=p25. Zondag 1 October A°. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. PB B" Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dkn Buna 80 Cts. - Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Ambrjxa en anic. e landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bfl de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. AFHALEN VAN PATENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente maken bekend, dat de Patenten over het le kwartaal 1893/94 ter Gemeente Secretarie verkrijgbaar zijn van heden tot en met Donderdag 5 October a.s., van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur. De niet afgehaalde patenten worden bezorgd door den Deurwaarder, die voor de uitreiking van elk patent tien cents zal mogen vorderen. Texel, 28 September 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. Personeele belasting en Patentrecht. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat door hem heden zjjn afge kondigd en aan den Heer Rijksontvanger ter invordering zijn uitgereikt, het le kwartaalgch kohier van het patentrecht en dat voor de belasting op het personeel, beiden voor het dienstjaar 1893/94, en dat ieder daarop voor komende belastingschuldige verplicht is, zyn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 28 September 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 80 Sept. 1893. Maandag a. s. zal eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren C. W. Bakker Jr. en K. Lap, beiden van den Hoorn, en zulks ter voorziening in de nog steeds bestaande vacature van een lid voor den Gemeenteraad. De inlevering der stembriefjes zal, als gewoon lijk, dien dag ten raadhuize kunnen plaats hebben. Wij vestigen er echter in het bijzonder de aandacht op dat de tijd voor inlevering der briefjes thans is bepaald van des morgens negen tot des namiddags vier uren. 't Zal zeker niet ondienstig zijn wanneer wij er nogmaals aan herinneren dat de stoom boot „Ada" voorloopig des Zondags de middag- dienst niet vervuld. Naar wij vernemen is door den ingenieur van den Waterstaat, aan den aannemer D. de Vries te Helder, gisteren aanschrijving gedaan om met de verbetering der toegangs wegen van de haven te Oudeschild een aanvang te maken. De Texelsche blazerschuit T. X. 108, schipper J. Vlaming, is jl. Dinsdagavond in de haven te Nieuwediep door de binnen komenden torpedoboot „Idjen" aangevaren en heeft daardoor vrij belangrijke schade bekomen. Waal, 26 Sept. Hedenavond werd de huis houdelijke vergadering gehouden van „Nut en Genoegen." De opkomst der Leden was, ten gevolge van het ongunstige weer, zeer gering. De rekening en verantwoording van het vorig /aar werden goedgekeurd en tot Leden van het Bestuur gekozen de Heeren L. J. v. d. Berge en D. Geus. Het aantal Leden bedraagt 78. Oudeschild, 29 Sept. In den toestand van het sluisje, aan het oosteind van dit dorp, welk sluisje zoo velen met ongerustheid vervulde, zal nu, naar beweerd wordt, toch verbetering komen. Dank zij het dagelijksch bestuur der gemeente, de weezenvoogdij en iet bestuur der 80 gem. polders, moet nog 'óór den winter tot de demping van bedoeld uisje worden overgegaan. De waterafvoer achter Oudeschild zal dan langs een anderen weg moeten geschieden. Oosterend, 30 Sept. G. E., van hier, ge raakte gisteren bij het uitrijden van de Waal- derstraat aan den Burg met zijn paard omver, waardoor hij kneuzingen aan arm en hand bekwamhij heeft dadelijk geneeskundige behandeling gevraagd. De gladheid der straatsteenen schijnt de oorzaak van dit ongeluk te zijn. Meermalen is reeds beweerd, dat deze steenen gevaarlijk zijn voor paarden, vooral bij nat weder. Den Hoorn, 30 Sept. Niettegenstaande de zomer zeer droog was, kunnen wij van hier toch nog als een zeldzaamheid meiden dat in den tuin van M. Doorn een kool is gegroeid, welke de zwaarte had van 1672 oude ponden schoondat wil zeggen van alle buitenbladen omtslaan. De cholera blijft nog steeds heerschen te Rotterdam kwamen in het geheel voor 43 geval len, waarvan 26 met doodelijken afloop. Verder werden nieuwe gevallen gemeld van Amster dam a/b van het opleidingschip, Barendrecht, Koog a/d Zaan, Aarlanderveen, Oudenboscb, Stompwijk, 's Gravendeel, Alfen a/d Rijn, Wemeldinge, Gameren, Enkhuizen, Dordrecht, IJsselmonde, Wijmbritseradeel, Aalsmeer, Zwijndrecht, Rozenburg, 's Graveland, Kralin gen, Dubbeldam, Papendrecht, 's Gravenhage. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gehouden Donderdag 28 dezer, is met 27 tegen 16 stemmen de bedrijfs belasting aangenomen. Een hevig onweder woedde Woensdag avond over een groot deel van Noord-Holland. Vooral te Amsterdam was het onweder zoo hevig als men in geen jaren daar had beleefd. Het onweder ging vergezeld van een regenbui alsof 't een stortvloed was. Ofschoon de bliksem op sommige plaatsen insloeg, werd daardoor geen brand veroorzaakt. Te Groenveld, gem. St. Maarten sloeg de bliksem in de boerenplaats van K. Wit, welk gebouw, waarin een groote voorraad graan geborgen was, tot den grond afbrandde. Te Schagen, in de Hale, sloeg de bliksem in de boerenplaats van J. Kruier, richtte daar groote verwoesting aan, doch veroorzaakte geen brand. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek zal aanvangen op 16 October a. s. Zij, die zich aan dit examen wenschen te onderwerpeD, gelieven zich vóór 6 October aan te melden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij verlangen te verschijnen, met overlegging van: a. geboorte-akte; b. getuig schrift van zedelijk gedrag. De adspiranten, die de akte van bekwaamheid vermeld in art. 56 onder a. of b. der wet op het lager onderwijs of de daarmede gelijk gestelde akte van bekwaamheid of toelating bezitten, moeten ook dat stuk bij hunne aan vrage overleggen. Langdurige rust is voor werkpaarden nadeelig. Een veearts doet mededeeling van eene wel is waar niet nieuwe maar toch interessante waarneming, door hem in de laatste 15 jaren gedaan. Steeds kwamen er in ztJne praktflk op den derden Kerst- Paasch- en Pinksterdag talrijke gevallen voor van paarden, die by het begin van den arbeid door verlamming onbruik baar werden en, indien de veearts niet Bpoedig hulp verleende, geslacht moesten worden of in ieder geval zeer in waarde achteruitgingen. De ervaring heeft geleerd, dat dieren, die aan regelmatigen, dagelykschen arbeid gewoon zyn, wel één, maar slechts zelden twee dagen achtereen kunnen rusten zonder nadeelige gevolgen te ondervinden dat de dagelyks plaats hebbende krachtige circulatie van het bloed, die door buitengewoon lange rust gestoord wordt, tot uitstorting van bloed in het ruggemerg, de nieren enz. aanleiding geeft, waarvan de gevolgen, al naarmate de uitstorting meer of minder hevig was, zyn: onvolkomen herstel (kruie- lamheid) of by snelle hulp en geringe hevigheid wel is waar volkomen herstel maar eerst na langdurige ziekte. Het is daarom bepaald noodzakeiyk dat zulke paarden, vooral van zware slagen, op den tweeden rustdag oenige uren beweging hebbeD, of in stap of in draf minstens twee uren uitraden Het gebruik, o. a. in Groningen en in Gelderland in zwang, waarbij de boerenzoons gemeenschappeiyk vooral op den 2en Kerstdag en 2en Paaschdag, rytoeren gaan maken, heeft dus wel degelyk zhn nuttige zyde. (Bef) Met de vischvangst is het aan den Frieschen westwal byzonder treurig gesteld. Achtereen volgens heeft men hier de haring-, ansjovis-, bot en palingvangst. De eerste is totaal mislukt de tweede beteekende weinig. En tegenwoordig belet het zeewier, door de aanhoudende weste winden van den Hollandschen wal aangespoeld, dermate de visscherij, dat noch bot, noch paling valt te verschalken. De netten zitten onmiddelijk vol zeegras. Dit hoopt zich op, zelfs in havens en spuien, verrot daar en geeft aan het water een zwarte kleur. De weinige paling in de fuiken wordt dan ook dood of flauw opgehaald. Als oorzaak van deze ongelegenheid wordt aange voerd, dat het gedroogde zeegras tegenwoordig wegens overvloed zoogoed als geen waarde heeft. De maaiery blyft dan ook achterwege en men laat het overtollige dryven. De visschers hebben daardoor vooral een ongelukkigen nazomer. Te Stolwijk, waar men op 't oogenblik druk bezig is met hennep dorschen, kan men een paar merkwaardige oudjes zien, nl. Jacob Sloof en zijn vrouw, die beiden reeds hun 80en verjaardag achter den rug hebben en nog dag in dag uit lustig den dorschvlegel zwaaien. Sloof behoort tot de grootste hennep telers van Stolwijk, maar bij al de nog te verrichten werkzaamheden, hopen hij en zijn vrouw steeds mee in het voorste gelid te staan. Een gevaarlijke klant. Maandagmiddag kwam te Almeloo een vreemdeling by den barbier Bruggeman om zich te laten scheeren. Toen hij vertrokken was, miste de barbier een gouden horloge. Deze gaf daarvan kennis aan de politie, die niet lang daarna den vreem deling opspoorde en het horloge in beslag nam. Door het omvallen van eene petroleum lamp werd Dinsdagmorgen te 5 uur te Am sterdam de brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand in de Vinkenstraat 11, een perceel, bewoond door den kruidenier Daal- meyer. De vlammen verspreidden zich zóó snel, dat spoedig niet alleen het onderhuis, maar ook de bovenverdiepingen in lichter laaie stonden. De menschen, die het bovenhuis bewoonden, lagen bij het ontstaan der vlammen nog ter ruste, zoodat zij in allerijl het brandende perceel moesten verlatenin het geheel was het huis bewoond door vier gezinnen. Sommigen konden nog langs de trap naar beneden komeD; de anderen vluchtten over de aangrenzende daken. Uit Schoterland schrijft men het volgende In deze en omliggende gemeenten zijn boeren, die reeds een gedeelte van hun vee gestald hebben. Hoewel dit vreemd mag schijnen, hebben ze daarvoor toch gegronde redenen. Er is in de weiden nog veel gras. Blijft het vee nu in de weide, dan „vreet het", zooals ze wel eens zeggen, „met vijf bekken", met andere woorden, er wordt dan veel gras vertrapt. Het gras wordt nu gemaaid en het vee daar mee op stal gevoederd. Dit geeft natuurlijk aan de boeren veel drukte, maar omdat de schuren niet ruim van hooi zijn voorzien, wenscht men deze stalvoedering met gras zoo lang mogelijk vol te houden. texelsche courant.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1