Buitenland. u Oudesohild, 22 Nov. Het plaatselijk nut „Neptunus" alhier, vierde gisterenavond zijn drie-en-dertig-jarig bestaan. De zaal van de „Zeven Provinciën" was stampvol met leden en hunne genoodigden. Van de oprichters was helaas niemand meer aanwezig. Liederen en voordrachten wisselden elkaar prettig af en bezorgden den aanwezigen een recht genoegelijken avond. Nadat de vergadering was gesloten, vermaakten zich nog velen van de jongeren door eens lustig rond te dansen. Oosterend, 22 Nov. De afdeeling Oosterend van de „Vereeniging tot bevordering van de Nederlandsche Visscherij", hield jl. Maandag eene zeer druk bezochte vergadering in het lokaal van den heer Koppen. De heer Mossel hield eene lezing; nadat hij achtereenvolgens geschetst had, wat door verschillende mogendheden in 't belang der Visscherij gedaan is, werd door hem voorge lezen het gesprokene van Dr. P. P. C. Hoek op het Visscherij-Congres te Groningen. Vooral twee zaken kwamen daarin duidelijk uit, n.l. De nadeelen die ontstaan door het opvangen van kleine visch, en Voortplanting van Zalm. Zulke lezingen komen ongetwijfeld den visschers ten goede en wekken de belang stelling van hen, die buiten de visscherij staan. Wenschelijk is 't echter bij zulke gelegenheden geen gebruik te maken van vreemde woorden, die door velen toch niet verstaan worden en waardoor 't geheel minder begrepen wordt. Aan 't einde der vergadering werd besloten ook op Oost, even als te Oosterend, eenen barometer te plaatsen ten dienste van 't publiek. Ook een progressieve belasting. Er bestaat in Zeeland, met name op het eiland Walcheren, onder de landbouwers een eigenaardig onder ling fonds. Wanneer een koe tengevolge eener beenbreuk, ziekte of iets dergelijks moet worden afgemaakt en de veearts of keurmeester verklaart het vleesch bruikbaar voor de consumtie, dan zijn alle leden van het fonds verplicht, zooveel kilogram vleesch te koopen als zij koeien in hun bezit hebben, tegen den prijs van 50 cent per kilogram. Is het dier voor de consumtie ongeschikt, dan is ieder lid verplicht zoo dikwijls 20 cent te betalen aan den landbouwer, wiens koe stierf, als hij koeien in zijn bezit heeft. De leden betalen geen contributie maar zijn dus aan een progressieve belasting onderworpen, welke stijgt naarmate men meer bezittingen heeft, uitgedrukt in het aantal stuks vee en waardoor de schade minder zwaar is voor hem wien het ongeluk treft. Dezer dagen werd te Winschoten door den heer W. J. N. Landré, notaris, voor de eerste maal eene verkooping gehouden, op de voorwaarden zoo als die door den Bond van orde door hervorming zijn aanbevolen. Hierbij wordt n.l. geen strijkgeld uitgeloofd, maar slechts een klein bodgeld, niet voor den hoog sten bieder in de eerste veiling, maar voor den kooper. Te Hoogeveen is opnieuw aangifte gedaan van twee personen, die aldaar overleden zijn aan cholera asiatica. De afgeloopen week zijn alzoo drie personen aldaar aan die ziekte overleden. Het kanaal is er besmet verklaard. In de vorige week bevatten de bladen een bericht dat in het Lagerhuis in Engeland de Minister van landbouw heeft verklaard dat in Holland sedert den 26 October geen gevallen van longziekte meer zijn voorgekomen. Som mige bladen voegden hier aan toe„de long ziekte heerscht nog in twee provinciën van België, zoodat men hoopt, dat eerlang de invoer van vee in deze twee landen weer kan worden toegestaan." andere bladen daar en tegen zeggen: „het zou dus voorbarig zijn, den invoer van vee uit deze landen toetestaan." In het Vaderland leest men: Te Schiedam ondergaan de schutters, die de boete, hun door den schuttersraad opgelegd, niet kunnen betalen, de daarvoor in de plaats tredende provooststraf in een locaal onder het raadhuis. Dit locaal wordt niet verwarmd; alleen is het voorzien van een krib met een matras en een paar dekens. Willen de deli- quenten niet van koude verstijven, dan zijn zij genoodzaakt, bij de tegenwoordige tempe ratuur, den ganschen dag