N*. 642. Donderdag 30 November. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. De Vroolijke Huisvriend, OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Sint JSTicolaas. L an onze abonnee's berichten wij Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dhn Bubq 80 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bubq op Tkjeel. ;e Na de door ons vermelde ontvangst van f 11.50 en eenige kleedingstukken, werd nog ivoor bovengemeld doel aan ons bureau ont- m vangen f 2.00 en f 2.50. is I Bij de Damescommissie werd nog ontvangen f 3.50 en eenige kleedingstukken (kapertjes, 8 broekjes, enz.) te Zij die nog iets voor dit feestje willen afzon- in. deren, worden verzocht, (aangezien de St. Nico- jn paasdag aanstaande is), dit zoo spoedig mogelijk >e- ons te doen toekomen. en te lig ten ian is ök «t, te udt ■tenl per- mij pen. ikte ïhts top, i na men. relke reeks den gever 9t nu] af, oi m dit dat w(j begin 1° Januari aanstaande (bij genoegzame deelneming) aan ons blad als re mie zullen toevoegen relke premie voor de abonnee's in den Burg verkrijgbaar zal zijn voor 25 Cts. per drie naanden; buiten den Burg franco per post 117, Ct. Binnenkort zullen wij daarvan een proef- ïummer bij ons blad verzenden en verzoeken rij beleefd eene spoedige opgave, indien men het volgend jaar de premie geregeld wil tatvangen. Verder verwijzen wij naar de in dit nummer roorkomende advertentie. De Uitgevers. (J<len met vrachtwagens door de Weverstraat. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der emeente TEXEL, vestigen de aandacht van «langhebbenden op het bepaalde by art. 17 der erordening van politie voor de Gemeente, waarin a. voorkomt, dat het rijden met vrachtwagens aaronder worden verstaan zoowel karren s wagens, beladen of onbeladen) door straten, elke daarvoor door Burgemeester en Wethouders geschikt z0n verklaard, terwyi zulks dooreen rd of eene plank aan het begin of einde der raat is aangeduid (zijnde in dezen de Wever- raat aan den Burg), verboden is, tenzy men «stemming van Burgemeester en Wethouders eft of de vrachtwagens in de straat geladen of ilost moeten worden. Overtreding wordt gestraft met eene geldboete ,n ten hoogste drie gulden. Texel, 27 November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. irdenj >tariil TEXEL, 29 Nov. 1893. °egen|D0 varkens, voor de bevolking van het sticht van Weldadigheid, waarvan wij in meer|s vorig nummer melding maakten, bleken I) I afhouw een zuiver gewicht te hebben van .f6 oude ponden (551 en 435). Deelden wy voor eenigen tijd in ons blad mede dat de deze zomer zooveel besproken Groen- voeder bewaring bewerkt volgens Systeem Bertels door den nieuwe eigenaar van de hofstede „Vianen" in Eierland in praktijk was gebracht en waar schijnlijk met succes, thans kunnen wy met genoegen constateeren dat die Berg de vorige week is aangebroken en al het vee zulks met graagte verorbert; de inhoud is in uitstekende staat, en kan ieder belangstellende zich daar ter plaatse van overtuigen, ook vernamen wy dat enkelen die het op Oosterend nagevolgd hadden, goede berichten inzonden en lezen wy in de Telegraaf van 23 Nov. nog het volgende daar omtrent „Het groenvoeder, uit de pers van den heer Bertels te Barneveld, is dezer dagen ook in „Artis" beproefd. De herten, paarden, Noorsche koetjes en andere dieren aten het, niettegenstaande ze pas afgevoederd waren, met veel graagte." Leeringen wekken maar voorbeelden trekken, zegt een oud Hollandsch spreekwoord en wy ver wachten dat velen van ons eiland door dit voor beeld en vooral daar zij geheel belangloos alle noodige inlichtingen op „Vianen" kunnen bekomen zich gaan overtuigen en een volgend jaar het in toepassing brengen. De strijd van bestaan voor de landbouwende stand is voorzeker tegenwoordig zwaar, er moet gewoekerd worden met tijd en gelegenheid, alle zeilen moeten bijgezet om staande te kunnen biyven, met de oude sleur moet gebroken worden en op landbouwgebied moet tegenwoordig voor zeker rekening gehouden worden met de nieuwere richting. Wanneer er nu personen gevonden worden die daarin voorgaan en hunne ondervinding daarin opgedaan ter vrye beschikking en onderrichting van anderen stellen, dan kan zulks niet anders als ten nutte en voordeele van het algemeen zyn, en moet ten zeerste geapprecieerd worden. Wy hopen van tyd tot tyd een en ander m6er te mogen vernemen dat tot voorlichting en vinger- wyzing van anderen zal kunnen dienen. Wy vernamen van den eigenaar van „Vianen" en „Delft" tevens dat hij niet alleen sedert gerui- men tyd met succes in plaats van