Buitenland. Eenentwin ti g marine-kanonnen die eenige jaren geleden 1 462,000 hebben gekost, zijn „voor afbraak" verkocht voor f 14Ó0. Terwijl meer on meer de meening veld wint, dat de kieswet door de Tweede Kamer zal worden aangenomen, oppert men nu reeds het vermoeden, dat de Eerste Kamer er zich niet mede vereenigen zal en herinnert men aan de woorden door den heer Schaepman in eene rede te Beverwijk gesproken „Dit is zeker, zonder gemeen overleg komt die wet niot tot stand. Men kan haar metééne stem meerderheid aannemen maar als zij niet met waardigheid en staatsie naar de overzijde van het Binnenhof wordt gebracht, dan sterft zij in handen van hem, die haar overbrengt, vóór zij aan de fontein van aen Roomschen Koning is aangekomen. Zij komt niet tot stand, of zij moet evenals de schoolwet een werk zijn van pacificatie." Te Amsterdam heeft men Woensdagavond tijdens het onweder een bijzonder natuur verschijnsel waargenomen. Op eenen bliksem straal volgde onmiddelijk een hevige donderslag, vergezeld van een knetterend geluid, en op hetzelfde oogenblik zag men eenen vuurregen neerdalen. De stukken vuur moeten zoo groot als eene vuist geweest zijn. Een wisselwachter te Assen, die niet tevreden was over het gedrag zijner vrouw, dreigde haar in de vorige week, dat hij zich op de rails zoude neerleggen en zich door den laatsten trein in stukken zoude laten rijden. Het gevolg was, dat de vrouw den trein, vóórdat deze den overweg, waar haar man stond, genaderd was, door roepen en schreeuwen wist te doen stilhouden. Het bleek echter, dat de man geen zelfmoord wilde plegen, maar zijne vrouw vrees had willen aanjagen, wat hem dus volkomen gelukt is. Door het afdeelingsbestuur Delft van de „Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust" is aan het hoofdbestuur het voorstel gedaan aan de regeering te verzoeken om postzegels te doen vervaardigen, met „niet bestellen op Zondag", zooals deze in België in gebruik zijn. Te Arnhem vergaderde de Christen- geheel-onthouders-vereeniging, onder voorzitter schap van den heer J. M. Heijbrock. Besloten werd aan het hoofdbestuur op te dragen a. zich tot de Regeering te wenden met het verzoek, dat maatregelen worden genomen om alle drankhuizen, onder welke benaming ook, van Zaterdag-avond tot Maandag-ochtend, althans des Zondags, te doen sluiten b. pogingen bij de Regeering aan te wenden, dat kelnerinnen of z. g. damesbediening in de café's worden verboden; c. aan do Regeering te verzoeken scherp toezicht te doen houden op den verkoop van sterken drank aan kinderen beneden 16jaar; d. het vaststelion van een gebedsdag voor de zaak der geheel-onthouding, zoo mogelijk in overeenstemming met buitenlandsche ver- eenigingen. Een der wagens van de Gooische stoom tram, van Laren naar Amsterdam gaande, ontspoorde op de hulpbrug buiten de Amster- damsche poort te Naarden en wel zoo, dat hij geheel ten onderste boven over hot water hangt, en slechts door de koppelstangen van de beide andere wagens voor neerstorten bewaard gebleven is. De passagiers, militairen uit Amsterdam, hadden gelukkig vóór het passeeren der brug den wagon verlaten. In een café-concert in de Nes te Amsterdam kan men 's avonds iemand met beren zien worstelen. Woensdagavond was de man, die bruintjes dresseeren moest, iet of wat beschonken en achtte het noodig do boren op ruwe wijze met eene ijzeren stang te slaan. De dieren vonden dat minder aangenaam en vielen hun meester aan, zoodat het personeel hem hulp moest verleenen. Bij die gelegenheid brak het houten beschot, waarachter de dieren zaten, die alzoo licht in de zaal hadden kunnen komen en onder de toeschouwers eene paniek verwekken. Gelukkig geschiedde er niets bijzonders. Het volgende gedicht vertaalde de „Echo" uit een Duitsche afschaffingscourant. Het werd vervaardigd door W. Bode. De Alkohol spreekt: Wilt gij wond're dingen aanschouwen. Komt dan tot mfi, gij mannen en vrouwen Laat my begaan, zonder stoornis en stil, En 'k maak van de wereld, wat ik maar wil. Arm maak ik de rijken en ziek de gezonden, Van werklieden