De oefening met de reddingboot achter Eierland, zal aldaar plaats hebben Vrijdag a.s. 's morgens 11 uur. Het verwachte bezoek van eenige per sonen van het Leger des Heils met een aantal kinderen van het groote leger, werd heden gebracht. Te elf uur kwamen de tochtgenooten aan den Burg aan, na een voor de kleinen wel wat vermoeiende wandeling van al het Oudeschild. In het café Parkzicht werden eenige ververschingen gebruikt waarna de kinderen onder geleide in het Park en door de straten zich amuseerden met eene wandeling en het zingen van liederen. In het café Parkzicht werd door de bezoekers eene voordracht gehouden. Als een waarschuwend voorbeeld om voorzichtig te zijn met de zoo veelvuldig gebruikt wordende petroleumtoestellen kan zeker wel dienen de vermelding dat Donderdag te Winkel tengevolge het in brand geraken van een zoodanig stel de woning van den brievenbesteller v. E. geheel afbrandde; de inboedel werd gedeeltelijk gered. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is aan de Commissarissen der Koningin in de provinciën gezonden het navolgend schrijven van 9 Aug. jl. De Pruisische Regeering heeft toegestaan, dat aan de Pruisische Landbouwvereenigingen en Genootschappen wederom vergunning zal worden verleend tot invoer van fokvee (rundvee) uit Ne derland, onder gestrenge voorzorgen tegen over brengen van besmetting. Een der voorwaarden luidt als volgt„Bij den uitvoer der fokdieren moet worden overgelegd eene verklaring van het gemeentebestuur van de plaats van herkomst, vermeldende den leeftijd en het signalement der dieren en waaruit blijkt, dat op de plaats van herkomst en in de aangrenzende gemeente, ge durende de laatste 40 dagen vóór de verzending der dieren, geene besmettelijke veeziekten zijn voorgekomen. De geldigheidsduur dezer verkla ring is acht dagen." Naar aanleiding daarvan heb ik de eer U.H.E.G. te verzoeken, de burgemeesters in uwe provincie, namens mi), aan te schrijven om zoo nauwlettend mogelijk toe te zien bij het afgeven van bovenbe doelde herkomstbewijzen, ten einde te voorkomen, dat de Pruisische Regeering eenige aanleiding moge vinden om den invoer van fokvee uit Nederland opnieuw te verbieden. Naar aanleiding van ziektegevallen, die zich te Haarlem bij kinderen hebben voorge daan, zijn verschillende caoutchouc-speentjes door het lid van den geneeskundigen raad Van Ledden Hulsebosch onderzocht. Het is gebleken, dat in een grijzen speen 27,34 pCt. zink-oxyde aanwezig was. Dr. Dozy, geneeskundig inspecteur van N.-Hollaud, acht het dus van belang het publiek te waarschuwen tegen het gebruik van grijze caoutchouc-spenen. Toen de familie S. te Breda in de vorige week van eene wandeling terugkeerde, vond zij de dienstbode op den grond liggen te midden van omgeworpen meubelen, linnengoed enz. Het meisje beweerde door drie mannen aan gevallen te zijn, verder herinnert zij zich niets. De omstandigheden waaronder men haar vond, in eene gesloten van buiten niet bereikbare kamer, terwijl de sleutel uit het raam was geworpen en teruggevonden werd, doen vermoeden, dat zij in eene vlaag van ziekelijke overspanning zelve de vernieling had aangebracht. Zij is naar het ziekenhuis gebracht en verkeert sedert in een slapenden toestand. Vrijdagnamiddag, ongeveer half zeven, werd men aan den Polsbroekendam plotseling opge schrikt door een eigenaardig natuurverschijnsel. Een dof gesuis liet zich met toenemende kracht in de met zwarte en geelgerande wolken bezette lucht hooren, en weldra vertoonde een windhoos zich in al hare grilligheid en kracht. Den eersten aanslag ondernam ze op eene schuur, wat deze kwam te staan op een verlies van wel 300 pannen; daarna werd eene houtmijt aangevallen en kon men zien, hoe de talhouten tegen den wind in door de lucht vlogen, om na tal van dolle buitelin gen en zwenkingen weer den grond te bereiken. Over de Benschopsche wetering in de richting van het zuidoosten getrokken, dwarrelde al heel gauw eene massa hooi in wilde vlucht door de lucht. Vruchtboomen werden ontkroond of uit elkander geslagen, een zelfs met wortel en al