Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Het centraal comité voor de viering van nationale feestdagen te Utrecht heeft een eigenaardige opdracht ontvangen. Men kent vrouw Blommers (Oranje Ka), die met hare jongens uit wijk C de Oranjebanier hoog houdt tegenover socialisten en andere lui, die vrouw Blommers niet zien mag. Welnu, eenige Indische heeren hebben van de daden van vrouw Blommers gelezen en vinden dat zoo'n kranig, echt Nederlandsch wijf, dat zij besloten haar uit de verte een bewijs van waardeering te moeten doen toekomen. Dit geschenk, een inschrijving van f 100 op een spaarbankboekje, is aan het centraal comité toegezonden en Donderdagmiddag 3 uur in het Oranjepark in het openbaar uitgereikt. Ter feestelijke viering van de opening der Cadettenschool te Alkmaar, op Zaterdag 30 Sep tember waarvoor onlangs door den raad aldaar eene subsidie uit de gemeentekas is toegestaan van f 750.— is het volgende programma, uit te voeren in de Harddraverslaan, onder leiding der vereeni- ging „Burgerkring", vastgesteld; 12 uur. 1°. Opening der feestviering 2*. groote duivenvlucht, vanwege de bestaande vereeniging „de Postduif 3°. ringrjjden en sleuteltrekken, door ongehuwde paren, met paarden, aangespannen voor tweewielige rijtuigen, om prijs en premie, (inleggeld f 0,50)houtjesrapen, door kinderen van 12—14 jaar, jongens en meisjes, om prijs en premie, 17» uur. 1°. Zakloopen voor mannen boven 20 jaar; voor vrouwen boven 18 jaar; voor jongens boven 16 jaar, om prys en premie in contanten 2°. hardloopen met hindernissen a. voor mannen boven 20 jaar, voor vrouwen boven 20 jaar, om prijs en premie. 4 uur. Tobbespel voor mannen boven 20 jaar, om prijs en premie. 9 uur. Groot schitterend vuurwerk. Het stedelijk Muziekcorps, onder leiding van den heer J. M. Otto, zal gedurende de feestelijk heden zich doen hooren. De toegang tot de volkspelen en vuurwerk is kosteloos. Ter navolging? In de onder wijzers-wereld wordt tegenwoordig veel gesproken over school wandelingen, waardoor de leerlingen in staat zouden zijn, zelf te zien, op te merken, enz. wat niet zelden in de school zeer vaag kan worden voorgesteld. Dat kleine reisjes daarvoor aan te bevelen zijn voor de kinderen uit de stad naar het platte land en omgekeerd behoeft geen betoog. Een kind uit de stad weet niet hoe een akker er uit ziet, een dorpskereltje kan zich geen voorstelling maken van stadspleinen en straten. De heer P. Hulshoff, hoofd der school te Ferwerd, een dorp in het Noordoosten van Friesland, maakt in de jaarlfjksche zomervacantie met de leerlingen uit de hoogste klasse een reisje, waarvan de kosten door de leerlingen zelve bijeen worden gebracht. Men spaart een heel jaar voor de reis, de eene geeft wekelijksch een dubbeltje, de andere een kwartje aan meester voor den jaarlijkschen tocht. Dit jaar is een reisje naar Rotterdam gemaakt, via Stavoren Enkhuizen. In Rotterdam werden diergaarde, Boompjes, de Maasbrug, een droogdok bezien, terwijl ook nog een bezoek gebracht werd aan Charlois en Katendrecht. Gedurende degansche reis werd overal „nieuws" gezien. Wel hadden zy van een en ander gelezen, zich er eene voor stelling van gemaakt; nu ondervonden zij, dat het toch werkelijk heel anders was, en het juiste beeld, dat der werkelijkheid, blijft hun immer bij. Nog vervuld van de pret der jongste reis, zijn ze alweer aan 't sparen voor het volgend jaar. De storm in Amerika. Het getal der personen, die bij den orkaan van Zondag in de omstreken van Beaufort in Carolina omgekomen zijn, wordt op ten minste 1000 geschat. Alle