Buitenland. Blijkens een bericht in de Duitsche bladen is het verbod van invoer van rundvee uit Nederland Vrijdag door de regeerings-president van Dusseldorp in zoover ingetrokken, dat de invoer onder zekere voorwaarden vergund wordt voor aanfokking ten behoeve van Landbouw- Maatschappijen of Vereenigingen. Een bewoner van de Bickerstraat te Amsterdam kwam erg warm thuis. Hij trok zijn bovenkleeren uit, legde een matras met een kussen op de droogstokken buiten zijn raam en wilde zich daarop nedervlijen om zich wat te verfrisschen. De stokken waren echter tegen dien last niet bestandde man viel en bezeerde zich zoodanig, dat men voor bet behoud van zijn leven vreest. Door den heer H. L. V. E. Salomon, oud-commandant eener gevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelen, is bij P. Stins Pz., te Velp, bij Arnhem, een vlugschrift uitgegeven, dat door den schrijver eerbiedig werd opge dragen aan H. M. de Koningin-Regentes en een pleidooi is, om het Leger des Heils toe te laten tot de gevangenis, wijl de heer Salomon daarvan veel verwacht voor de zedelijke ver betering der gevangenen. Hij voorziet dat het getal recidivisten (misdadigers, die hervallen) veel geringer zou worden. Behalve aan de Koningin-Regentes, is aan de Ministers en aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer een exemplaar der brochure gezonden. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft zich tot de besturen der departementen gewend om inlichtingen, mededeeling van plannen en wenschen in verband met de werk'loosheid. Aanleiding daartoe is het besluit der jongste algemeene vergadering, waarin aan het hoofdbestuur werd opgedragen, om uit te lokken, aan te moedi gen en te ondersteunen de bemoeiingen van departementen en anderen in ons land ter bestrijding van de werk'loosheid en hare na- deelen, en waarvoor een post van f 3000 op de begrooting is gebracht. Het hoofdbestuur stelt daartoe een 15-tal vragen, na welker beantwoording nader zal worden overwogen, wat het verder zal doen om uitvoering te geven aan het besluit der algemeene ver gadering. Dezer dagen kwam de doodgraver te Ruigahuizum bij het maken van een graf met zijne spade in aanraking met een lijkkistje, dat daar niet aanwezig behoorde te zijn. Het bleek dat dit kistje voor een week of vier door een vader en diens buurman bij avond heimelijk was begraven, om het gewone graf- geld uit te winnen. In Pr. Nbr. en 's Bossche CL gaat de heer van Ghert de geschiedenis na van het tiendrecht. Uit gaande van de meening, dat alleen een slecht begrip van het ontstaan, den aard en de beteekenis van het tiendrecht de oorzaak is, dat vele landbouwers in die streken zich daartegen trachten te verzetten en den tiendheffer trachten te bemoeilijken, gaat h(j de geschiedenis na om het billijke, hoewel zwaar op den landbouwer drukkende, van het tiendrecht aan te toonen. Onjuist is de meening, dat het tiendrecht ontstaan is uit het leenrechthet bestond reeds lang vóór het leenstelsel. Vele gel eerden, waaronder vooral de Duitsche schrijvers en ook onze Hugo de Groot, leeren, dat het tiendrecht uit het Oud-Duitsch recht is voortgesproten en dus veel ouder is dan het Christendom; andere schrijvers trachten te bewijzen, dat het colonaat systema der Romeinen de oorsprong er van is en door de Romeinsche wetgeving, die van onmiddel(jken invloed is geweest op de staatkundige instellingen der latere Europeesche Staten, het tiendrecht hier en elders is ingevoerd geworden. Beide meeningen hebben goeden grond en kunnen beide waar zfjn. Erkend moet in ieder geval worden, dat de meeste Oud-Germaansche volkstammen aan hunne vorsten een gedeelte der veldvruchten afstonden, dat de Romeinen hunne wingewesten, waarover zij volgens het algemeen geldend recht naar goedvinden mochten beschikken, zeiven niet bebouwden, maar tegen genot van een deel der veldvruchten aan kolonisten (coloni) uitgaven. In eene uitvoerige beschouwing over den loop van het tiendrecht, van zijn ontstaan af tot heden toe, zet de schr. uiteen, dat het tiendrecht is een eigendomsrecht, hetwelk in eiken goed geordenden staat als heilig moet worden beschouwd. Hij eindigt daarna aldus„Niemand zal ons het recht betwisten onze eigendommen aan een ander te verhuren. Welnu, wfl eigenaars van een winkelhuiswij stellen een ander daarvan in het bezitdie andere wordt bezitter (possessor in den zin der Romeinsche