OFFICIEEL GEDEELTE. N#. 626. Donderdag 5 October. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en ande: e landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOÜ, ParkstraatBubo op Texel. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend: 1«. dat de LOTING voor de Militie van degenen, die vóór 1 September van dit jaar zijn inge schreven, zal gehouden worden te Texel, in de o. 1. school te den Burg op Vrijdag, den 20n October 1893, des middags te 12 uren; 2«. dat op Zaterdag, den 21« October 1893, des voormiddags te 10 uren, ter Gemeente-Secre tarie de getuigschriften kunnen worden aangevraagd, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of als eenige wettige zoon; 3*. dat de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens eigen militairen dienst of die van een broeder of broeders, de noodige bewijsstukken moeten inleveren bij den Burgemeester, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, en alzoo vóór den 1 December 1893. Texel, 3 October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. VERKIEZINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal van de inlevering en een van de op heden plaats gehad hebbende opening van stembriefjes, ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad, is aangeplakt en ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Texel, den 3 October 1893. De Secretaris, De Burgemeester, J. A. Wesstra. Strick van Linschoten. TEXEL, 4 Oct. 1893. Na een zestal verkiezingen, zal 't nu vermoedelijk gelukt zijn de Gemeenteraad voltallig te krijgen. Men vermoedt althans dat de Maandag jl. gekozene geen redenen zal hebben om de benoeming niet aan te nemen. De uitslag der herstemming op Maandag was als volgt: Ingeleverd waren 270 stembriefjes. Van onwaarde waren 2 briefjeseen mis sende het zegel en een ingevuld met de naam van een persoon, niet in de herstemming. Uitgebracht waren op de heeren KI. Lap Bz. 143 stemmen. C. W. Bakker Jr. 125 Tot lid van den Gemeenteraad is alzoo verkozen de heer KI. LAP Bz. - Was de aanvoer van vee op de markt van Maandag belangrijk grooter dan den vóórgaan- den marktdag, de handel was daarentegen veel stugger, zoodat zeker niet al het aange voerde verkocht zal zijn. De prijs voor Schapen was van f 8,50 tot 15,00; voor Lammeren werd van f 4 tot 10 besteed. Aangevoerd werden 359 Schapen, 236 ammeren, 4 Koeien, 2 nucht. Kalveren, 2 gen en 3 korven Kippen. Tot lichtwachter te de Cocksdorp is benoemd J. C. Ham, te Egmond aan Zee. Kenmerkten de laatste dagen, met uit zondering van een enkele mooie dag, zich door guur, nat en buiig weder, in den afge- loopen nacht joeg het weder velen ten bedde uit. 't Was even na middernacht dat het gerommel van den donder zoo onrustwekkend klonk, dat menigeen verschrikt opsprong en voorspelde „dat is raak". Aanvankelijk was buiten niets te ontdekken, doch ja, daar in de verte, welk licht was dat? Sommigen meenden het licht van een vuur toren 't had er veel van, doch daar ter plaatse stond geen vuurtorenmeer nauwkeurig werd de richting waargenomen, waarop de uitspraak was,,'t is de toren van den Hoorn." 't Bleek al spoedig dat die gissing niet verkeerd waseen estafette, die van den Hoorn aan den Burg hulp kwam vragen, bevestigde het vermoeden de bliksem was in den toren geslagen en had brand veroorzaakt. Somber en schril klonk kort daarop in den nacht het brandgelui en de brandschel, welke ter hulpe riepen naar de plaats des onheils, waarheen ook de aanjager werd vervoerd. Dat die hulpe het brandend perceel zou redden, daarmede vleide men zich niet; toren en kerk zouden wel verloren zijn, doch tot bescherming van belendenden zou de hulp nuttig kunnen wezen. Vreemd zagen zij, die zoo hebben gedacht, hedenmorgen zeker op, toen ter gewoner plaatse de toren en de kerk van den Hoorn zichtbaar waren, even of er niets was gebeurd. Het blijkt nu dat de bliksem wel de toren heeft geraakt en brand deed ontstaan, doch de brand zich heeft bepaald tot de houten bemanteling van den toren en eenig verder houtwerk; zij