Buitenland. Ten huize van dr. Van Praag, Amstel 171, te Amsterdam, is dietstal met buitenbraak gepleegd. Het perceel was sinds eenige dagen tijdelijk onbewoond. Bij hunne thuiskomst vonden de bewoners alle kasten en deuren opengebroken, doch vreemd genoeg, niet veel gestolen; het voornaamste is eene pendule met coupes en eenig kleingeld. De voorwerpen van waarde zijn onaangeroerd gebleven, doch er is veel vernield. Ook de wijnkelder was opengebroken; de dieven hebben zich slechts met één flesch vergenoegd. In Drenthe is de voorraad aardappelen dit jaar zóó groot, dat vele arbeiders, die in den regel zelve hunne benoodigde aardappelen verbouwen, thans het overschot van hunnen oogst verkoopen tegen den ongehoord lagen prijs van 50 cent per HL. Er zijn daar boeren die honderd HL. aardappelen, voor verkoop bestemd, nu als veevoedsel zullen gebruiken. Naar aanleiding van de jaarlijks plaats hebbende loting voor de Nat. Militie, en de onge regeldheden welke alsdan meermalen plaats hebben, vraagt het „Huisgezin": is het wel noodig, dat de dienstplichtige jongelingen aldus worden bijeengeroepen, om in persoon hun nummer te trekken Kan de loting niet geschieden zonder dat het halve land in rep en roer wordt gebracht door de lotelingen, die van heinde en verre, uit de omliggende dorpen, naar de stad moeten komen? Kan die loting niet plaats hebben op de manier b.v. van de Staatsloterij, waarbij iedere betrokkene rustig thuis blijft en afwacht wat het lot hem brengen zal Gevaar voor oneerlijk heid, als sommige jongelui daar bang voor mochten zijn, behoefde er niet te bestaan, want er konden alle mogelijke voorzorgen genomen worden, om te beletten, dat wie ook, de hand kon steken in het rad der fortuin. Bi) de Staatsloterij denkt niemand, ook niet de meest teleurgestelde, er een oogenblik aan, een ander dan het lot te beschul digen van zjjn ongeluk. Waarom zou er bij de loterij voor de militie dan minder vertrouwen in de volstrekte onpartijdigheid van dat lot bestaan Het is maar eene vraag, die wij stellen, doch die wij tevens in ernstige overweging geven. Als dat optrekken van de dienstplichtigen naar eene bepaalde gemeente op den lotingsdag in het vervolg achterwege kon blijven, en ieder bedaard kon afwachten wat het lot over hem beslist had, zouden wij van veel ergerlijke schandalen ver schoond kunnen blijven. Dan behoefden niet duizenden ouders dien dag in bange vreezedoor te brengen bij de gedachte wat er moet terecht komen van hun jongen, aan gevaren blootgesteld, die hijzelf in jeugdige onbezonnenheid niet vermoed." In eene vergadering der afdeeling Hein- kenszand der Zeeuw. M. v. L. deelde de heer Zuijdweg mede, dat bij omwisseling van boeren zoons voortaan geene personeele belasting daarvan behoeft betaald te worden. Indezelfde vergadering werd de vraag gedaan of de afdeeling bij de bevoegde autoriteiten niet er op zou kunnen aandringen, dat milicien-verlof gangers, in plaats van in de oogstmaand, iets vroeger tot de herhalingsoefeningen werden opgeroepen, omdat de oogsttijd voor land bouwer en arbeider het gewichtigste tijdstip van het jaar is. Deze vraag zal naar het hoofdbestuur worden toegezonden. Een zeldzaam voorval heeft zich eergisteren in de zitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage voorgedaan. Iemand werd door de rechtbank tot gevangenis straf veroordeeld wegens beschadiging van eens anders goed en beleediging van een ambtenaar. Toen hy nu onlangs in hooger beroep terecht stond en hem op de gebruikelijke wjjze werd gevraagd naar de reden waarom hy in appèl was gekomen, antwoordde hyniet te kunnen begrijpen, waarom hy voor het Hof moest verschijnen, daar de straf door de rechtbank opgelegd, reeds door hem was ondergaan, nadat hy een bevel daartoe had ontvangen. Niet bekend met de wet, meende hy dat zyn appèl niet was aangenomen. Het Hof stelde daarop de verdere behandeling van de zaak uit tot heden. En thans requireerde de procureur- generaal vervallenverklaring van het hooger beroep, op grond ook dat beklaagde tot de uitvoering van het tegen hem gewezen vonnis had