OFFICIEEL BEDEELTE. N°. 615. Zondag 27 Augustus. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsgrijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en ande: e landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bq de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBmta op Tbxkl. AFHALEN VAN PATENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der IGemeente TEXEL maken bekend, dat de Patenten Iter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar zijn van I Maandag 28 Augustus tot en met Dinsdag 5 ISeptember a.s. van des voormiddags 9 tot des Inamiddags 2 uur. I De niet afgehaalde patenten worden bezorgd ■door den Deurwaarder, die voor de uitreiking Ivan elk patent tien cents zal mogen vorderen. Texel, 25 Augustus 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. HERZIENING LIJST VAN INKWARTIERING' BURGEMEESTER en WETHOUDERS van VEXEL maken bekend, dat is aangeplakt en redurende 14 dagen van den 24 Augustus tot tn met den 8 September a. s. ter Gemeente Secretarie voor een ieder ter inzage ligt, de her- iene lijst van de namen der inwoners, die voor iet verleenen van inkwartiering en onderhoud tan krijgsvolk in aanmerking komen, met aan- luiding van de mate waarin ieder hunner, naar |elang van de beschikbare ruimte zijner woning van de gebouwen en getimmerten voor filing bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen [oorzien. Texel, 25 Augustus 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten Burgemeester. J. A. Wesstra Secretaris. stil tig bet ets| ,en, lnal i te| ten. InaJ idetj tkenl dat TEXEL, 26 Aug. 1898. De vergadering van de afd. Texel der Holl. v. L., welke Donderdagavond in het lokaal i den heer Broekkamp werd gehouden, is maar sobertjes bezochttot een twintig leden, verder konden we het niet brengen. Wat die sobere opkomst wettigde is moeielijk 1 te maken, doch zeker niet het weder, irdoor behoefden zelfs de verst-afwonende jen zich niet te laten afschrikken, want J dö hemel al een paar avonden met regen Ireigd, 't bleef alweder vast droog weer. fa opening der vergadering door den Voorz. lezing der notulen, werden in behandeling lomen de punten van beschrijving voor de verg., den 15 Sept. te Amsterdam te iden. 'ie beschrijvingspunten gaven niet veel P tot discussieover het algemeen kon de Wering daarmede wel opgaan; alleen het «stel van de afdeeling Alfen, Oudshoorn Aarlanderveen, hetwelk den wensch uit lekt H(iat van Regeeringswege wettelijke ipalingen worden getroffen ter bestrijding ir tuberculose bij het rundvee, in dien ziD, t vee, aan bovenvermelde ziekte lijdende [vonden, van Rijkswege worde afgemaakt de volle waarde daarvan aan den eigenaar irde vergoed", gaf aanleiding tot discussie, "dien een der leden betoogde, dat de afdeeling genoemd, dit voorstel niet voldoende had gemotiveerd, daar uit de toelichting er van meer bleek de wensch van volle ver goeding voor de afgemaakte dieren dan wel de bestrijding der tuberculose in het belang van het algemeen. De vergadering weersprak zulks niet, aan de afgevaardigden zal deze bespreking indachtig worden gemaakt. De overige punten gaven geen aanleiding tot discussievoor de keuze van een Voorz. der H. M. v. L. werd de aandacht gevestigd op den heer Bouduinvoor een lid in het hoofdbestuur op den heer G-ronemanvoor de verdere benoemingen werden geene bepaalde personen aangewezen. Tot afgevaardigde, en plaatsvervanger van dien, werden aangewezen de heeren S.Keijser Pz. en C. Keijser Pz. Verder deed de Voorz. mededeeling van een schrijven van de Vereeniging het Ned. Paardenstamboek, berichtende dat medio Sept. alhier weder eene keuring zal worden gehouden van paarden, welke men in het stamboek wenscht opgenomen te zien. De aanbieding van loten voor de te houden verloting bij gelegenheid der tentoon stelling, leidde er toe dat door eenige der aanwezigen loten werden aangekocht, terwijl ook werd goedgevonden dat voor rekening der afdeeling er eenigen zullen worden aange kocht. Dit laatste besluit lokte uit tot velerlei opmerkingen en vaak groote hilariteit. De vraag door een der leden aan het einde der vergadering gedaan„op hoedanige wijze de veehouder, bij de behoefte aan ruw