Buitenland. I Men meldt nog eenige nadere bijzonderheden omtrent de geheimzinnige geschiedenis, die de politie te Amsterdam op dit oogenblik bezig houdt Verleden jaar verbond een persoon, zich noemende dr. de Jong, in Engeland zich in den echt met een Engelsch meisje. Hij nam zijn jonge vrouw mee naar het vasteland, begaf zich op reis naar Wiesbaden, doch plotseling was zjjne vrouw verdwenen. Hy gaf op, dat zy te Dusseldorf met een Amerikaan er van doorwas gegaan. Niets is verder van haar vernomen, en ook hare familie te Londen ontving tot dusverre taal noch teeken van haar. Hij scheen al spoedig over haar vertrek ge troost, want hij begon nu het hof te maken aan een juffrouw van 40 jaren, die met hare zuster gemeubileerde kamers te Amsterdam verhuurde. Hij wist zich bij de beide zusters in te dringen, gaf veel op van zijn wetenschappe lijke kennis als doctor in de geneeskunde, ver telde van een belangrijke betrokking, die hem was aangeboden, en wist eindelijk een der zusters te bewegen zich met hem in den echt te begeven. Het huwelijk moest echter in Engeland ge sloten worden, omdat hij eigenlijk nog getrouwd was. De goedgeloovige volgde hem. Beiden zijn in Londen aangekomen en van daar weer vertrokken, maar ook zij is plotseling spoorloos verdwenen. Wat is er met haar gebeurd? Men verdiept zich in gissingen die niet in het voordeel zijn van den zich noemenden dokter, die zelfs voor de andere zuster het verdwijnen van zijne aanstaande vrouw verborgen hield, maar zich niet ontzag alle meubelen en kleeren van beide zusters (de oudste had intusschen een kleine woning gehuurd, maar hare meubelen nog op de oude woning achtergelaten) te gelde te maken. Al spoedig kwam men tot de wetenschap, dat de naam en de qualiteit van dr. de Jong valsch waren en dat men hier te doen had met een zeer berucht persoon, die reeds meermalen tot gevangenisstraf was veroordeeld geweest. Hi) werd dezer dagen in „Café Suisse gearres teerd en door den rechter-commissaris is een bevel van aanhouding tegen hem uitgevaardigd. Een onderzoek omtrent de beste middelen om cholerabacillen in faecaliën te dooden is door de Duitscha Landbouwmaatschappij, in vereeniging met verschillende andere instellin gen en het geneeskundig staatstoezicht ingesteld. Uit de genomen proeven is o. a. gebleken dat gewone azijn een zeer snel en krachtig werkend middel is om cholerabacillen te dooden. Voor het reinigen van vloeren, privaten, bedden, kleedingstukken enz., moet dit eenvoudig mid del zeer zijn aantebevelen. Maandag zou te Arnemuiden een weduwnaar van 72 jaar met een meisje van 28 lentes in het huwelijk te treden. Alles was voor de plechtigheid in gereedheid, doch de man werd door zijne kinderen uit het vorig huwelijk genoodzaakt van het huwelijk af te zien. Hij deed dit en liet, wat zeker elders nog nooit werd vertoond, den omroeper in de gemeente dat besluit en de redenen, die er toe geleid haddeD, verkondigen. Te Groningen worden vanwege het Nuts- departement op 2 en 3 October a. s. twee zeer nuttige inrichtingen geopend, t. w. eene school voor volwassenen, waar gedurende 6 maanden 3 avonden per week onderwijs in lezen, schrij ven, rekenen enz. wordt gegeven, en eone school, waar vrouwen en dienstmeisjes een avond per week gedurende een half jaar onderricht in de allernoodigste vrouwelijke handwerken ontvangen, ten einde althans zooveel te leeren, dat zij hare eigen kleeren kunnen herstellen. Een groot militair schouwspel zal op Don derdag 21 dezer op het Malieveld te 's-Hage plaats hebben, bij gelegenheid van de uitreiking van nieuwe vaandels en standaards aan de ver schillende regimenten infanterie en cavalerie, hetgeen door H. M. Koningin Wilhelmina persoonlijk zal geschieden, in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin-Regentes. Door elk der regimenten infanterie worden detachementen geleverd, ter sterkte van honderd onderofficieren en minderen, met de noodige officieren, terwijl de regimenten cavalerie daartoe detachementen van 30 ruiters zullen verstrekken. Het regiment grenadiers en jagers, de eskadrons van het Se regiment huzaren en de batterijen van het 2e regiment veld-artillerie, in de residentie verblijf houdende, zullen in hun geheel aan de plechtigheid deel