uit den grond gerukt en in het water gesmakt. In een boomgaardje van de wed. B. zag men eenen vruchteDregen (wel 4 HL. werd later opgeraapt) en het afgevallen fruit voerde een wilden hek sendans uit. Bij den veehouder V. werden de vastgespijkerde planken van eene brug losgerukt en her- en derwaarts geslingerd, terwijl het water daar in den omtrek omhoog spatte, boven de langs de slooten staande knotwilgen uit. In al die verwarring zocht eene koei hare toevlucht in eene sloot, en een varken dat ook heelemaal de kluts kwijt raakte, volgde haar hierin na. Gelukkig dat eindelijk de hoos het vlakke veld bereikte, waar ze te midden van eene hevige regenbui verdween. („Utr. D.") Zondag kon men te Scheveningen een watervelocipède in open zee zien drijven, keeren en wenden. Het was een ijzeren driewieler en om dezen geschikt te maken voor het doel zijn de wielen gesloten in een kast van dun plaatijzer, waardoor de helft op de golven blijft drijven. De omkleeding van de achterwielen gelijkt veel op de raderkast van eene stoomboot. Tusschen die halfronde kasten zit de bestuurder, die de boven water uitkomende pedalen trapt en daardoor het vaarwiel in beweging brengt, met behulp van de schepraderen buiten aan de cylinderkast bevestigd. Het kostte nogal inspanning de logge water- tricycle over de golven heen te brengen, vooral stroomopwaarts. De machine rust op wielen, waardoor zij ook geschikt is om over land te rollen. Vijf jaren geleden kwam de heer A. te Standdaarbuiten in het bezit van een jongen ooievaar, dien hij groot bracht. Het dier liep vrij over het erf, en in de schuur ving hij meer muizen dan de kat. Na drie jaren gooiden kwajongens zijn poot stuk, doch de huisknecht wist een houten pootje voor hem te vervaardigen. Van deze amputatie bekwam hij spoedig en deed weêr dienst zooals vroeger, soms vloog hij een uur ver. Dezer dagen kwam hij echter bebloed en vermoeid aanvliegen en het bleek, dat ook zijn andere goede poot verbrijzeld was. Op twee houten pooten ging het niet, zoodat men het trouwe dier heeft doodgeschoten. Te Rotterdam is een eigenaardige quaestie gerezen. Zoolang de heer Vening Meinesz burge meester van Rotterdam was, gold de leer, dat de vergunning voor den verkoop van sterken drank door den eigenaar van het perceel in geen geval naar een ander perceel kon worden over gebracht. Hy beweerde: de „vergunning" zit aan den grond vast. Kort na het optreden van den tegenwoordigen burgemeester, en met hem van andere wethouders, meende men dat men het getal vergunningen langzamerhand tot het wettelijk maximum zou kunnen terugbrengen indien men de gelegenheid opende om voor één nieuwe inrichting vergunning te verleenen, mits in plaats daarvan twee bestaande werden gesloten. Daarvoor werden al dadelijk gegadigden gevonden. Thans evenwel toonen Ged. Staten zich onge negen om verder daaraan hun medewerking te verleenen. Deze veranderde zienswijze heeft evenwel zeer ernstige financieele gevolgen voor een aantal ingezetenen. Zoover bekönd is, hebben minstens tien verschillende personen ieder twee vergun ningen gekocht, om er één nieuwe voor te krijgen. Zelfs zijn de bewijzen overgelegd, dat de te sluiten inrichtingen nimmer weer zullen worden ingericht tot bier- of koffiehuis. Van de zijde van het dagelyksch bestuur heeft men toegezegd, dat de nieuwe vergunning zou worden verleend, maar Gedeputeerde Staten biyven weigeren haar te geven. Zy die de nieuwe ver gunningen willen hebben, hebben twee of meer duizend gulden uitgegeven, en nu krygen zy niets. Met belangstelling wordt de afloop dezer quaestie tegemoet gezien. Bewaart uwe loten zelfl Nog altijd is een der prijzen van de jongste verloting te Winschoten, zijnde eene pianino, niet afgehaald. Een inwoner aldaar had ook loten gekocht, de nummers opgeschreven in zijn zakboekje en de loten aan zyne vrouw gegeven ter bewaring. Deze er niets van hoorende, dat op de loten iets gevallen was, verbrandde de papiertjes. De man heeft nu de nummers uit het zakboekje eena nagezien en vindt daarin ook het nummer waarop de pianino I gevallen