Buitenland. Oosterend, 25 Oct. „Nut en Genoegen" hield gisteren hare eerste vergadering voor dezen winter. De heer J. Dekker, apotheker te den Burg, trad voor de niet zeer talrijke vergadering op en wist de aandacht van zijn auditorium bezig te houden met hot voordragen van: „Zes schetsen in eene lijst" van Cremer. Door den Penningmeester der Vereeniging werden twee stukjes ten beste gegeven, ge titeld: „Moeders Parelsnoer," en „O die...." beide voorkomende in Roelants Huisvriend. Hierna trad de eerste spreker andermaal op om voor te dragen„De Genius des tijds" door De Buil, waarop het sluitingswoord van den Voorzitter met de noodige dankzeggingen volgde. Uit Friesland wordt geschreven Het kleine landbezit neem hier toe, het geen als een lichtpunt in de donkere toe standen van den landbouw aldaar begroet wordt. Deze kleine landbouwers, voor zooveel zij eigen grond oeziiten tot 5 ot 10 hectaren, dragen bij tot den tuinbouw houden hunne koe en schapen en leven vaak rustiger en beter dan de groote pachters of eigenaars, die op zware lasten zitten en hooge hypotheken op zich voelen drukkeD. Door den heer J. Braakman te Noord- wijk, uitvinder eener nieuwe wereldtaal, door hem genaamd „el mundolinco", werd in het hotel „De Roskam" te Katwijk aan den Rijn eene lezing gehouden over zijne uitvinding. Na het nut van eene dergelijke taal uiteen gezet te hebben, en vooral het voordeel van zijn stelsel boven dat van pastoor Schleyer, het „volapuk", dat hij een wereldtaal voor de geleerden noemde aangetoond te hebben, wekte hij de aanwezigen op lid te worden en eene afdeeling te vormen eener wereldtaal- vereeniging, „el mundolinco", welke zijn hoofdbestuur te Noordwjjk heeft. Volgens den uitvinder is een cursus van 4 maanden bij ééne wekelijksche les voldoende om zich zijne wereldtaal eigen te maken. In Groningen konden in den laatsten tjjd de slagers het niet vinden met de vetweiders. De laatsten hadden zich onderling verbonden geen vee te verkoopen dan op voorwaarde, dat als by het slachten eene verborgen ziekte, bijv. tuberculose ontdekt, en het vleesch daarom werd afgekeurd, de schade voor den kooper zal komen. De eersten wilde op deze voorwaarde niet koopen en zoo dreigde zelfs de handel in vet vee aan de Groninger markt te verloopen. Thans heeft in eene gecombineerde vergadering een commissie uit de Slagersvereeniging met het bestuur der vereenigde vetweiders, een voorloopig vergeiyk getroffen. De risico voor inwendige gebreken by een verkocht rund zal voortaan gedragen worden door kooper en verkooper, ieder voor de helft. Het hiervoor benoodigd bedrag wordt genomen uit de kas der Slagersvereeniging. Bij verkoop zal de veehouder een geldsom, be rekend naar de waarde van het rund, storten in de kas der genoemde vereeniging. Door dezen maatregel hoopt men de quaestie tusschen den kooper, die de geheele risico ten laste van den verkooper brengt en de veehouders, die van risico niet willen weten, tot een goed einde te brengen. Daardoor zullen tevens de eventueele schade van den verkooper, het ongerief van den kooper (slagerj en de nadeelen, welke de Groninger markt nu reeds ondervindt, worden opgeheven. Neerbosch. De Protestantsche Noordbrabanter, sprekende over de verhouding tusschen den directeur en het bestuur der weesïnrichting te Neerbosch, merkt op, dat het bestuur, hetwelk eigenlijk door den directeur zeiven gekozen is, nooit de onmisbare zelfstandigheid van oordeel en handelen tegenover den directeur kan bezitten. Het moet daarom zyn mandaat niet van den directeur maar van de leden ontvangen. Voor den voortdurenden bloei der stichting acht het blad het dringend noodig, dat de eeheele vereeniging „Neerbosch," die slechts uit 17 leden bestaat, beter georganiseerd worde, doch op deuzelfden grondslag. Er moet een band komen die alle christe lijke weezenvrienden vereenigt tot eenzelfde doel, De duizenden in den lande, die hunne gave voor de weezen afzonderen, hebben recht dat zij iets meer dan donateurs of gevers zijn; zt) moeten tegen eene zelf te bepalen jaariyksche contributie leden der Vereeniging kunnen worden. Wanneer deze zich nu in elke plaats tot afdeelingen organiseeren op denzelfden grondslag, dan kunnen deze zich op de jaariyksche Algem. Vergad., die nu meer het karakter van een feest heeft, doen vertegenwoordigen. Op zulk eene Algem. Vergad. worden ook de leden van het bestuur verkozen, die volgens rooster aftreden, maar dadelijk weer herkiesbaar zijn. Schijnbaar - zegt het blad - moge op deze wflze het prestige van den directeur