Buitenland. Gemeenteraad te Texel. In een open brief spoort de afdeeling „Finaterwold" van den Bond van Orde door Hervorming de werkgevers aan bij 't aangaan van een nieuwe overeenkomst met dienstboden den eisch te stellen, dat ze op een bepaalden tijd, b.v. 10 uur's avonds thuis moeten zijn. Hun, die zich een geheel jaar aan dezen regel hebben gehouden, verzoekt de afd. eene ver hooging van loon met f 10 toe te staan, bij ééne overtreding van f 7.50, enz. Een streep door de rekening. Een milicien te Groningen verzocht overgeplaatst te worden naar Amsterdam. De ware redenen, waarom hij dat verzocht, zal hij wel niet opgegeven hebben want hij kon toch moeielijk tot de heeren gaan en zeggen„Ik wil daar graag naar toe, omdat mijn meisje daar woont." En dat was het geval. Gelukkig voor onzen krijgsman werd het verzoek toegestaan. Vol verwachting komt hij in Nöerland's hoofdstad aan zonder vooruit te waarschuwen, maar wie schetst zijne teleurstelling, toen hij daar zijn zielsbeminde aan den arm van een anderen galant zag wandelen. In hoeverre is de invoering eener rijkswet wenscheiyk tot pensioneering van arbeiders, werklieden, klerken, dienstboden, enz. Over die vraag heeft een commissie, bestaande uit prof. d' Aulnis, prof. Molengraaff, D. W. Stork, fabrikant te Hengelo en mr. Yerrijn Stuart een rapport uitgebracht aan de „Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnij ver heid." Zy erkent, dat het particulier initiatief schromelijk is te kort geschoten en dat dus inmenging van den staat noodig is. Doch in hoeverre zal de staat zich met de zaak bemoeien? Yan pensioneering van werklieden uit de staats kas verklaarde de commissie zich een besliste tegenstandster. Men zou ook een regeling kunnen maken zóó, dat een verplichte premie betaald wordt aan den staat, die zich dan met de uitkeering der pen sioenen belast. De commissie wijst er op, dat dit een vrij aanzienlijk wekelijksche korting op het loon eischt, en tevens vrij aanzienlijke offers van de werkgevers, zoodat, naar zij vreest, deze regeling bij beide partijen spoedig impopulair zou worden. Nog eene andere tusschenweg is mogelijk, dat de staat namelijk een deel der pensioenen te zijnen laste neemt, zooals inDuitsch- land, waar het gebleken is, dat algemeen pensioen- verzekeringsdwang practisch uitvoerbaar is. Voor deze laatste regeling zou, meent de commissie, in zooverre reden zijn, dat bij plotselinge volledige invoering van een verzekering van pensioen tot het volle beoogde eindbedrag, waarschijnlijk de last der premiebetaling zeer zwaar zal zijn voor werkgevers en arbeiders menige werkgever zou tot den ondergang gebracht worden en menige werkman tot een bezuiniging op andere uitgaven, wat een hoogst bedenkelijk gevolg voor den oogenblikkelijken welstand van hem en zijn gezin zou hebben. Als een bijzonderheid mag vermeld worden, dat de heer K. S. Sz. te Sint Maarten op den 8en dezer reeds eene aanzienlijke partij witte en roode kool heeft kunnen snijden, verkregen van planten op den kouden grond gekweekt. Is over 't algemeen deze vrucht, vergeleken bij andere jaren, hoog in prijs, niet minder kan zulks van de uien worden gezegd. Onder anderen heeft een werkman R. te Groenveld, gemeente Sint-Maarten, zijne op den akker staande teelt, beslaande ongeveer 7« H.A. of zooals men gewoonlijk zegt 11 sneezen, verkocht voor den prijs van f 225. Is de hooioogst in deze gemeente voor het meerendeel mislukt en begint men hier en daar pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van groen- of ingekuild voer, wanneer het prachtige weder, na don regen, nog eenige dagen mag aanhouden, is de hoop op eene goede oogst na-hooi nog niet vervlogen. \z. Gt.) Een Israëliet te Oldenzaal vierde bruiloft en de buren hadden zijn huis van buiten met groen, lampions, vlaggen, enz. versierd. Tegen den avond verzamelde zich aldaar eene groote menigte nieuwsgierigen, die omstreeks half negen de straten doortrok onder het zingen van voor de Israëlieten beleedigende liederen. Spoedig was de burgemeester met de politie aanwezig en door hun krachtig optreden was omstreeks half tien de orde geheel hersteld. By één Israëliet werd eene ruit ingeworpen. [Zw. Gt.) Het Spoorwegongeluk in Wales schijnt te wijten te zijn aan de groote snelheid waarmede de zeer volle trein reed om eene vertraging in te halen. Na een vrij scherpe bocht bemerkte de stoker, dat de voorste wagens ontspoord waren. Dadelijk