Buitenland. D De heer K. de Jong landman te Hoog- carspel heeft een stierkalf dat hij geteeld heeft in Maart 1893, waarvoor hem thans door een liefhebber de som van honderdvijfen zeventig gulden geboden is. De toeslag is niet gebeurd. Honderd-vijftien-meter in het Bijblad hebben heeren Kamerleden volgepraat over de kies wetont werpen Zou dit nu een „kenmerk van geschiktheid" wezen? Vele boeren in Holland's Noorderkwartier zoeken in een geheele of gedeeltelijke toepassing van Bertel's methode in den slechten hooioogst te voorzien. Er zijn er, die in den herfst uit een mengsel van rogge en wikken nog eene snede groenvoer hopen te verkregen om dan volgens genoemd systeem te conserveerenanderen bepalen zich enkel tot een uitzaaiing van rogge, om die in het voorjaar van '94 te maaien en als stalvoer te gebruiken. Nat gras wordt ook ingekuild, doch de onaangename geur, door de verzuring veroorzaakt, weerhoudt de meesten. Toch heeft de ervaring bewezen, dat het in den winter door het vee gaarne wordt genuttigd en uitstekend op de melkopbrengst werkt. Uit Maartensdijk schrijft men aan het „Utr. Dagbl.'' Aangemoedigd door hetgeen men bij een bezoek aan De Biezen van den heer Bertels, te Barneveld, omtrent het persen van groenvoeder heeft mogen aanschouwen, heeft de landbouwer A. vanZijtveld, alhier, eenige wagenvrachten gras, waaronder een hoeveelheid, die reeds meer dan 14 dagen in gemaaiden toestand aan voortdurende regen was blootgesteld en tot bederf begon over te gaan, op een schelft gereden en volgens de aan wijzing van den heer Bertels aan een sterke drukking onderworpen, waarby de temperatuur met den thermometer nauwkeurig is waargeno men, daarmede reeds nu zulke goede uitkomsten verkregen, dat hi? besloten heeft, al zpn gras op deze wyze te behandelen, opdat hij onafhankelijk van het soms wisselvallige herfstweder, met veel minder moeite en kosten een even goed voeder kan winnen als het best gewonnen nahooi hem zou verschaffen. De redactie van het Weekblad „Floralia" deelt mede, dat verreweg de grootste helft van hen, die aan de keuze voor een „nationale bloem van Nederland" hebben medegedaan, zich verklaard heeft voor de goudsbloem. (Calendula officinales). Uit Opsterland wordt aan het Hdblad geschreven, dat bij de volksvergadering die op 21 dezer te Heeren veen is gehouden, niet weinige personen werden opgemerkt, die er met de tram, de stoomboot of een rijtuig waren heengetogen en den vorigen dag pas ondersteuning van het armbestuur hadden genoten. Die onderstand diende dus om reisgeld, toegang en vertering te betalen 1 Waar in Friesland zoozeer over de stijgende kosten van het armwezen wordt geklaagd, is dit teit zeker al heel opmerkelijk. Onze be richtgever staat voor de waarheid van de mededeeling in. Een tegenhanger van een bericht dien aangaande uit Zeeland, is het volgende, dat uit den Millingschenpolder en de Duffelt wordt geschreven De aardappeloogst belooft in alle opzichten een meer dan gewone te zijn. De tweede drooge periode na den regen van begin Augustus heeft daar veel toe bijgedragen, al is 't voor de voedergewassen minder gunstig geweest. Door ieder die proeven heeft geno men, worden de late aardappelen geroemd als zeer melig en heerlijk van smaak. Daarbij schijnt bij sommige perceelen de opbrengst die van 't rijke aardappelen jaar 1892 nog te zullen overtreffen. Reeds werd door enkele landbouwers 7» HL. gerooid per oude roede. Ook de ziekte vertoonde zich tot heden noch in de vroege, noch in de late soorten. In het jongste nummer van De Nederlandsche Sport komt een artikel voor van den heer H. F. Bultman Hz., te Haarlemmermeer, over ,,'t fokken van paarden", geschreven naar aanleiding van het adres, uit naam van de verschillende harddraverij- comité's aangeboden aan de ministers van oorlog en binnenlandsche zaken. Men kan daar, zegt de heer Bultman, tusschen de regels door lezen dat het fokken van remonte-paarden als de aangewezen fokinrichting voor Nederland wordt beschouwd, terwijl naar zflne bescheiden meening Nederland een zwaar wagenpaard met hooge kniebeweging moet produceeren. In de eerste plaats omdat dit meer winstgevend iseen dergelijk paard is meer waard dan de prijs, dien de remonte com missie besteedt, en het kost minder. Op 2'/j-jarigen leeftyd is het voldoende ontwikkeld om licht hand werk te