N®. 622 Donderdag 21 September. A®. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. m Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bubq 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag; der uitgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. ;eni neil >on| dij Ugï| 8 tf acht RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Vrijdag, den 22 Sept. a. s. des vóórmiddags 11 uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 19 Sept. 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN Te behandelen onderwerpen: I. Mededeelingen Ingekomen stukken. II. Benoeming Wethouder. IIL Verzoek F. Heeroma, hoofd der school te de Koog, om eene gratificatie. IV. Bespreking onderwfls Koog. VERKIEZING BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal van de inlevering en een van de op heden plaats gehad hebbende opening van stembriefjes, ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad, is aangeplakt en ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Texel, den 19 September 1893. Burgemeester en Wethouders van Texel, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. den STRAFVERORDENING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van iaal TEXEL brengen ter openbare kennis, dat op heden vaBI door hen is afgekondigd en aangeplakt de veror- Idening tot aanvulling der verordening van politie i dl voor de Gemeente, zoomede dat afschrift dier aarilverordening, ter Secretarie, tegen betaling der vocikosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. f dal Texel, den 19 September 1893. hal Burgemeester en Wethouders voornoemd, vol! Strick van Linschoten, Burgemeester. nkei| J. A. Wesstra, Secretaris. wa en derli jeien P> oreei TEXEL, 20 Sept. 1893. De verkiezing voor een lid van den Gemeen- 3toS eraad alhier, Maandag jl. gehouden, leide t» difog tot geen afdoend resultaat. Ingeleverd waren 218 briefjes. Van onwaarde hiervan 2, als zijnde in blanco. Geldig uitgebrachte stemmen mitsdien 216. Volstrekte meerderheid alzoo 109 stemmen. Uitgebracht waren op de heeren C. Wz. Bakker Jr. 106 stemmen. El. Lap Bz. 45 C. R. Keijser 29 Aug. Keijser 28 Strick van Linschoten 2 stemmen. J. H. Moojen, Joh. S. Keijser Rz., T. Ker- ör Wz., P. C. Keijzer, J. Rab Sr. en P. Pz. Boon .re Üter één stem. Eene herstemming zal alzoo moeten plaats ebben tusschen de heeren C. Wz. Bakker Jr. en KI. LAP Bz. De herstemming is bepaald op Maandag October a. a. enot oonef n eet i doei ijj 1» i haï ir noo d.) October a. s. Ter markt waren Maandag aangevoerd 264 schapen, 83 lammeren, 7 koeien, 1 nucht. kalf, 1 paard, 1 veulen, 6 schrammen, 12 biggen, 4 geiten, 1 korf kippen. De handel was matig, de prijzen schijnbaar iets beter dan den voorgaanden marktdag. Voor schapen werd van f 7.00 tot f 15.00 besteed; lammeren golden van f 5.00 tot f 10.00; schrammen van f 18 tot f 21; biggen van f 8 tot f 11. Op de tentoonstelling der Holl. M. v. L., dezer dagen bij gelegenheid der alg. verg. te Amsterdam gehouden, werden in deafdeeling Wolvee, de volgende bekrooningen toegekend aan de inzendingen van onze plaatsgenooten, de heeren C. Keijser Pz. en S. P. Koning: Springram, geb. 1892, van zuiver Texelsch ras: ingezonden door den heer C. Keijser Pz., lste prijs. Springram, idem, gefokt en tot op den dag voor de verzending naar de tentoonstelling op het eiland Texel gehouden: inzending van den heer S. P. Koning, lste prijs; idem van den heer C. Keijser Pz., 2de prijs. Twee melkgevende Ooien van zuiver Texelsch ras, geb. in 1890, 1891 of 1892inzending van den heer S. P. Koning, lste en 2de prijs. Een ramlam en twee ooilammeren, geb. in 1893: (volbloed Texelsch) inzending van den heer C. Keijser Pz., lste prijs. Oudeschild, 19 Sept. De leesbibliotheek van het plaatselijk nut „Neptunus" wordt weer spoedig opengesteld. Zy heeft weer eene belangrijke uitbreiding gekregen door den aankoop van vele flinke werken. Voor onvermogenden staat de biblio theek kosteloos ten dienste. De Heer Kroon, bibliothecaris, die reeds veel voor deze afdeeling van het plaatselijk nut deed, heeft zich weer welwillend beschikbaar gesteld voor de administratie, de afgifte van boeken en wat daaraan verder verbonden is. De Staten-Generaal is Zaterdag gesloten. In de sluitingsrede wordt gewezen op de gewichtige maatregelen, die tot stand zijn gekomende onbekrompen wijze van voor ziening in 's lands dienst, het handelsverdrag met Spanje, de overeenkomsten betreffende industrieelen eigendom, de wet op het Neder landerschap, de verbetering van het burgerlijk recht en de geneeskundige wetten, de ver sterkingder oorlogsvloot, de vermogensbelasting en de verdere belastingwetten, de verbetering der kleinere rivieren, de overeenkomsten in zake de stoomvaart op Ned.