te loop pvraagi liefst vooraan ia 't Noorden. Vermist twëe Sclapen VET VARKEN Lijsten!! Woensdags «n Zaterdags. Marktberichten. predikbeurten/ Goedkoop LAND 'PRINS HENDRIK POLPER. VETTE VARKENS BRANDVERZEKERING. Geld beschikbaar, ASSURANTIE. TEXEL-NIEUWEDISP. WINTERDIENST Ncderlandsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij. R0T™niM-NEW-YORK. ADYERTENTIEN. Te huur: Te hoop gevraagd Sd. KEIJSER Pz. cl met bet onderwtje te belasten de heer de Braai aan den Burg, de heer Muller aan het Oudeschild. Uit de verdere toelichting bleek ons dat de onderwijzers aan den wensch om het onderwijs kosteloos te geven, meenden niet te kunnen voldoen, omdat, na de opheffing der rijksnormaallessen, zy hunnen ttjd op andere wflze productief moesten maken. De discussion over het voorstel waren zeer beperk t; de heer Bakker achtte het wenscheltjker dat de cursus van 15 Oct, tot 15 Maart zou worden gehouden, met welke wensch rekening zal worden gehouden, indien de proef goed uitvalt en in volgende winters het herhalings-onderwtJs wordt voortgezet. De heer Dros vindt de leeftijd wat beperkt en zou die ruimer willen stellen; ook daarmede zal rekening worden gehouden, indien zulks mogelijk is zonder het onderwijzend personeel daarvoor te moeten vermeerderen. De heer Roeper meende het beter indien de proef werd genomen b.v. in den polder Eierland, voor die kinderen welke öf reeds vroeg de school hebben verlaten öf door veldarbeid de school slecht hebben bezocht. De heer F. Keflser beantwoordt dezen laatsten spreker met te zeggen, dat hetgeen deze wenscht geen herhalingsonderwijs is doch eene avondschool, hetgeen niet de bedoeling is van het voorstel. Het voerstel van B, en W. in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens komt ter tafel de gemeentebegrooting. De commissie belast met het onderzoek van dezelve had in haar rapport voorgesteld om de post jaar wedde voor den ambtenaar ter Secretarie met f 100, de post reiskosten met f 60 te verhoogen. De begrooting wordt artikelsgewijze behandeld. Bjj de artikelen, waarop het voorstel der commisie doelt, worden die voorstellen behandeld. Bi) het voorstel verhooging van jaarwedde van den ambtenaar ter Secretarie zegt de heer F. Ketjser met de commissie niet te kunnen medegaande tegenwoordige tijdsomstandigheden dringen tot zuinigheid, bovendien wanneer eene verhooging van jaarwedde wordt aangenomen, dan zou dit voor het vervolg vermoedelijk ook blijven bestaanspr. erkent dat de jaarwedde voor den tegenwoordigen ambte naar niet hoog is, doch wanneer deze eens vertrekt zullen wfl voor de thans betaalde jaarwedde zeker wel een plaatsvervanger kunnen bekomen. In dien geest spreekt ook de heer Westen berg; evenzoo de heer C. Kejjser Pz., die de paarden die de haver verdienen, dezelve wel gunt en alzoo den tegenwoordigen ambtenaar op andere wijze wel wil beioonen, doch er tegen is om de jaarwedde van den ambtenaar te verhoogen. De heer Mets juicht het toe dat de Wethouder Kejjser op de dubbeltjes wil passen, doch meent dat de arbeider zjjn loon waardig isevenzoo meent de Voorz. dat waar men zuinigheid wil betrachten dit niet moet worden gevonden op tractementen van ambtenaren. Bjj stemming wordt het voorstel der commissie verworpen met 6 tegen 5 stemmen; voor stemden de heeren Mets, Roeper, Zjjm, Koorn en Koning. Het voorstel van de commissie om de post reis kosten met f 60 te verhoogen, had hoofdzakelijk ten doel om leden van den Raad, buiten den Burg woonachtig, welke voor het bijwonen der Raads zittingen kosten moeten maken, daarin tegemoet te komen, opdat die kosten alzoo geen bezwaar zullen zjjn om het lidmaatschap van den Raad te aanvaarden. De heer C. Kejjser Pz. kan met dit voorstel niet instemmen, spr. beschouwd het lidmaatschap van den Raad als iets van vertrouwen en daarvoor moet men iets over hebben; bovendien, waar van uit deze vergadering in corporation personen worden gekozen, welko daarvoor een gedeelte van hunnen tyd aan hunne zaken moeten onttrekken, alzoo opofferingen moeten doen, behooren de leden van den Raad zelve het voorbeeld te geven. De heer Mets is het niet met den heer Kejjser eens, hoewel hjj zelve nimmer gebruik denkt te maken van de bedoelde post, zou