verrichten en begint dan reeds de kosten van onderhoud te verdienen. Is het eene merrie, dan houdt men het tot het vijfde jaar en tracht er nog één of twee veulens van te krijgen; in 't tegenovergesteld geval maakt men het op 4-jarigen leeftijd voor den handel klaar. Zonder al te groote krachtsinspanning te verlangen, kan men de veulen merries ook mede laten werken en op die manier kan de landbouwer met belangrijk financieel voordeel tevens paardenfokker zijn. Het bewijs, dat deze theorie juist is, vindt men in het feit, dat in die deelen van Europa, waar men bovengenoemde richting volgt, de landbouwers het grootste voordeel van de paardenfokkerij genieten. Men spreekt in Holland veel van de paardenfokkerij in Ierland, Oost-Pruisen, Hongarije, Zuidelijk Frank rijk, in 't algemeen van die streken, waar men remonte-paarden fokt, maar wanneer men daar geweest is en men bezoekt dan Normandië, Engeland, Oldenburg, Hannover en meer landen, waar men zich toelegt op het voortbrengen van zware tuig- paarden met hooge gangen, dan komt men bij onpartijdige beeordeeling tot de overtuiging, dat de landbouwers hier oneindig grooter voordeelen genieten dan daar, waar remonte-paarden worden gefokt: Men zegt wel eens dat het toch zoo jammer is, dat het geld, voor den aankoop van remonte-paarden noodig, buitenslands uitgegeven wordt, maar als het buitenland voor pl.m. fl 550 geschikte remonte-paarden kan leveren en de Nederlandsche paardenfokkers hunne paarden voor hoogen prijs (hoofdzakelijk weer naar 't buitenland) kunnen verkoopen, dan kunnen de Nederlandsche paardenfokkers van hun standpunt toch tevreden zijn. Een geval dat tot waarschuwing voor anderen kan dienen, had op de te Borger gehouden jaarmarkt plaats. Door J. Dilling te Ees waren nl. varkens verkocht, waarvoor hij als betaling onder meer vier muntbiljetten van f 10 zou ontvangen, welke aan D. zoodanig overhandigd werden, dat er toen ze op elkander gedaan waren, aan het eene einde vier waren, die ieder op een hoek eene 10 vertoonden. Toen D. later dit nazag waren er slechts twee geheele papiertjes en een door midden ge scheurd, waarvan elk der helften bij de betaling voor een geheel gediend had, zoodat D. dus voor een bankbiljet van f 10 bedrogen was en er slechts werkelijk drie waren. Iemand die de rups op zijne boerenkool had, bestrooide die planten met gips, met het verrassend gevolg dat alle aanwezige rupsen stierven en geen nieuwe rupsen zich op de bestrooide planten waagden. Wie weet of hier niet een eenvoudig en goedkoop middel is gevonden tot bestrijding van de rupsenplaag, waarbij nog komt dat gips als meststof niet geheel waardeloos is, en zij het land meermalen heeft verbeterd. Aan de „Prov. Dr. Ct." werdt gemeld: In de cellulaire gevangenis te Groningen boeten tegenwoordig verschillende personen wandaden, waartoe ze niet gekomen zouden zijn, hadden ze niet te kwader ure te veel ingezogen van socia listische leiders, die meenen dat langs den weg van geweld betere toestanden in het algemeen, maar in het bijzonder voor de arbeiders zijn te verkrijgen. Ten einde nu aan deze slachtoffers het verblijf in de gevangenis eenigszins te ver aangenamen en ze met nieuwen moed te bezielen, hebben in de vorige week een aantal socialisten aldaar zich verzameld op het land, onmiddeiyk grenzende aan de gevangenis en daar tal van socialistische liederen gezongen, zoo luide dat de gevangenen hebben moeten hooren, dat hunne partygenooten hen niet vergeten. Ook Zondag avond waren weer tal van mannen en vrouwen tot geiyk doel samengekomen op het land achter de gevangenis. Reeds hadden allerlei vrijheidsliederen door het luchtruim weergalmd, toen plotseling, door de duisternis begunstigd, eene politiemacht een einde aan deze betuiging van deelneming maakte en de socialistische zangers naar alle kanten op de vlucht joeg. Slechts enkelen hadden den moed de politie onder de oogen te zien en stilletjes af te wachten de gevolgen van hun luid kenbaar gemaakt gevoel van solidariteit met hun gevangen geestverwanten. Van hen zyn de namen en woonplaatsen opge vraagd, zoodat vry zeker een gerechtelyke ver volging is te wachten. Op den Haarlemmerdijk reed Zondag namiddag een nieuw soort kinderwagen, geheel van nickel vervaardigd, die werd voortbewogen door een dame die er achter op zat, als op eene velocipéde. In