N. 640. Donderdag 23 November. A®. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Sint ISTicolaas. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond» Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buns 80 Cts. Franco per post door ga- heel Nederland 45 Cts. Naar Amsreka en andere landen met verhooging der porto's. Advertentie» vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Na de mededeeling der ontvangst van f 8.50 en eenige kleedingstukken, voor bovenstaand feestje, ontvingen wy alsnog f 2.00. TEXEL, 22 Nov. 1893. In ons vorig nummer maakten wij opmerk zaam dat de verandering der stoombootdienst ook eenige wijziging heeft gebracht in de bus- ichting bij de posterijen op de verschillende dorpen, waarvan wij alstoen eenige opgaven verstrekten. Niet alleen in de buslichtingen echter, ook in de bestelling van met de post verzondene brieven, drukwerken, enz. kwam gevolgelijk eenige verandering; voor sommige plaatsenis dat verschil slechts enkele uren doordien de eerste boot zooveel later aankomt. Voor een enkele richting is dat verschil echter nog al van groote beteekenis, n.l. voor de bestelling in Waal en Burg, Koog, Koogerveld, Pijpersdijk en Everstekoog, behoorende onder bet hulpkantoor de Waal. De bestelling naar die plaatsen heeft thans plaats des morgens van 6.30 tot 11 uur; al hetgeen voor die streken met de post te 11 uur aan het hulpkantoor de Waal aankomt wordt dus dien dag niet meer bezorgd, aangezien de bestelling dan reeds heeft plaats gehad. Men zij derhalve indachtig dat, indien men naar genoemde plaatsen iets wil verzenden, men er voor zorge dat het te verzendene des ivonds vóór 5.50 aan het postkantoor alhier )ezorgd zij, om met de deligencedienst Oosterend ;e kunnen worden medegenomen en zoo den volgenden morgen reeds vroegtijdig te worden lesteld. Een latere bezorging heeft tengevolge athet verzondene moet blijven liggen tot en volgenden morgen om naar het hulpkan- oor de Waal te worden overgebracht, en, langezien de bestelling naar de genoemde >laatsen dan reeds heeft plaats gehad, zooals vij boven zeiden, zou het verzondene dus eerst en daaropvolgenden dag aan het adres komen. Schijnbaar geeft de winterdienst alzoo wel lenig ongerief, doch bij eenige oplettendheid fan de zijde van het publiek is dit ongerief vel tot een minimum te brengen. BD uit de, en Maandag is op het strand achter den tfoorn aangespoeld het lijk van een mans persoon, hetwelk den volgenden dag door den rader is herkend als te zijn dat van Jan Takes w, rerongelukt den 1 November met de blazer- chuit WR 123. Het lijk is Dinsdagmiddag, na in een kist zijn gelegd, naar het Oudeschild overgebracht tig m van daar met een schuit naar Wieringen are e worden vervoerd. ide De Cocksdorp, 21 Nov. Gisteren avond tad hier op in het logement „De Hoop" voor en goed opgekomen publiek de alom bekende eer J. van Kinsbergen. Evenals elders wist ook hier de toeschouwers op aangename Ijze bezig te houden met zyne goocheltoeren. Het zal velen zeker niet onwelkom zijn, te vernemen, dat hij hier nogmaals hoopt op te treden en dan waarschijnlijk nieuwe kunsten zal vertoonen. Met een genoeglijk bal werd de avond verder doorgebracht. Bij het woeden van een hevigen storm strame Maandagmorgen in de Noordergronden het Deensche Schoenerschip „Express" kapt. Hansen, van Ulenborg naar Harlingen bestemd, geladen met teer. De reddingsboot van den Helder, in zee gebracht door de sleepboot „Hercules," trachtte het schip te bereiken, hetwelk baar gelukte de 7 opvarenden werden in de boot opgenomen en behouden aan wal gebracht. De stuurman van den schoener had vóór de stranding een paar ribben gebroken. Men vermoed dat het schip verloren zal zijn doch van de lading nog wel iets zal kunen worden geborgen. Bij Noordwijk is gestrand het Engelsche schoenerscbip „Transit," kapt. Howes, met een lading pek van Londen naar Rotterdam bestemd. Blijkens bericht uit Maassluis is de Scheve- ningsche bom „Zeevisscherij" aan den Waterweg verongelukt en zijn daarbij vijf van denegen personen der bemanning verdronken. De sleepboot „Zuid-Holland" die beproefde hulp te verleenen, zit zeer gevaarlijk aan den lagen strekdam. Het eiland Marken is Maandagmorgen tengevolge van den feilen N. O. wind en hoogen vloed onder water geloopen. Het is