N°. 617. Zondag 3 September. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dsn Bubo SO Cts. Franco per post door go- heel Nedkrland 45 Cts. Naar AinmnrA en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nnmmer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis Ivan de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Dinsdag, den 15d,n Sept. a. s. des vóórmiddags 11 uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer I Gemeente. Texel, den 2 Sept. 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Te behandelen onderwerpen: I. Belediging gekozen raadsleden. II. Ingekomen stukken Mededeelingen. III. Voorstel B. W. wijziging politie-verordening. ;|I?. Benoeming Ambtenaren Burg. Stand. V. Verzoek S. de Boer verhooging jaarwedde. VI. Voorstel B. W. regeling belooning voor het opmaken der tienjaarlflksche alphabetische tafels op de registers Burg. Stand. 1893. TEXEL, 2 Sept Het uitsteken der vlaggen van de openbare ebouwen, zoomede van eenige particuliere oningen, was het voornaamste wat den dag an 31 Augustus alhier deed verschillen met .ndere dagenverder bleef het kalmdes vonds in een paar lokalen „muziek voor den jd|ians," hetwelk ook niet veel opsneed, zoomede ene nabootsing van vuurwerk, door het door enige jongens doen ontbranden van bengaalsch cht verspreidende lucifers en van eenige voetzoe- ors, ziedaar het bijzondere wat de Koninginne dag alhier kenmerkte. Toch zou men onze burgerij onrecht doen anneer men hare liefde voor het Koninghuis iernaar ging afmeten; integendeel: meermalen erden daarvan andere bewijzen geleverd. De ongunstige tijdsomstandigheden evenwel, elke op ons eiland nog meer dan elders orden gevoeld, zijn niet onwaarschijnlijk oor- k dat de lust voor feestviering tot een zeer cijfer gedaald is. - Bij den vereenigden post- en telegraaf- ienst is benoemd tot klerk der telegrafie, tijdelijke klerk P. Lap, alhier. - Onder de vele gedecoreerden bij gelegen sid der Koninginne-jaardag, vinden wij ook we|Brineld den heer W. Mets Tz., kapt. en Mt-cond. bij den stoombootdienst Texel ieuwediep, aan wien de eere-medaille der 'de van Oranje-Nassau, in zilver, is verleend. - Wij herinneren er aan dat ter verkiezing ee® m een lid voor den Gemeenteraad Maandag s., s. eene herstemming zal moeten plaats ";fbben tusschen de heeren C. Wz. Bakker Jr. üoif Strick van Linschoten. w Tot inlevering van briefjes bestaat dien dag tegenheid van des morgens 9 tot des namid- 5 uur, ten raadhuize der gemeente. Waal, 31 Augustus. Heden had alhier het Jigekondigd# ringsteken plaats. Door 15 rijders oo: ilk taf werd aan den wedstrijd deelgenomen. De prijs, een lief klokje met speelwerk, werd gewonnen door iemand, die veel haast had, zich, zoodra hij kon, met den prijs uit de voeten maakte, en ons dus in dubbele beteekenis is ontgaan. De premie, een klokje met wekker, werd behaald door Pieter Eelman Mz. uit Bargen. Een gezellig bal besloot voorts het feestje. Oudeschild, 1 Sept. De verjaardag der Koningin is hier geenszins onopgemerkt voor bijgegaan. Reeds den avond te voren werd het feest geopend in de Algemeene Bewaar school, waar het zangkoor „Utile Dulci" eene uitnemend geslaagde uitvoering gaf. Onder de kranige leiding van den talentvollen Direc teur, den Eerw. Heer Wouterlood, werden de verschillende nummers flink ten gehoore ge bracht. De feestcantate, door het zangkoor der Koningin opgedragen, voldeed goed. Ook de solo-partijen werden niet onverdienstelijk gezongen. De muzieknummers, door de Heeren Van Veen en Graaf op piano en orgel ten gehoore gebracht, mochten ook veel bijval verwerven. De overige zangnummers voldeden eveneens goed. Eene aardige verrassing hadden de zangeressen den aanwezigen bereid, door het voordragen van het Tyroler lied, door haar in costuum met tambourijns voorgedragen, terwijl een Tyroler knaap met de driekleur vooraan trok. Ook het grappige neuzenlied was alleraardigst. Men betreurde 't maar alleen dat het lokaal voor zulk eene gelegenheid niet ruimer was, anders waren zeker bijna alle dorpelingen uitgenoodigd geworden. Thans kon ieder lid van 't zangkoor slechts over drie kaarten beschikken. Den volgenden dag, op den eigenlijken feest