Doopsgezinde Gemeente. niet in aanmerking te komen. Kainit en Duitsch Thomasphosphaat Marktberichten. Advertentiën Geschikte Personen KIEZERS. Een gouden Brochje, GINGER ALE, REUZENSPURRIEZAAD lÜ J. H. MOOJEN. Een vet Varhen PREDIKBEURTEN. ADVERTEKTIEN. Verloren Bierbottelarij de Pool." Te koop: Naaimachines ztjn wagon in vollen ren zich uit de voeten maakten. Met behulp van eenige agenten bracht lit] zijn gevangene naar een politiebureau, en Dinsdagavond is in het Boulogner bosch de wagen teruggevonden, maar zonder de 420 frcs. die hij bevatte. - Een Duitsch blad deelde dezer dagen mede dat de Joodsche assessor L. by zijn sollicitatie naar een rechterlijke betrekking een weigerend antwoord ontving. Hy verzocht aan den Prui- sischen minister van justitie Von Schelling een audiëntie en deze minister verklaarde, dat hij gedwongen was met de tegenwoordig heerschende strooming mee te gaan en daarom voorloopig niet in staat was een Jood tot rechter te benoemen. De minister gaf den heer L. zyn persoonlyk leedwezen over dezen stap, waartoe de omstan digheden hem drongen, te kennen. Kenmerkend voor de toestand in Duitschland is het, dat dit bericht in geen der Duitsche bladen is tegengesproken, zoodat men deze offlcieele toepassing van het anti semitisme, die overigens in stryd is met wet en recht, dus volstrekt niet onmogeiyk acht. - Brussel krijgt eindelijk zijn havenhet kanaal Brussel—Wildebroek wordt uitgediept, verbreed en tot de zee doorgetrokken. Het werk, waarvoor de plannen gereed en door de regeering goedgekeurd zijn, kost 33,400,000 frcs. en zal worden uitgevoerd door een maatschappij gevormd uit den Staat, de provincie Brabant, de stad Brussel en haar voorsteden, Vilvorde en Willebroek. De commissie neemt de uitvoering van al het werk en de explotatie van kanaal en haven op zich. De kosten zyn als volgt verdeeldde Belgische Staat geeft 4 millioen frcs. a fonds perdu en neemt verder 6,700,000 frcs. aan aan- deelen. De Kamers zullen dus 10 millioen frcs. hebben toe te staan. De provincie Brabant geeit 4 millioen frcs., de stad Brussel 12,400,000 frcs. de Brusselsche voorsteden, Vilvorde en Willebroek te zamen 6,300,000 frcs. Hiermede zyn alle belemmeringen, die de onderneming tot nog toe in den weg stonden, verdwenen, zoodat aan de verwezenlyking ernstig de hand kan worden geslagen. - Dinsdag opstaande vond de houder van het koffiehuis in den tuin der Tuileriën te Parijs zyn lokaal geplunderd. Op een spiegel was een stuk papier geplakt en daarop las hy „Laat een andermaal wat meer duimkruid in de lade, dan zult gij ons verplichten. De dranken waren goed." De waard bevestigde een met zes kogels geladen revolver aan de geldlade, in dier voege, dat, zoodra men haar opentrok, het wapen af moest gaan. Woensdagochtend heeft hy dan ook overvloedige 'loedsporen gevonden en de politie is nu druk ,an het onderzoeken. - Een geëlectriseerd paard. Onlangs won een wedren in Amerika een zeer middelmatig jockey met een dito paard, ondanks de mede- ging van de beste renpaarden, den eersten rys. Thans heeft de jockey erkend waaraan zyn overwinning had te danken. In zyn :ordel had hy een kleine electrische battery erborgen, waarmede hy tydens den rit zyn aard onophoudeiyk electrische stroomen over len rug zond. Daardoor werd het paard zoo ipgehilst, dat het al zyn mededingers voorbij ;elde. - De hoofdstad van Siam. „Een stad van vreemde 'genstellinfren" noemt een correspondent van de 'ew-York Tribune deze hoofdstad. Daar vindt men v. den stal van een heiligen olifant met electrische dichting en in 't algemeen de wonderlijkste ver lenging van