maak ik u vagebonden, Uit vromen spotters, uit heeren knecuen Uit vlfitigen; luiaards, uit goeden: slechten, Uit kuische meisjesstraatmadelieven, Uit flinke mannen roovers en dieven Uit huislijk geluk', ellende en nood, Gif uit brood, uit leven den dood. Hoe ik dat doe? Luister maar toe Het nat Uit 't vat Doe ik ras In het glas, Dan naar de lippen, Om te proeven, te nippen, Dat smaakt; Dat vermaakt! Nu weer, En nog meer Blijft drinken, En klinken. En altijd maar drinken. Zoo stook ik het vuur, en gij zwelgt en gij drinkt, Totdat ge in den afgrond der Helle verzinkt. Onder het opschrift„Eene groote verbetering" zegt het Hbld. Nu ook de Eerste Kamer de „belasting op bedrfifs- en andere inkomsten" heeft aangenomen, is een gewichtig deel der belasting-herziening voltooid. In den tijd van twee jaren heeft de tegenwoordige Regeering, gesteund door de meerderheid der Staten Generaal, aldus een hervorming tot stand gebracht, die sedert het jaar 1848 steeds aan de orde is geweest, maar telkens is mislukt. De beteekenis der hervorming wordt het best begrepen, als men er op let dat zfl over een bedrag van ongeveer 15 millioen gulden loopt. Die 15 millioen werden tot dusver verkregen voor 5 millioen uit het patentrecht, dat eenzijdig op de bedreven drukt en geheven wordt ook als geen winst is gemaakt voor 4VS millioen uit hooge accijnzen op zout en zeep, dus van eerste levensbehoeften; voor 47, miilioen uit de overdracht of de verpanding van goederen, waardoor vooral een zware druk werd gelegd op hen die uit nood tot vervreemding of hypothekeering moeten overgaan voor 1 millioen uit de grondbelasting op ongebouwde eigendommen, welke door het samenvallen van de nieuwe schattingen met lager graanprijzen voor velen zeer bezwarend was. Die 15 millioen zullen nu op andere wijze worden geheven; De patentwet word afgeschaft, zeep is reeds geheel vrijgesteld, de zoutbelasting is tot een derde verminderd, de mutatie- en hypotheekrechten eveneens, en de grondbelasting op het ongebouwd met 14 pCt. verlicht. In plaats daarvan treedt, behalve eene kleine verhooging van den jenever-accijns, eene algemeene inkomstenbelasting, die ongeveer f 13 Va millioen moet opbrengen. Het grootste gedeelte daarvan, bfina 9 millioen, wordt gedragen door het kapitaal, door de vermogens. En zulks met geheele vrijstelling van vermogens onder f 13,000, met aftrek van een vrij bedrag van f 10,000 wat al de hoogere vermogens betreft, en met 60 pCt. verzwaarde belasting (pro gressie) voor hetgeen boven 2 ton wordt bezeten. Het overige moet worden gevonden uit het tweede gedeelte der inkomstenbelasting, dat gisteren door de Eerste Kamer is goedgekeurd: de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, behalve die uit kapitaal. Wat tot dusver door het onbillijk werkend eenzijdig patentrecht werd geheven, zal voortaan worden omgeslagen over alle winsten uit arbeid (behalve uit landbouw) boven f 650. Dus niet enkel van handel en nijverheid en sommige beroepen en ook niet wanneer geen winst is genoten. Ook hier worden winsten boven f 8000 - gelijkgesteld met de rente van 2 ton kapitaal hooger getroffen dan de lagere. Ziehier in groote trekken waarop de belasting herziening neerkomt, welke tot dusverre is tot stand gebracht. Ontheffing van druk voor de mingegoeden door den last over te brengen op sterkere schouders. Aan den „dringenden eisch van rechtvaardigheid," waarvan het tegenwoordig Ministerie bij zijn optreden sprak, is door deze herziening in belangrijke mate voldaan. Er ontbreekt nu nog een verlichting voor de middenklasse, door wijziging der personeele belasting. Ook die herziening zal de Minister van Financiën, blijkens zfin verklaring in de Eerste Kamer, spoedig trachten tot stand te brengen. Zjjn werk is zeker niet vrfi van gebreken. Maar vergeleken met wat hfi bfi z(jn optreden gevonden heeft, is hetgeen hij in twee jaren er voor in de plaats heeft weten te krijgen, een ontzaglijke ver betering. Daarvoor zij hem hulde en dank gebracht! Canning onder de vischhandelaars. Toen Canning eerste minister in Engeland