den kinderwagen zat een kind van eenige maanden. Toen de straatjeugd het der dame lastig begon te maken en met koolstronken wierp, waardoor baby ging schreien, draaide de dame een knop aan het rijtuig een halven slag om en een speeldoos liet een aardig deuntje hoorenen zoo werd de kleine tot kalmte gebracht. Maar de kwajongens uit de buur aan de Eenhoornsluis lieten zich niet door de muziek bedwingen zij gingen voort vrouw en kind te hinderen, tot een paar burgers hen de zwaarte van hunne wandelstokken lieten voelen. Zondagavond zyn op de Schelde, ter hoogte van Themsche, de sleepboot Collette" en de tusschen genoemd plaatsje en Antwerpen varende stoomboot „Wilford II" tegen elkander gebotst. De „Collette" was 's ochtends van Antwerpen met een honderd passagiers en een muziekcorps naar Dendermonde vertrokken, ter gelegenheid der onthulling van V. Duyse's standbeeld aldaar en was nu op den terugweg. De „Wilford" kwam met een zestigtal passagiers van Antwerpen, Er ontstond een algemeene ontsteltenis en buiten zichzelven sprongen over en weer de lieden van het eene vaartuig op het andere. Gelukkig behielden de gezagvoerders en de be manning hunne tegenwoordigheid van geest. De kapitein der „Wilford" deed deze terstond naar den oever sturen, doch vóór de aankomst zonk zij, wel is waar in ondiep water. De „Collette" was mede zwaar beschadigd, maar boven wateriyn. Van den wal schoten in de duisternis een menigte vaartuigen van allerlei aard te hulp, en naar het schijnt zijn al de opvarenden gered. De Duitsche regeering doet aan de Russische grenzen zeer strenge maatregelen uitvoeren om het overbrengen der cholera te verhinderen. Het verkeer is, op uitzondering van te Tschakoff te Pogorselitz, te Kalmeritz en te Podsamtsche langs de geheele grens gesloten, op welke plaatsen geneeskundige observatieposten gevestigd zyn, die alle van Rusland komende reizigers aan streng onderzoek onderwerpen. Naar 't schynt werden te Napels de ong& regeldheden vooral veroorzaakt door het brutaal en onhandig optreden der politie. De Regeerinj heeft een commissie benoemd om hieromtren een onderzoek te doen. Het bewaren der ord is geheel aan het garnizoen, dat tot 12.000 mai is versterkt, opgedragen. Er werden omtrent 1000 personen gearresteerd. In den sneltrein van Brussel naar Parijs welke Donderdagavond te 6 u. 58 m. in de Franschi hoofdstad moest aankomen, is by het statioi Yillers Cotterets een waggon in brand geraak door het warmloopen van een der wielen. D passagiers lieten het noodseintoestel werken, maai zonder g6volghet toestel weigerde, of het seii werd niet opgemerkt, althans de trein stond nie stil. Eindeiyk toen de angst ten top gestegei ca was, bleef de trein staan by het volgend station waar de brandende waggon ten snelste wen ontruimd en afgehaakt. Naar latere berichten uit Nieuw-York melden heeft de cycloon eene verschrikkeiyke verwoesting aangericht langs de kusten van Noord- en Zuid y Carolina, Georgia en Florida. Port Royal is zoogoa j. als weggespoelder zyn 100 personen verdronken De stad Charleston, die in 1885 door een aardbevin geteisterd werd, is byna een puinhoop, er zjji zes dooden. Twaalf scheeps-timmerwerven zjp°( verwoest en verscheiden schepen gestrand, zegt, dat er op de eilanden en de kusten v&l Caroline vyfhonderd lieden zyn omgekomen. Me vreest, dat het oorlogsschip Kearsage op Nantuckr™ is gestrand. Voor eenige jaren kwam een kellner b den burgemeester te Temesvar om een pas. Dai hy niet genoeg bekend was, weigerde men hei er een te geven. De kellner nam daarop ee doorvoerbiljet voor vee en begaf zich op we Hy reisde door Servië, Slavonië, enz. telkens zii by de overheid aanmeldende en zyn pas ve. toonende. De eerste beambte haderwaarschynlj zijn visa op gesteld zonder de pas na te ziene zyn collega's, op zyn nauwgezetheid vertrouwen! deden het eveneens. Zy hadden geen van alli opgemerkt, dat de pas van den volgenden inhoi was: 7 jaar oud, melkkoe, rood bont, de rechte hoorn afgebroken. In dit jaar zal het zestigjarig bestaan diinc lucifers worden herdacht. De uitvinding geschiedi in door den Duitschen student J. F. Kammerer,di n in 1883 op den Hohen-Asperg een halfjari?|r vestingstraf onderging wegens deelneming as politieke woelingen. Door gebrek aan een octroi V 7C h

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2