OFFICIEEL GEDEELTE. N#. 610. Donderdag 10 Augustus. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Bdrq SO Cte. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en ando e landen, met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels SO Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texxl. STREMMING PASSAGE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van IELbrengen ter kennis van belanghebbenden, ,t de passage voor rij- en voertuigen en voor zal zijn gestremd, op Zaterdag 12 Aug. 1893 j|u£S den Middelweg in den polder Waal en ïfirg, bij het z. g. „derde partje" en langs den tlesterweg by het z. g. „Hooge weidje." it|Texel, den 8 Augustus 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 9 Aug. 1893. tflTerigevolge van het bedanken van den heer Brans zal Maandag 21 Augustus a. s. lier eene verkiezing plaats hebben voor een iei van den Gemeenteraad. - Een levendige handel en flinke aanvoer merkte de markt Maandag jl. alhier gehou- De prijzen waren gelijk aan die der ige week en liepen voor schapen van f 6 f 15lammeren van f 6 tot f 10; koeien f 80 tot f 130. angevoerd werden 741 schapen, 210 lam pen, 8 koeien en 4 paarden. Aan hen, die er belang in stellen, deelen mede, dat Maandag a.s. alhier veulenmarkt worden gehouden. De heer W. H. Keesom, van Texel, ling aan de Rijks-Hoogere Burgerschool te maar, legde dezer dagen met gunstig olg het eind-examen af. De heer J. Drijver, onderwijzer te Ie3child behaalde 7 dezer te 's-Gravenhage Fransche taal, lager onderwijs. Naar wij vernemen zal, bij gunstig weder, tdagmorgen te 11 uur achter de Koog, oefening met de reddingboot plaats •en. [udeschild, 7 Aug. De schippers- en vis- rsbond alhier, hield Zaterdag weer eene bare vergadering, die ook voor niet-leden ;ankelijk was. a eenige werkzaamheden van huishoude- in aard, had de stemming plaats voor twee ursleden. Herkozen werden als zoodanig eeren M. Kroon Jbz. en L. Duinker. De zitter was wel de tolk der vergadering, hij den heer Kroon mededeelde dat de de diensten van dien heer als secretaris hoogen prijs stelden. Door den Heer uijper, penningmeester, werd een belang- stuk voorgelezen in betrekking tot de -chting van gronden in de Zuiderzee voor stercultuur. Niet minder belangrijk waren ededeelingen van het bestuurslid, den G. K. Brouwer, over ervaringen in de ijk opgedaan, ten opzichte der oestercul- Na nog eenige besluiten in het belang visschers genomen, werd de vergadering uur gesloten. Oosterend, 8 Aug. Voor eenige jaren ontdekte de smid B. alhier een plantje in zijn bleekveld, 't welk bij onderzoek een kerseboompje bleek te zijn. Thans heeft hij daarvan niet minder dan 70 halve K. G. kersen kunnen plukken. Ds. C. Plaatsman, van Wateringen, geboren alhier, heeft het op hem uitgebrachte beroep naar Genderen en Doeveren aange nomen. Op het eiland Marken liggen sinds de maand Mei ongeveer 30 botters werk'loos in de haven, wegens de slechte uitkomsten der Zuiderzee-visscherij. De bemanning vaart op loggers uit Vlaardingen. Het bericht omtrent de bestemming, welke door den nieuwen eigenaar aan het eiland Schiermonnikoog zou worden gegeven ftoevlucht voor dronkaards), vindt tegenspraak in de „Arnh. Ct.", welke verzekert, dat daartoe vooralsnog geen plan bestaat en dat de nieuwe eigenaar volgens de traditiën van zijn voorganger zal handelen. Een der paarden, welke Donderdag aan de wedloopen te Clingendaal medededen, dat van den heer Koot, te Berk el, is des avonds aan de Hoornbrug te water geraakt en ver dronken. De waarde wordt op f 1200 geschat. Men schrijft aan de „Ass. Ct. Ofschoon de varkenshandel in den laatsten tijd minder levendig was dan onlangs, levert de fokkerij thans nog wel voordeelen op. Wel is de vraag aan de huizen minder groot, doch de prijzen die er besteed worden loopen tot f 1.50 per week, zoodat daarmede nog al voor deelen te behalen zijn. Voor de vetten wordt thans 19 tot 21 cts. betaald, doch de uitvoer van deze soort is niet groot. Naar drachtigen en oude biggen is niet veel vraag en vooral in den laatsten tijd zijn de prijzen het meest gedrukt, zoodat vele kleine landbouwers, die in Mei