nieuw en oud. De koning is een ihrander man met ruime denkbeelden die de Wes- ireche beschaving ter wille is, maar te kampen heeft et den weerstand van een ltjdefijk conservatisme. Bangkok is wel eens „het Venetië van het Oosten" moemd, maar zeker geheel ten onrechte. Of het iu moeten zfjn naar aanleiding van de miasmen, ie in beide steden welig opstijgen, maar in dat opzicht Venetië het niet by Bangkok halen. Het is mogelijk eene beschrijving te geven van de atmos- ir te Bangkok; daarvoor zou een quarto deel noodig inom ze te rangschikken zou men een scheikundige oeven, en als men dan de uitkomst voorlas, zou hoorder nog in zalige onwetendheid blijven. Alles >rdt op straat geleegd en van schoonmaken is 'H sprake, de stad van 350.000 a 600.000 zielen sterven de iwoners dagelijks bfl honderden wanneer een besmet- ike ziekte uitbreekt. En zoo iets wordt nog orderd door de rivier Menam (moeder van water) ondiep en ongelooflijk vuil is het water ziet uit als erwtensoep - en die by elk hoogwaterty de zee teruggedreven wordt, zoodat het water een brakke poel wordt. Het giftige, drabbige ter drinken de inboorlingen ongezuiverd, n de rivier zyn op tal van plaatsen huizen op jj stillen gebouwd, gedekt met palmbladeren. Deze tal na.fzun zyn particuliere woningen of winkels en soms zelfs een geheele markt aldus boven de rivier juwd waarop dan alle denkbare voorwerpen te >p zyn; ,t s d :s ik ee :h m tel eg a; ien dt. in igs ren lag is iter and i hij gen kan niet ïent post hen- Slzas het chen igen- iging mder i, die pende !m in aarna rrouv? loktei r een itiënt. t een l.toen n. In' moest indere,| q, met Het rivierleven is inderdaad het belangwekkendst en waariyk eenig in het Oosten en in dit opzicht herinnert Bangkok werkeiyk eenigzins, maar slechts flauw, aan Venetie. Niettemin is er nog heol wat meer belangryks, al was het alleen het beeld van Buddha, gemaakt uit één grooten smaragd, die twee voet hoog is. Men kan het echter moeiiyk van naby beschouwen, aangezien het 30 voet hoog is geplaatst. Alkmaar, 21 Juli. Graanmarkt. Aangegeven, totaal 260 Hectoliters, als 2 Tarwe f A f 14 Rogge 5,85 5,90 37 Gerst 4,25 4,50 44 Haver „4. 4,55 Paardenboonen Bruine boonen 6, 3 Citroen boonen Witte boonen 10, Duiven Rood Mosterdzaad 16 Koolzaad 8,50 127 Karweizaad „18, 18|25 Groene Erwten 9, 17 grauwe Erwten Vale nieuwe Wijker 9, Alkmaar, 24 Juli. Aangevoerd 10 koeien f 180 230; 174 vette kalv. f 35 h 80, per kilo 70 a 80 ct. 11 nucht. kalveren f5 9; 189 Schapen f 12 a f 20lammeren f f; 159 vette Varkens 36 50 ct. per KG. 19 magere dito f 14 A, f 17 Paard f a Amsterdam, 24 Juli. Aangevoerd 256 Run deren, le kwal. 70 ct., 2de kwal. 60ct.,3e kwal. 50 ct. per KG. 250 Melk- en kalfkoeien f 115 a 2358 Graskalveren f 61 nucht. kalv. f 4 651 Schapen f 56 Lammeren f h t 503 vette Varkens 36 42 ct. per KG. Formerend, 25 Juli. Aangevoerd 210 vette kalveren 45 a 75 ct. per kg.; 98 nucht. kalv. f 5 a 12 332 vette Varkens 40 A 46 ct. per kg. 62 magere Varkens f 14 A 23; 135 Biggen f5a f 10; 1469 Schapen en Lammeren; 479 Runde ren en 20 Stieren. Kip-Eieren f3. a f3.75 p. 100. Vette koeien, prysh. handel vlug f 0.50 a f 0,68 per k.g. Gelde koeien hooger in prys handel matig f 60 a f 100 per stuk. Melkkoeien, hooger in piys handel matig, f 80 a f 160 per stuk. Vette kalveren, pryshoudend handel vlug. Nuchtere kalveren, lager in prys, handel stug. Vette varkens, prysh, handel matig. Magere varkens en biggen, prysh. handel vlug. Vette schapen, prysh. handel vlug, f 14 a f23 per stuk. Magere schapen, prysh. handel vlug f 7 A f 16 p st. Lammeren, prysh. handel vlug. f 5 f 12 p. st. Londen, 24 Juli. Ter veemarkt zyn aangevoerd 1300 RuDderen, 12000 Schapen en lammeren; 15 kalveren, Varkens. Men noteert: Runderen 0,45 0,82s; Schapen en lammeren 0,55 a 0,82.: kalveren 0,35 a 0,65 varkens f a f Zondag 3o Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uur Ds. van Schaick. Waal. Voorm. 