nemen. Ook de staf muziekkorpsen van het 4e en 7e regiment infanterie respectievelijk in garnizoen te Leiden en Amsterdam zullen tot dat doel overkomen. De Minister van Oorlog en alle luitenant- generaals en generaals-majoor van het leger verschijnen te paard. Een merkwaardige advertentie stond dezer dagen in Het Nieuivs. Zij luidt aldus „Geen recht voor een arme vrouw, want hoe is het mogeiyk dat een man twee vrouwen mag hebben. Ik, Marie Merkelbach Grein, ben zijn wettige vrouw, en eergisteren schrijft hij, dat zijn vrouw, Slagt, bevallen is van een dochter. Is dat recht in Nederland, misschien wel eenig in heel Europa? Marie Merkelbach Grein." De zaak is volgens De Standaard deze, dat ten verzoeke van zekeren Aart Merkelbach indertijd een echtscheidingsvonnis tegen bovengenoemde vrouw werd gewezen. De arme vrouw, die boven staande advertentie plaatste, zocht recht, en vond het reeds in zooverre, dat dit vonnis werd ver nietigd. Intusschen is de man met een andere vrouw gehuwd, zoodat hij er thans twee heeft. De man is van de vernietiging van zijn vonnis in hooger beroep gekomeneen beslissing is nog niet gevallen vandaar de klacht dezer „arme vrouw." Vrijdagochtend waren te Aardenburg twee jeugdige kinderen door de ouders in de woning alleen gelaten. Om paard te kunnen spelen, sloeg het oudste eene lus om den hals van het jongste kindde lus van het dunne touwtje schoof dicht en het kind werd geworgd. Bij de tehuiskomst der ouders was het kind overleden. Als 69n bewijs van buitengewone groeikracht kan dienen, dat in den tuin van den heer Fokken, te Oude-Wetering, een appelboompje staat, het welk niet voor de tweede maal bloeit, wat reeds vrfi alledaags wordt maar waaraan voor de tweede maal goed ontwikkelde vruchten prijken, die ongetwijfeld by eenigszins gunstig weder tot volle rijpheid zullen gerakenterwijl datzelfde boompje voor de derde (er wordt zelfs beweerd voor de vierde) maal bloesem draagt. Ook treft men in dezen tuin een voor een iaar geplant appelboompje aan, waaraan niet minder dan 76 vruchten te tellen zijn. Of dit zwakke moedertje evenwel al die kindertjes groot zal krijgen, zonder er zelf het hachje bij in te schieten, zal de tijd leeren. Tot nog toe zien èn boompje èn vruchten er heel gezond uit. Bezoekt een jongen in Drenthe zijn meisje op eene andere plaats, dan bestaan er honderd kansen tegen één, dat de jongen een pak slaag oploopt van en meestal verwond wordt door jongens uit de laatste plaats. In een dorp in Friesland heeft men er nu echter een vrij wat aardiger middel op gevonden om een jongen uit een andere plaats te doen weten, dat zijn bezoek met leede oogen wordt gezien en om hem een poets te spelen, een middel ook, dat vrij wat onschadelijker is voor de betrokken personen. Te Tjerkgaast Dl. ging een jongeling to paard naar zijn meisje te Sandel. Toen bij 's nachts weer vertrekken zou, was zijn viervoeter weg en moest hij wandelen. Andere vrijers hadden hem dezen poets gebakkenzijn paard was veilig thuis gebracht. Hoezeer de verdeeldheid onder de socialisten toeneemt, daarvan vindt men een staaltje in „Recht voor Allen" No. 105. Het bestuur der „sociaal democratische vrije propaganda-club" te Rotterdam had de vorige maand alles ingericht tot het houden eener vergadering toen de- geen die als spreker zou optreden, liet afweten. Bij onderzoek bleek dat de bekende Helsdingen hem had „verboden" op te treden voor „een troepje ontevredene schreeuwers", die het blad „Vrijheid" in den grond wilden boren en leden aan den S. D. Bond trachten te ontfutselen. Ten slotte gelukte het Helsdingen te vermur ven, „mits het de eerste en de laatste zou zijn!" Het bestuur vraagt nu in „R. v. A." „Wat moet er terecht komen van een socia listischen staat waarin (wanneer nu reeds zich enkelen opwerpen tot beheerscher, is zoodoende niet alle propaganda nutteloos? Hij, de man welke zich niet eens met de zaak mocht bemoeien, hy welke ijvert tegen het Koningschap, werpt zich op als Koning tegenover zyn medestrijders, hy kent zich het recht toe onzen spreker te I verbieden op te treden. Zou een inquisiteur uit I de middeleeuwen niet liever te verkiezen zijn I boven een moderne I Reeds eenigen tijd geleden vermoedde men I dat de tentoonstelling te