wet) onder voorwaarde, niet tot betaling van eene bepaalde jaarljjksche som, wat wij in onzen tijd huur noemen, maar tegen voldoening van een zeker aandeel in de winst, die de winkel opbrengt, bv. 8 pet., wat ongeveer geiy k staat met het aandeelhetwelk j aarlijks van de veldvruchten wordt gevorderd. „Verdient gij nu bv. f 800 in een jaar, dan zou ons f 64 daarvan toekomen. Gü zult wel willen erkennen, dat wij volkomen recht op die f 64 hebben en verder ieder jaar op het bedongen aandeel in de winstgij zult ook wel willen erkennen, dat wi) dat recht ook aan derden mogen afstaan, verkoopen, verpachten, wegschenken; het mag voor u de vraag niet zoozeer zijn, wie het recht op het aandeel in de winst heeft, het recht bestaat en de rechthebbende moet voldaan worden. „Wilt gfl nu nog het goed recht van den tienheffer betwijfelen, wij willen uwe meening eerbiedigen, maar blijft dan eerlijk, gij eischt, dat de tiendheffer zijn goed recht bewijze, maar gij vergeet, dat dit recht vaak niet anders te bewijzen is, dan op over tredingen door de uitspraak van den rechter. Voer nu de tienden niet weg bij nacht en ontijden buiten het oog van anderen. Wilt gij den tienden tot u nemen, doet het dan ten aanzien van iedereen en stelt aldus den tiendheffer in de gelegenheid, zjjn goed recht te bewijzen. Zie van die geniepige handelwijze af, van de toepassing van het intimi datie-stelsel, van het boycotten en dergelijke lage praktijken, die de rust en orde verstoren en de veiligheid in gevaar brengen. Tracht in eerlijkheid uw lot te verbeteren, u van tiendplicht te ontheffen, wij zullen uw streven goedkeuren, prijzen, ja zelfs uit belangstelling onze zwakke krachten voor u dienstbaar maken." Naar aanleiding dat eene in de jaren 1875—1885 van wege het ministerie van waterstaat uitgevoerde waterpassing aan het licht heeft gebracht, dat de nulpunten der peilschalen in verschillende streken van ons land niet op gelijke hoogte gelegen zijn, worden van regeeringswege pogingen aangewend dit ongerief uit den weg te ruimen. Daartoe wordt de medewerking ingeroepen van collegiee en autoriteiten, en medegedeeld, dat dezoonoodige eenheid bereikt wordt, wanneer algemeen het nulpunt Amsterdamsche peil wordt aange nomen, waarvan bij bovenbedoelde waterpassing werd uitgegaan en hetwelk sedert bij alle rijkswerken wordt aangebracht. Te Nieuw-Lekkerland kwamen twee jongens op het land voorbij een wespennest. Een van de twee stak met een stok in het nest; in een oogenblik werden zij door een grooten zwerm wespen aangevallen. Een van de jongens wist te ontkomen. Op hetangst- geschrei van den anderen schoten eenige mannen toe, welke hem met veel moeite uit zijn neteligen toestand bevrijdden. Hij heeft aan het hoofd zooveel steken bekomen, dat zijn toestand bedenkelijk is. Een inzender in het U. D. betoogd, dat volgens de ontworpen kiesrechtregeling die het bezit van het kenteeken van maatschappeiyken welstand aanwezig acht bij hem, die voorkomt op de krachtens wettelijk voorschrift aangelegde en bijgehouden bevolkingsregisters en gedurende het laatst verloopen burgerlijk jaar geen onderhoud heeft genoten van een instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur ook de bedelaars tot de kiezers behooren. Te Hoorn bjjv. zegt men, dat een wijk is waar enkel bedelaars wonen, die geregeld de dorpen afloopen, en soms per trein terugkeerendat het hun een bestaan oplevert, kan uit het volgende worden opgemaakt. In een der avondtreinen hoorde een mede reiziger een bedelaar aan een anderen vragen: wat heb je gisteren gegeten? Overheerlijke tong, maar ik heb daarvan vooreerst genoeg. Ik moet van avond eens een malsche biefstuk zien te krijgen. En dat ze ook behoorlijk zorgen voor het onderhond hunner kinderen, blijkt uit het volgende: Onlangs zijn uit een dergelijk gezin twee kinderen getrouwd, die als inkomen van hunne ouders ieder een dorp om te bedelen hebben gekregen. Moeten dit nu onze kiezers worden? Ze zijn ontwikkeld genoeg, en in het maat schappelijk leven spelen zij een zelfstandige rol; zij komen in de maatschappij voor als een kaste van geven en nemen, die hen op een buitengewone wijze in aanraking brengt met het werkzame deel der bevolking Zjj hebben hun eigen oordeel over maatschap pelijke verhoudingen, en schijnen tot grondbeginsel te hebbenwie niet geeft wordt vervloekt 1 Het bedroevend verschijnsel, dat steeds meer