10 uur Ds. de Mazure. Ben Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Oosterend. Nam. 3 uur Ds. van Sohaick. Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Burg. Voorm. 10 uur Ds. J. Kooiman, van Barsingerhorn. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burgerleken stand der Gemeente Texel. van 19 Juli 25 Juli. Geene. ONDERTROUWD GETROUWD GEBORENElisabeth Cornelia, dochter van Leendert Daalder en Neeltje Wuys. Gerrit Maarten, zoon van Cornelis Blom en Heintje Mets. Trijntje, dochter van Willem Eelman en Gerritje Boon. Trijntje, dochter van Maarten Reuvers en Dieuwertje Buis. Neeltje, dochter van Willem Vlas en Neeltje Hemelryk. OVERLEDEN: Maarten Zym, 73 jaren, weduwnaar van Neeltje Kuiper. Hiske Plaatsman, 11 dagen, dochter van Jan Plaatsman en Grietje Visser. LEVENLOOS AANGEGEVEN één. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opgegeven, worden slechts DRIE- maal in rekening gebracht. ZONDAG 30 JULI 's voorm. 10 nnr zal a/d BURG eene preekbeurt voor de gemeente worden vervuld door Ds. J. KOOIMAN te Barsingerhorn. worden gevraagd in alle plaatsen van Nederland voor den verkoop van Effecten en Premieloten door eene sedert jaren te Amsterdam gevestigde firma. Hooge provisie en na gebleken geschiktheid vast salaris. Brieven franco lett. D by WILLEMS, TIMMERMAN Co. Eggerstraat 4, Amsterdam. De ondergeteekende wenscht met de aanst. herstemming voor lid van den gemeenteraad Eierland, 21 Juli '93. W. BRANS. tusschen DEN BURG en HET BOSCHJE. De vinder zal beloond worden. Bericht wordt inge wacht bureau Tex. Courant. Verkrijgbaar per fleschje 13 Cts. Zoomede verschillende andere Bieren en Mineralen. PRIJZEN CONCURREEREND. Weverstraat. Burg op Texel. voor groenvoeder in den a.s. herfst, verkrijgbaar by PIETER Jz. KOORN, Zandvrucht. Ondergeteekende bericht dat hy ruim voorzien is van Naaimachines, alsPfaff, verbeterde Singer en Saxonia, allen van de nieuwste constructie, werkende zonder gedruisch. Prachtige gebogen mahonie houten Kastende verbeterde Singer Machine lever ik thans voor f 30 contant. Aanbevelende, UE. Dw. D. Ph. VLESSING. niet te vergelyken met het Belgisch Ossophosphaat, Phosphate naturel en meer soortgelyken welke in geen verhouding van rentabiliteit staan met die van de Rheinisch Westfiilische Thomasphos phaat actiën Gesellschaft, hetwelk op iedere Landbouwtentoonstelling waar het geëxposeerd werd is bekroond, onlangs nog te Winschoten met het Eere diploma en Gouden medaille. Men leze hierover de verslagen van de Land bouw proefstations. Het succes in de laatste jaren met deze hulp- meststoffen op Texel behaald, heeft ondergetee kende aanleiding gegeven thans een scheeps lading te ontbieden welke dezer dagen alhier aankomt en waarvan reeds 3/4 deel is geplaatst. Lossing te Oudeschild en De Cocksdorp. Gegadigden vervoegen zich spoedigst ten kantore van J. H. MOOJEN, agent voor Texel van de maatschappy tot verkoop van Hulpmeststoffen in Nederland en Koloniën, gevestigd te Rotterdam en Dordrecht, alwaar ook alle andere hulpmest stoffen als Peru Gnano, Chili Salpeter, Super- phosphaat en anderen, op bestelling, van boven genoemde maatschappy verkrygbaar zyn. 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 I 9 9 9 9 I BUI

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 3