd als hy was, gevoed. Na eenige dagen daar vertoefd te hebben werd hy door den burgemeester in het verhoor genomen. Het bleek dat hij het Duitsch vrij vloeiend sprak, doch zoo, dat men mocht veronderstellen dat dit niet zijn moedertaal is. Hij deed zich voor dat hy uit Polen kwam en handwever van zyn beroep was. Op de vraag, waarom hij hier was gekomen gaf hij geen antwoord, maar toonde zich dan niet wel by zinnen. De 28-jarige man lykt ondanks zijn vervallen uiteriyk een man van beschaving te zijn en aangezien hy zich soms van enkele Russische uitdrukkingen bedient, is de veronderstelling niet gewaagd dat men hier met een politiek misdadiger te doen heeft. Hy is thans door de politie naar Leeuwarden gevoerd en in handen van den officier van justittie gesteld. Wellicht dat men daar zyn herkomst kan uitvinden. In de Planciustraat te Amsterdam woont sedert een halfjaar een vrouw. Dit op zich zelf is natuurlijk niets bijzonders, maar wel iets bijzonders is de eigen aardigheid van die vrouw, om met iedereen, met wie zfl in aanraking kwam, ruzie te maken en de gevolgen, die dit voor haar heeft gehad. Zy woonde dan in de Planciusstraat en stond met al haar buurvrouwen op een gespannen voet. Een half jaar had dit reeds geduurd, doch nu begon het die buurvrouwen toch wel een beetje te vervelen en zij maakte het de ruzie-zoekster zoo lastig, dat deze besloot te gaan verhuizen. En zjj verhuisde. Zfl verhuisde naar de Spaarndammerstraat. Maar hoe? Niet zooals elk ander verhuist,kalm, zonder dat iemand anders dan de naaste buren er iets van merken, neen, zij verhuisde op een manier, waarop waarschijnlijk nog nooit te voren iemand verhuisd is. Toen haar laatste vrachtje de oude woning verliet, stonden twee en dertig vrouwen gewapend met poken, tangen, blikken ketels, potdeksels en andere instrumenten haar op te wachten, en onder een oorverdoovend lawaai werd zij uitgeleide gedaan. Een eind verder in de straat voegden zich bij den stoet nog een dertigtal jongens, die elk een stok in de hand droegen, waarop een paar hout-vuurmakers waren gebonden. Deze werden aangestoken en zonder dat men toestemming er voor had, word een fakkel optocht met muziek gehouden. Op de Houtmanskade geraakte het geheele ver- huisboeltje in brand, maar gelukkig was een der gewezen buurvrouwen zoo menschlievend, haar een ouden ijzeren pot haar muziek-instrument te leenen, die nu als brandemmer gebruikt werd om den „uitslaanden brand" te blusschen. Verder ging het, zingend en tierend, tot aan de nieuwe woning. Daar aangekomen werd de vrouw door haar twee en dertig buurvrouwen nog eens voor het laatst afgeranseld en tot afecheid werden een aantal ruiten in haar nieuwe woning ingeworpen. Naar men zegt, heeft de huisheer haar nu reeds weer de huur opgezegd, zulk „rapalje" wilde hjj niet in zijn huis dulden. Uit Zelhem wordt aan de „Zutph. Ct." gemeld Een 67-jarig weduwnaar en eene 50-jarige weduwe meldden zich ten gemeentehuize aan om samen weder een echtverbond te sluiten. Op de mededeeling van den ambtenaar, dat de afkondigingen in eene aangrenzende ge meente (woonplaats der bruid) moesten plaats hebben, deed de bruidegom met aandrang het verzoek hem een jaar of tien jonger te maken dan hij werkelijk wasdesverlangd zou hij de moeite goed beloonen. Eerst na herhaalde en stellige verklaring van den ambtenaar dat hij hem in deze met geen mogelijkheid kon helpen, gingen de jongelieden in dat opzicht ongetroost heen. Uit een restaurant. Een man kwam met drie kinderen een klein restaurant binnen, en nadat zij allen plaats geno men hadden, zeide hyEn heb jelui honger jongens Ja. Wat zou je denken van saucysjes? Ja ja. Kellner, breng zes saucysjes, drie voor mij,l dat is negen. En dan wat brood. Een plechtige stilte volgde, waarna men niets I hoorde dan messen, vorken en lippen. De saucijsjes I smaakten blijkbaar voortreffelijk. Hoe vindt jelui ze Heerlyk. Nog meer? Ja, ja. t Kelner, breng dan nog wat saucysjes. Ook deze verdwenen. Toen bestelde de man! een glas bier en na het half leeg gedronken ter hebben nam hij zyn hoed en zeide tot de kinderen: I „Wacht een oogen blik, ik moet even hier naast I' een sigaar koopen." V Goed, goed 1 P Er verliep een minuut of vyf, een kwartier,! maar de man kwam niet terug. En de chef 1 kwam zelf naar de jongens toe en zeide je vader F3 blyft lang weg. 't Is onze vader niet, luidde het antwoord, wjj P' speelden buiten en toen vroeg hy ons of wy sausjjs-11 jes lusten en wij zijn met hem meegegaan. De correspondent te Weenen van de N. R. CL te- schreef den 13en dezer: Terwijl wij onder eene tropische hitte zuchten Iri en de straten wel uitgestorven schijnen, is hetf noorden van Tyrol in den nacht van den llen Ie op den 12en dezer door eene groote ramp ge- lor teisterd. Er heeft namelijk eene wolbreuk plaats|o< gehad, waardoor de dorpen Brixlegg, Wórgl enlai Kundl gedeelteiyk vernietigd en vele menschenin levens verloren zijn gegaan. De ramp werdl veroorzaakt door het plotseling zwellen en buiten Ier de oevers treden der Alpbach tengevolge van een Ine zwaar onweer. De anders zoo onaanzienlijke Kv beek was binnen weinige minuten tot een ver led vaarlyken stroom geworden, die, zijne beddingEjd verlaten hebbende, de binnen zijn bereik liggende Kon huizen van den grond losscheurde, menschen, lerl vee en bruggen in dolle vaart medesleepte en leg weilanden en akkers zoodanig onder rotsblokken lan en groote steenen bedolf, dat niet alleen de te lat veld staande vruchten vernietigd maar de gronden In tevens voor den landbouw verloren gegaan zjjn.l Het Bremer stoomschip „Red Sea", waarop 800 landverhuizers, meerendeels Russische Joden, 1^ is te Nieuw-York als smetvrij toegelaten, maail^i alle passagiers zijn, als ontbloot van middelen! i van bestaan, aangehouden, zullende de overheid F na onderzoek beslissen, hoevele er op kosten der Ipa

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2