hjj dezelve toch gaarne aangenomen willen zien voor bet gebeurlijke geval dat personen tot leden van den Raad zouden worden gekozen, welke groote afstanden hebben af te leggen en tot bijwoning van de vergadering middelen van vervoer moeten huren. De heer Dros juicht het voorstel van de commissie toe om de „afstanden te vergemakkelijken"; de heer Kejjser wil het lidmaatschap van den Raad beschouwen als eene eerepost, zeer goeddoch als de kiezers iemand willen, laat dan de gekozene ook zoo noodig in staat worden gesteld om te volde en aan zjjn opdracht." De heer F. Kejjser meent, dat de Raad door de aanneming van dezen post om de genoemde reden, geen goed figuur maakt. Het voorstel in stemming gebracht wordt ver worpen met 6 tegen 5 stemmenvoor stemden de heeren Dros, Zjjm, Bakker, Koning en Mets. Verder gaf de behandeling der begrooting geen aanleiding tot discussiënalleen bjj de post uitgaven voor druk- en bindwerken, zeide de heer C. Kejjser Pz., dat hjj wenschte, dat met de levering van druk werken, de firma Langeveld de Roojj zou worden begunstigddeze zaak is de eenigste van dien aard op ons eiland en spr. meent dat de gemeente, bjj even voldoend werk en prjjs, deze zaak moet steunen. De Voorz, zegt dat daarop reeds wordt gelet en na de thans gedane opmerking dit nog te meer zal worden gedaan. De begrooting wordt vervolgens vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een cijfer van f 52899 005. In verband hiermede wordt een besluit genomen om te beschikken over 4/s der personeele belasting 'alsook goedgekeurd een concept-adres aan H. M. de Koningin Regentes om als buitengewone subsidie voor het onderwijs voor het volgend jaar te mogen ontvangen eene som van f 7700. De heer Mets verlaat de vergadering. De begrooting van het Alg. Weeshuis werd zonder lenige bemerkingen, goedgekeurd. Alsnog komt aan de orde een preadvies van B. en W. hoe in de vacature van onderwijzer aan de Koog zal worden voorzien. De Voorz. deelt mede dat B. en W. met het H.d.S. te Koog hebben geconfereerd, bjj welke gelegenheid de heer Heeroma te kennen gaf dat geen verbindende toezegging omtrent het onderwijs in de handwerken door zijne eebtgenoote te geven, bestond. De heer Heeroma verzocht dat hem de gelegenheid zou worden geeeven een ingezonden stukje te schrijven in „de Sollicitant"een blad dat veel door de onderwijzers wordt gelezen en in dat blad ook esne oproeping zal worden gedaan. Aan dien wensch is gevolg gegeven en het gevolg daarvan is geweest dat zich thans 7 sollicitanten voor de betrekking van onderwijzer aan de Koog hebben aangemeld. Nu de afloop van dien aard is wenschenB. en W. voor te stellen om af te zien van het denkbeeld (in de vorige vergadering ter sprake gebracht) om aan de Koog eene onderwijzeres aan te stellen indien onder de thans zich aangemeld hebbende sollicitanten een geschkte is te vinden. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, waarna de Voorz. toezegt dat hoogst waarschijnlijk in de volgende vergadering den Raad eene voordracht zal worden aangeboden. Nog deelt de Voorz. mede dat omtrent het schelpen- padje, waarop in de vorige vergadering de aandacht is gevestigd een onderzoek is ingesteld, doch de toestand aldaar van dien aard is, dat voor verbetering beschoeiing noodzakelijk is, waartoe B. en W. hebben gemeend nog niet te mogen overgaan, weshalve die toestand nog niet verbeterd is. Verder niets te behandelen zijnde, wordt de ver gadering gesloten. Schagen, 9 Nov. Aangevoerd18 paarden f 28 a 130 Stieren f a f 210 Gelde koeien f 70 a f 255 Kalfkoeien f a 90 Vaarzen f 60 a f 100; 20 Nuchtere Kalveren f 4 a 15577 Schapen f 8 a f 24,— Lammeren f af 4 Bokken en Geiten f 2,— a f 5.— gld.20 Varkens f 11 a f 14; Biggen f 6. a f 9,50; Kippen 40 a 125 ct. Eenden 50 a 70 ct. Boter per KG. f 1,35 a 1,45. Kaas per kilogram 25 a 35 ct. Kipeieren per 100 600 a 650 ct. Eendeieren per 100 f Leiden, 10 Nov. Ter markt werden heden aangevoerdOssen stuks f 118 a f 262 28 Stieren f 48 a f 218Veulens stuks a f 393 kalfkoeien f 112 a f 252 Melkkoeien f 112 a f 252266 Varekoeien f 84 a 186300 Vette koeien f 118 a f 26236 Vette kalveren f 48 a f 92, 6 Magere kal veren f 6, a f 10; 151 Graskalveren f 12 a f 45 611 Vette Schapen f 17 a f 31.