is! Op een dorp in Zuid-Holland besloten de I dominé en twee boeren zijner gemeente, alle I drie mannen in bonis, om eene belangrijke I hoeveelheid vlas te koopen en dat dan in den I winter door de minder bevoorrechte gemeente-1 leden te laten bewerken. Zoo gezegd zoo I gedaanhet vlas werd voor gezamelijke rekening aangekocht. Maar de prijzen van het I vlas begonnen ineens buitengewoon te stijgen. I Jaap keek Maarten en Maarten keek Jaapl bedenkelijk aan. „Kunnen we het op die I manier houden?" „Neen, we mogen hetl niet houden En zonder den dominé iets te I zeggen verkoopen ze het vlas en brengen I hem, die meer pbilantbroop dan koopman I was, zijn rechtmatig aandeel in de winst. De I natuur ging bij de boeren boven de leer Een vreemd verschijnsel doet zich te Reuver I voor. By den bierbrouwer v. d. V. ontstond den I éden dezer plotseling brand op den zolder gedurende een licht onweder, maar zonder dat I het inslaan van den bliksem gekenmerkt was! geworden door het gewoon geratel van den donder-1 slag. Men maakte zich meester van het vuur,| maar sinds dien tyd vertoont het zich 10 20 maal per dag opnieuw in dezelfde woning, enl daar, waar dikwijls onmogeiyk van smeulen ofI anderzins sprake kan zyn. Zoo vliegt byv. in eens een lias met rekeningen,! of een gordyn, of 6en kleed op tafel in brandj in een kamer waar geen vuur is geweest, of del planken van een gesloten kast, waar geen vuurl door heeft kunnen dringen. Met een zacht gesisI begint het; alleen 's nachts doet zich het ver-l schynsel niet voor. 11 Velen in het dorp gelooven natuuriyk aan!1 heksery, maar al kan men zeggen, dat het ditl1 niet is, zegt „Het Centrum", wie zal zeggen wat! het wél is en welke natuurkrachten hier in 'tl werk zyn „Men zou geneigd zyn een opeen-I hooping van electrische stroomen aan te nemen, Ic die geen afleiding vinden, en die door broeiing off J zonnehitte ontvlammen. Het verachynsel ia del* aandacht der wetenschap dubbel waard." Een jongmensch te Amsterdam, had kortl a geleden een grooten Ulmerdog gekocht voorlk f 200. Veel pleizier had hij niet van zijn 2 nieuwkoop; het dier was erg wild en onhandelj^ baar en vertoonde maar al te vaak moordl k( lustige neigingen. In de vorige week kwam het tot een uit|M barsting. Lf De hond vloog zijn baas aan en beet hem ze in het hoofd en den arm, zoodat de man een 80-tal wonden kreeg en naar het Binnen-Gastlge huis vervoerd moest worden. [he Het wilde beest werd op het politiebureatfve gebracht door twee agenten, kordaat bijgestaailee; door de hospita van den verwonde, die hetl dier natuurlijk geen seconde langer in huilsh: wilde hebben. |W; Te veel muziek. De „Echo" vertelt: EeiLe bewoner van het Van-Lennep-kwaitier, te Amstei|[)e dam, had naast zich wonen, eene familie, die eiK[ei commensalen op na houdt. EL Nu, die families zyn er tegenwoordig, met dei slechte tyden, maar by hoopen. Ze willen gaarueL netjes wonen, maar kunnen de hooge huur niet la] betalen, en zien nu het tekort te dekken dooi ro onderhuur. 1 Wie kan dat hun kwaiyk nemen? Ul* Maar een commensaal-buurman, zooals d j°' bewuste bewoner van het Van-Lennep-kwartiei lat kreeg, gunnen wy niemand. 00 De commensaal was nameiyk pianist, dat wja£ zeggenhy deed zyn best het tot die waardighe tot hare volle volkomenheid te brengen, En wat deed nu de kerel? Hy speelde van den vroegen morgen tot dei laten avond, met enkele korte tusschenpoozen dag aan dag, op zyn instrument allerlei vinger le{j oefeningen. Het was om dol te worden. En onzebewoni J1?' van het Van-Lennep-kwartier werd dan ook o| een goeden middag dol. !oei Hij nam eene zinken tobbe en begon daan 8® met een paar stokken een oorverdoovenden marscl erv te spelen, dat je hooren en zien verging. - Alle buren, een kwartier in den omtrek, kekei chy uit de verschillende ramen en dachten, dat buur n c man gek was geworden. Zy riepen hem toe, zj]i eva getrommel te laten; de zuigelingen werden e slen door wakker, enz., enz. tóei Toen de geplaagde man eindeiyk zyn vruchteloo Mr :ist chi >ete en en

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2