en midden in de beweging van de emancipatie der Katholieken stond, werd hij eens genoodigd op een banket van de vereeniging van vischhande laars. Toen een toast uitgebracht was, op Zijner Majesteits ministers, wachtte ieder met ongeduld op hetgeen Canning antwoorden zou. Deze was echter niet van plan veel mee te deelen en hij stelde zich zeiven, waarschijnlijk minder het publiek, tevreden met de volgende opmerking te maken Mijne heeren, we zijn hier uitgenoodigd door de vischhandelaars. De vischhandelaars nu hebben te doen met een uitgebreide gemeente, van wier gewoonten zij, naar het me voorkomt, wel iets kunnen leeren ik meen van de vis- schengemeente. De visch is een der minst mededeelzame dieren der scheppinghij zegt niets en drinkt veel. Laat ons dan, bij deze gelegenheid, nu we, als het ware in hun gezel schap zijn, hun gewoonten volgen. Laten we onzen tijd niet verspelen met praten, maar een goed glas drinken. Ze volgden zijn advies. Er wordt in het Belgische ministerie van spoorwegen een toestel onderzocht, dat op auto matische wijze het publiek „postzegels" zou bezorgen, zooals de toestellen, waaraan men zich van chocolaadkoekjes en andere lekkernijen kan voorzien. De toestellen zouden in de post kantoren en zelfs op den openbaren weg geplaatst worden. Eene nieuwe rfizing van de steenkool- prfizen eerst met twee sh. en later weer met één shilling per ton brengt de verbruikers alweder een stap nader tot de verwezenlijking der sombere profetie van een der eerste Lon- densche groothandelaars, dat de prfis te Londen nog de hoogte van 40 shilling bereiken zal. Doch dan ook, indien het zóó ver komen mocht (meent de „Pal Mall Gazette)", zal de ver lamming van nfiverheid en verkeer zoo erg ge worden zijn, dat zij haar eigen geneesmiddel met zich zal brengen. De „Pal! Mall Gazette" blfift volhouden dat de werkstaking op hare laatste beenen loopt, en dat het verzet van het mijn volk, hoewel nog luid met woorden, feitelijk reeds gebroken is. Zóóveel is zeker, dat het werk tegen de oude loonen in verscheidene mijnen van Derbyshire en in de buurt van Leicester eergisteren werd hervat. Het aantal werkstakers in de Borinage wordt steeds minderZaterdagmorgen bedroeg het nog slechts 2750. Hetzelfde geldt voor het Centre, waar nog 6900 werklieden staken. Daarentegen neemt in het bekken van Char leroi de werkstaking aanzienlijk toe; het aantal werkstakers was Zaterdag bfina 12,000, dus eene vermeerdering van 4500. In de drie bekkens van Henegouwen heerscht volmaakte kalmte. Het gerucht loopt dat in sommige mfinen eene aanzienlijke loonsverhooging is toegestaanmen spreekt zelfs van 20 en 40 pet. Volgens de laatste berichten breidt de werk staking der mfinwerkers in België zich niet uit. Niettemin bedraagt het aantal der werk stakers in de omgeving van Charleroi onge veer 9000. Tot dusver werd de orde nergens verstoord. Daarentegen blfift de toestand in het Noorden van Frankrijk zeer gespannen. Te Lens hadden schermutselingen plaats tusschen de werkstakers en de gendarmes, die, door dragonders onder steund, de orde handhaven. Het schepengerecht te Zeitz heeft een arbeider veroordeeld tot 20 mark boete wegens het niet afnemen van zfin pet. Bfi de verkie zingen voor den Rfiksdag was deze het kies- lokaal binnengekomen om zfin biljet in te leveren. Daar hfi zich onderweg wat gehaast had, hield hfi in het lokaal de muts op en nam haar op bevel van den voorzitter van het stembureau niet af. Vandaar de aanklacht en veroordeeling. Op een werf te Belfast is het grootste koopvaardfischip der wereld, de „Tevis" te water gelaten. Dit stoomschip heeft een lengte van 500 Eng. voeten, een breedte van 60 en een diepte van 38 voeten, de laadruimte bedraagt 8000 ton, de drfifkracht 140000 tonnen (gewicht.) Het zal dienen voor het vervoer van vee. De „Camperdown" dreigt het ongeluksschip der marine te worden. Na onlangs de „Victoria" in den grond geboord te hebben en daardoor zelve mee belangrfike averij te hebben geleden telk 17C ett< uch ett«

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2