N°. 632 Donderdag 26 October A0. 1893 Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dhn Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nkdebland 45 Cts. Naar Ajouuka en andere landen met verhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 nnr op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Texel. TEXEL, 25 Oct. 1893. Ter markt waren Maandag aangevoerd 1 Paard, 11 Koeien, 40 Schapen, 25 Lammeren en 28 Biggen. Van de handel valt niet anders te zeggen, dan dat ze zeer stug was, er ging weinig of niets omprijzen kunnen we voor Rund- en Wol vee alzoo niet vermeldenvoor Biggen was de prijs als vorige week. Naar aanleiding van het in verschillende bladen voorkomende en ook door ons opgenomen bericht omtrent een „vieze vogel" wordt thans het volgende vermeld Deze bijzonderheden zijn wel aardig verzonnen; jammer maar dat het geheel onwaar is. De naam van deze vogel mag b. v. gerust in de courant genoemd worden, want het zijn eenvoudig de Jagers Lestres, door het volk verkeerdelijk Stjagers genoemd, omdat algemeen het gevoelen heerscht dat deze vogels, zooals boven genoemd bericht zegt, zich voeden met de uit werpselen der andere vogels. De thans aan de kust van Texel en Helder voorkomende soort is de Middelste Jager Lestres pomarina en het onzinnige verhaal heeft zijn ontstaan te danken aan het volgende: De Jagers voeden zich met aas dat zij van meeuwen en andere zeevogels afnemen. Zy houden zich by een troep meeuwen op en zoodra zy bemerken dat een daarvan een vischje heeft bemachtigd, vervolgen zy hem. De in het nauw gebrachte meeuw, die wel weet dat zyn vervolger desnoods niet zal aarzelen hem met een paar krachtige snavelhouwen de hersens in te slaan, spuwt het vischje uit, zelfs al heeft hy dit reeds doorgeslikt. De Jager schiet nu bliksemsnel naar beneden en grijpt het vallende vischje nog voor het de opper vlakte der zee weder bereikt heeft. Het is gemakkelyk te begrypen dat de minder ontwikkelde, niet wetende, dat de vogel zich op deze wyze van het door anderen gevangen aas meester maakt, denkt dat die vogel uit angst zyn uitwerpselen laat vallen. Oudeschild, 23 Oct. Het hier bestaande ziekenfonds, dat reeds 137 leden telt en 27 jaren heeft bestaan, hield Zaterdag hare gewone algemeene vergadering. Uit het verslag bleek, dat er een bedrag van f 1072,43 in kas was. Met het oog op dien gunstigen toestand, deed het bestuur het voorstel om den leden vrijstelling van contri butie te verleenen, voorloopig tot 1 Jan. a.s. De Heer Kroon stelde echter voor, om de contributie van 10 ct. op 5 ct. te verminderen, doch het bestuur te machtigen de oude con tributie weer te heffen, zoodra dit noodzakelijk blijkt. Dit voorstel werd met meerderheid van stemmen aangenomen. Voorts kwam een voorstel van het bestuurs- id Zwanenburg ter sprake, of het niet mogelijk ou zijn, om naast het bestaande fonds een iekenfonds op te richten voor geheele gezinnen; erhalve voor vrouwen en kinderen. Eene om missie, bestaande uit de heeren M. Kroon, b. Hillenius Mz., J. Kuijper en R. Boom, zou et het bestuur onderzoeken in hoever het mogelijk was, zulk een fonds op te richten en in stand te houden. De Cocksdorp, 24 October. De Duitsche sleepboot „Betty", welke een viertal groote zandbakken naar Geestemunde moest ver voeren, was Vrijdagavond, tengevolge van het holle water, genoodzaakt, dezelve aan hun lot over te laten. Twee dezer bakken, waarvan de eene bemand met twee koppen en de andere onbeheerd, dreven het Eierlandsche gat binnen en werden door Cocksdorper vis- schers alhier aangebracht. Naar men zegt is de bemanning der overige bakken gered. In de Staatscourant van Zaterdag 14 October (no. 242) is opgenomen de wet van den 2a" October 1893, tot heffing eener belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. In overweging is genomen, dat het noodig is, in verband met de vermogensbelasting, het recht van patent door eene belasting op bedrijfs- en andere inkomsten te vervangen. Onder dezen naam wordt een directe belas ting geheven a. van ieder die binnen het Rijk woont of die zich in den loop van het jaar binnen het Rijk metterwoon vestigt; b. van hier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen, commanditaire vennootschap pen op aandeelen, coöperatieve of andere ver- eenigingen en onderlinge verzekeringsmaat schappijen