—; 427 Schapen weide) f 11, a f 22,— Paarden f a f Magere Lammeren f af, Vette jarige 110 Magere Varkens f 16 a f 30 Vette Varkens a. 290 Biggen f 7 a f 13. Zondag 12 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Waal. Voorm. tien uur Ds. de Mazure. Den Hoorn. Voorm. half tien Ds. Leffef. Oudeschild. Nam. 2 uur Ds. de Mazure. Oosterend. Nam. 2 uur Ds. van Schaick. Gocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barends. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Oosterend. Voorm. tien uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half zeven Ds. Kuperus. Woensdag 8 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds half zeven Ds. van Schaick. Van 1 December tot 1 Maart de drie stukken land genaamd ,,'t BOLT JE" by den Burg. J. H. JIOOJEN. Brieven lett. P K Bureau dezer Courant. Aanwijzing en verhuring van perceeltjes BOUW LAND op Vrijdag 17 November a. s. 's voor middags e 1 f uur. Zy, die hun bouwland in bovengenoemden polder weêr wenschen intehuren moeten het door hen verschuldigde vóór of op den 17 dezer voldoen, en zich schrifteiyk of persooniyk wenden tot den ondergeteekende. J. E. WINKLER. gemerkt: roode streep over de schoft, zioarte stip op de staart en in de linker zy; oormerk: een stukje van 't linker oor. Inlichtingen worden verzocht door Jb. ROEPER, Koogerstraat. wegende 100 150 kilogram. Adres: TEXELSCHE VARKENSSLACHTERIJ, OOSTEREND. Ondergeteekende AGENT van in Nederland gevestigde Maatschappijen van Brandverzekering sluit verzekering op landbouwershuizen met rieten dak en daarin aanwezige goederen tegen vaste premie van f 2,50 tot f 3,50 per f 1000, op Burgerwoonhuizen van f 0,90 tot f 1,26 per f 1000. Poliskosten gering. L H. MOOJEN. op éérste hypotheek huizen en landerijen, Renten 4'/„ per jaar. Makelaar J. H. MOOJEN. De Brandwaarborg-maatschappij opgericht te Loenen a/d Vecht, A° 1813, gevestigd te Amster dam, verzekerd de gebouwen onderling en ook tegen vaste premie, de gemiddelde bydrage van brandschade onderling hebben bedragen, voor Burgerwoningen 32 A 45 ct. per mille en voor Boerengebouwen f 0.85 tot f 2.72 per mille. De vaste premiën zyn, voor de Burgerwoningen van f 1.— tot f 1.50 en voor de Boerenwoningen van f 1.60 tot f5.— per mille. De inleggelden worden bij het verlaten der maatschappij teruggegeven. De Maatschappij „de Vereeniging" teAiisTER dam verzekerd Meubilaire goederen onderling en tegen vaste premie, de gemiddelde bydrage van brandschade onderling, hebben bedragen in de le afd. 41 a 60 ct., 2e afd. f 0.716 en de derde afd. f 1.264 en f 1.70 per Mille. De vaste premiën zyn le afd. f 1.- f 1.50, 2e afd. f 1.50af2.- en de 3e afd. f 3.25 a f 4.- per Mille. De inleggelden worden bij het verlaten der maatschappij teruggegeven. De Brandwaarborg-maatschappij opgericht te Oude water, gevestigd te Gouda, verzekerd de Inboedel, het Hooi, Vee, Granen, Wol, etc. alleen van Landbouwers en Veehouders onderling, voor een geheel jaar, van 1 Nov. tot 1 Nov., een half jaar van 1 of 15 Nov. tot 1 of 15 Mei en van 1 Mei tot 1 Nov. De gemiddelde bijdrage van de brandschade hebben bedragen, voor een geheel jaar f 1.40 en voor een halfjaar 0.70 ct. per Mille. De inleggelden worden teruggegeven. Aanbevelend, De Agent van bovengenoemde Maatschappyen, aanvangende 15 Nov. 1893 eindigende 15 Febr. 1894 DAGELIJKS van Texel: 's rnorg. 7.30 en 's nam. 2.15 van Nieuwediep: 's morg. 9.15 en 's nam. 4.30. Dienstregelingen en informaties te bekomen aan boord der Raderstoomboot „Ada van Holland." De ondergeteekende bericht aan zyne geachte plaatsgenooten, dat hy in d6 volgende week een van den heer P. KEPPEL zal slachten. K. PF.REBOOIf. De ondergeteekende beveelt zich beleefd aan tot het omlijsten van photographiën en platen tegen vaste maar billyke pryzen. Aanbevelend, W. J. LANGEVELD Pz. p C Bestellingen worden ook aangenomen aan de drukkery van dit blad. AHSTERDAm Afvaarten des Nadere inlichtingen by: de N. A. S. AL, Afdeeling Passage, te ROTTERDAM, by den Inspecteur v/h Noorden, den Heer J. E. KROES te Groningen. by den Inspecteur v/h Zuiden, den Heer E. BOLSIUS te Oisterwvjk. en by de Agenten.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 3