slachtoffers op drie na zijn negers. De schade aan eigendommen berokkend is onberekenbaar. De treurige gevolgen van de werkstaking doen zich in vele districten van Edgeland gevoelen. De mijneigenaars hebben een zeer krachtigen bondgenoot gekregen in het geldgebrek der werkstakers en het daarmede gepaard gaande gebrek aan de eerste levensbehoeften. In de Midlands vooral zijn de om standigheden bedroevend In Leicestershire, Zuid-Derbyshire en Nottingham shire, verkeeren duizenden gezinnen in een staat van volkomen uitputting. Uitgehongerde kleinen, uitgeteerde volwassenen zien den hongerdood tegemoet. De hoeveelheden soep en brood, die door medelijdende medemeuschen aan de nood druftige gezinnen verstrekt worden, zijn bij lange na niet voldoende om in de behoefte te voorzien; honderden moeten dagelijks teleurgesteld huis waarts keeren om op de hartverscheurende kreten hunner kinderen te antwoorden„Ik heb niets." De ellende is nog gestegen doordat nu ook uit gebrek aan brandstoffen de pottebakkerijen en andere fabrieken gesloten zijn. Te Manchester is de toestand even slecht. Gebrek aan het hoognoodige voedsel, gebrek aan geld. Ook daar worden uitdeelingen gehouden. De vrouwen vechten als wilden om een portie, waarbij dikwijls nog het weinigje, dat zij verkregen hebben, verloren gaat. Een goedgezinde boer gaf verlof zijne koolvelden te plunderen. In minder dan geen tijd was er op de uitgestrekte velden geen plant meer te zien. Het Leger des Heils doet eveneens al zijn best om den nood te lenigen, doch er is buitengewoon veel noodig. Toch volharden de arbeiders, toch trachten zij nog steeds meer werklieden in hun ongeluk mede te sleepen. Waarschuwing voor dierenkwellers. Twee knapen van tien jaar, te Berlijn, maakten er dezer dagen een soort van pretje van, om een kat met steenen te gooienzij achtervolgden het dier, wisten het in een hoek te drijven en gingen het met stokken te lijf. Eensklaps deed het geplaagde dier een uitval en vloog een der knapen in het gelaat. Het beest beet er zich letterlijk in vast en een toegesnelde huisgenoot moest het met geweld losrukken en wegjagen. De knaap, wiens gelaat door de woedende kat was opengescheurd, werd naar het ouderlijk huis gedragen, maar van daar, op bepaald aandringen van een te hulp geroepen geneesheer, naar een hospitaal overgebracht, waar hij spoedig daarop onder onduldbare pijnen, tengevolge van bloed- vergiftiging stierf. Vergadering Dinsdag 5 Sept. voorm. 11 uur. Voorzitter: Jhr.Strick vanLinschoten, burgemeester- Tegenwoordig 10 leden, de Heeren Coninck Wes tenberg, Koorn, Koning, Bakker, Mets, F. Kefjaer, C. Kejjser Pz., Dros, Roeper en Z(jm. Eén vacature. Na opening der vergadering gaat de Voorz. terstond over tot installatie der nieuw gekozen raadsleden de HH. Westenberg, C. KefjserPz. en W. Mets Tz. de Voorz. wenscht hun geluk met hunne benoeming, hfj wenscht dat zf) voor de gemeente hunne beste krachten ten dienste zullen stellen en hfl als Voorz. zal mogen rekenen op hunne steun en welwillendheid. Vervolgens leggen de nieuwbenoemden, in handen des Voorzitters de vereischte eed of belofte af. De heer Westenberg spreekt een woord van dank tot den Voorz. en zegt dat zijne benoeming hem hoogst aangenaam en welkom washfl meent daarin een bewijs te mogen zien, (gelijk een zjjner vrienden, die bem schriftelijk feliciteerde daarbij te kennen gaf) dat hetgeen door hem als lid van Raad is gedaan door de kiezers wordt geapprecieerd, hij zal daarom op denzelfden weg blijven voortgaan; ten slotte gevoelt hij behoefte hier openlijk zijnen dank