verminderen, in het wezen niet, terwijl zijne verantwoordelijk heid minder groot zou worden. Algemeen hoort men de opmerking maken, dat de stichting den directeur boven het hoofd is gewassen, en wij zouden dit niet kunnen tegenspreken. De stichting als geheel is veel te groot om in alle deelen behoorlijk gecon troleerd te worden door één persoon. Het paviljoenstelsel, dat op het gebied van de krankzinnigenverpleging zulke goede vruchten draagt, zou hier uitnemend goed toegepast kunnen worden. Er is overvloed van ruimte op Neerbosch om eene menigte afzonderlijke kleine gebouwen te stichten, die door een Vader en Moeder met 20 a 25 kinderen bewoond zouden kunnen worden. De ver pleging krijgt dan een geheel ander karakter, het huiselijk leven zou dan weder tot zijn rechtkomen. Ook de Arnhemscke Courant is van oordeel dat indien de nu nog aan het werk zijnde commissie den stoot zou kunuen geven aan de oprichting van een groot getal kleine gestichten, aan de toepassing van een soort vanpaviljcenstelsel, dan zou de Neerbosch- beweging meent de Arnh. Ct. inderdaad goede resultaten voor de weezenverpleging in Nederland kunnen hebben." Wij stemmen gaarne toe dat, wanneer de aange geven weg wordt ingeslagen, eene groote schrede zal zijn gedaan op den weg tot verbetering van de thans gevolgde wijze van verpleging te Neerbosch; doch beter nog zou 't naar onze bescheiden meening zijn indien met de verpleging van weezen in gestichten algemeen werd gebroken en die verpleging uitsluitend plaats had „in het huisgezin." 't, Komt ons voor dat het belang van hen, die op jeugdigen leeftijd hunne ouders verliezen, meer zou worden behartigt met eene verdere opvoeding in het huisgezin, dan met de thans bestaande gewoonte van in weeshuizen, zelfs al zyn deze nog zoo goed ingericht. (Red.) De Amsterdamsche recherce heeft de vorige week de hand gelegd op een vrouweiyke dieven bende. Een ruwe twist, waarbij het eene woord het andere uitlokte, bracht de politie op het spoor van een tweetal vronwen, wier handelingen daarom gevolgd werden. Nadat de dames in een winkel op den Nieuwendyk eenige inkoopen hadden gedaan, werden zy op het Rokin door een rechercheur toegesproken, welke ontmoeting een der vrouwen zoo deed ontstellen, dat zy van schrik een pak goederen liet vallen, dat zij onder haar mantel had verborgen gehouden. Beide vrouwen werden terstond aangehouden en naar het bureau aan den Oudenbrug gebracht: Terstond werden nu ook drie vriendinnen der aangehouden vrouwen achter slot gebracht, nadat een huiszoeking zeer bezwarende aan- wyzingen aan het licht had gebracht. Een groote voorraad goederen werd in beslag genomen en eveneens naar het politiebureau gebracht. Een gedeelte der goederen werd spoedig herkend door winkeliers, die reeds lang goederen vermisten Het onderzoek bracht aan het licht, dat nog veel vermist werd, waarna men tot de ontdekking kwam, dat te Sneek een groot venduhuis bestond waar veel van het gestolen e ten verkoop was uitgestald. De diefstallen hadden op groote schaal plaatszelfs lappen van 22 M. bleken naar de gading der dames te zyn. Een handelaar in zyde is voor f 600 bestolen. Het hoofdbestuur van den „Bond van Nederlandsche Onderwijzers" heeft vóór enkele maanden aan de afdeelingen drie vragen ter be antwoording gesteld, rakende „den onderwyzer en de maatschappij." Thans is van de ingekomen antwoorden op deze gewichtige vraag het rap port verschenen. Hieraan ontleenen wij het volgende Vraag 1. „Mag de onderwijzer zich buiten de school op staatkundig en maatschappeiyk terrein bewegen Deze vraag werd met 146 stemmen in beves tigenden zin beantwoord, terwijl 13 stemmen het recht daartoe ontkenden. Vraag 2. „Zoo ja, kan hem het lid zijn van een politieke party verboden worden Hierop antwoordden 114 stemmen met neen, „zoolang de party langs wettigen weg haar doel tracht te bereiken"terwyi 41 stemmen ver klaarden „Javan een door de wet verboden vereeniging, of van de soc.