c. van hier te lande gevestigde reederijen, en van hier te lande gevestigde stichtingen die een bedrijf of beroep uitoefenen, enz. Artikel 2 bepaalt 1. Zij, die binnen het Rijk wonen of zich in den loop van het belastingjaar binnen het Rijk vestigen, zijn belastingplichtig naar de som hunner jaarlijksche inkomsten, voor zoover bestaande a. uit winsten en belooningen b. uit wachtgelden en pensioenen, lijfrenten en andere verschuldigde periodieke uitkeeringen. Onder de som der jaarlijksche inkomsten wordt verstaan het zuiver bedrag daarvan, na aftrek der geleden verliezen, een en ander opgevat en berekend naar de bepalingen dezer wet. Inkomsten beneden f 650 zijn vrijgesteld. De wet treedt in werking 1 Mei 1894. Nadat Maandag jl. eene oude juffrouw te Leeuwarden naar het gesticht voor behoeftige krankzinnigen te Franeker was overgebracht, vond de politie bij het onderzoek der schamele woning een bedrag van niet minder dan f 5000 aan contanten en geldswaardig papier, eenige gouden en zilveren voorwerpen, een kar vol met verrotte kaas, waarin de maden krioelden, benevens een kist vol kaaskorsten. Te Aalsmeer is een der oudste bewoners van Nederland, de heer G. B. De Jong, over leden. Nog kort te voren mocht hij zijn 102den verjaardag vieren. Zaterdag-ochtend had aan het Centraal station te Amsterdam een droevig voorval plaats. Een ongeveer 18-jarig meisje, dochter eener weduwe te Rotterdam, had een perron kaartje gekocht en was op het derde perron gegaan. Toen daar de trein van 8.15 binnen» kwam, viel zij voor de locomotief op de rails en kreeg daarbij zulk een slag van de buffers tegen het hoofd, dat zij voor dood neerviel. De trein ging over haar heen zonder haar verder te deren. De ongelukkige werd naar het binnengasthuis vervoerd, doch bleek reeds overleden te zijn. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat de invoer van rundvee in Frankrijk weder is toegestaan. Overlegging wordt echter gevorderd van eene verklaring, afgegeven door de overheden der gemeenten waaruit het vee afkomstig is, dat bedoelde dieren minstens 3 maanden te dier plaatse aanwezig zijn geweest en dat aldaar geen besmettelijke veeziekte heerscht, noch gedurende dien tijd geheerscht heeft. Daar het opnieuw gebleken is, dat de visschers nog niet algemeen bekend zijn met het voorgeschreven sein tot het vragen van gemeenschap door een Nederlandsch visschers- vaartuig met een Nederlandschen oorlogs bodem en omgekeerd, worden reeders en eigenaren van visschersvaartuigen er in hun belang aan herinnerd, dat dit sein bestaat uit twee vlaggen, de nationale en eene andere, onder elkander geheschen, de nationale vlag de bovenste. (St. Ct.) Dezer dagen zond een varkenskoopman te Veendam, zijnen knecht uit met ruim f 300; om betalingen te doen. In plaats van hieraan te voldoen, begaf de knecht zich naar Musselkanaal, waar het kermis was. Na aldaar een vroolijken avond te hebben doorgebracht trok hij met eenen kennis de grenzen over, maakte nog eenige dagen goede sier en keerde, toen al het geld op was/bij zijnen baas terug, met het verzoek hem weder in dienst te nemen. De baas leverde hem echter in handen der justitie over. Te Amsterdam bestaat eene gruwelijke inrichting, de zoogenaamde „hondenkar". De honden door de politie opgevangen worden in die kar geworpen met en door elkander en samengeperst, ruw en zonder medelijden. De kar wordt in het water gereden en op die wijze de dieren verdronken, die in hun angst en doodstrijd elkander bijten en half ver scheuren. De heer Hugenholtz te Axel wenscht dat daartegen een algemeen protest zal geuit worden in den vorm van een adres aan den gemeenteraad der hoofdstad en dat de honden zoo noodig, zullen worden afgemaakt op eene minder wreede wijze, zooals bijvoorbeeld te Brussel plaats heeft. De wetenschap geeft genoeg middelen daarvoor aan. Is de groeikracht van dit jaar aan boom en plant bijzonder groot, toch kan het zeker als een zeldzaamheid uit Katwijk aan den Rijn gemeld worden dat bij Bart Meijer op den Zeeweg een kastanjeboom, welke geheel van zijne bladeren is ontdaan, in bloeistaat. Praohtig prijken de witte bloemen boven hunne takken, terwijl in den tuin van den burgemeester, den heer T. A. O. De Ridder, de gouden regen mede voor de tweede maal bloeit. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1