OFFICIEEL GEDEELTE N°. 646. Donderdag 14 December. A0. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad vcrgckynt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 80 Ct3. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groot® letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texkl. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Texel maakt bekend, dat bij hem ia ontvangen de navolgende kennis geving JACHT De COMMISSARIS DER KONINGIN in Noord holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 29 November 1893 no. 3 Gelet ©p artikel 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 81) tot regeling der jacht en visscherij Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de sluiting der jacht op klein ivild voor Noordholland is bepaald op Zaterdag 30 December 1893 met zonsondergang, en dat alzoo op grond van het bepaalde bij het eerste lid van artikel 27 der aangehaalde wet, het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van dit wild uiterlijk tot en met 13 Januari 1894 zal mogen plaats hebben. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordholland worden aangeplakt. Haarlem, 5 December 1893. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCHORER. Texel, 11 December 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSOHOTEN. Inschrijving Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente TEXEL Brengen ter openbare kennis, dat de mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1875 zich ter inschrijving voor de Nationale Militie behoo- ren aan te melden ter Gemeente-Secretarie tusschen den lsten en den 31sten Januari 1894, met overlegging van een kosteloos verkrijgbaar uittreksel uit hunne geboorte-akte, indien z|j elders zijn geboren. Voor die inschrijving zal meer bepaald zitting worden gehouden ter Secretarie op Zaterdag, den 6 Januari 1894, des voormiddags te 9 ure, zoodat men verzocht wordt zich zooveel mogelijk op dat tydstip aan te meidon. Verder wordt de aandacht gevestigd op onder staande artikelen der wet van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad No. 12), welke betrekking hebben op de inschrijving voor de Militie Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie inge schreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsteu Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden lo. hy, wiens vader, of, is deze overleden, wiens* moeder, of, z|jn beiden overleden, wiens voogd inge zeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad No. 44) 2o. h|j, die geen ouders of voogd hebbende, gedu rende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tydstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verbljjf hield. 3o. hy, van wiens ouders de langstlevende inge zeten was, al is zyn voogd geen ingezeten, mits h|j binnen het Ryk verbiyf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen Staat, waar de Neder lander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtig heid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 16. De inschryving geschiedt lo, van een ongehuwde in de Gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zyn beiden Terleden, de voogd woont, 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de Gemeente, waar hy woont, 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd hoeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de Gemeente waar hy woont, 4o. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreetnd land woont, in de Gemeente waar zyn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven: lo. Da in een vreemd R|jk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is. 2o. de in een vreemd Ryk verbiyf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zyne voogd ingezeten. 3o. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's R0ks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18, 1ste en 2de lid. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe by Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den 31sten Januari. By ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zyn vader, of, is deze overleden, zjjn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hy, die eerst na het intreden van zyn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zyn 20ste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschryving aan te geven by Burgemeester en Wethouders der Gemeente, waar de inschryving volgens art. 16, moet geschieden. Daarby gelden de bepalingen der 2de zinsnede van Art. 18. Zyne inschryving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zynen leeftyd behoort. Afgekondigd en aangeplakt voor de eerste maal te Texel, den 11 December 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, STRICK VAN LINSOHOTEN. De Secretaris, J. A. WESSTRA. TEXEL, 13 Dec. 1893. De markt van Maandag beteekende, zooals te verwachten was, niets. Slechts één schaap was aangevoerd, hetwelk, alleen te midden der markt-attributen, eene droeve figuur maakte. De derde Volkslezing vanwege het Nuts- departement Texel, zal Donderdag 14 dezer, 's avonds te half acht uur, in het lokaal de Vergulde Kikkert plaats hebbenals spreker zal dien avond optreden de Heer de Jongh, van de Waal. Bij sommige gelegenheden herinnerden wij de ingezetenen aan het tijdstip van het voldoen hunner belastingen. Die herinneringen onzerzijds in het belang der belastingschuldigen, hebben vermoedelijk er toe geleid, dat onze aandacht werd gevestigd op ook andere ver plichtingen tot betaling. Wanneer we evenwel op al die wenken wilden letten, dan zouden we wellicht ervaren, dat we door zulk een voorkomendheid onze eigen ruiten zouden inwerpen, wat toch zeker niemand zal ver langen. 't Is dan ook eene uitzondering op den regel, (zonder dat we ons tot het doen van meerdere dergelijke opmerkingen verbinden) wanneer we thans herinneren aan het vol gende hetgeen we ontleenen aan de Statuten der hier gevestigde Brandwaarborgmaatschappij „Indien de omslag-premiën niet binnen den bepaalden tijd zijn voldaan verliezen de niet betaald hebbende deelnemers alle aanspraak op vergoeding en verbeuren zij eene boete van driemaal het verschuldigde bedrag." Waal, 10 Dec. Door H.H. Notabelen in de Herv. Kerk werd tot Kerkvoogd gekozen de Heer D. Geus Gz., die deze benoeming heeft aangenomen. De Cooksdorp, 12 Dec. Vrijdag jl. is men tot de ontdekking gekomen, dat het in de Eierlandsche gronden gestrande schip geladen is met kolders of sparren van 8 tot 14 voet. Zondag zijn er hier 370 en vandaag ongeveer 1100 stuks van aangebracht. Wanneer er geen buitengewoon hooge getijden komen, kan men bij dit weder zonder gevaar met lossen doorgaan. Naar men vermoedt is het een driemast schip geweest en is het al zeer oud. Zondag j.l. zijn tot ouderling en diaken gekozen de heeren P. Dros Az. en P. Zeijle- maker. In den avond van den 8sten dezer is in het buiten-gasthuis te Amsterdam een persoon opgenomen, welke bleek lijdende te zijn aan Aziatische cholera. Een heerlijke St. Nicolaas-surprise Dat er op feestdagen als St. Nicolaas ook nog menschen zijn, die niet alleen voor eigen kring, doch ook voor het algemeen wat over hebben, heeft de „Prins Hendrik Stichting" te Egmond a/zee weer ervaren. Deze ontving nl. een gift van f 10,000. Als het zoo doorgaat zullen spoedig de f 100,000 voor het nieuwe gebouw bijeen zijn. De nadere berichten omtrent de groote ramp, die het visschersdorpje Wierum heeft getroffen, zijn inderdaad verschrikkelijk. Het getal achtergebleven weezen bedraagt nog meer dan eerst gemeld werd. Er zijn er 32 in het geheel. De geheele familie Prins, grootvader zoons en kleinzoons, is op twee weduwen en één zoon na, geheel uitgestorven. De leden der commissie ter ondersteuning der nagelaten betrekkingen van de in 1883 verongelukte visschers van Paesens en Modder gat, versterkt met den burgemeester van Westdongeradeel, hebben, naar de „Prov. Gron. Ct." verneemt, gemeend, zich ook het lot van hen, die door deze sneeuwramp zijn getroffen, te moeten aantrekken. Daar zij evenwel niet bevoegd zijn uit het uitsluitend voor deze betrekkingen bestemde fonds te putten, zullen zij voor de nagelaten betrek kingen van de slachtoffers dezer nieuwe ramp een beroep doen op den weldadigheidszin van het Nederlandsche volk. Te Meppel is b|j het agentschap der Nederlandsche Bank ontvangen een valsehe rijksdaalder, zoo kunstig nagemaakt, dat hij zeer moeielijk van een echten te onderscheiden was. De eenige kenmerken der valsohheid zijn de niet zeer heldere klank en een min of meer gebogen in plaats van platten rand. Ook de vorm was eon weinig kleiner. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1