mede gewerkt door zich daartegen niet te verzetten. Beklaagde verzocht evenwel dat met de behandeling zou worden voortgegaan, omdat hy vreesde anders wel gehaald te zullen worden. Daarop ging het Hof in raadkamer en besliste dat onder de ge vallen in de wet genoemd voor het vervallen verklaren van het hooger beroep, niet behoort het onderhavige, zoodat het Hof verplicht was de zaak af te doen. Mitsdien werd voortzetting van de behandeling gelast edoch nu kwam bekl. met het verzoek om met die voortzetting nog eenigen tijd te wachten, omdat hp zich onverwacht onwel gevoelde. Dit verzoek werd door den procureur-generaal ondersteund en door het Hof toegestaan. De verdere behandeling is nu bepaald op 9 November. De machinefabrikant Stork uit Hengelo protesteert in de „N. Rott. Ct." tegen de tactiek der directie van gemeentewerken te Rotterdam, om de leverantiën van machines steeds met uitsluiting der nationale industrie, aan buitenlandsche firma's op te dragen. Van een viertal gevallen toont de heer Stork aan, dat deze tactiek zoo goed als opzettelijk bleek te zijn. Nu weer werd op voorstel van de directie door den Rotterdamschen Raad besloten twee buizenketels ten dienste van het centraal station voor electrische verlichting bij onder- handsche aanbesteding voor de som van f 14,620 te gunnen aan de firma Willmann Co te Dortmund. Toch verzekert de heer Stork, dat zijn firma deze ketels even goed had kunnen leveren, doch ze ontving zelfs geen aan vraag, niettegenstaande ze zich daarvoor persoonlijk nog had aanbevolen, en destijds ook werkelijk het voornemen scheen te bestaan de levering der ketels binnenlands te gunnen. Zulke voorbeelden bestaan er meer. Het hoofdbestuur der „Vereeniging van Christelyke onderwijzers en onderwijzeressen" heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres verzonden, waarin het herin nert dat by het in werking treden der bepalingen omtrent het vereischte aantal onderwijzers op 1 Jan. 1894 vele, zoo byzondere als openbare scholen zullen blijken niet aan de eischen te voldoen, aangezien het voor alle scholen gevorderde personeel niet aanwezig is. De byzondere scholen, aan welker besturen het nog niet gelukt is zich van het vereischte aan tal onderwijzers te voorzien, zullen verstoken blijven van de Ryksbydrage waarop zy tot hiertoe aanspraak hadden, hetgeen ten gevolge zal hebben, dat zij wegens financieel bezwaar aan hunne scholen te eenemale een voldoend onderwijzerspersoneel moeten ontzeggenterwyi de openbare scholen in hetzelfde geval verkee- rende, bedoelde Ryksbydrage zullen biyven ge nieten, en aldus van Regeeringswege op onbil lijke wijze zullen bevoorrecht worden. Het Hoofdbestuur verzoekt den Minister als nog zoodanige voorziening te willen treffen dat aan de bijzondere scholen, die zich in de onmo- geiykheid bevinden om vóór 1 Januari e. k. haar personeel volgens de eischen der wet aan te vullen, de Ryksbydrage over 1894 niet worde onthouden. Heksengeloof als verzachtende omstan digheid. Op het platteland van Drenthe is het geloof aan heksen nog volstrekt niet uitgestorven. Voor de rechibank te Assen werd dezer dagen een man uit Hollandscheveld vervolgd, omdat hij een buurman en diens vrouw met een schop geslagen had. De buurvrouw had nl. een koe behekst, door een kruis op den kop te maken; het dier gaf daardoor geen voldoende melk meer en in een kussen werden de veeren in kransen gevonden, die niet meer uit elkander wilden. De daardoor ontstane ruzie had de bovenge noemde mishandeling ten gevolge gehad, waarvoor een gevangenisstraf van 21 dagen werd geëischt. De verdediger, de feiten bewezen achtende, noemde het geloof van den beklaagde aan heksen een verschoonende omstandigheid en vroeg oplegging eener geld boete. Naar wij vernemen, zal door de firma Schillemans van Belkum te Zutphen een nieuw geïllustreerd tijdschrift voor Jongens en Meisjes verschijnen onder den titel „De Kinderwereld." Het zal hoofdzakelijk bestemd zijn voor kinderen die voor het tijdschriftje „Voor de Kinderkamer" wat te groot zijn geworden, maar nog niet in alle opzichten van „Voor 't Jonge Volkje" kunnen genieten. Dat de wólbekende schrijver voor de jeugd, de Heer P. Louwerse, ook van „De Kinderwereld" de redactie op zich heeft willen nemen, mogen wij als een waarborg beschouwen voor een passenden inhoud, zooals die behoort te wezen voor den leeftijd van circa 8 tot 12 jaar. Te oordeelen naar het ons toegezonden prospectus belooft „De Kinderwereld" een aanwinst te zullen zijn voor alle bibliotheken, voor school en huisgezin. Ook om de voorge nomen practische inrichting meenen wij het met vertrouwen te mogen aanbevelen. The New-York Herald (Europeesche uitgave) bevat de verrassende mededeeling, dat Nederland voornemens is een eind te maken aan den oorlog met Atjeh door het betwist terrein eenvoudig over te laten aan de Atjehers Het blad voegt er de gemoedelijke opmerking by, dat dit het meest in het belang van het moederland ware. De aartsbisschap van York heeft zich bereid verklaard bemiddelend op te treden in de ge schillen tusschen de myneigenaren en de werk lieden, wanneer beide partijen hem daartoe uit- noodigen. De kansen voor een vergelijk heeten veel verbeterd te zyn door het vermoedelijk tot stand komen eener nieuwe conferentie van vertegenwoordigers van patroons en arbeiders. De vorige week werd uit Hull, Grimsby en Goole geen enkel ton steenkolen uitgevoerd. Sedert vijftig jaren was zoo iets niet voorge komen. In dezelfde week van het vorige jaar zyn uit de drie genoemde havens 48,779 ton uitgevoerd. Te Melbourne was de scheikundige Liardet vele jaren bezig met de uitvinding van een nieuw ontploffingsmiddel, waarvoor hy duizenden uitgaf. Eindeiyk was hy thans geslaagd, maar eergisteren vloog zyn laboratorium de lucht in. Van Liardet en zyn uitvinding is niets overgebleven. Hoe men landloopers wel klein krygt. Een rechter in den Amerikaanschen staat Hon duras heeft een eigenaardig middel uitgedacht, om het vraagstuk der landlooperij op te lossen. Een landlooper, die in handen der politie valt, wordt veroordeeld tot twee yskoude baden per dag en voorts mag hy steenen kloppen. Als hy niet een zekere zeer flinke hoeveelheid af gewerkt heeft, krygt hy geen eten. By eerste veroordeeling houdt men den landlooper drie dagen. Een Londensch politieagent gaf dezer dagen een zeldzaam staaltje van vaardigheid en plichts betrachting. De man, die gehoord had dat 8 personen in Spitalfields wilden inbreken, ver momde zich als een bedelaar, veinsde zeer dron ken te zyn en zette zich ineengedoken op een stoep aan de overzyde neder. Nadat de inbre kers reeds eenigen tyd aan den arbeid waren bemerkten zy den bedelaar. Zy kwamen naar hem toe, spoorden hem aan zich naar huis te begeven en poogden hem op de been te helpen Toen deze pogingen zonder gevolg bleven sloegen zy den man, die dit zonder geluid te geven toeliet, en juist wilden zy hem nog een3 duchtig onderhanden nemen, toen een vrouw die hem van gezicht kende, hun vertelde dat zy een politieagent sloegen. Deze mededeeling had een zeer onverwacht gevolg. De dronken bedelaar werd oogenblikkeiyk nuchter en greep een der verbaasde kerels, toen dezen het opeen loopen zetten. De overigen werden eveneens gegrepen en voor den rechter gebracht, die een van hen tot gevangenisstraf, de beide anderen tot dwangarbeid veroordeelde. De politieagent ontving eene belooning van 5 p. st. Dat de opgewondenheid te Parys by het be zoek der Russen by sommigen letteriyk tot waanzin oversloeg, biykt uit een droevig voor beeld eener veertig-iarige vrouw, die zich verleden Dinsdag met een Russische en een Fransche vlag op de brug van Asniéres geplaatst had en op het oogenblik, dat de treiD, die de acht of tien Russen naar Versailles over de evenwijdig loopende spoorwegbrug reed uitschreeuwde „Hen zien en sterven I Leve Rusland 1" waarop zy met hare vlaggen zwaaiende in de rivier sprong. In alleryi schoot men te hulp, maar men kon slechts een ïyk ophalen De ongelukkige had een japon aan van sa- mengenaaide Russische en Fransche vlaggen en een hemd, geheel van Russische vlaggen vervaardigd.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2