voeder, daarin voor den winter zal voorzien", gaf wel aanleiding tot mededeelingen door verschillende leden, doch leidde niet tot eenige afdoende conclusie. Met dank voor de opkomst en betoonde belangstelling, werd de vergadering ter ge schikter tijd gesloten. De uitvoer van vee van hier naar de vaste wal houdt maar steeds aan zoo werden deze week weder met twee veebooten ver zonden 28 Koeien en 700 stuks wol veede voortdurende verzending met de bestaande gelegenheid is hierbij niet inbegrepen. De heer K. Rab, een onzer vroegere plaatsgenooten, thans te Amsterdam woon achtig, is Woensdag 28 dezer geslaagd voor het examen, uitgeschreven door den Neder- landschen Drogistenbond. Met ingang van 1 October is de opzichter over 's rijks kustverlichting te de Cocksdorp op Texel, A. J. G-rollé, in gelijke betrekking overgeplaatst naar 's rijks kustverlichting te Kijkduin. Benoemd tot opzichter over 's rijks kust verlichting te de Cocksdorp op Texel, M. Muye, thans lichtwachter te Kijkduin. De Koninginne-verjaardag zal in vele plaatsen aanleiding geven tot het houden van feesten, vooral voor de jeugd. In onze omge ving bleek ons daarvan nog nietste Oudeschild schijnt men dien dag te zullen herdenken door eene zanguitvoering in de P. W. bewaarschool. Oostërend, 25 Aug. De heer C. Schuil, Onderwijzer te Haarlem, vroeger als zoodanig aan de bijzondere school alhier, behaalde gis teren te Amsterdam acte als Hoofdonderwijzer. I In deze week hebben te Rotterdam zich 7 gevallen van cholera voorgedaan, waarvan 3 met doodelijken afloop. Te Leerdam deden zich 4 dergelijke gevallen met doodelijken afloop voor. Ook uit het buitenland worden vele gevallen van cholera gemeld. De Staats-Ct. deelt mede, dat tot wering van besmetting door aziatische cholera, toezicht wordt gehouden op de schepen die langs Hansweert (gemeente Kruiningen) het land binnenvaren. Volgens het N.-Br. Dagbl. zou het wets ontwerp op den leerplicht door den Raad van State zeer ongunstig ontvangen, zijn. De Volendammer en Friesche paling- visschers, wier vangst tegenwoordig met graagte en tegen hoogen prijs direct bij aankomst voor Engeland wordt opgekocht, hebben een middel uitgedacht om de moeite en het tijdverlies van 't sorteeren uit te sparen. Door in de bun twee zeven aan te brengen, verkrijgen zij dat de paling zichzelve sorteert in drie qualiteiten. Alleen de onderste laag, de „schoenveters" laten de Britsche opkoopers voor het binnenland achter. De begrooting der gemeente Kampen, die de volgende week den Raadsleden zal worden aangeboden, sluit, naar men beweert, met een batig slot van f 80,000, zegge dertig duizend gulden. Te Zundert (N.-B.) is een kind bij het eten eener pruim door eene wesp in de keel gestoken. Geneeskundig© hulp kon niet baten, zoodat het kind tengevolge van het opzetten der keel onder vreeselijk lijden is gestikt. De wachters van de kustlichttorens moeten uitkijken, of de loodsschuiten zich in de zeegaten bevinden, en daarvan rapport maken. De zeeloodsen moeten de kustlicht wachters controleeren en kijken, of de lichten wel branden. Aangezien nu beide partijen dit weten en elkander niet willen verraden, worden de loodsschuiten altijd door de licht- wachters in de zeegaten gezien en zijn de lichten altijd brandende zegt de Hoornsche Gt. Ten bewijze, dat de opzending naar Veen- huizen wegens landlooperij en bedelarij volstrekt niet als een straf, maar veeleer als een gunst wordt beschouwd, deelt de Utr. Grt. het volgend schrijven aan den griffier der rechtbank mee van een landlooper, die, veroordeeld tot 8 maanden opzending, dien tijd te kort vond en in in cassatie wilde komen WelEd. Achtb. Heer. Ondergeteekende,bij vonnis der arrond.-rechtbank veroordeeld tot 8 maanden opzending naar de rijkswerkinrichting, wenscht van dat vonnis in hooger beroep te komen en zijn verblijf in de werkinrichting met één jaar verlengd te zien, omdat hij geen kans ziet, er in acht maanden zooveel te verdienen, dat hij zich van voldoende kleeding kan voorzien en eenig geld voor een kleinhandel overhouden, waarmede hij in zijn onderhoud zal kunnen voorzien," TEXELSCHE COURANT. i t»|

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1