N#. 614 Donderdag 24 Augustus. A° 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor DSM Bubo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nmdrrland 45 Cts. Naar Aksrixa en andc e landen met verhoogkig der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der nltgave. Prijs der Advertenttón Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aan genomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. VERKIEZINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL maken bekend, dat een af schrift van het proces verbaal van de inlevering en een van de op heden plaats gehad hebbende pening van stembriefjes, ter benoeming van een id van den Gemeenteraad, is aangeplakt en ter emeente-Secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Texel, den 22 Augustus 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 23 Aug. 1893. De uitslag van de Maandag gehouden ver- iezing van een lid voor den gemeenteraad, reeds bij afzonderlijk blaadje medegedeeld) was 's volgt Ingeleverd waren 252 stembriefjes. Van onwaarde 1 (in blanco). Geldig uitgebrachte stemmen alzoo 251. Volstrekte meerderheid 126 stemmen. Uitgebracht waren op de Heeren Wz. Bakker Jr. 109 stemmen, trick van Linschoten 74 Boon Pz21 R. Keijser11 I. Lap Bz8 oh. Rz. Keijser 8 J. Rab Sr., H. Haakman, G. Teriet en Zijm Tz. ieder 2 stemmen. G. Geus Hz., J. Bruijn, W. Brans Jz., B.uin Jz., J. H. Moojen, L. C. Kok, G. lderlieste,Th. Smits, G. Dros Az., A. Kooiman, A. Eeiman en S. de Wijn Az. ieder één em. Eene herstemming zal alzoo moeten plaats bben tusschen de Heeren C. Wz. BAKKER Jr. en STRICK VAN LINSCHOTEN. - Ter markt waren Maandag aangevoerd 3 Schapen, 267 Lammeren, 22 Koeien, 3 rden en 2 Korven Kippen. De handel was matig, de prijzen ondergingen ne veranderingvoor Schapen werd van 8 tot f 13 betaaldde prijzen voor Lam oren variëerden van f4 tot 9,75; Melkkoeien Iden van f 110 tot f 140; Vare koeien van 65 tot f 80voor jarige werd van f 25 tot 15 besteed. - Ds. Van Dijk, pred. te Oosterland op leringen heeft voor het op hem uitgebrachte roep naar de Herv. Gem. te Oosterend op ïel, bedankt. Door een onzer plaatsgenooten, de ambte- °r Koning, werd dezer dagen een zwarte Wuif opgevangen. Het diertje had aan de hterpoot een zilveren ringetje waarin was "raveerd F- SPECHT iqn ROTTERDAMldU de linker vleugel was met blauwe inkt gedrukt 55 en in ovalen stempel EL LKde letters ineenvloeiend; verder BFJ BFJ AREND ZZ Berichten in de bladen melden dat in verschillende plaatsen, vooral in Friesland, armenhuizen worden opgericht, welke meie- deelingen als bewijzen moeten strekken van de armelijke toestand van vele bewoners dier plaatsen. Als een tegenhanger van die berichten vermelden wij de ons gedane mededeeling, dat door bestuurderen van het diaconie-armen huis der Herv. gemeente te Oudeschild is besloten genoemde inrichting te sluiten, op grond dat daaraan geene behoefte schijnt te bestaan de eenige persoon, welke die inrichting bevolkte, zal bij particulieren worden onder dak gebracht. Tegenover al de jeremiades welke in onzen tijd zoo van alle zijden de menschen worden te slikken gegeven, kwam ons genoemde mededeeling wel ter vermelding waardig voor. Te meer omdat de bewoners van Oudeschild toch ook geenszins kunnen bogen op schitterende zaken, is het feit bovengenoemd eene blijde getuigenis. Oostërend, 21 Aug. Gisterenavond te 7 uur trad alhier voor eene groote schare in het gebouw van de Hervormde Gemeente op de bij die Gemeente beroepen predikant Ds. Van Dijk, van Wieringen. Midden onder de gods dienstoefening ontstond brand op de kerkekamer waarvan de ontdekking schrik en stoornis onder de aanwezigen verwekteevenwel wist de predikant de menigte te kalmeeren, terwijl eenige rappe gasten emmers water aanbrachten tot blussching. Na ongeveer 10 minuten was het gevaar voorbij en kon de godsdienstoefening worden