OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 611. Zondag 13 Augustus. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo SO Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Akerika en anöe: e landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Pr^js der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. öroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANOEVELD «fe DE ROOU, ParkstraatBurg op Tkxbl. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden dat bij hem is ont vangen, de volgende kennisgeving. JACHT. De Commissaris der Koningin in Noordholland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland dd. 26 Juli 1893 no. 67; Gelet op artikel 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden lo dat in Noordholland de jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, za worden geopend op Zaterdag 2 September 1893 met zonsopgang; 2o dat de jacht op fazanten zal worden geopend op Maandag 2 October 1893, mede met zonsopgang; 3o dat de korte jacht dageljjks, met uitzon dering van den Zondag en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. En zal deze in het Provinciaal blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord holland worden aangeplakt. Haarlem, den 2den Augustus 1893. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHORER. Texel, 10 Aug. 1893. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. PATENTRECHT. De BURGEMEESTER van Texel maakt lekend, dat door hem heden is afgekondigd en tan den Heer Rijksontvanger ter invordering is ïitgereikt het voljaarsch kohier van het patentrecht 'oor het dienstjaar 1893/94 en dat ieder daarop foorkomende belastingschuldige verplicht is, zijn tanslag op den by de wet bepaalden voet te roldoen. Texel, 11 Augustus 1893. De Burgemeester voornoemd, Strick van Linschoten. Schilderij - ABEL TASMAN. De BURGEMEESTER van Texel verzoekt, laar aanleiding eener by hem ontvangen missive an den Minister van Buitenlandsche Zaken, te Dogen vernemen of het bekend is, óf en zoo ja vaarzich binnen deze Gemeente bevindt eene childery van Abel Tasman, voorstellende eene ntdekkingsvloot. Texel, den 11 Augustus 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. WEGEN. De BURGEMEESTER van TEXEL vestigt er 6 aandacht van belanghebbenden op, dat door et leggen van een koker door den weg naar et Oudeschild, tusschen den Zeedijk en de z. g. Broekert," naby „de Schans," de passage aldaar iet ry- en voertuigen op Dinsdag 15 Augustus k. vermoedeiyk eenige vertraging zal onder inden. Texel, 11 Augustus 1893. De Burgemeester voornoemd, StrioK van Linschoten. TEXEL, 12 Aug. 1893. De heer D. Dekker, vroeger alhier, thans te Volendam woonachtig, legde 9 en 10 Augustus jl. met gunstig gevolg te Amsterdam het examen af voor hoofdonderwijzer. In een elders verschijnend blad lezen wij, dat de visschers van Texel voornemens zijn zich andermaal tot den Minister van Marine te wenden, met het verzoek om geheele betonning van het Eierlandsche gat of een verkenton bij de Eierlandsche gronden. De Cocksdorp, 11 Aug. Door schipper Eeleman is, op zijne reis .van Oudeschild naar hier, opgevischt een Friesch bootje. Het is bij de strandvonderij aangebracht. Bijzondere kenteekenen ontbreken. Door den directeur-generaal der posterijen en telegrafie is voorgeschreven dat, in verband met het veelvuldig voorkomen van beschadiging van postpakketten, tengevolge van onvoldoende verpakking, den ambtenaren een bijzonder toe zicht op de verpakking wordt gelast, in het byzonder bij postpakketten, die glas of vaatwerk met vloeistof bevatten, en in voorkomende gevallen de afzenders uit te noodigen om, in hun eigen belang, voor een meer stevige verpakking zorg te dragen. Woensdagmorgen waren een paar dames te Zandvoort aan het baden, toen de vloed op kwam zetten en de stroom de dames onweer staanbaar noordwaarts medesleepte. Weldra verkeerden zij in levensgevaar, zij riepen om hulp en een bediende van Driehuizen, Willem geheeten, ijlde haar te hulp. Hij slaagde er in de dames te bereiken en haar boven water te houden, totdat een reddingboot, die intus- schen in zee was gestoken, hen opnam. Ware deze niet spoedig komen opdagen, Willem zou met de beide dames den dood in de zee gevonden hebben, daar ook hem reeds de krachten begonnen te begeven. Aan het strand werd door eenige dames een inzameling gehouden om den flinken kerel eene belooning ter hand te stellen. Te 's-Hertogenbosch is de aanvoer van )ruimen zoo belangrijk, dat men er 50 voor sen cent kan krijgen. De gevolgen van dit xoopje zijn niet uitgebleven; in verschillende gezinnen zijn zieken. Het N.