Buitenland. Den Hoorn, 27 Nov. Tot Kerkvoogd bij de Hervormde gemeente alhier werd bij de d. d. gehouden verkiezing gekozen de heer A. Az. Lap. Oosterend, 27 Nov. Tot Notabelen bij de Herv. Gem. alhier zijn gekozen de heeren Fedde Daalder en Biem van der Yis. De mosselenvisschers van bier waren in de vorige week zeer teleurgesteld, toen zij op het gewone mosselenveld op de Meer, be zuiden Wieringen, tot de ontdekking kwamen, dat de mosselen waren weggespoeld. Men vermeent, dat ze door het ruwe weder onder het zand zijn geraakt. De visschers zullen nu op andere plaatsen zoeken naar nieuwen voorraad. Oudeschild, 28 Nov. Als de visscherij niet gunstig is en de garnalen weinig waard zijn, kunnen de visschers het nog minder lijden om averij te bekomen, dan onder gewone omstandigheden. Toch kwam dit heden voor met de blazerschuit van schipper Vlas, die op stroom den mast van zijn vaar tuigje verloor en door eene andere schuit naar de haven moest worden gesleept. De mast was nagenoeg bij het dek afgebroken. Een reeds bejaard man liet zich acht dagen geleden te Haarlem 's avonds zooals gewoonlijk scheren waarbij de barbier het ongeluk had een klein open wondje te ver oorzaken. Spoedig reeds deed het eerst niet getelde ongeval zich ernstiger aanzien, het aangezicht begon op te zwellen en de te hulp geroepen geneeskundige constateerde bloed vergiftiging. Na een paar dagen lijdens is de man onder vreeselijke pijnen bezweken. Het scheermes voor het gebruik gedurende enkele oogenblikken in kokend water gestoken is in de meeste gevallen een afdoend middel om onheilen als bovengenoemd te voorkomen. Aan kapitein Bonjer, gezagvoerder van het stoomschip „Spaarndam," van de Ned. Amerikaan- sche Stoomvaartmaatschappij, werd dezer dagen aan boord van genoemd stoomschip 6ene eerevlag aangeboden, ter gelegenheid van het volbrengen zijner 100ste reis als gezagvoerder voor de ge noemde Maatschappij. Deze eerevlag is eene als standaard gesneden Maatschappijvlag met eene gouden ster in den bovenhoek. Het geschenk ging vergezeld van eene oorkonde, het merkwaar dige feit vermeldende. Bij het overhandigen werd de gezagvoerder door den heer Wierdsma toegesproken. „Wat het beteekent zeide o. a. de heer Wierdsma gedurende 100 tochten op en neer den Atl. Oceaan de verantwoordelijkheid te hebben gedragen voor meer dan zestig duizend menschenlevens en voor zoovele millioenen kapitaal, dat behoeven wij wel allerminst in herinnering te brengen aan u, die voor uwe passagiers, uwe collega's, uwe ondergeschikten en, ik mag wel zeggen in de allereerste plaats voor uwe directie, een toonbeeld zijt geweest van zorg en nauwgezette plichtsbetrachting." In het rapport van eenen veldwachter leest men: „Bij den Brink trof ik een h o o i m e i d, die gevaar opleverde voor de buren, zij was in broeienden staat, ik wierp haar omver, en begoot haar zoolang met water, totdat alle vrees voor ongelukken verdwenen was." Zondagmorgen te 5,40 had eon ernstig ongeluk plaats op de lijn der Staatsspoorweg- Maatschappij nabij Amsterdam. De eerste goederentrein van Utrecht, No. 648, eene locomotief met 40 wagens, kwam in voile vaart aanrijden de draaibrug over de oude Keul- sche Vaart en den Omval was open; locomotief en tender vlogen door de snelheid over de eerste opening, welke vijf meters breed is, de locomotief stortte met den kop in het water en schuin met het achtereinde tegen den muur, waarop de brug draait; de tender bleef staan dwars op de rails van de opengedraaide brug en de wagens schokten plotseling stil op den weg, ten deele uit de rails. De omwonende menschen snelden terstond toe op het donderend geraas. Hun eerste werk was den stoker Chr. Phillippi op te nemen, die met eene lichte hoofdwonde lag een eind vóór de brug. Hy werd in het blokhuis binnengebracht, waar hy vroeg naar den machinist Toon Visser, die nog op de locomotief moest zyn. Dadelijk sprongen nu een paar mannen in een schuitje, en zoo redden zy ook Visser uit zyn