dag, was aan de schooljeugd een pretje bereid. Het jonge volkje hield onder toepasselijk gezang een optocht door het dorp en werd in de school flink onthaald. Des avonds was voor de bewaarschool een aantal lampions opgehangen. Voor het gebouw werd eenige versiering aangebracht en prijkte tusschen weelderig groen de buste der jonge Koningin. Toen werd aan iedereen vrij gegeven om voor op het terrein te komen, waar eenig vuurwerk en Bengaalsch licht werd ontstoken. Het zangkoor gaf daar in de open lucht alles ten beste, wat daar uitgevoerd kon worden, terwijl later in de school nog een paar nummers werden uitgevoerd. Aan het slot dankte de Heer Muller, namens zangeressen en zangers den Eerwaarden Heer Wouterlood en bood ZEw. namens het koor een fraaie bouquet aan. De aanwezigen gaven door luid applaus hunne instemming te kennen met deze welverdiende hulde. Alles liep uitstekend af. „Utile Dulci" heeft eer van hare beide feest avonden. Men schrijft uit Bommelerwaard De contractanten van beetwortelland, die wegens overtreding van art. 9 van het contract voor eenige dagen in angst en schrik gebracht werden kunnen weer gerust zijn. Hun is op last van den Bond aangeschreven, dat de eisch tot het betalen van boete enz. voor ditmaal wordt ingetrokken. Eene belangrijke landaanwinnig is zeker die tusschen Uskwerd en Uithuizen (Noordelijk Groningen), waar 400 bunders „buitenland" (buiten de Wadden) is ingepolderd een werk dat verleden jaar regelmatig 800 polderwerkers heeft geplaatst. Benoorden Warfum zijn in de laatste jaren honderde bunders land op die wijze aan de zee „ontwoekerd." „Niet altijd is de liefde bestendig van duur", zoo dacht ook een jong echtpaar te Assen, dat eerst Woensdag 1.1. was getrouwd en reeds in de eerste wittebroodsweken den huwelijksband te knellend vond. Man en vrouwlief besloten dus, met wederzijdsch goedvinden, maar weer te scheiden. Een koopman voor den inboedel was dra gevonden en reeds Zondag ging weer elk zijns weegs. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. gemeld De kwade praktijk van goederen te koopen en indien ze aan huis z(jn bezorgd, niet te betalen, neemt hier zoozeer toe, en de magazynhouders schijnen zich in deze zoo gemakkelijk te laten verschalken, dat voor huizen waarvan de bewoners zich op dit punt beruchtheid hebben verworven, van overheidswege politie-agenten worden gepos teerd, die de winkelknechts waarschuwen de hun ter bezorging gegeven goederen niet af te geven. Zóó brutaal en gevaarlijk zijn deze klanten, dat toen gisteren de heer F., stoffeerder, met zijnen knecht zich aan de woning van een dezer niet- betalers vervoegde, om betaling van f 800 voor een geleverd ameublement enz., hij van de bewoonster de besliste verzekering verkreeg, dat zij volstrekt het plan niet had te betalen. Het ameublement was trouwens niet meer in huis. Alleen herkende de leverancier het karpet op den vloer als zijn eigendom. Zijnen knecht last gevende het karpet weder mede te nemen en zelf ook bukkende om het op te nemen, sloeg de bewoonster hem met een hard voorwerp zoo op het hoofd, dat de man, na een oogenblik van bewusteloosheid, naar zijne woning moest worden vervoerd. Eene aanklacht is ingediend, doch alleen met het oog op de mishandeling. Ten opzichte van de be taling der geleverde goederen staat de justitie machteloos. De minister van koloniën heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, strekkende om het 1ste hoofdstuk der Indische begrooting voor 1893 te verhoogen met f 85,400 ter bestrijding van de uitgaven, verbonden aan de uitzending van den benoemden Gou verneur-Generaal van Nederl.-Indië en aan den terugkeer naar Nederland van den tegenwoor- digen landvoogd. Wat den benoemden gouverneur-generaal betreft, wordt als naar gewoonte gerekend op f 60,000 wegens kosten van uitrusting en op f 20,000 voor reiskosten naar Indië en trakte ment gedurende het tijdvak tusschen zijn vertrek uit Nederland en zijne aankomst in Indië, terwijl ten behoeve van den aftredenden landvoogd wordt geraamd f 5400 voor pensioen en vergoeding der kosten van overtocht naar Nederland. TEXELSCHE COURANT. >0D

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1