uittespreken aan allen voor het bewijs van vertrouwen. De heer C. Keijser Pz. zegt ook den Voorz. dank voor de door dezen uitgesproken gelukwenschh(j wenscht de belangen van Texel te behartigen en zoodanig waardig te zijn de herbenoemingmochten bfj de debatten de leden niet altijd homogeen zijn, hij wenscht dat zaken van personen zullen worden onderscheiden, hij beveelt zich aan in de vriendschap van de leden. De heer Mets sluit zich aan bij hetgeen de beide vorige sprekers hebben gezegd, h(j weet daaraan weinig toetevoegenook hij beveelt zich aan in aller vriendschap en hoopt mede te werken tot bloei van de gemeente. Vervolgens worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en met eene kleine bemerking goedgekeurd. Daarna deelt de Voorz. mede dat de benoeming van een wethouder, (vacature Westenberg) aangezien de Raad nog niet voltallig is, in deze vergadering niet aan de orde kan worden gesteld. Verder een ontvangen schrijven van het H. d. S. te Oudeschild, datMej. Guesen, onderwijzeres aldaar, den 28 Aug. hare betrekking weder heeft aanvaard. Een schrijven van Ged. Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit tot verhooging van de jaarwedde voor een onderwijzer aan de Koog. De oproeping is bereids gedaan doch er hebben zich nog geene sollicitantea aangemeld. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. Daarna komt aan de orde het voorstel van B. en W. tot wijziging der pol.-verordening. De Voorz. doet vooraf voorlezing van de corres pondentie ten deze gevoerd tusschen Ged. Staten en B, en W., waaruit de Raad kan afleiden dat het noodig is dat deze zaak tot een einde wordt gebracht. Gelijk men zich herinneren zal werden artt. 30a en 30c in de vorige vergadering (zie ons nummer van 20 Aug.) aangenomen en art. 30b verworpen. Gelet op het verlangen van den Raad om de geest van art. 30b echter te blijven behouden doen B. en W. klsnu het voorstel om art, 30b als volgt te lezen Art. 30b, Op daartoe strekkend advies van de gemeente geneesheer zi)n de eigenaars,vruchtgebruikers of beheerders van binnen de gemeente gelegen slooten of wateren verplicht deze schoon te maken naar genoegen van B. en W. en binnen den tijd door hm te bepalen De heer C. Keijser Pz. stelt voor om art. 30b als volgt te doen luiden Art 30b, De eigenaars, vruchtgebruikers ofbeheet ders van binnen de gemeente gelegen slooten of wateren voor zoover die met onder het beheer der Water schapsbesturen staan zijn verplicht deze schoon maken of te doen uitbaggerenzoo dikwijls B. en W. dat noodzakelijk achtentot een diepte en bodembreedte en binnen den tijd door hen te bepalen, Alzoo bet oorspronkelijke voorstel van B. en W waar aan toegevoegd, het hierboven met gewone letters gedrukte. De Voorz. merkt omtrent de bedoelde toevoeging op dat waar zulke slooten voor de gezondheid nadeelig zouden zijn, geene waterschapsbesturen mogen worden uitgezonderd. Het is niet de bedoeling om te treden in de rechten van anderen, doch de gemeente alleen heeft recht om verordeningen te maken, op medisch gebied. De heer C. Keijser Pz. spijt het niet te kunnen medegaan met B. en W., evenzeer spijt het hem dat het medische zoo op den voorgrond staat,'t heeft den schjjn alsof het hier een verwaarloosde toestand is, spr. verzexert dat de waterschapsbesturen wel zullen medewerken tot verkrijging van een goeden toestand. De Weth. F. Keijser licht nog toe dat de water schapsbesturen zeker het hunne zullen doen tot verkrijging van eene goede waterloozing doch dat het hier betreft een ander gebied, namelijk het medische. De Voorz. vraagt