benarden toestand. Hy was evenmin ernstig gewond; alleen had hy' eene diepe snede in het hoofd. Beide mannen werden verbonden en vervolgens in een schuitje naar het militair hospitaal gebracht, van waar zij spoedig per spoor naar hunne woningen in Utrecht konden worden vervoerd. De ruïne van den trein maakte een machtigen indruk. Het reusachtige gevaart, geleund met de achter wielen tegen den muur, het grootste gedeelte met den glimmend koperen ketel boven water, en de tender met afgebroken koppelstangen een rechten hoek vormende met de rails van het draaistuk. De eerste wagen hing gekneld in de opening tusschen den dijk en den muurde opstaande rand van de brug was daardoor geheel gedeukt en tegen dit rytuig, dat was vastgekneld, waren de volgende wagens aangebotst en teruggesprongen uit het spoor. Van den tweeden goederenwagen was het dak geslingerd, doch de varkens, die er in werden vervoerd, bleven ongedeerd. De derde wagen echter had veel meer geleden de wanden waren gebarsten, de achterste wielen er af gerukt, zoo lag hy met het achtereinde gedrukt in het zand. De vierde wagen was geheel in elkander geperst, ten deele onder den derden, en de bagage, uit rieten stoelen bestaande, lag totaal verbryzeld tusschen de planken en de stukken ijzer. Onmiddelyk werd om hulp geseind naar alle kanten en spoedig waren eenige ingenieurs, een aantal opzichters met tal vaD arbeiders aanwezig, om zoo spoedig mogeiyk het terrein vry te maken. Vlug werd door middel van rails en planken eene brug geslagen over het water. De passagiers van aankomende en vertrekkende treinen gingen hierover om aan den anderen kant in een anderen trein de reis voort te zetten. Maandagmiddag was de communicatie weder geheel hersteld. De Zeepost deelt mede, dat een telegram te Amsterdam ontvangen, meldt, dat te Batavia een hevige petroleumbrand heeft gewoed. Naar men nader mededeelt, is een entrepot met 70,000 kisten petroleum, bij Engelsche maatschappijen verzekerd, in brand geraakt. In de aanstaande algemeene vergadering van de Ned. vereeniging ter bevordering van Zondagsrust, te Deventer den 14 December a.s., wenscht het hoofdbestuur bespreking van Zondagsrust in het belang van het tramper soneel en van de gevangenbewaarders. Mede zal een voorstel worden behandeld van de afd. Delft, luidende„Het hoofdbestuur dringe bij de Regeering aan op de uitgifte van postzegels met betrekking tot bestelling op Zondag, zooals reeds in Belgie zijn ingevoerd." De firma C. J. van Houten Zoon, die gelijk men weet, op de tentoonstelling te Chicago een gebouw had, met het recht om hare cacao in koppen uit te schenken, heeft van Juni tot het einde der tentoonstelling nagenoeg 700,000 koppen uitgereikt, een cijfer, dat nimmer op eenige andere tentoon stelling door de firma was bereikt. Voor het recht van uitschenken betaalde de fir ma f40,000. Daar waar men koeier. houdt, is het wel de moeite waard, een deel der afgeroomde melk en der zoete melk aan de kippen te voeren, omdat daardoor een werkelijks ver meerdering der eierenopbrengst verkregen kan worden. Men geeft ze of onvermengd in de drinkbak, of vermenge ze met gekookt meel, fijngemaakte aardappelen enz. Alle kippen houden er van. Door deze wijze van voederen wordt ook 's winters en in het voorjaar het eierleggen bevorderd, omdat de melk voor de hoenders de dierlijke voeding vervangt. Voor kuikens, kalkoenen en vooral het jonge pluimvee is melk een uitnemend voedsel, waarbij ze bij zonder tieren. Een secuur broekje. Als bewijs dat nog niet allen aan de waarde van bank- en muntbiljetten gelooven, diene, dat dezer dagen door een ouden landbouwer te Vuren, bij Gorkum, eene vette koe verkocht werd aan een slager te Herwijnen. De kooper betaalde met bank- en muntbiljetten, maar dit werd door den verkooper geweigerd, „om reden hij die pampiere kluDgels niet vertrouwde." Hij moest riksdaolders hebben. De Duitsche regeering laat zich door de directiën der verschillende dagbladen inlichtin gen geven omtrent de prfizen van abonnementen, advertentiën, enz. Men maakt daaruit op, dat er aan eene be lasting op de dagbladen gedacht wordt. 