haast niet te gelooven zoo schrijft men uit Rozendaal hoeveel millioenen kilogram turfstrooisel, hooi en stroo dagelijks uit ons land naar België en Frankrijk worden verzonden. Extra goederentreinen van vijftig tot zestig wagens zijn geen zeldzaamheid. Ook de uitvoer van vee is bijzonder groot duizenden stuks vee ziet men hier iedere week naar België en Frankrijk vervoeren. In de Haarlemmermeer- en IJpolders wordt de jonge karwei zoozeer door de muizen benadeeld, dat ze op vele akkers te dun komt te staan. Reeds zag men zich genood zaakt enkele akkers om te ploegen. Over het algemeen wordt dit najaar geklaagd over de groote hoeveelheid veldmuizen. De geneeskundige Raad voor Friesland en Groningen heeft in de dagbladen gewaar schuwd, dat besmet drinkwater niet zuiver wordt door bevriezing en dat gebruik daarvan in voedingsmiddelen en dranken dus even gevaarlijk kan zijn als het gebruik van het water zelf. De „Standaard" heeft een nieuw argument ondekt voor de doodstraf. De afschaffing dier straf belemmert de justitie. Wie van een gru welijk misdrijf iets afweet, zal eerder spreken wanneer hij zeker is dat de schuldige de eeuwig heid wordt ingezonden, dan nu hem de wraak te wachten staat van een misdadiger die weder vrij kan komen. Als die redeneering opgaat, dan moet men op nagenoeg alle misdrijven de doodstraf stellen. Aan die wraakzucht toch zijn thans allen blootgesteld, die een dief, een oplichter, een valschen munter en dergelijken ont maskeren. Moet men nu maar al die misdadigers op hangen Ooedkoope aardappelen Te Gasselte (Dr.) werd de vorige week een biggetje van 7 weken, ter waarde van ongeveer f 7, ver kocht voor twintig mud aardappelen. Wel een bewijs dat dit gewas dit jaar bijna geene waarde heeft. Een vijf-en-taebtigjarig oud moedertje te Hoogezand kondigt in „Oost-Goorecht" haren verjaardag aldus aan „Met leedwezen in 't jaar 8 geboren in (Sappemeer, Oud en arm en kan niet meer." Met het oog op de in vele gemeenten van ons land nog bestaande behoefte aan verloskun dige hulp was vóór eenigen tijd door den mi nister van binnenl. zaken tot de geneeskundige inspecteurs de vraag gericht, wat er zou moe ten worden gedaan niet alleen om hierin te voorzien, maar ook of bij vermeerdering van het getal vroedvrouwen (thans pl. m. 800) voor dezen in de praktijk een behoorlijk middel van bestaan zou zijn te vinden. Het oordeel van de inspecteurs was, dat, wordt door uitbreiding van de gelegenheid tot opleiding het getal vroedvrouwen vermeerderd, zonder dat tevens door ruime subsidieering hare po sitie wordt verbeterd, aan de nieuw opgelei den eene ernstige teleurstelling bereid en daar door misschien aanleiding gegeven zal worden tot het aanvaarden van minder wenschefijke praktijken, om in haar onderhoud te voor zien. Terwijl zij derhalve op die uitbreiding aandringen, stellen zfj nochtans daarbij als con ditio sine qua non, dat aan de gemeenten op ruime schaal een subsidie door het Rijk en de provincie wordt verstrekt ten behoeve van toe lagen aan vroedvrouwen uit te keeren. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans een schreven gericht met verzoek om hem na nauwkeurig onderzoek deswege te die nen door bericht en raad. Volgens „Recht voor Allen" bestaat het voornemen, eene beweging van werkloozen over het geheele land in het leven te roepen. De verschillende commissies zullen werken volgens een bepaald programma. Als een bewijs, dat ondanks de z.g. slechte tijden toch nog vele menschen zeer nonchalant zijn in het bewaren van hunne eigendommen, blijkt uit de opgave der Staats spoorwegen van de alleen op het Middennet gedurende het tijdvak van Januari 1892 tot December van datzelfde jaar gevonden goederen, zooals 2 gouden broches, 2 medaillons, 3 ringen, 1 oorbel, 2 horloges, 1 ketting, 1 koraalsnoer met gouden slot, 2 zilveren broches, 2 voeten van glaasjes, 1 doosje en 1 pijpenporder. Voorts 279, zegge 279 parapluies, 146 wandelstokken, 104 koffers, benevens nog verschillende andere zaken. Deze voorwerpen worden 15 December a. s. te Utrecht publiek verkocht. Verschillende berichten uit de „besmette" streken doen gelooven, dat de cholera bijna als uit ons land geweken mag worden beschouwd. TF.XTCT.SCHE COURANT. »VK»«W«Vi

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1