OFFICIEEL BEDEELTE. N°. 627. Zondag 8 October. A\ 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 80 Cts. Franco per post door go- heel Nbdhbland 45 Cts. Naar Amerika en audt?' e landen met verhooging der porto's. Advertentign vóór 10 nnr op den dag; der uitgave. Frigs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. por nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIflN worden aangenomen by de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Aan onze geabonneerden en andere begunstigers wordt bericht, dat wij binnen enkele dagen zullen beschikken over de ons komende bedragen voor abonnements- en advertentiegelden, zoomede voor geleverde drukwerken. Beleefd verzoeken wij eene directe voldoening der aangeboden kwitantiën. Over de bedragen der door ons verzonden rekeningen, zal, bij niet voldoening binnen dien tijd, een maand na datum worden gedisponeerd. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend: 1*. dat de LOTJNG voor de Militie van degenen, die vóór 1 September van dit jaar zyn inge schreven, zal gehouden worden te Texel, in de o. 1. school te den Burg op Vrijdag, den 20,n October 1893, des middags te 12 uren; 2*. dat op Zaterdag, den 21" October 1893, des voormiddags te 10 uren, ter Gemeente-Secre tarie de getuigschriften kunnen worden aangevraagd, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst ot als eenige wettige zoon; 3*. dat de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens eigen militairen dienst of die van een broeder of broeders, de noodige bewijsstukken moeten inleveren bij den Burgemeester, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, en alzoo vóór den 1 December 1893. Texel, S October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat door hen voorwaardelijk vergunning is verleend aan a. Nan Vermeulen, wonende te Oosterend, tot oprichting eener vleeschhouwervj en spekslagerij in de schuur staande aldaar, plaatselijk gequo teerd Wyk O, No. 124. b'. Pieter Pz. Din, wonende te Oudeschild, tot oprichting eener vleeschhouwervj en spekslagerij in de boerenhofstede genaamd „de Noordkaap" staande aldaar, plaatselijk gequoteerd wijk S, No. 169. c. Pieter Spreeuw, wonende te den Burg, tot oprichting eener koek en banketbakkerij op het perceel, gelegen achter zijne woning in de Warmoesstraat aldaar, plaatselijk gequoteerd wyk B, No. 359. Texel, den 5 October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 7 Oct. 1893. én 'Ü11 verzocht mede te deelen dat 11 October a.s. de eerste volkslezing ^bge het Nutsdepartement Texel zal plaats epen. i.ls spreker zal dien avond optreden de ajemeene Secretaris, de heer Bruinwold Bedel, welke zal spreken over het doel en steven der Maatschappij. Omtrent de bedoeling van deze lezing, lezen wtj in een onzer bladen het volgende „Het hoofdbestuur der .Maatschappij tot nut van 't algemeen" heeft zich tot de besturen der depar tementen gewend met de mededeeling, dat het ledental van vele departementen achteruitgaande is en de belangstelling in de Maatschappij in sommige streken des lands schjjnt te verminderen. Onbekend heid met het werken en streven der Maatschappij of wel te weinig arbeid in haren geest en hare richting, meent liet hoofdbestuur, kunnen hiervan de oorzaken zjjn. Enkele departementsbestureD, niet zonder zorg het afnemen van het ledental waar nemende, hebben aan den algemeenen secretaris eene uitnoodiging gericht om voor leden en geïntro- duceerden eene voordracht te komen houden om voor de Maatschappij en haar streven propaganda te maken. Het niet onwaarschijnlijk achtende, dat soortgelijke voordrachten veel nut kunnen stichten, stelt de algemeene secretaris zich op uitnoodiging van het hoofdbestuur, beschikbaar, om waar men zQno overkomst mocht wenschon, eene voordracht te komen houden teneinde, ook in verband met de plaatselijke behoeften en toestanden het doel en het streven der Maatschappij uiteen te zetten en tot deelneming in den belangrijken arbeid van „Het Nut" aan te sporen en met de besturen middelen te beramen, welke zouden kunnen worden aangewend om de belangstelling te verhoogen." Het departement Texel heeft gemeend van de aangeboden gelegenheid ook gebruik te moeten maken, on stelt zich voor, tot bijwoning van deze lezing eene ruime introductie te verleenen. Oudeschild, 7 Oct. Over het geheel is de uitkomst der visscherij naar zeepaling in de afgeloopen week iets gunstiger geweest. De meeste visschers konden een weekgeld be sommen. Toch gaf de palingvisscherij niet die buiten gewone voordeelen als wel van ouds moet zijn voorgekomen, wanneer de fuiken zoovol zaten, dat men ze bij den dijk moest omhoog rollen. Gevallen van cholera komen in ons land nog steeds voor; volgens de berichten in de bladen werden in de laatste week opnieuw dergelijke gevallen geconstateerd te Rotterdam, Nootdorp, Uitwellingerga, Wijmbritseradeel, Dedemsvaart, Aarlanderveen, Zwijndrecht, 's-Gravenhage, Hazerswoude, Helenaveen, Kra lingen, Zwolle, Oudenbosch. De Regeering stelt zich voor bij een afzonderlijk wetsontwerp de vereischte gelden aan te vragen tot reorganisatie der Rijksland bouwschool en tot oprichting eener Rijkstuin bouwschool. In de omstreken van Deventer valt de oogst der late aardappelen zeer mede. Ook de