-Brabantsch Dagblad verhaalt hoe het Maandag toeging met het inhalen der tienden door de jonkheeren De Muralt uit Utrecht, waarvoor eeni- gen tfld geen pachter te vinden was geweest. Noch in 's-Hertogenbosch, noch in Vlflmen of om liggende plaatsen had men vervoermiddelen kunnen machtig worden, evenmin als personeel om de behulp zame hand te bieden. Twee boeren hadden den moed zich aan te bieden, doch hunne huisvrouwen beletten ïen aan den arbeid te gaan. De heeren hadden Utrechtsche wagens ontboden en werkvolk van elders aangenomen, en zoo begon men Maandagochtend. Honderden, meest vrouwen en meisjes, evenals )ersonen, die met de tiend-quaestie niets te maken ïebben, volgden het rytuig, waarin de eigenaars gezeten waren, de beide karren en het escorte mare- chaussée, bestaande uit een tiental manschappen. 3fl iedere akker ging een oorverdovend geraas op; vooral wanneer een boer de courage had den heeren aan te zeggen, dat zfl van zfln land moesten blfl ven. De heeren intusschen namen nota van de namen der weigerachtigendezen zullen voor den rechter geroepen worden. Toen een der karren volgeladen was en de voerman met z(jn vracht naar Bokhoven wilde vertrekken, werd hem zulks belet. Onmiddellijk echter gelastte de burgemeester den brigade commandant schoon pad te makende paarden werden aangezet, een charge volgde en de menigte stoof uiteen. De politie behoefde niet eens gebruik te maken van hare wapens. Bij deze charge geraakte nogal eenigen van de been, terwijl er verschillende personen in sloten terecht kwamen. Het scheen, dat was afgesproken, dat in den avond eene „serenade" zou worden gebracht aan den heer HDe burgemeester stak er echter spoedig een stokje voor, door het doen afvaardigen eener proclamatie, waarbij samenscholingen van meer dan drie personen verboden zijn van 's avonds 8 tot 's morgens 6 uur. Voor de eigenaren is het een schadelijke geschie denis. Menige akker moet bezocht, menige schoof opgeladen worden, eer een kar gevuld is en de uitgaven zfln groot. Maandag konden slechts drie vrachten worden binnengebracht. Het schijnt meer en meer de algemeen gebruikelijke regel te worden, dat alle man, die in kommerlijke omstandigheden zich bevindt, zich met zijne nooden wendt tot H. M. onze geëerbiedigde Koningin-Regentes, die niet licht tevergeefs een beroep laat doen op hare edelmoedigheid. Dit ondervond bij vernieuwing jl. Zaterdag de boerenarbeider Kruythof, te Hazerswoude, wien, bij den burgemeester aldaar geroepen, door ZEd. Achtb. namens de Koningin-Regentes f 25 werd ter hand gesteld. Eene behoeftige weduwe te Almenum (Fr.) ontving, als antwoord op een door haar ge richt verzoek aan H. M. de Koningin-Regentes om geldelijke ondersteuning, dezer dagen een bankbiljet van veertig gulden. In het Oldambt hebben zich van de lichting '93 velen door landverhuizing aan den krijgsdienst onttrokken. In de gemeente Beerta is het hoogste No. reeds opgeroepen en waarschijnlijk zullen van het contingent dezer gemeente nog een of meer ongeschikt verklaard worden voor den dienst, zoodat de gemeente Beerta haar contingent niet zal kunnen leveren. Ook in Duitschland is de lust voor den krijgsdienst bij velen niet groot. Herhaaldelijk bieden zich hier bij ambachtslieden deserteurs van het Duitsche leger als knecht aan, terwijl ook velen hun heil zoeken in het verre Westen en uitwijken naar Amerika. De „Sum. Ct." schrijft Particuliere berichten, uit Atjeh ontvangen, luiden zeer gunstig. Over het geheel is het er rustig en een gunstige verandering van den algemeenen toestand merkbaar. Men verzekert ons, dat de gouverneur Deijkerhoff de toekomst met vertrouwen te gemoet ziet. Een gemeenteraadslid, pas gekozen in een Noord-Hollandsche gemeente, schreef aan den voorzitter van het stembureau „Mijnheer" daar ik ben nomt ben als lit van gemeenteraat op 18 Juli 1893 zo weens ik di benomming aan te nemen hoppen der gos zegen mij boste karten te wijden ten disten aan de gemeenten. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1