onder de dekens te blijven. Thans zit, of neen ligt daar zoo'n zondaar. Bovendien zijn zij gedurende hun opsluiting, die soms wel ongeveer 14 dagen duurt, verstoken van het genot der vrije lucht, die zelfs den grootsten misdadiger in een straf gevangenis niet wordt onthouden. Bevorderlijk voor de gezondheid is deze wijze van straftoepassing zeker Diet en wij vragen of zij niet strijdig is met de humanitaire rechts begrippen van den tegenwoordigen tijd. Onlangs werd een vrouw te Winschoten, wegens mishandeling, tot eenige dagen gevange nisstraf veroordeeld. Ter behoorlijker tijd ont ving zij de boodschap, dat men haar in de gribus verwachtte. Maar jawel! Het was aan een doovemans deur gepraat. Ze ver klaarde bij dit en dat, dat het lang duren zou, voor de politie haar te pakken zou hebben. Uitstel is echter geen afstel en zoo kwam dan Zaterdag de heilige Hermandad, vertegenwoordigd, door 1 rijksveldwachter en 2 marechaussees om de heldin op te eischen. Deze had echter, een, twee, drie de deur gegrendeld. Op het doe „open de deur in naam der wet," schoof een der kinderen den grendel weg en of de vrouw nu hoog of laag sprong, ze was spoedig geboeid buiten's huis gebracht en kort daarop achter deur en grendel. Twee vrouwen, die dezer dagen des morgens omstreeks 4 uur bezig waren een ijzeren praam door Oude Pekela te trekken, werden eensklaps opmerkzaam gemaakt op een klagend geluid, dat blijkbaar uit een nabij de vaart staande woning tot haar kwam. Zij klopten aaneene vrouw opende de huisdeur en vertelde schreiende, dat haar 70-jarige tante, erg aan den drank, des nachts plotseling verdwenen was. Een der vrouwen had toe vallig lucifers in den zak. Een lantaarn werd aangestoken en toen aan het zoeken. Bij den regenbak stond een uitgebluscht lampjehet deksel stond opgelicht en toen men omlaag keek, stond daar het besje tot aan de armen in het water. Natuurlijk werd ze spoedig uit haar onaangenamen toestand geholpen en ver telde toen„Och, ik wol mie verdrinken, maor de dood is zoo benauwd en 't woater was zoo kold." .Dat komt van de zenuwen 1" Onder de velen, die wegens dronkenschap voor den Utrechtschen kantonrechter terecht stonden, was een zestigjarige breedsprakige juffrouw, die erkende dat zij bij eene vriendin een glaasje had gebruikt en daarna op het Janskerkhof had loopen zwaaien. Maar dronken was zij niet geweest! Dat was alleen maar van de zenuwen; daar had zij dan toch zoo'n last van en dan kreeg ze net een gevoel op haar hoofd of al haar haren spelden waren. En daar was ze al mede by verscheiden dokters geweest, maar die konden er niets aan doen, zeiden ze, dus als de heeren nu soms een middeltje voor haar wisten, dan asjeblieft, want ze was maar zoo bang dat de dokters haar na 'r dood zouden opensnijen om eens te zien, wat dat eigenlijk geweest was en dat zou ze niet graag willen, al was het alleen maar om hare kinderen. De kantonrechter maakte een einde aan hare bespiegelingen door de mededeeling dat hij over acht dagen bepalen zal, hoeveel boete zfj te betalen zal hebben. In een kleine gemeente heeft men een ouden tandarts begraven, die 50 jaren van zyn bestaan doorbracht met kiezen van zijn mede burgers te trekken en ze niet anders wist te helpen dan op deze doeltreffende manier. In zijn testament verzocht hy een waariyk aardige gedachte dat men hem met alle tanden begraven zou, die hy gedurende zijne geheele leven had getrokken. De executeurs van zijn testament hebben eer biedig zyn verlangen ingewilligd en in zijn doodkist de 30,000 tanden doen plaatsen, die de overledene zynen patiënten had uitgetrokken. Dertigduizend tanden! Dat is genoeg om er byna 950 voltallige gebitten van to maken. Uit Londen bericht men dat een geweldige sneeuwstorm Zondag woedde in vele deelen des lands en belangrijke schade en vele ongelukken aanrichtte. By de plaats gehad hebbende schip breuken alleen wordt het verlies aan menschen- levens op 200 geraamd. Uit Calais wordt bericht dat 200 Meter