personen zich bij gebrek aan beter gewoon lijk aan het strafbaar bedrijf landlooperij en bedelarij gaan overgeven, soms niet zonder hoop op een vonnis om onder dak te komen, was in de vorige week weer erg merkbaar voor de Haagsche rechtbank, waar niet minder dan 32 personen wegens die strafbare feiten terecht stonden. Tegen een aantal hunner werd opzending naar eene rijks-werkinrichting gevorderd en door de rechtbank opgelegd. Te Rotterdam zal binnen enkele dagen een reclame-wagen door de straten rijdendie getrokken wordt door een stoom men sch. De stoommensch is niets meer of minder dan een ijzeren figuur, die door stoom in staat wordt gesteld te loopen, met een wel is waar zeer sty ven stap, maar toch te loopen. Als ridder uitgedost I heeft de stoommensch een sigaar in den mond, I waaruit de stoom naar buiten dringt. Een andere I weg daarvoor is ook de helmen de stoompluimen I vervangen vrij goed de echte ridderpluimen van I kostbare struisveeren. De stoom wordt gemaakt I in een kleinen ketel, die de borstkas van den I „mensch" vult, en zet een mechaniek in beweging, I onder den ketel, dat de beenen beurtelings opheft E en verder plaats. De machine wordt verwarmd door gasoline en E heeft dan een vermogen van 7, paardekracht, die s door middel van een kleinen cylinder en verder de E gewone overbrengingsmechaniek in een draaiende I beweging wordt omgezet, die geregeld kan worden ff door een werking van kleine raderen. Eenige I hefboomen doen het overige. f Reeds is een dergelijke stoommensch gecon-i strueerd, met een lengte van een gewoon groot mensch (1.80 meter) en bij de proeven bleek, dat f twee mannen, die zich in den weg stelden, denl loop van de machine niet konden ophouden. De gewone snelheid wordt berekend op 5 tot 8 K.M. per uur. Een nieuwe methode wordt opgegeven voor het bewaren van bloemruikers. Eerst besprenkele men den ruiker een weinig met frisch wateren plaatse hem dan in een vaas met seepsop. De ruiker mo6t eiken morgen uit het zeepsop worden genomen en enkele minuten in frisch water worden gelegd in schuinen stand, met den steel omlaag, Daarna besprenkele men de bloemen weer zachtjes met water, plaatse den ruiker weer in het zeepsop en naar men zegt zal hy dan even frisch zyn als toen de bloemen pas waren geplukt, Om de drie dagen moet het zeepsop worden vernieuwd. De bloemen moeten een maand lang goed biy ven 11 De Engelsche krygsraad op Malta heefifP uitspraak gedaan in zake de „Victoria". D»n krygsraad erkent, dat de ramp uitsluitend dfs' schuld is van admiraal Tryon, en dat kapiteitffv Bourke en de overige officieren der „Victoria" eff geheel onschuldig aan zyn, Voorts verklaart dfet krygsraad het te betreuren, dat vice-admiraaf - Markham geen uitvoering gegeven heeft aan zijifeu voornemen om eene nadere verklaring van he|eke door Tryon gegeven signaal te vragen. Het zolbi echter niet in het belang der marine zyn, vicllir admiraal Markham er een verwijt van te makeup dat hij een bevel van zyn persooniy'k aanwezigefze opperbevelhebber uitgevoerd heeft. fcld De berichten uit de Chineesche provincie Chansi, die door grooten hongersnood geteisteii^ woidt, luiden allertreurigst. Ouders verkoop*?"® hun kinderen tot iederen prys, zy verwyderel ze liever dan dat zy ze van honger zien stervejSC By duizenden vallen de menschen uitgeput lanfl® de wegen neder en de overblijvenden eten hul6" vleesch, om hetzelfde lot te ontgaan. ff3 De Times verneemt uit Konstantinopel, dig er te Smirna verscheidene gevallen van chole^ zijn voorgekomen met doodeiyken afloop. Smirtj is dientengevolge besmet verklaard, en de stoorr- bootmaatschappyen weigeren passagiers op- jr8' goederen aan te nemen voor die plaats, welP hare booten niet meer aandoen. Eene quarantaii™t van tien dagen is ingesteld. rn Volgens gerucht uit Brisbane heeft Engelal~n{ de Salomons eilanden in den Grooten Oce£*u geannexeerd. ffU Deze eilanden liggen in den Stillen Oceaff tusschen den 5den en den 12den graad zuid# c breedte. Zy hebben eene oppervlakte van 43000K*m en worden als vruchtbaar geroemd. De vojn naamste producten zyn; palmen,broodvrucht* I suikerriet, specerijen en een weinig goud uit rivieren. L De bewoners, 167,000 in aantal, behooren Cr de Melanesiërs en staan over het algemeen K een hoogeren trap van ontwikkeling dan |ot bevolking der weateiyk gelegen eilanden.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2