werd stoom afgesloten. De koppeling tusschen de locomotief en de voorste wagens brak of ging los, de wagens stortten de helling af en kwamen geheel verbrijzeld aan den voet terecht. Enkele lagen met de wielen omhoog. De reizigers waren onder de puinhoopen bedolven; zonder hulp bleek het onmogelijk hen te bevrijden. De locomotief stoomde onmiddelijk naar het naastbijzijnde station en bracht hulp mede. Vreeseiyk was de aanblik der verwoesting, de wagens lagen in splinters op een hoop, daar tusschen staken deelen van lichamen uit. Het hartverscheurend gekerm der ongelukkigen was niet om aan te hooren. Spoedig toog men aan den arbeid. De stukken der waggons werden verwyderd en de verminkten en gedooden te voorschijn gebracht, waarna zij door een geneesheer uit Pontydridd geholpen werden. Men telde 12 dooden en meer dan 60 gekwetsen, waarvan 27 zeer ernstig. Een dezer laatsten is reeds aan zyn wonden overleden. De gewonden zyn zoo spoedig mogelijk naar het hospitaal Cardiff vervoerd geworden. De drie cholera-gevallen, die te Berlijn zyn voorgekomen, blijken veroorzaakt te zyn door het gebruiken van uit Rusland af komstige voedings middelen. Alledrie de aangetaste personen woonden by elkander; daarom bestaat er gegronde hoop, dat deze gevallen alleenstaand zullen blijven. Het gemeentebestuur heeft by het departement van binnenlandsche zaken aangedrongen op strengere maatregelen tegen de Russische land verhuizers, die nog steeds uit besmette strekeD naar Beriyn komen, en daar zy geheel zonder middelen van bestaan zijn, ten laste der stad vallen. Een aandoenlijk tooneeltje had er onlangs plaats aan het Engelsche ministerie van marine, na het vergaan der „Victoria". Twee vrouwen de eene 'n dame uit den hoogsten stand, de andere eene vrouw uit het volk, deden dezelfde vraagof haar jongen tot de geredden behoorde. Beiden ontvingen een ontkennend antwoord. De hooggeboren vrouw werd doodsbleek, doch zij wendde zich af met hoogopgeheven hoofd, de vrouw uit het volk daarentegen kon zichzelve niet bedwingen en barstte in tranen uit. Toen trad de dame op de arme vrouw toe en den arm om haren hals slaande, kuste zy haar. Wy zijn zusters, sprak zy zachtjes, zusters in smart en rouw. Komt, laten wy ons best doen den zwaren slag te dragen. Een jonggetrouwd echtpaar was aan het visschen in de Marne. De man kreeg beet en goed beet ook, zyne vrouw moest hem helpen bij het ophalen van den visch, een prachtigen, zwaren brasem; Door zijn spartelen raakte de visch echter weder los, de jonge vrouw wilde hem grijpen, maar viel in de rivier. De man dacht zeker„Eerst den visch hebbenhem koken kan ik alleen wel", en stelde alle pogingen in het werk om den mooien brasem te pakken te krygen, terwyi zijne jonge vrouw groot gevaar liep te verdrinken. Een buurman redde haar. Mevrouw was te recht zoo verontwaardigd over de zelfzucht van haren man, dat zij echtscheiding vraagt. Een nieuw weerglas. Een fabrikant van regenschermstoffen heeft na veel moeite uitge vonden de parapluiestoffen door by voeging van een of ander scheikundig ingrediënt zoo te verven, dat de stof by droog weer zwart, en bij naderend regenachtig weer staalblauw wordt. Hierdoor wordt een niet gering voordeel verkregen. Immers de parapluie geeft nu zelve aan wanneer men ze thuis laten en wanneer men ze mede brengen moet, wat in de hondsdagen, die we dit jaar hebben, zeker een onwaardeerbaar genot is. Of 't waar is laten wy voor rekening van 't Berliner Tageblatt, waaraan dit bericht isontleend. 't Klinkt wel zondering, maar 't wordt voor waarheid verhaald, dat in Hongarye, en wel te Zsombolyi, een dorp in 't district Banat, een lOOjarige echtvereeniging is gevierd, waar door de zoo zeldzame diamanten bruiloft geheel in de schaduw wordt gesteld. Door officieele bescheiden, die geen twytel overlaten, is geconstateerd, dat de echtgenooten Szathmary in Mei van het jaar 1793 door de banden des huwelyks zyn verbonden en zy dus beiden ruim 120 jaar oud zyn. De oudste lieden van het dorp hebben hen altyd als oudjes gekend. Tot voor korten tyd hebben zy steeds in hun onderhoud voorzien, maar thans heeft de gemeente zich verplicht gezien hen te helpen. Er komen echter sedert dit huwelijksfeest be kend is geworden zooveel gitten in voor deze moderne Philemon en Baucis, dat die officieele hulp wel spoedig overbodig zal worden. Als een Chinees het leven van eenen man redt, dan is hij verplicht dezen