die alzoo meenden dat van toren en kerk slechts een puinhoop zoude overblijven, zien hunne eigen profetie in een puinhoop veranderd, dank het krachtdadig optreden van de bevolking van den Hoorn. Van den Hoorn werd ons ten dezen nog gemeld dat de toren is vernield, vermoedelijk heeft het onweder het bovendeel der toren uit elkander geslagen, althans de stukken hout werden op grooten afstand gevondende kerk bleef ongedeerd, doch bekwam veel waterschade. In de omgeving van den Burg richtte de bliksem nog al wanorde aan aan de telegraaf - geleiding op de Hoornder weg. Naar men ons mededeelde moeten eenige telegraafpalen ge heel zijn vernield. Oudeschild, 3 Oct. Het mannenkoor „Ami- citia" heeft zijne wekelijksche bijeenkomsten hervat. De eerste vergadering, gisteren ge houden, was geheel van huishoudelijken aard. Tot bestuursleden werden gekozen, de heeren J. W. Hillenius en M. Kroon, Jbz. Door de visschers van hier is op Texel- stroom een voorwerp, wrak of iets anders, opgedreven en van een boei voorzien. Van wege het loodswezen is op die plek thans een drijfbaken geplaatst, waaraan een bordje is bevestigd, met het woord „wrak" er op. Door de rechtbank te Assen is een zeer gegoed landbouwer, tevens gemeente-ontvanger te Wemmenhove, gemeente Zuidwolde, ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van 14 dagen, ter zake dat hij op 21 Juni jl. aan de roomboterfabriek firma Fritzlin en Maas te Lutten, gem. Hardenberg, had doen afleveren ongeveer 100 liter melk, wetende dat die melk door de bijvoeging van ruim 25 procent water was vervalscht en die vervalsching aan de directie der fabriek verzwijgende. De ver- valschte melk was op verzoek van den directeur der fabriek onderzocht aan het proefstation der Rijks-Landbouwschool te Wageningen. De beklaagde had aan den directeur der fabriek 200 gulden aangeboden voor het geval, dat deze de gedane aanklacht had willen intrekken. Onlangs is te Amsterdam een vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt een 500-tal nachtwakers aan te stellen. Niet minder dan 4000, zegge vierduizend, mannen solliciteerden om het baantje. En 't is nu pas einde September. Men kent de traditie omtrent de driëerlei vorm en intonatie, die de spoorweg-conducteurs gebruiken bij het controleeren der plaats biljetten. In de eerste klasse heet het„Uw kaartjes als-je-blieft, heeren," bij de tweede: „kaartjes heeren", bij de derde„kaartjes". Door den chef van den dienst der exploitatie van de Staatsspoorwegen is thans eene circu laire aan het treinpersoneel gericht, om daarin meer eenheid te brengen. De circulaire wijst op het algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen in 1876 vastgesteld, waarbij het personeel wordt voorgeschreven zich bescheiden en beleefd tegenover het publiek te gedragen en binnen de aangewezen dienst- grenzen de noodige voorkomendheid in acht te nemen. Donderdag ochtend was om en bij het gemeentehuis en de groote kerk te Zwolle een groote toeloop van nieuwsgierigen om „een ,ong paartje" te zien dat in het huwelijk werd verbonden en in leeftijd te zamen 144 (65 en 79) jaren telt. De veldartillerist P. v. L., te Breda in garnizoen, was op zeer vertrouwelijken voet met een dienstmeisje aldaar en op een avond dat hij aan zijn geliefde, tegen het verbod van mijnheer en mevrouw een bezoek bracht en rustigjes met haar in de keuken zat, werd het paar plotseliDg overvallen. Goede raad was duur. Aan wegkomen zonder ontdekt te worden viel voor het oogenblik niet te denkende localiteit was van dien aard dat daartoe mijnheer en mevrouw eerst weer uit moesten gaan. Ongelukkig voor het paartje deden ze dit niet; zelfs in geen vier dagen en om alle onaangenaamheden voor zijn liefje te vermijden, liet zich de zoon van Mars al dien tijd opsluiten. Eindelijk de kans waar nemende om naar zijn regiment terug te keeren, werd hij daar als deserteur in arrest en Dinsdag jl. ter beschikking van den krijgs raad te 's-Hertogenbosch gesteld. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1