-dem. partij." Vraag 3. „Heeft de onderwyzer in zijn optreden nog met andere eischen rekening te houden dan andere staatsburgers Hierop antwoordden 88 stemmen ontkennend en 58 stemmen bevestigend, „want alleen door kalm en bedaard optreden voorkomt hij het gevaar, dat zich anders de publieke opinie tegen hem zou verklaren." Men weet, dat de vereeniging van Duitsche zuivelfabrikanten een prijsvraag heeft uitge schreven van f 6000 voor een middel, waardoor een toevoeging van meer dan 5 percent vreemde vetten by boter door iedereen gemakkeiyk kan worden aangetoond. De heer Brullé, directeur van h8t Landbouw Instituut te Parys, schynt nu zulk een middel gevonden te hebben. Hy heeft gedurende zes dagen in tegenwoordigheid van verscheidene autoriteiten te Prenglau in Duitschland gewerkt en aldaar doen zien, dat zijn uitvinding aan den gestelden eisch beantwoordt, aangezien daardoor elke toevoeging van vet by natuurboter door iedereen gemakkeiyk kan worden aangetoond. De Duitsche Vereeniging heeft daarop de vinding van den heer Brullé gekocht en zich van het recht, dat zy alleen in Duitschland van de uitvin ding gebruik mag maken, verzekerd. Landb.Wkbl. In „De Controleur" komt het volgende voor: Vroeger kochten de menachen een nieuw kleed, als het oude versleten was, nu wordt het geheele huisgezin in 't nieuw gestoken telkeos als de mode verandert, dat wil zeggen: in elk jaargetijde. Vroeger gaven de ouders hun kinderen eene opvoeding volgens staat en vermogen, nu worden de kinderen opgevoed boven hun staat en boven het vermogen der ouders. Vroeger leerde de zoon het vak van zjjn vader nu moet hy dokter, advocaat, ambtenaar, apotheker, in elk geval een heer, worden, en later.wellicht gebrek lijden. Vroeger leerde de moeder haar dochter huishouden, koken, wasschen en strijken, stoppen en naaien. nu maakt zfj er eene modepop van. Vroeger droeg vader op Zon- en feestdagen een zilveren zakuurwerk, nu hebben de kinderen een zakuurwerk en dragen de jonge lieden gouden das- en manchetknoopen, maar staat vader's horloge al van over onheuglfjken tfld in den lommerd. Vroeger dronk men bier, nu bfl de minste gelegenheid champagne. Vroeger rookten de groote menschen op tyd een PÖPje, - nu rooken de kinderen sigaren, en de jonge dames cigaretten. Vroeger speelden de kinderen met hoepel of kaatsbal, nu spelen zy met een rywiel van twee tot vythonderd gulden. Vroeger was de kamer eenvoudig en netjes opgeschikt, nu vindt men er tapt)ten, pen dules, kandelabers, groote spiegels, vazen, piano en een overschot van kostbare, maar nuttelooze prullen. Vroeger betaalde men met gereed geld,—-nu vraag het maar aan den winkelier, kleermaker, schoen maker. bakker, enz., enz. Vroeger liet vader nogal een aardig stuivertje aan zfjne kinderen na, - nu wordt hy vóór zyn tyd uitgespannen. Deze contrasten tusschen vroeger en nu, ontleend aan 't „Gentsche Fondsenblad," zyn zeer goed De eenvoud, van vroeger het kenteeken van ons ras, verdwynt van lieverlede, dank aan het domme stelsel, dat het kind boven den stand der ouders verheft. Ieder wil groot zyn en den „jan" uithangen, al moest hy er dwaasheden voor begaan. Men wil schynen wat men werkeiyk niet is. 't Is eene algemeene ziekte, die een staat van achteruitgang verraad, het gevolg van eene verkeerde opvoeding, die meer waarde hecht aan schyn dan aan blyk. Vroeger wees men op een man van verdienste, - nu op een grappenmaker, een halsbreker of een bedrieger, - en men aapt den grappenmaker, den halsbreker, den bedrieger na, omdat de mode het wil en omdat men liever met de mode op iets verderfelyks gelykt, dan buiten de mode op iets goeds. De werkstaking te Lens, die in het begin kalm verliep, neemt nu een ernstig karakter aan De houding der werkstakers wordt dreigend en zy worden slechts in bedwang gehouden door de gewapende macht, die echter de handen vol hee: om al de baldadigheden te onderdrukken. De mijnwerkers, die aan het werk zyn gebleven moeten door gendarmes te paard beschermt worden als zy huiswaarts keeren. Herhaaldeiyk komt het voor dat de gendarmes met steenen worden geworpen of schildwachten worden aan gevallen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in de bureau'svan het„Crédit Agricole", Marsolier-straat, te Parys, vlak by een bureau van politie, waar alles doorzocht en de brandkast van 1000 kilog. omgeworpen en opengebroken is. Met dit laatste werk moeten drie of vier bekwame lieden ten minste vier uur zyn bezig geweest. Voor 230,000 tres. aan handelspapieren en een honderd fres. aan klinkende munt zijn verdwenen. Blykbaar hadden de dieven eetwaren meegebracht en na hun zwaren arbeid een maaltijd gehouden. Te Bloemfontein (Afrika) is eene school dwang-concept-wet gepubliceerd, welke in de buitengewone Volksraadszitting zal worden voor gelegd. Die wet schrytt voor dat alle kinderen van 15 jaar oud in alle steden en dorpen een regeerings-examen moeten afleggen in lezen en schryven en enkele in rekenkunde en bybelkennia Naar bevinding by dit examen moeten zy dan een jaar op eene door de schoolcommissie aan >o

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2