ligstroo of ruigte op de stallen Turfstrooisel gebruikte, eens deels omdat dit turfstrooisel veel meer urine opzuigt en aldus de ammoniak en stikstof tot zich neemt die anders in de lucht trekt of weg spoelt, en anderdeels omdat ook die turfmolm, in de grond met de mest komende, die grond langer vochtiger houd, maar tevens dat alle dagen voor dat de mest uit de groepen wordt wegge kruid dezelve met Kaïniet wordt bestrooid, hetgeen de stikstof tevens in de koemest aanwezig vast legt. In de Veldpost kan men juist daarover in de laatste weken belangrijke artikelen lezen. Daar nu echter stroo en turfstrooisel, het eerste wegens de tegenwoordig hooge prys als voeder- waarde voor de beesten en het andere wegens de enorme aanvraag voor 't buitenland als ligging voor dezelve, ongeveer 100% in prys was gestegen zoude hy deze winter zyne stallen behandelen met zaagsel van greenen en dennen hout, dat tevens zeer zindelyk is en gezond voor de beesten, tweedens ook doelmatig is voor de mest, doordien het ook veel urine opneemt, de mest gemakkeiyk doet verwerken, hetgeen vooral by het uitstrooien van groot belang is daar het alsdan spoediger effect geeft by 't ontkiemen der granen en vezels, daarby veel goedkooper is. Verder bestaat in de voedering van 't vee op beide plaatsen een ander systeem als gewooniyk hier wordt gevolgd. Paarden krygen daar weinig hooi, veel gehakt stroo met spoeling van mais, en bij zwaar werken by voeging van erwten- of boonenmeel, maar geen haver, en bevinden zich in uitmuntenden staat; daar velen hier op 't eiland niet zullen weten wat maisspoeling is, zoo kunnen wy dit even hier mededeelen. Maisspoeling is het overblijfsel van mais waaruit in Frankryk de cognac gestookt is, dit overbiytsel is, evenals de spoeling van Schiedam waar uit de garst de genever is getrokken, in natte toestand spoedig aan bederf onderhevig, maar wordt in de laatste jaren in groote fabrieken geëest of gedroogd op verhitte platen en daarna als veevoeder in den handel gebracht. De voedingswaarde van dit artikel is 36 a 37 procent eiwit en vet, terwyi ïynkoek gemiddeld 42 procent is, maar in prys een derde hooger komt. Buiten het geldeiyk voordeel bestaat by de voedering van maisspoeling, dat in zeer dunne toestand wordt gegeven, nog een ander en wel dat het vermengd wordt met het gesneden stroo of haksel en dit laatste als dan gemakkelijker te verteren valt. Ook het rundvee wordt grooten- deels met stroo gevoederd met bijvoeging van kracht voeder besiaande in maisspoeling met geplet miletzaad of gierst, welk laatste meer voedingswaarde heeft (15%) dan garst, tarwe of rogge, en daarby goedkooper, ongeveer 5 cents per kilo kost. Men kan dus tegen de prys wat ongeveer 1 kilo ïynkoek kost met 42% voedings waarde maisspoeling met gierstmeel voeren dat 52% voedingswaarde heeft, met het voordeel in plaats van hooi gehakt stroo er by te kunnen geven. Wy willen nu volstrekt niet beweren daar wy geen vakmannen zyn, dat er misschien op deze behandeling geen tegenbemerkingen te maken zijn, maar in alle geval het hierboven aange- gevene stemt tot nadenken en onderzoek. Wy schreven hiervoorLeeringen wekken, maar voorbeelden trekken en voegen daar by die zich spiegelt aan een ander spiegelt zich zacht. Wy zijn overtuigd, dat de eigenaar van die hofsteden volgaarne belangstellenden ten antwoord zal staan en hen in de gelegenheid wil stellen om zich ter plaatse van een en ander in te lichten en te overtuigen. Waal, 26 Nov. Bij de heden gehouden verkiezing van Kerkeraadsleden in de Her vormde kerk werden herkozen: als Ouderling de heer P. D. Kooiman en als Diaken de heer G. Geus Hz. De Cooksdorp, 28 Nov. De alhier bestaande „Landbouw- en Veeteelt-Vereeniging" hield j.l. Vrijdag in het logement „De Nieuwe Aanleg" hare derde vergadering in dit seizoen. Als spreker trad op de heer J. W. Roeloffs van Den Burg, die een goed opgekomen ledental wist bezig te houden met eene lezing over de voeding, voornamelijk met het oog op het vee. De spreker deed onder meer uitkomen op welke wijze en met welk voedsel men paarden en koeien moet voederen om ze vet en glanzig, of wel sterk en gespierd te krijgen, en welk voedsel men een paard moet toedienen, hetwelk, zonder dat men er op gerekend heeft, eenigen tijd zwaren arbeid moet verrichten. Met onverdeelde aandacht werd de lezing ten einde toe gevolgd. Door stemgerechtigde lidmaten werden Zondag j.l. tot Notabelen bij de Ned. Herv. gem. herkozen de heeren H. Rikkenberg en J. Kortenhoeve. COURANT. i. ib ik Ti

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1