of iets later jonge biggen kochten en deze nu ten verkoop aanbieden, geen groote winsten hebben behaald. Voortdurend leggen velen zich nog op de varkenshouderij en het aanfokken toe, wijl de verwachting bestaat, dat dit op den duur nog wel voordeelig kan worden. Als een treurig feit vernemen wij, dat in Nederland thans niet alleen de meeste gevangenissen vol zijn, maar ook bijna alle krankzinnigengestichten, zoodat het uiterst moeielijk is een krankzinnige thans geplaatst te krijgen. Reeds langen tijd zoekt een huisgezin te Assen des nachts een onderdak in het Stads- bosch. Vroeger vonden de man, vrouw en drie kindereu nog in een schuur of bij een verhuurder van karren in de karren een ligplaats, waaruit zij echter reeds vroeg 's morgens door de huurders werden verdreven, maar thans bij dit vochtige weder verleent het bosch hun een schuilplaats, f?) Medelijden dient men vooral te hebben met de drie kinderen, die gevaar loopen aldus aan een vagebonden-leven gewend te geraken en de vraag mag daarom wel gesteld worden of niets kan gedaan worden om dat te voorkomen. Een ander huisgezin, dat eveneens geen onderdak had, heeft in het Loonerveld eenvoudig een gat in de heide gegraven en huisvest daar nu, evenals de konijnen, in den grond beschutting zoekend tegen het weinig uitlokkend weder. Vrijdagmorgen omstreeks kwart vóór elvren, zoo verhaalt de „Amst. Crt.", reed op de Prins-Hendrikkade te Amsterdam een boer met eene handkar, waarop drie manden met eieren stonden, tegen een voorbijganger. Deze, een zeeman, werd over de onvoorzichtigheid van den boer zóó kwaad, dat hij den bestuurder van de kar aangreep en beiden aan het vechten gingen. Dadelijk waren er een aantal personen, die den boer hielpen, en eveneens een aantal anderen, die den zeeman bijsprongen, zoodat eene groote vechtpartij ontstond. Te midden van al deze opschudding nam de zeeman één voor één de drie manden eieren in elke mand lagen ongeveer honderd stuks en wierp die op de straat leeg. Alle eieren natuurlijk stuk. Een aantal jongens vergastte zich aan de dooiers. Toen twee politie-agenten kwamen opdagen, was dat spreekt vanzelf de zeeman reeds lang verdwenen. Het bestuur van den onlangs te Rotterdam opgerichten Zeemansbond, heeft met de Hol- landsche Sociëteit van Levensverzekering te Amsterdam een overeenkomst gesloten, ten einde in de gelegenheid te zijn, den zeelieden na hun 60ste jaar een pensioen te verzekeren. Daar het zich evenwel de moeielijkheden niet onveinst, geregeld in het bezit te komen der te betalen premiën heeft de boni bij circulaire de hulp der reederijen ingeroepen om van de loonen een zeker gedeelte ten behoeve van de pensioenen in te houden. Te Rheden was de landbouwer H. J. P. bezig met het rijden van kleiaarde, waarbij hij vergezeld was van zijn vijfjarig eenig zoontje. Toen hij de kar aan den voorkant optilde en deze zoo achterover wipte, bemerkte hij niet dat het kind achter de kar stond en onder de neerstortende aarde werd bedolven. Eerst eenige oogenblikken later werd het kind door den vader, die vermoedde dat het in zijne nabijheid liep te spelen, vermist. Bij het omvoelen van den neergestorten grond werd het jongentje daaronder gevondeneen paar zachte stuiptrekkingen werden nog waargenomen, maar de gemeentegeneesheer dr. M. A. De Jong kon slechts den dood vaststellen. Ter gelegenheid der kermis te Geertrui- denberg hebben in den avondtrein van daar naar Lage-Zwaluwe ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De trein was nauwelijks goed in beweging, of twee beruchte personen uit Wagenberg stelden zich eensklaps aan als razenden en wilden iedereen te lijf; zoo zelfs, dat twee mede-reizigers uit den in volle vaart zijnden trein moesten springen om hun leven te redden. Een ander, die was blijven zitten, ontving eenige messteken, zoodat de hulp van dr. De Wit uit Made moest worden ingeroepen, terwijl een reiziger, die tusschenbeide kwam, uit den trein werd geworpen. Het mag een wonder heeten dat bij al deze omstandigheden niemand het leven heeft verloren. TEXELSCHE COURANT. ZOI

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1