N°. 645. Zondag 10 December. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave. Pri/js der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN sn ADVERTENTIËN worden aangenomen bij do Uitgevers LANOEVSLD DE ROOU, Parkstraat, Boeg op Texh,. TEXEL, 9 Dec. 1893. Donderdag 7 dezer had de verkiezing plaats van twee Hoofdingelanden voor het Waterschap de 30 Gemeenschappelijke polders; de uitslag daarvan was als volgt: Ingeleverd waren 127 stembiljetten. Uitgebracht waren op de Heeren C. B. Bakker 121 stemmen. C. P. Eelman 45 P. J. Roeper 45 C. M. Yeeger 19 P. C. Eelman 5, J. D. Witte en C. A. Keijser ieder 4, S. C. Eelman 2, D. J. Witte, C. A. Witte en C. Bakker ieder één stem. Gekozen werd alzoo de heer C. B. Bakker. Herstemming moet plaats hebben tusschen de Heeren C. P. Eelman en P. J. Roeper. Ofschoon de weekmarkten alhier na 15 November niet worden gehouden, bestaat toch evenwel de gelegenheid tot markten van vee, eens per maand, voor de drie winter maanden. Volgens een vroeger raadsbesluit is zulks de 2de Maandag van de maand, alzoo zou Maandag 11 Dec. a. s. daarvoor de dag zijn. Zal er vermoedelijk wel geen gebruik van worden gemaakt, wij willen er toch aan herinneren. De heer G. J. Vos te Oudeschild is aan gesteld als klerk goederendienst station Naar- den Bussum. Oudeschild, 8 Dec. Alhier zijn aangebracht ruim 50 battings, voorzien van verschillende merken, benevens eenig ander hout. Ook werd een scheepsra opgevischt van 70 voeten lang, die blijkbaar reeds lang had gezwalkt en gedeeltelijk met kleine dorens was begroeid. Door een visscher werd aangebracht ongeveer 200 K.G. katoen, in losse stukken in 't net van den bodem der zee opgehaald. De gewoonte om geen lichten te voeren, nog al te zeer bij vele visschers in zwang, bracht heden in den vroegen morgen twee schuiten in den havenmond met elkander in botsing. De een kwam binnen en de andere zeilde uit. Daar men elkander te laat opmerkte liepen de schuiten met de boegen op elkaar. De een werd zoodanig gehavend, dat zij met belangrijke schade terstond naar de scheeps helling moest gaan. De Cocksdorp, 8 Dec. Begunstigd door goed weder en een laag getijde is het Dinsdag jl. aan eenige Terschellingers gelukt, de bij de Vliehors gestrande visschersschuit T.S. 21 in vlot water te brengen en weg te sleepen. Het in de Eierlandsche gronden gestrande schip is een weinig naar binnen gedreven en zit nu op de tweede zandbank. Visschers- schuiten van hier zijn er hedenmorgen heen gevaren, doch kunnen het, wegens het ruwe weder, niet naderen. Oosterend, 9 Dec. Dezer dagen is er aan den Zuiderdijk eenig nieuw hout aangespoeld, bestaande uit battings, platen enz. De meeste dezer zijn aan de einden gemerkt a H B. Woensdag nacht is op de Razende Bol gestrand het Engelsche stoomschip „Wandle", met eene lading beensach, phosphor, enz. van Tampa (Zuid-Amerika) naar Stettin bestemd. De uit 24 man bestaande equipage is Donderdag morgen in twee tochten met de reddingsboot gered en te Helder behouden aangebracht. Het schip zit reeds tot aan het dek onder water en zal wel verloren zijn. Na de storm welke in de vorige week zoo plotseling woedde, schrijft men van Ameland De geheele Wierumer visschervloot is met uitzondering van vier schepen alhier veronge lukt. Zaterdag, terwijl het goed weder en zuidwestenwind was, liep de wind op eens naar het noordoosten, terwijl een sneeuwstorm opstak, waardoor de visschers, die in de nabij heid hun beroep uitoefenden, op strand werden gezet. De bemanning van negen schepen is gered. Vier schepen zijn vermoedelijk op zee omgeslagen en twee-en-twintig personen in de golven omgekomen. Wij ontvingen nog enkele nadere bijzonder heden omtrent deze ramp. Op de 4 schepen waren 22 man, die allen zijn omgekomen. Een schip sloeg om ten noorden van Ameland, tusschen Hollum en Nes, en drie anderen zijn verbrijzeld op het Bornrif, ten noorden van het Amelander gat. De 22 omgekomenen laten 13 weduwen en 29 kinderen na, waarvan de oudste nog maar 14 jaar is. Allen zijn arme lieden, even als ook de 47 geredden, wier kostwinning nu vooreerst stil staat. De toe stand is allertreurigst en de ellende niet te overzien. De voormalige Luthersche predikant