OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 608. Donderdag 3 Augustus. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dkn Bobo SO Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amtcrttta en andere landen met verhooging der porto's. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aaDgenomen by de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tkxil. Advertentiên vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. PERSONEELE BELASTING. De BURGEMEESTER van Texel maakt bekend, dat door hem heden is afgekondigd en aan den Heer Rijks-Ontvanger ter invordering uitgereikt het le voljaarsch kohier no. 2 voor de belasting op het personeel voor het dienstjaar 1893/94 en dat ieder daarop voorkomende belas tingschuldige verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 29 Juli 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. V ERKIEZINGE N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal van de inlevering en een van de op heden plaats gehad hebbende opening van stembriefjes, ter benoeming van 2 leden van den Gemeenteraad, is aangeplakt en ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Texel, den 2 Augustus 1893. F. KEIJSER, loco-Burgemeester. J._AJWESSTRASecretaris. TEXEL, 2 Aug. 1898. Bij de Dinsdag gehouden herstemming, ter benoeming van twee leden voor den Gemeente raad waren ingeleverd 270 stembriefjes. Hiervan bekwamen de Heeren Coninck Westenberg 161 stemmen. Brans 139 Boon 124 Strick van Linschoten 99 Zuodat tot leden van den Gemeenteraad zijn verkozen de Heeren WESTENBERG en BRANS. - De heer A. Kuiper, van Texel, deed in de vorige week te Utrecht met gunstig gevolg examen als Rijksveearts. - De markt van Maandag jl. kenmerkte zich door een groote aanvoer van wolvee. De handel was matig, de prijzen niet minder dan de vorige week. Voor Schapen werd van f 10 tot f 17 betaald er waren echter ook van zoodanige kwaliteit dat ze op verre na de Prijs van f 10 niet konden bedingen. Voor Lammeren was de prijs van f 5 tot f 6,50. Aangevoerd waren 828 Schapen, 109 Lammeren 4 Koeien, 1 nucht. kalf en 1 Varken. - De verjaardag van H. M. de Koningin- Regentes werd hier heden alleen herdacht door het uitsteken van enkele vlaggen. I Oudèschild, 1 Aug. Door eene vlet is gisteren op stroom opgevischt een scheepsra, waaraan niets bevestigd was dan eenig ijzer werk. Ook dreven er stukjes wrakhout. Ver moedelijk had een en ander al eenigen tijd in Lzee gezwalkt. r Een vroeger bericht, dat een viertal - pngenissen vol zijn, kaD, naar „Het Vad." Jgoeden bron verneemt, in dien zin worden wgevuld, dat op dit oogenblik alle gevange- Ben (behalve die te Leeuwarden) geheel bezet zijn, terwijl er nog een achterstand van ongeveer 1000 vonnissen te executeeren valt. Met het stoomschip „Dubbeldam" kwam deze week uit New-York te Rotterdam aan een 9jarige ouderlooze knaap. Dit kind kwam uit eene plaats, 250 uren ten westen van New-York gelegen, en maakte de reis, voorzien van eene kartonnen kaart, welke men hem om den hals had gehangen, en waarop stond Lipto, Ungarn. Bij aankomst stond de arme jongen schreiende op den wal. Naar men vernam, wonen zijne grootouders te Lipto. Op het Barendtsplein te Amsterdam braken eenige jongens een ijzeren afvoerpijp van een huis, vulde die gedeeltelijk metbuskrruit sloten de pijp aan beide zijden af en brachten doen een brandende lont door een gat in een der proppen bij het kruit. Een hevige slag volgde, waarna onmiddelijk een erbarmelijk gekerm gehoord werd. Een der jongens was door de stukken van de uiteenslaande pijp aan den hals en het gelaat ernstig gewond en moest naar 't Gasthuis vervoerd worden. De besmettelijke vlekziekte onder de varkens breidt zich in Drechterland meer en meer uit. Te Wervershoof, Twisk en de Streek zijn reeds vele dieren afgemaakt. Intusschen worden geene maatregelen ver zuimd, om de ziekte zooveel mogelijk te beperken. Het vleesch, voor zoover het niet voor de consumptie geschikt is, wordt vernie tigd en de hokken worden ontsmet. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan het hoofdbestuur van de „Friesche Maat schappij" mededeeling gedaan, dat van rijkswege dit jaar eene proefneming zal plaats hebben met de inenting tegen de nesmettelijke vlek ziekte der varkens in de gemeenten Wonse- radeel en Bolsward. Zooals we in een vorig nommer mede deelden, biedt de eigenaar van het by de prov. Friesland behoorend eiland Schiermonnikoog het thans te koop aan voor f 350,000. Mr. J. E. Banck gat zelf voor deze bezitting (in het jaar 1860) 98 duizend gld., dus vrij wat minder. We moeten hier echter by opmerken, dat Schier monnikoog in de laatste jaren heel wat vooruit gegaan is. Het bestaat echter bijna geheel uit klinklaar zand. Een vreemde naamSchiermonnikoog. Hoe komt men er by Laat ons eens zien. Oog beduidt eiland; het eiland dus der schiere of grflze monniken want schier (een Friesch woord) beduidt grijs. Deze monniken bewoonden het klooster Claarkamp teRinsumageest, naby Dokkum en tot 1580 behoorde het eiland aan dit klooster. Vandaar de naam. Het telt ongeveer 1700 inwoners, die bijna alleen van de scheepvaart leven. Vandaar, dat het eene bloeiende zeevaartkundige school bezit. Vele zeelui brengen gedurende den winter slechts een paar weken op het eiland door. Tegenwoordig behoort Schiermonnikoog ook tot de bladplaatsen van ons land. Als zoodanig beteekent het nog niet veel, maar toch neemt het bezoek meer en meer toe. Een stoomboot onderhoudt de gemeenschap tusschen Groningen— Zoutkamp, Oostmahorn (Friesland) en het eiland, dat tevens door middel van de telephoon met den vasten wal verbonden is. Het eiland bezit twee vuurtorens met vaste lichten. (P, Ct) Het eiland Schiermonnikoog is, volgens de „N. R. Ct.", verkocht aan de Duitsche graaf B. Bernstorff te Dömitz. Omtrent den te verwachten oogst in den zuidoosthoek van Friesland kan thans het volgende worden gemeld: De rogge is rijp en het maaien vangt aan er kan een middelmatige oogst worden ver wacht. Boekweit straat schoon te velde, ze is in vollen bloei en belooft veel. Het stroo is kort. Aardappelen staan mede gunstig, nl. de latere soorten. De vroegere leveren een klein beschot. Aardappelziekte komt niet voor. Peulvruchten matig, evenzoo haver. De weiden zijn kaal, doch groeien met den dag op door den gevallen regen. Bijzonder gering is ook hier de hooioogst. Men hoopt van het gemeste land nog een goede 2de snede te kunnen halen. Volgens uit Indië ontvangen telegrammen heeft te Padang een groote brand gewoed, waardoor de toko's van Gebr. Veth en C. Boon H. Schlüter totaal en die van Haacke Co. gedeeltelijk afgebrand zijn. De totale schade moet niet minder dan f 700,000 beloopen. „Vrouwlief, nou hoef je niet bang meer te wezen voor inbraak, kflk ereis wat ik gekocht heb: eene revolver; als nou een dief binnen wil dringen, zal hfl' er zóó van lusten, dat hg geen hand meer in andermans zakken zal steken." „Maar, Frans, ben je nou mal, als zoo'n vent je dat moordtuig eens afnam, brrr, ik ril er van, dan was je nog verder van streek I" „Kom, ja, ik laat me dat zóó maar afnemen; neen, vrouw, as je dat van me denkt, dan ken je me niet, die inbrekers En meneer en mevrouw verdiepten zich in een zeer geanimeerd, maar weinig opwekkend discours over inbrekers en inbraken, tot twaalf uren en toen docht het mevrouw tfld naar bed te gaan, Zoete rust. Stilte overal in den donkeren nacht, van tgd tot tfld gestoord door het loeien van den wind in den schoorsteen De klok van de St.-Laurenstoren sloeg drie doffe slagen, mevrouw ontwaakte. O hemel, ginds in het duistere van de kamer beweegt iets, armen zwaaien, een koude luchtstroom dringt binnenhet raam is open, een inbreker I „Man," fluistert ze angstig, „man wor' es wakker, d'r is een dief in de kamer, man!!" Meneer schrikt op. „Een dief, wacht, ik zal em leeren dieven. Hfl grflpt zfln pistool van de bedstee plank en brult: geef ie over schurrrk en sterrf!" Geen antwoord. „Nog eens, geef je over of daar gaat-i," Nog geen antwoord. Pang, een schot dreunt. Mevrouw kroop gek van schrik diep onder de dekens. „Hfl staat nog overeind," fluistert de aanvaller. Daar heb je er dan nog één, fielt I" Een tweede schot en langzaam zakt de gedaante inéén, met een doffen slag tegen den vloer. „Dood!" zeide mflnheer met eene grafstem, „vrouw, ga eens kflken of er nog leven in is;" „Voor geen geld!" snikte mevrouw. „Oman,wat hebt ge gedaan? Nou ben je een moordenaar. En zal de politie alles gelooven? Als je nou... O, ik ongelukkige De buren kwamen op het vallen der schoten aan- loopen, er werd zoo hard tegen de deur van hunne woning geslagen en gebeukt, dat de man wel ver plicht was op te staan en de behulpzame buren gerust te stellen, want hfl had een gat geschoten in zflne kostbare pelerinejas! De andere kogel zat in den zolder. 't Is, naar het „Rott. Nbl." meldt, gebeurd inden nacht van den 26sten op den 27sten van zomermaand anno 1893, in het oostelflk deel van de aloude Rottestad. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1