-Indië, de aanleg van openbare werken in Indië, terwijl nog onafgedaan bleven de bedrijfsbelasting, de faillissements- en de kieswet. Voor den ijver en de toewijding wordt der Staten-Generaal, namens de Regentes, dank gebracht. Processies uit Nederland en België mogen ter oorzake van enkele cholera-gevallen, welke zich in die landen hebben voorgedaan, niet naar Kevelaar komen. Naar aanleiding van een bericht in het Hbld., dat het op 28 Juli 11. te Roermond gebeurde zulk een indruk heeft gemaakt op ds. Bax en zijn gezin, dat hij er voorloopig van heeft afgezien om in politieke vergaderingen als spreker op te treden, deelt de heer Bax thans mede„dat niet bij mij-zelf, maar bij mijne huisgenooten de wensch is opgekomen, dat ik het als spreker optreden in politieke vergaderingen voorloopig aan anderen zou overlaten, aan welken wensch ik gemeend heb te moeten gehoor geven, geleid o.a. door de overweging, dat niet alleen het gesproken maar ook het geschreven woord een doelmatig wapen kan zijn in den heerlijken strijd voor de zaak des volks." Men schrijft uit het westen van Noord- Brabant Het is een lust om te zien, hoeveel karren toemaathooi de boeren nog van hunne weiden halen, zoodat het tekort van het voorjaar eenigs- zins wordt aangevuld. In het hooi is dan ook een sterke daliDg waar te nemen. Van f 30 per 1000 pond is de prijs allengs tot f 28 en minder gedaald, zoodat zij, die op speculatie hebben gekocht, meer nadeel dan voordeel zullen hebben. Terwyi men verleden week in de Sollicitant 52 vacante onderwijzersplaatsen aantrof, vindt men er deze week 98 in. Het gebrek aan onderwijzers blijft dus aanhouden. De aangeboden salarissen varieeren met eene kleine uitzondering van f 500 tot f 600. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat door den heer D. Pool te Noordscharwoude een koolraap is geteeld, die bijna 21 pond weegt. Deze reusachtige knol is naar de landbouwtentoonstelling te Amsterdam gezon den, tegelijk met nog vier anderen, wegende respectievelijk 9, 5, 4 en 3 pond. De schryver der Haagache Kroniek in de „N. Gr. Ct." schryft omtrent de aanhangige kieswet „Naarmate het tijdstip nadert voor de her vatting der parlementaire werkzaamheden, vindt de overtuiging dieper ingang, dat het met de herziening van het kiesrecht wel zal gaan. Men verwacht schier algemeen, dat, hoezeer de minister Tak zich stellig zal verklaren tegen de ingrypende amendementen, geiyk ze thans zyn geformuleerd, er uit den smeltkroes van 't debat een formule zal voortkomen, die Regeering en meerderheid bevredigt. En geschiedt dit, dan zal het kabinet van Tienhoven vooreerst de groene tafel nog wel niet verlaten. Vóór de invoering van 't nieuwe kiesrecht kan dan nog heel wat gedaan worden en misschien né. die invoering nog meer. Als er zooveel is voorbe reid, ook op 't gebied van sociale wetgeving, belastingwezen, defensie en rechtspraak, als zich laat aanzien, dat by 't optreden eener nieuwe Kamer het geval zal zyn, dan is het nog zeer twyfelachtig of het Nederlandsche volk een spaak in het wiel zal gaan steken. Maar we kunnen dit rustig afwachten." De heer Gerrit De Jong, te Aalsmeer, hoopt den 25sten dezer zijn 102den verjaardag te vieren. In het jaar 1881 herdacht hij zijne 70-jarige echtvereeniging. Zijne vrouw, die toen 92 jaar oud was, stierf kort daarna eveneens een zoon van 76 jaar. Thans heeft De Jong nog zeven kinderen in levenbij een van ben woont hty sedert geruimen tyd, TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1