Domela Nieuwenhuis zeide deze week in een toespraak in „Constantia" te Amsterdam, dat wie brood steelt en geen honger heeft, een dief is, maar een mensch, die brood steelt en wel honger heeft, geen dief is. Dit was, beweerde hij, een uitspraak van Luther. De redactie van het Handelsblad heeft zich tot den Lutherschen hoogleeraar Loman ge wend en tot den predikant Van Gorkum, die van de werken van Luther een bijzondere studie hebben gemaakt, met de vraag waar de hervormer die theorie had verkondigd. Zij verklaarden die woorden nergens te hebben aangetroffen. Men schrijft uit Waalwijk Een varken moet, zegt men algemeen, in zijn vuil kunnen wentelen, wil het vet worden. Niets echter is minder waar, dan deze be wering. Bij den heer Th. v. D., landbouwer alhier kan men twee varkens zien welke op een leeftijd van 5 maanden reeds het aanzienlijk gewicht hebben van circa 300 halve K. G. Meermalen zagen wij, welkeen afkeer deze dieren hadden van vuil. Niet zoodra was het stroo in de buitenkooi ook maar een weinig nat, of zij trokken zich in de binnenkooi terug. Het kolossale gewicht dat deze varkens thans reeds bereikt hebben, bewijst wel, dat de dieren tengevolge dier zindelijkheid bij uitstek goed waren. Niet te voorzichtig kan men zijn met briquette-asch. Deze gloeit dikwijls nog lang zaam voort, zonder dat men er iets van bemerkt. De schijnbaar uitgedoofde asch wordt wel eens in een houten bak, soms in een mand verzameld, en nu leert de ervaring, dat bij den geringsten luchtstroom het hout gemakkelijk vlam kan vatten, iets, dat vooral des nachts gevaarlijk wordt. Om ongelukken te voor komen, begiete men daarom de schijnbaar uitgedoofde asch met water of beware ze in bakken van ijzer of blik. Midden-Europeesche tijd. In het December nummer van „De Gids" levert prof. dr. A. A. W. Hubrecht te Utrecht onder den titel: „De Zon of de klok?" opnieuw een pleidooi voor de invoering van den Midden-Europeeschen tijd hier te lande. Hy wyat daarbij op het voorbeeld van Duitschland, waar men zich hij die in voering, welke April 1893 plaats had, wei bevonden heeft, met name in West-Duitschland, waar niemand er zich om bekommerd heeft dat ten gevolge daarvan de zon later op- of later onderging. Terwijl men daar aan kunstlicht uitgespaard en aan daglicht gewonnen heeft, heeft men in België, waar sedert Mei 1892 de Green-wichtyd algemeen is ingevoerd, alleen te Brussel, tengevolge van die invoering in het afgeloopen jaar, 265,185 francs meer aan gas verbruikt. Na kortelijk den loop herinnerd te hebben, dien de zaak hier te lande genomen heeft, bestrijdt de schryver hen, die den Amsterdam- schen tijd willen behouden, met het argument dat ook daarbij, zy het in mindere mate, afwyking van den waren zonnetijd plaats heeft en dat de afwyking, die het aannemen van den Midden-Europeeschén tyd veroorzaakt, in Duitschland tot geen bezwaar aanleiding ge geven heeft. De toestand, waarin wy thans leven, is zoo betoogt schr. een overgangstoestand, en hy wyst daarby op de verklaring, door den Minister van binnenlandsche zaken in de Ka mer afgelegd, dat de opneming der nieuwe tydsbepaling in het burgeriyk leven wel kan worden vertraagd, maar ten slotte toch moet geschieden. De wet aldus besluit de schryver die ons den Midden-Europeeschen tyd brengt, zal ons maatschappeiyk leven in geen enkel opzicht wyzigen, maar zy zal ongemerkt de winst realiseeren, die in daglicht en in actief handels verkeer ons, niet minder dan het nageslacht, ten goede komt. De maatregel, om aan alle burgemeesters des Rijks „Inlichtingen aangaande het In- structie-bataillon" te zenden en hieraan de ver- eischte openbaarheid te geven, heeft een zeer gunstig resultaat gehadniettegenstaande net getal aanvragen om plaatsing belangrijk toenam, werd de correspondentie met ouders en voogden aanmerkelijk vereenvoudigd. Daarom werd wederom aan alle burgemees ters één of meer exemplaren „Inlichtingen" ge zonden. Hoewel ook tusschentijds aspiranten worden aangenomen zijn voor het jaar 1894 de volgende data van oproeping vastgesteld 10 Januari, 21 Februari, 11 April, 23 Mei, 4 Juli, 15 Augustus, 26 September en 6 No vember» TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1