voortgezet. Oudeschild, 22 Aug. De Fransche schoener, die onlangs in zeer lekken toestand te Ter schelling binnen liep en na onderzoek door experts, voor den dienst werd afgekeurd, is heden publiek verkocht. Het scheepje werd gekocht door Kaan en van der Sterre alhier, die het in de haven zullen sloopen. Zondag j.l. werd te Oranjewoud (Fr.) eene openbare vergadering gehouden ten gunste van de afschaffing van het privaat bezit. Deze meeting werd door ongeveer 9000 personen bezocht; niet minder dan 118 vaandels werden gedragen in den stoet, die, voorafgegaan door een muziekcorps, zich des morgens te 10 uren te Heerenveen opstelde om naar het meetingsterrein te gaan. Verschillende sprekers traden aldaar op, ook Domela Nieuwenhuis, welke zich niet het minst in een groot auditorium mocht verheugen. Deze spr. behandelde de tienden-quaestie en wees in zijne uitspraken, (volgens het N. v. d. D.) op Jezus en Luther, die, volgens hem, stelen rechtvaardigden, wanneer het uit honger geschiedde, en ried aan dit te doen, wanneer de ellende onder de arbeiders in den a.s. winter weer even groot zou zijn als verleden jaar. Wanneer die leering ingang vindt dan zal er voor politie en justitie heel wat werk aan den winkel komen. Uit Groningen schrijft men aan het Hdbld. Door den heer v. d. Meer, geldwisselaar en kassier alhier, waren drie aangeteekende brieven naar Amsterdam, Arnhem en Dalfsen verzonden. Toen zij aankwamen met onge schonden stempels, teekenden de geadresseerden de kennisgeving en namen de brieven in ontvangst. Bij opening bleken de brieven voor Amsterdam en Arnhem, ter waarde van f 12.000, echter slechts scheurpapier en die voor Dalfsen het verzonden bedrag te bevatten. Nu heeft de heer v. d. M. aanteekening gehouden van de door hem verzonden bank biljetten, coupons, wissels enz., zoodat de kans bestaat, dat de daders van den diefstal ontdekt worden. Een goed vooruitzicht 1 Een man in het Kortenbosch te 's-Gravenhage, die in de vorige week ondertrouwd was om inhethuwelijk te treden, mishandelde zijn bruid, na terugkeer van het Raadhuis, zoodanig, dat het aanstaand vrouwtje „moord" riep, waarop de politie de deur der woning in bovengenoemde straat forceerde en den woesteling onder hevig verzet naar het commissariaat van politie overbracht. Eene koe op een dak. Vrijdagmorgen liep te Nieuwendijk (N.-B.) eene koe den dijk af. Achtervolgd door den eigenaar, die het dier op den weg trachtte te jagen, nam het opeens een loop, sprong op het rieten dak van de woning van A. d. J. en beklom het tot den nok. Toen het beest op zijn verheven standpunt even had rondgekeken, nam het den terugtocht aan en bereikte tot blijdschap van den verschrikten eigenaar die met honderden toeschouwers in verbazing den buitengewonen toer van den viervoeter had gadegeslagen, zonder ongelukken den vasten grond. Een nieuw soort van mangelhuisl Op een uithangbord op een der Amsterdamsche grachten leest men het volgende: „Hier mangeld men groote en kleine wasschen, glasch en aardewerk." Amsterdam is overvoerd met pruimen met wagenladingen ziet men ze langs de straten gaan en ze worden verkocht voor 2 cent het pond. Menigeen verdient er een duitje aan en de grootste pruimen zijn nu ook te bekomen voor menschen die ze anders niet te proeven krijgen laten we hopen dat het met de stem briefjes net zoo zal gaan. Op 't Damrak kregen twee personen nog eventjes twist. Een man beweerde, dat pruimen ongezond waren een ander man die net den laatsten zin opving, beweerde dadelijk, ('t was Maandag en dan wordt er nog al veel beweerd), dat er niets gezonder was dan een pruim. De twee sinjeurs hadden de jassen al uit, toen een derd op 't snuggere idéé kwam te vragen, welke pruim no. 2 bedoelde. „Wel een tabakspruim", en dat was no. 1 volkomen met hem eens, alleen hy had „slaatje" moeten zeggen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1