OFFICIEEL GEDEELTE. N°. 623. Zondag 24 September. A". 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Busa 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar qq aader e landen met verhooging der porto's. Advertentiên vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Tkxbl. Inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL maken bekend, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage liggen verzoeken met bijlagen van a. Nan Vermeulen, wonende te Oosterend, om vergunning tot oprichtingeenervleeschhouwerij en Spekslagerij, in de schuur staande te Oosterend, alhier, plaatselijk gequoteerd wijk O, No. 124, kadastraal bekend Sectie B No. 1585; b. Pieter Pz. Hin, wonende te Oudeschild, om vergunning tot oprichting eener Vleeschhouwerij en Spekslagerij, in de boerenhofstede genaamd „de Noordkaap", nabij Oudeschild, plaatselijk gequoteerd wijk S, No. 169, kadastraal bekend Sectie D No. 1105 c. Pieter Spreeuw, wonende te den Burg, om vergunning tot oprichting eener Koek- en Banketbakkerij op het perceel gelegen achter zijne woning in de Warmoesstraat, aldaar plaatselijk gequoteerd wijk B, No. 359, kadas traal bekend Sectie K, No. 1001. Op Donderdag den 5 October 1893, des voor middags te 11 uren, zal ten Raadhuize der Gemeente gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen stukken. Texel, 21 September 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 28 Sept. 1893. Bij Kon. besluit van 18 Sept. is tot dijkgraaf a,J van den polder Waal en Burg op Texel her- henoemd de heer J. Jbz. Roeper. del Wij achten het niet ondienstig belang- ieid| hebbenden er aan te herinneren dat de stoom- rani boot „Ada" met haar winterdienst, dat is diel van af 1 Oct. tot 1 April, des Zondags de ier l dienst 2.15 van Texel naar Nieuwediep en te ilQki 5 uur van Nieuwediep naar Texel niet vervuld. ver-| Morgen, Zondag 23 Sept., zal alzoo voor- loopig weder de laatste Zondag zijn waarop enel des middags gelegenheid bestaat om per boot aanlvan Texel naar Nieuwediep en van Nieuwediep lezeI naar Texel te varen. Het waren slechts weinigen in aantal, de leden van het Nutsdepartement Texel, welke Donderdagavond de huishoudelijke vergadering [Van dat departement by woonden. Eerstens had daaraan zeker wel schuld de [flinke regen welke dien avond neder viel en welke er niet toe uitlokte om zich buitenhuis te begeventweedens schijnt het dat de ver schillende benoemingen aan de orde, anderen Iweerhielden om ter vergadering te gaan, (er teetlptjn werkelijk van die bescheidenen die niet in aanmerking willen komen voor een baantje dat niets geeft); en derdens was wellicht de gewoonte om anderen de zaken te laten opknap pen oftewel weinige belangstelling de oorzaak dat niet velen ter vergadering waren opgegaan. Hoe het echter ook zij, er waren toch genoeg opgekomen om de zaken af te doen en genoeglijk een paar uurtjes gezellig bijeen te wezen. Uit de gedane mededeelingen vernamen wij allereerst dat als spreker van wege het hoofd bestuur, dezen winter alhier zal optreden Ds. Kutsch Loyenga van Enkhuizen, alsmede dat de mogelijkheid bestaat dat dealgemeene Secretaris, de heer Bruinwold Riedel, ook dezen winter hier nog zal optreden teneinde het doel der Maatschappij meer bekend te maken. Uit de rekening door den penningmeester gedaan, bleek een bevredigenden toestand van de kas; alle schulden zijn gedelgd en een batig saldo nog over. Omtrent de bibliotheek vernamen wij dat deze bestaat uit 1142 nummers; dat in het vorig leessaizoen door 138 personen van de bibliotheek was gebruik gemaakt en aan dezen 2203 boeken waren uitgereikt. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren Dikkers en Jhr. Strick van Lin schoten; de eerste voor de tusschentijds ont stane vacature, de tweede voor de periodieke aftreding. Tot Secretaris van het departement werd benoemd de heer A. de Rooij. Tot commissarissen over de bibliotheek werden herbenoemd de aftredenden, de heeren C. J. Rab en A. de Rooij. Aan den aftredenden Secretaris de heer D. J. Bakker, werd een welverdiend woord van dank en hulde gebracht voor de flinke waarneming dier betrekking, gedurende een elftal jaren. Uit de verschillende besprekingen meenen wij te mogen afleiden dat in den komenden winter goede en niet weinige lezingen zijn te wachten. Moge daaraan een goed bezoek ten deel vallen. In ons vorig nummer namen wij een bericht over uit een der bladen, waarin werd gewezen op de „vriendschappelijke" wijze waarop een ambtenaar de belastingschuldigen herinnerde aan hunne verplichtingen. Ofschoon vele ambtenaren zeker zulk een voorbeeld wel zouden willen navolgen, zijn wij nog niet zooverre dat zulks regel is, (mogelijk komt dat nog wel), doch om nu alreeds de niet zoo wettig-vervolgings-gezinden, waaronder we ook onze ambtenaar rekenen, eene onaangename taak te besparen, alsook om de belastingschuldigen voor onnoodige uitgaven te vrijwaren, willen wij bij deze er aan herinneren dat de eerste helft van de verschuldigde belasting voor het Personeel zoo ook die voor het Patent, voor 1 October behoort te zijn voldaan. Een ieder doe hiermede zijn voordeel. Oudeschild, 22 Sept. De hoop op eene goede (Salingvangst is nog niet in vervulling gekomen. Reeds sedert het begin dezer maand oefenen velen de visscherij met hunne fuiken langs de kust uit. Tot dusverre bleef de vangst ver beneden het middelmatige. Men hoopt nu nog alleen op de donkere avonden na deze maan. Als de vangst dan niet verbetert, gelooft men dat de visscherij naar zeepaling ook voor dit jaar als mislukt kan worden beschouwd. Volgens de visschers zwemt het rechte soort nog niet, zoodat de hoop nog geenszins behoeft te worden opgegeven. Oosterend, 23 Sept. Vanwege den Water staat worden thans bij Oostkaap en Nieuwe - schild opmetingen gedaan en bakens geplaatst. Men meent, dat deze werkzaamheden in verband staan met bestaande havenplannen. De gevallen van cholera doen zich nog steeds hier en daar voorin deze week deden zich weder gevallen voor te Rotterdam, (in het geheel kwamen daar 38 gevallen voor waarvan 21 met doodelijken afloop)verder te Gorinchem, 's Gravenhage, Ouwerschie, Leerdam, Enkhuizen, IJsselmonde, Puttershoek, Dubbeldam, Zwijndrecht, Kralingen, Schoon hoven, Gouda, Delft Geertruidenberg, Baren- drecht, Selzaete, 's Gravendeel en Dordrecht. Een treurige schets. Door de politie te Smilde werd een deserteur uit Veenhuizen aangehouden, die gevlucht was omdat het aardappelrooien begon en hij daarin geen zin had. Wel wilde hij later terugkomen om de gerooide aardappelen te helpen opeten. Een ontslagen verpleegde uit Veenhuizen, aan wien te Assen, nadat hij eene boete, waartoe hij veroordeeld was, had betaald, zijn uitgaanskans van ongeveer f 40 was gegeven, liet zich uit, dat hij nu juist genoeg had voor 40 kan jenever. Hij zoude wel weer bij „de jongens" terugkomen, want er was 140 mud gort te Veenhuizen gearriveerd en waarom zoude hij nu straks elders honger lijden. Herhaaldelijk is gewezen op het minder wenschelijke van stempels af te drukken op bankbiljetten. Het bewijs daarvoor ondervond een firma te Haarlem, die Vrijdag een bezoek ontving namens den president der Neder- landsche Bank, kennis gevende, dat op een van de firma afkomstig, gestempeld bankbiljet van f 25, vóór haar naam een beleediging was geplaatst. De president der Ned. Bank waar schuwde haar daarom voortaan de bankbiljetten niet te stempelen, daar er personen zijn die allerlei beleedigingen vóór of achter den naam plaatsen. Het bankbiljet is vernietigd. Als eene bijzonderheid wordt medege deeld, dat bij den landbouwer Wijnand de Jong, te Krimpen a. d. IJsel eene zog (varken) 22 welgeschapen biggen ter wereld heeft gebracht. „De Delvenaar" vermeldt het volgende: „Bij het uitbaggeren van den Haagweg, bij Delft, is bovengekomen een Spanjaard in volle wapenrusting. Zijn oogen waren nog open". Wat zal die Spanjaard verwonderd gekeken hebben, toen hij den berichtgever van „De Delvenaar" zag. COURANT

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1