nog waarom ten dezen opzichte eene uitzondering zal worden gemaakt, volgens hem heeft een waterschapsbestuur evenals ieder particu lier dezelfde verplichting. De discussie over het voorstel van den heer C. Kejj ser Pz. liep hiermede ten einde; omtrent dat van B. en W. vraagt de heer Mets hoe zal worden gehan deld indien de eigenaars van slooten niet bjj machte z|jn de vereischte verbetering te bekostigen. De Voorz. zegt dat dit eene zaak van latere zorg is De heer Mets vraagt of dan de gemeente daarin niet ten got de kan komen. De Voorz. zegt dat dit niet gaat, de gemeente kan niet bfj particulieren de toestand gaan verbeteren ieder eigenaar is verplicht daarin zelve te voorzien wordt zulks nagelaten en daardoor de volksgezond heid benadeeld, dan kunnen B. en W. daartoe over gaan en de kosten op dea eigenaar verhalen, indien zulks mogelijk is. De heer Koorn zegt met het gewijzigd voorstel van B. en W. thans wel te kunnen medegaan, nu er de scherpe kanten wat at zijn. Bjj stemming wordt het voorstel van B. en W aangenomen met 8 tegen2stemmentegenstemden de heeren Roeper en C. Keijser Pz. Met dezelfde uitslag van stemming wordt daarna aangenomen dat op overtreding van artt. 30a, 30b en 30c eene straf wordt bepaald van hoogstens f 25 boete of hechtenis van 6 dagen. Het voorstel van B. en W. om art. 139 van de politie verordening als volgt te lezen Met het opsporen van gepleegde overtredingen ten aanzien der bepalingen dezer verordeningzijn belast behalve de personen, genoemd in art. 8 van het wetboek van strafvorderingde dienaren van politie, de haven meester der gemeente enzvond geene bestrijding en werd met algemeene stemmen goedgekeurdde toe voeging daarin, hierboven met gewone letter afg» drukt, heeft enkel ten doel om ook de nachtwachts het recht te geven om te verbaliseeren, zonder dat daarbij, als thans, eene getuige behoeft tegenwoordig te zijn. Na de artikelsgewtjze behandeling en stemming der voorgestelde wijzigingen in de politie-verordening, wordt het voorstel geheel in stemming gebracht en aangenomen met 8 tegen 2 stemmentegen stemden de heeren Roeper en C. Keijser Pz. De Voorz. zegt dat hij hoopt en vertrouwt dat dt toepassing van deze artikelen wel niet noodig zal zfln Vervolgens wordt overgegaan tot de benoeming van ambtenaren voor den Burg. Stand, noodig door het periodiek aftreden van de heeren Westenberg en C. Keijser Pz. als leden van den Raad. B|j de eerste stemming bekwam de heer Westenberg 9 stemmen, de heer Koorn 1. B|j de tweede stemming de heer 0. Keijser Pi 8 stemmen, de heeren Koorn en F. Keijser ieder 1 stem. De heeren Westenberg en C. Keijser Pz. nemen de benoeming aan. Wordt gelezen een adres van den heer 3. de Boer, onderwijzer aan de school met uitgebreid leerplan verzoekende eene verhooging van jaarwedde. Door den Voorz. wordt op verlangen van den Raad namens B. en W. op dit verzoek preadvies uitgebracht B. en W. in overweging nemende dat door adres*, nog onlangs acte voor het Engelsch en hoofdact* was behaald, hetwelk getuigt van groote studie en dat ongetwijfeld het onderwijs ten goede zal komen kunnen wel billijken de gevraagde verhooging van salaris. Wanneer zij echter de vraag stellen is het noodig dat het H. d. S. wordt bijgestaan door een onderwijze! met meerdere acten als voor Fransch, dan meenet zij, na ingewonnen informatiën, daarop ëen ontken nend antwoord te moeten geven. Hoewel B. en 'W- allen lof hebben voor de groote werklust en studie van den heer de Boer, meenen zjj toch, methetooi

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2