van het strand zijn afgespoeld en de vuurtoren is weggeslagen; men weet niet wat er van de wachters geworden iser zijn elf booten op het strand geworpen. Hoe hoog de kolennood in Engeland gestegen is, kan o. a. hieruit blijken, dat reeds eenige steden zooals Clitheroe, Over en Wharton, in Cheshire des nachts in duisternis biyven gedompeld, wegens totaal gebrek aan grondstof voor de gasfabrieken. Ook te Belfast kan de gasfabriek, om dezelfde reden, slechts met halve drukking werken. Men seint uit Londen, 17 Nov.: De uitslag van de conferentie, welke heden in het Ministerie van Buitenlandsche Zaken onder leiding van lord Rosebery gehouden werd, is dat de mijnwerkers Maandag het werk tegen het oude loon zullen hervatten tot Februari; alsdan zal eene verzoeningsraad gevormd worden om het geschil te beslissen. Het getal slachtoffers, die bij de vreeseiyke ramp van Santander het leven verloren, wordt thans op 500 geschat. Er sterven echter nog dagelyks personen aan de zware wonden, welke zij bij de ramp bekwamen. De ïykenreuk in de wyk Maliano is onverdraaglijkdaarom wil men de puinhoopen der woningen, waaronder stukken van lijken in ontbinding liggen, met eene laag kalk bedekken. Onmogeiyk al de vreeseiyke tooneelen te beschrijven, welke bij de ramp gebeurden. Uit het dynamietschip by Santander, del „Machichaco," zyn nog 465 onbeschadigde kisten dynamiet verwyderd, welke in zee geworpen zyn. Een vreeselijk ongeluk heeft in het district Taganrog (Zuid-Rusland) plaats gehad. Een man vond in een dorpje aldaar een granaat in den grond begraven. Niet wetende met welk gevaar- ïyk voorwerp hij te doen had, sloeg hy er metl een hamer op, met het gevolg, dat de granaat ontplofte en by zelf met 8 anderen op de plaats dood bleven. De granaat was waarschyniyk| afkomstig uit den oorlog in de Krim. Eene dépêche aan de World uit Rio del Janeiro van den 14den meldt, dat er by het bombardement op Nietheroy 300 huizen verwoest zyn. Verder zijn er verscheidene honderdtallen beschadigd. Er zyn verscheiden honderd bewoners gedood. Van de bevolking, die uit 37000 inwoners| bestaat, hebben er 30000 de stad verlaten. Twaalf jaren geleden ging te Parys zekerel ongetrouwde oude heer Maulthinié met zyne twee| dienstmeisjes naar een notaris, by wien hy tf haren behoeve een testament maakte, beiden eei jaargeld van 600 fr. besprekende, met elk ja: dat hij langer bleef leven 100 fr. meer. Nooit) is eenig vrijgezel zóó vertroeteld en opgepast geworden als deze Maulthinié, die dezer dagei gestorven is, 87 jaren oud, het tweetal derhalv) een inkomen nalatende van 1800 fr. elk. De jongste watervloeden in Japan hebbe: heel wat verwoesting aangericht en vele mensche: zijn omgekomen. In Okayama bedroeg hu; getal 141, terwyi nog 100 vermist werden. Hi aantal huizen, dat door het water wegspoelde onbewoonbaar werd, was 1346. Tweeduizem personen werden er door het plaatseiyk bestu gevoed. In Tattori werden 142 personen gedoi of gewond en 42 worden vermist. Vierhonde; huizen werden er vernield en 5000 menschel worden op openbare kosten onderhouden. Oita kwamen 153 menschen om, 42 worden vej mist, omstreeks 1000 huizen werden verniel en 144 vaartuigen werden wrakken. In Chi: kwamen 66 personen om en 800 huizen spoeld weg. In Kagawa verdronken een aantal personei in Teyama spoelden 195 huizen en 34 bruggi weg. In Kumamoto werden 30 personen gedoi of gewond, 293 worden vermist, 31 huiZ' spoelden weg en 194 booten gingen verloren, is groots ellende in de geteisterde districten honderde personen ïyden gebrek. Hoe een Transvaalsche boer over spoortrein oordeelt; „Daar's niks mannelyksr0.1 ding nie. 'n Schip heft haar hoofd omhoog, r stapt, als het ware, over de wateren. Maar trein, bahdie ding kom daar kruipende, sluipen) en snuivende aan, al op zyn buik als 'n slang mat 'a lange pyp ia zyn bek." g c ti 81 Zi ai P' di h< ac is te hi m va 2, 1: 61 18) 2i 1 9 44 i - 1 Ai •re b d b BC

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2