't Heeft iets van de geschiedenis van Abra ham's offerande waar Izak 't materieel moet aandragen, tot zfin verderf bestemd, zegt het „N. v. d. D." De berichtgever der „Kölnische Zt." te Rome verneemt uit Vaticaansche kringen, dat men zich zeer bezorgd maakt over den Paus, die, zonder ziek te zijn, wegkwfint en volgens zyn lijfarts plotseling zou kunnen verscheiden. Men twijfelt, of hy den winter overleven zal. Een telegram van „Dalziel" uit Rome daaren tegen zegt, dat de Paus van zyn onwel zyn geheel hersteld is en ondanks het gure weer geen vuur in zyn kamer wil hebben. Te Cbitteaudun is Maandagavond 6en huis, dat tegen de loodrechte helling van een berg was gebouwd, door het losraken van een ontzaglijk rotsblok verpletterd. Negen personen, mannen en vrouwen, werden daardoor gedoodslechts van één hunner heeft men het iyk te voorschijn kunnen halen. De overigen liggen, met het geheele huis, onder de rotsmassa van 250 kubieke meter bedolven. Veel deelneming vinden de slachtoffers niet, want zy stonden uiterst slecht bekend, en iedereen in de stad zegt, dat er aan hen niet veel verloren is. Men is dadelijk aan het werk getogen om de rots met buskruit te laten springendit gelukte echter niet, en ook met dynamiet gaat het zoo langzaam, dat het wel een week zal duren voordat al de ïyken te voorscbyn zyn gebracht. Verschillende andere huizen, die op dezelfde gevaariyke wijze zyn gebouwd, zijn op last der overheid ontruimd. In het Noorden van Engeland en in Schot land is veel sneeuw gevallen en het weer blyft onstuimig. In Schotland zyn Woensdagavond drie spoortreinen ingesneeuwd. Op de oostkust en in de lersche zee woei het een sneeuwstorm. Nieuwe scheepsrampen worden gemeld. In Amerika komt de vrouw nu ook al in de politie. Vier staten hebben vrouwen benoemd tot zoogenaamde „police matrons" belast met den politiedienst by gearresteerde vrouwen. Hun traktement staat aan dat van een politieagent gelyk. Te Bordeaux werd dezer dagen op straat een armzalige grijsaard opgenomen en naar een „Höterl Garni" overgebracht, van waar de eigenares hem in hare eigene woning deed overbrengen, opdat de man beter zou kunnen verpleegd worden. Den 9n dezer stierf hy en men vond eenen gordel om zijn lichaam met een bedrag van 75,000 fr., gedeelteiyk in papieren, gedeelteiyk in geld, alsmede bewyzen van te Parys, Lyon, Dresden, Beriyn, München en Brussel gedepo neerde gelden tot een bedrag van ruim één millioen. In zyn vestzak vond men bovendien een Duitsch stuk, waaruit bleek, dat de overledene graaf Carl von Mieroszenski was, 60 jaar oud en geboren te Krakau en dat zyn testament by een notaris te Beriyn berustte. De overbrenging van den graaf uit het hotel naar de woning der eigenares kwam aldus verdacht voor, zoodat de edelmoedige dame gevangen genomen en alles verzegeld werd. Influenza heerscht weder op groote schaal in Engeland, op sommige plaatsen epidemisch. Zoo ook o. a. in Blackburn. In een der katoen- fabrieken aldaar, waar 17,000 personen arbeiden, zyn 1450 wegens influenza afwezig. Dat is een percentage van 8.5, en als dezelfde maatstaf voor geheel Blackburn geldt, zouden daar thans 10,000 influenza-lijders zyn. In een dorpje in de buurt van Lemberg oordeelden de boeren de schoolgelden voor hunne kinderen te hoog. Een veertigtal hunner drong daarop de onderwyzerswoning binnen, mishandelde den schoolmeester en zyne oude moeder, wierp de meubelen het venster uit en bedreef meer dergeiyke baldadigheden, om hunne gramschap te luchten. Het duurde een geruimen tyd ande voor de politie een eind aan het schandaal kon maken. Aan de „Köln. Zeit." wordt uit Russisch Polen gemeld, dat de ellende aldaar buitengewoon groot is. Handel en verkeer staan geheel stil, hoewel een koe te kust en te keur voor 10 roebel,

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2