gedurende de rest van zijn leven te ondersteunen. Het gevolg hiervan is, dat zeer dikwyis een man verdrinkt in het byzijn van een aantal kloeke zwemmers, die hem wel zouden willen redden, maar te arm zijn, om het voeden van een ander op zich te nemen. Vrijdagavond tegen 11 uur zag men den getegelden vloer van het midden-portaal van het Engelsche Lagerhuis bijna een voet ryzen. Enkelen vreesden voor een aardbeving, anderen opperden het denkbeeld van een voorteeken. Doch de oudgedienden van het Huis wisten wel beter: zy hadden dit meer bijgewoond. Het was een gevolg van de buitengewone hitte, waardoor de onderbouw sterk uiteengezet was. Er werden dadelijk eenige tegels stukgeslagen om den anderen gelegenheid te geven zich uit te zetten. De vrees maakte plaats voor vrooiykheid; een grappenmaker merkte ophet voorval was aan het Home-Rule ontwerp te wyten zelfs de steenen stonden daartegen op. Vergadering Donderdag 17 Aug. 's morg. 11 uur. Voorzitter Jhr. Strick v. Linschoten, burgemeester. I Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering deelt de Voorz. mede I dat van den heer Coninck Westenberg bericht is I ingekomen dat hy zjjne benoeming tot lid van den I' gemeenteraad aanneemt. I, Na deze mededeeling stelt de Voorz. allereerst aan li de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de I. nieuw gekozen raadsleden, de heeren C. Keyser Pz„ I, W. Mets Tz. en Coninck Westenberg. Tot het doen I van dat onderzoek benoemd de Voorz. eene commissie I. van drie leden, nl.de heeren Dros, Bakker en Roeper; I. de heeren Kejjser en Westenberg worden verzocht I, de vergadering gedurende het bedoeld onderzoek te E verlaten; de openbare vergadering wordt geschorscht. C Na heropening van de vergadering wordt by monde L van den heer Dros namens de commissie rapport L uitgebracht en geadviseerd tot toelating van bedoelde E heeren. Met algemeene stemmen wordt volgens de E conclusie besloten. K De heeren Keflser en Westenberg worden daarna L weder ter vergadering verzocht en door den Voorz, in kennis gesteld met het genomen besluit. K, Daarna worden de notulen van de vorige vergade- K, ring gelezen en goedgekeurd. E Vervolgens wordt door den Voorz. mededeoling L gedaan dat zyn ingekomen: Schryven ran den heer W. Brans, dat hy voor|0 zyne benoeming als lid van den gemeenteraad bedankt. |n Circulaire van den Comm. der Koningin, betreffende L de invoer van vee in Duitschland (zie ons vorig nummer, |a pag. 2 kol. 1). |8 Missive Ged. Staten, houdende goedkeuring van |0( het raadsbesluit tot het aangaan eener tydeiyke L geldleening. L Mededeeling omtrent Mej. Guesen, onderwijzeres L te Oudeschild, aan wien wegens oogziekte een verlof |r is toegestaan, dat deze weldra hare werkzaamheden E weder zal kunnen hervatten. E Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. |e Tot leden voor het stembureau voor de verkiezing Ej op 21 Aug. en voor een zoo noodige herstemming, |e( worden door den Voorz. aangewezen de heeren Koning E. en Bakker; de overige leden van den raad als hunneiv' plaatsvervangers. Fp De benoemden verklaren zich bereid. Lc Aan de orde komt alsnu de voorkopige vaststel-Lt ling van de gemeenterekening, zoomede goedkeuring |rE van de rekeningen Alg. Armbestuur, Alg. Weeshuis |0] en Bank van Leening. Iq De Voorz. begint met de verschillende commission welke zich met het onderzoek hebben belast daarvoor |U( dank te zeggen, en leest vervolgens de over dat onderzoek ingekomen rapporten voor. |et In het rapport omtrent de gemeenterekening wordt Ig, bijzondere tevredenheid betuigd over het net en|e( accuraat beheer van den gemeenteontvanger. Hetlg onderzoek der rekening luidde tot voorloopige vast-L, stelling. My In dien zin werd besloten. E De rapporten betreffende het onderzoek der reke |a, ningen Alg. Armbestuur, Alg, Weeshuis en BankE^ van Leening, adviseerden allen tot goedkeuring; omtrent Jde rekening Bank van Leening werd dsEr opmerking gemaakt dat men wenschtedieeenigszini|,ei: anders ingericht te zien, b.v. zooals die van delj0| andere instellingen. ft,eE Ingevolge de adviesen werden de rekeningen goed EL gekeurd. Daarna werd aan de orde gesteld het in de vorigs EL vergadering aangehouden voorstel van B. en W. totK E aanvulling der politieverordening. fij8( De Voorz. doet nogmaals voorlezing van het voor- Kn stel, luidende: E,,. In te trekken de artt, SI en 189.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2