Chicago financieel zoul mislukkenmen verwachtte echter niet, dat del resultaten zoo slecht zouden zijn als de EngineerI mededeelt. Dit blad heeft de kosten van aanlegl en onderhoud tot 7 Aug. benevens de ontvangstenI tot dien datum en de gemiddelde ontvangsten! voor nog 60 dagen berekend. De slotsom isj dat er een tekort zal zijn van 16,000,000 dollars! Kenmerkend voor den lagen prijs derl tarwe is een bericht uit Somerset in Maryland! (Amerika) waarin gemeld wordt, dat een land-I bouwer aldaar meer voor het geoogste stroo| dan voor het graan ontving. Hij oogstte van| 36 acres 630 bushel tarwe en ontving daarvoorI 403 doll., terwyl het stroo 528 dollar opbracht! Waarschijnlijk rekening houdende met denl geringen hooioogst in Europa is eene handels! firma in Huil op het denkbeeld gekomen oml onder den naam van haverhooi, groen gemaaide! en gedroogde haver, tarwe en mais uit Australië! in te voeren. Eene scheepslading van zulk hooi! is een paar weken geleden voor het eerst ui! Geilong in Australië te Huil aangevoerd. Een Amerikaansche vrouwelijke interviewer! heeft dezer dagen den heer Besant gevraagd! wat hy wel de edelste loopbaan voor een vrourrl achtte, waarop hij tot hare groote verwonde! ring antwoorde„Het huwelijk", en zjjn over! tuiging te kennen gaf, dat iedere huisvrouw! die kinderen groot gebracht had, op de vraal of zij liever moeder was dan wel een der veil betrekkingen bekleedde, die tegenwoordig vool vrouwen openstaan, zonder aarzelen het mo! derschap zou kiezen als het edelste en hoogst! lot der vrouw. „De wereld te verrijken mei edele kinderen, het land nog meer flinke ha! den en eerlijke harten te schenken, wat is, daal bij vergeleken, de onafhankelijkheid van de eil kele vrouw of haar arbeid Spreek niet ove| uitzonderingen by genieën, maar over gemil delden arbeid. Het is zeer waar, dat niet al! vrouwen kunnen huwen, maar het is even was! dat de vrouwen het steeds moeilijker makel te huwen, door mannenarbeid te verrichten". 1 Tal van Amerikanen zijn verontwaardig! over een bewering van bisschop Turner, voor! der „Afrikaansche VereenigiDg van episcopal methodisten", volgens welke Adam en Eva negel waren geweest. De bisschop moet zfin meenicl op allerlei gronden, aan de land- en volkenkundl 1 ontleend, hebben verdedigd. I - De tentoonstelling van Chicago schynt haal voornaamste doel, geld te brengen in de zakkel der Chicagoërs, even weinig bereikt te hebbel als andere idealen. Er zijn volgens een officie! - verslag 200,000 menschen in de stad, die aal alles gebrek hebben. De burgemeester verklaar! dat, wanneer de regeering niet met veel gel w helpt, er een oproer zal ontstaan, dat dit lal tot op zyn grondvesten zal doen schudden". I Onlangs werd medegedeeld hoe een zekel m Dioszegi in Hongarije zijn geheele familie vel 9 moordde. Nader wordt thans verteld, dat in dl familie Dioszegi de hebzucht zoo erfelyk wa| dat reeds achtereenvolgens door vele geslacht! deze eigenschap door vadermoord of poging hi! jH toe bleek. Ook de thans vermoorde Diosz! wilde als jongeman zyn vader dooden, om eerdl in het bezit der nalatenschap te komen en ook 1en oom van den tegenwoordigen moordenaar schjjlen niet weinig van deze hebzucht te hebben geert! Dit beminnenswaardig oompje had nauwe]™ vernomen, dat zyn neef als moordenaar was I hechtenis genomen of hy begaf zich naar ei N.l advocaat te Vasarhely en vroegMynheer i advocaat, nu zullen wy, broers en zusters, vl erven, niet waar, nu de knaap ongetwyfeld 1 ~~Z worden opgehangen. 1 „Men zal hem niet ophangen", zeide de ad! caat, „de wet laat dat niet toe". „Waarom ui! Een achtvoudige moord met voorbedachten radel „Men kan hem niet ophangen, omdat hy geivau twintig jaar is". „Maar mynheer", vroeg 1 brave oom met iets angstigs in zijn stem, „kl men den jongen dan niet meerderjarig verklaren! Een nieuw illusionistisch middeltje, 1 uitkomst voor smulgrage lieden met schrale beul is door een scheikundige te Philadelphia uitlij vonden, namelijk extracten van verschilletlkoa lekkernyen, waarvan enkele druppels aan el stuk brood den smaak geven van het fijne gerei zelf. Zoo kan men denkbeeldige ganzenleverpasl patrya, rolpens, enz. eten voor weinig geld. I

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2