hoedanigheid is zeer goed. De prijzen zijn dalende. Ia den nacht van Zaterdag op Zondag om half twee, waren in de O. Z. Enge Kapel steeg te Amsterdam een zestal souteneurs aan 't vechten, en dezen deelden niet alleen onder elkaar flink slagen uit, wat niemand betreuren zou, maar sloegen ook andere personen. Een matroos kon deze ongerech tigheden niet langer aanzien en besloot een einde aan het rommeltje te maken. Hij liep op een agent toe, trok plotseling diens sabel uit de scheede en ging aldus gewapend er op af, ondanks de protesten van den agent, die vreesde voor zijn kostbaar wapentuig. Jantje echter maakte er een nuttig gebruik van, sloeg de zes vechtersbazen uiteen en bracht, na aldus recht gedaan te hebben, den agent het zijdgeweer terug. De politieman nam „Jantje" zeer ondankbaar mede naar't bureau. Maar na een schrobbeering van den inspecteur mocht de amateur diender weder vertrekken. Een Rotterdamsch ingezetene, die zich ongetwijfeld bezwaard gevoelde, omdat hij te laag was aangeslagen in de pi. inkomstenbe lasting, heeft door tusschenkomst van notaris P. C. van Vollenhoven een som van f 1172 plus 22Va cent aan zegel den gemeente-ont vanger doen toekomen. Natuurlijk werd door den raad machtiging verleend om dit geschenk te aanvaarden. Als eene zeldzaamheid kan dienen, dat de heer Jb. Schuitemaker, te Noordscharwoude, thans voor de tweede maal aardbeziën plukt. Wanneer 't weer wat bestendiger wordt, zal hij er nog heel wat kunnen plukken, daar de meeste aardbeziën die nog moeten rijpen bij dit gure herfstweer niet toe zullen komen. Uit Oost-Friesland wordt bericht, dat in verschillende plaatsen een nieuwe aardappel ziekte is waargenomen, die reeds veel schade heeft aangericht. Een alleraardigst feestje lokte Zaterdag meer dan een duizendtal menschen naar de concertzaal van Musis Sacrum te Arnhem. Een gratis loterij onder alle inzenders van ongeveer veertien duizend leege theezakjes van de firma Thomson, waarbij een fraaie eikenhouten theetafel met Delftsch theeservies verloot zou worden, bracht aller gemoederen in spanning. Mevrouw A. Hollaardt, te Rotter dam, bleek de gelukkige bezitster te zijn ge worden. Een groote tombola met 150 fraaie prijzen ging aan deze verloting vooraf. Het feest werd opgeluisterd door de muziek van het 8e regiment infanterie. Als een afdoend middel tegen last van mieren in gebouwen enz., schrijft iemand aan de „Leeuw. Ct." werd mij heden zout genoemd. Mijn zegsman, die er zelf zooveel last van heeft gehad, dat hij op het punt stond zijn woning te ontruimen, had door het strooien van en inwrijven met zout op de plaatsen waar deze dieren zich in groote drommen vertoonden, het gebouw geheel van de plaag bevrijd. De haringaanvoeren waren de vorige week te Ylaardingen zeer belangrijk. Niet minder toch dan 48 loggers en 26 bomschuiten kwamen daar binnen met een gezamenlijke vangst van 21.642 ton pekelharing. De geheele tot dusverre daar aangebrachte hoeveelheid - bestaat thans uit 191.223 ton, en de vangst van de geheele Hollandsche vloot bedraagt thans 324.567 ton, tegen 376.069 ton in 1892, 225.085 ton in 1891 en 268.597 ton in 1890. Waren de aanvoeren aanzienlijk, even belang rijk waren de afleveringen en deze omstandig heid gepaard aan een voortdurende goede vraag, deed de markt al vaster worden, zoodat ten slotte voor volle haring f 11.75 k f 12 en voor ijle haring f 8 50 k f 9 kon worden gemaakt. De man d9r toekomst. Amsterdam telt weer een mirakelmensch, zich bescheiden noemende Professor Strazini, die voorstellingen geeft in het Paleis voor Volksviyt. De aanplakbiljetten vertelden het reedshy eet glas, porcelein, leder, kaars, zeep, steenen, steenkolen, cokes en turfj hfl drinkt petroleum, laat dezelve in zfln mond ontbranden en danst ten slotte barrevoets een polka op 250 stukge slagen champagneflesschen" Dat alles is waar. Wy hebben ons er persoonlijk van overtuigd. Op het podium stond het souper klaar. Eerst at de professor smakeiyk uit een soepbord met zaagsel en petroleum. De aanwezigen konden zich van de „onvervalschte etenswaar" overtuigen, maar niemand wou d'r an. Toen peuzelde de kunstenaar een tumbler op, gebruikte een portie briquetten, snoepte van een brok steenkool, verorberde een halve vet kaars, slikte voor entremets een pijp houtskool, knabbelde daarna aan een keisteen, smulde verder aan een dameslaars, rookte een pijp, maar kauwde geniepig op den steel, beet toen weer voor afwisse ling een lekkeren hap uit een gipsen hond, zette z'n tandjes in het glazen voetstuk van een lamp en dronk ten slotte voor de spijsvertering een glas petroleumNog niet tevreden, danste hy in een bak met 250 stuk gesmeten champagneflesschen de gelukkige, die ze geknapt heeft 1 en ging toen buigend heen. Dat alles is heusch waar. We hebben het met eigen oogen gezien. Prof. Strazini is de man van de toekomst. Restaurants en kosthuizen zyn hem een overtollige luxe; Vegetariërs vindt hy humbug Zeker is het, dat we hem liever niet te gast zouden vragen. In de logeerkamer laat hy niets over van zeep, kaars, waschgerei, spiegels, ledikant, enz. Voor zulk een struisvogelmaag is onze stadsbelt een reuzenbanket. W') TEXELSCHE COURANT. mini i i r n m i mn*un wamm

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1