Buitenland. Oosterend, 16 Dec. In de Ned. Hert. Kerk alhier is tot diaken gekozen de heer J. Krijnen en tot ouderling de heer M. P. Kuijper. In de vorige week had te Lippenhuizen een allerdroevigst ongeluk plaats. Twee knaapjes, respectievelijk twee en vijf jaren oud, zoontjes van den veehandelaar J. de Vries, speelden samen in den koestal, waarbij den oudsten den jongsten een schuiflus om den hals deed. De kleine struikelde en viel in de goot. Toen de oudste zijn broertje aan het touw, dat hij in de hand hield, er uit trok, snoerde dit natuurlijk om de keel samen. Toen de ouders er bij kwamen, was het kind reeds gestikt. Zelden of nooit waren de biggen in Frieslands Zuidoosthoek zóó hoog in prijs als thans. Biggen van vijf weken worden verkocht voor f 9 a f 10. Een gevolg hiervan is, dat de boeren zich buitengewoon op den aanfok toeleggen. De Ministers Jansen en Seyffardt hebben aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat h. i. instelling van een eeregerecht, met het oog op tweegevechten tusschen officieren, geen recht van bestaan heeft naast de bepaling van artt. 162 156 Strafwetboek. Een verblijdende beslissing. Genoemde artikelen verklaren het tweege vecht voor een strafbaar misdrijf; en een misdrijf is 't dus evenzeer, wanneer het door officieren wordt begaan, als wanneer burgers er zich aan schuldig maken, zoodat de Staat het ook niet ter sluiks of zijdelings mag erken nen, door er een eeregerecht naast te plaatsen. De verzending van spiering uit Lemmer naar Parijs gaat tegenwoordig al vlug. De visch, die daags gevangen wordt, gaat 's avonds per nachtboot naar Amsterdam en van daar per eersten trein naar de Fransche hoofdstad, 's Avonds kan men dus te Parijs de spiering eten, die den vorigen dag nog lustig in de Zuiderzee rondzwom. Uit Annen schrijft men: Niettegenstaandevele landbouwers ongenegen waren voor slechts 55 ets. per H.L. de aard appels den fabrieken af te staan, hebben toch velen thans besloten 't maar te doen, onder voorwaarde, dat er bij te zullen ontvangen, wat in den loop dezer maand meer wordt besteed. Dat vooruitzicht zal zeker niet schitterend zijn. Groote partijen toch zijn van de hand gedaan, zoodat de fabrieken deze maand wellicht kunnen doorwerken, om dan in de volgende maand als 't weer het toelaat met even zoo'n belofte te komen, die wel dezen verkoopers niets geeft, maar ook aan hen, die dan besluiten, geen rozen zal brengen. De aardappels gaan heende tijd gaat voorbij, maar wie in dezen't varken scheert, hoeft niet vermeld te worden. Te Hilversum is de nieuwe woning aan den Hoogen Naarder weg van C. van Rheenen die met zooveel onverschrokkenheid het leven redde van den man, die in een put gevallen was thans in zooverre gereed, dat hij die reeds heeft kunnen betrekken. Nog eenige kleinigheden moeten er aan worden verricht. Hiermede is dus het plan der commissie verwezenlijkt en alzoo een blijvend teeken opgericht, ter herinnering aan de heldhaftige daad van Cornelis van Rheenen. Naar de „Bossche Ct." verneemt zal te Valkenburg (Limburg) een sanatorium worden opgericht, waar, onder leiding van dr Oidtmann, uit Maastricht, teringlijders worden behandeld met een door hem uitgevonden nieuw middel. Voorloopig zijn reeds lijders in de omstreken van Valkenburg geplaatst. Een eigen woning. Jhr. mr. Engelen wierp onlangs in Het Sociaal Weekblad (van mr. Treub) bezwaren op tegen het streven om arbeiders tot eigenaren te maken van de door hen betrokken woning. De ervaring heeft helaas geleerd, zoo deelde hij mee, dat na overlijden de boel verkocht wordt, zoodat allicht een huisjesmelker en de vroegere ver houding terugkeert. De Tijd adviseert om deze vrees, al erkent het blad dat ze niet zonder reden is, niet al te zeer te laten gelden. Daarvoor is de zaak al te goed. Eigen woning werkt het socialisme tegen, is een tegenwicht tegen den trek naar de steden, geeft aan den bedreigden midden stand nieuwen aanwas. Zeker, men kan geene maatregelen treffen om te zorgen, dat een huis, eenmaal in handen van werklieden, daarin voorgoed blijve. Toch kan dit gevaar vermin derd worden. Op het eerste sociale congres van Luik werd o.a. dit besluit genomen „Middelen zoeken om de woning van den werkman voor zijn gezin te bewaren, bijv. door den huis vader het recht toe te kennen om met volle vrijheid het erfdeel van ieder zijner kindereD, wat den aard der goederen betreft, te bepalen." In dien geest zou er meer te overwegen zijn, meent De Tijd. Het loont de moeite dergelijke maatregelen uit te denken. Eene collecte, door een der leden van de Tweede Kamer tijdens eene zitting bij zijne collega's gehouden ten behoeve van de nage laten betrekkingen van de verongelukte vis- schers te Wierum, heeft opgebracht p. m. f 400. Bij de telegraphie zal een proef worden genomen in verband met een onderzoeknaar den mobilisatietoestand van ons land. De kantoren zijn in de voornaamste plaatsen van ons Rijk van des morgens 8 uur voor den dienst gereed en zullen de in functie zijnde ambtenaren zich klaar moeten houden tot het verrichten van de voorgeschreven werkzaamheden bij het ontvangen van de onverwachts uit de residentie geseinde tele grammen. Deze proefneming heeft ten doel om te onderzoeken in ongeveer hoeveel tijd de militie kan opgeroepen worden. Een landbouwer te Vraggelen, onder Oosterhout, is bij vonnis van de arrondissements rechtbank te Breda, wegens weigering in het afstaan der tienden in den afgeloopen zomer veroordeeld tot betaling van f 90 voor kosten en schadeloosstelling. Nog meer weigerachtigen in het afstaan der tienden zullen weldra hun vonnis hooren uitspreken, als een gevolg van het zieh tiend vruchten toeëigenen, welke hun niet toebe hoorden. In eene advertentie werd onlangs gevraagd „een vlug, eerlijk meisje, voor alle werkzaam heden, van 's morgens „7 tot 's avonds 8 uren", tegen een loon van 60 ets. per week, met kost." C. schrijft naar aanleiding daarvan aan de „Haagsche Courant": „Voor 60 ets. per week verlangt men iemand 13 uren daags, of, aangenomen dat de Zondag een vrije dag zal zijn, wat nog niet eens waarschijnlijk is, een heel dubbeltje per dag voor het doen van alle werkzaam heden. En dat moet nog wel een vlug en eerlijk meisje zijn. Vlug, misschien omdat zij den arbeid, dien men haar opladen zal, anders niet af kan. Eerlijk, omdat ze anders in zulk een dienst zeer zeker oneerlijk zal worden. „Of heeft dat meisje riots noodig voor kleeding, voor zieken- en begrafenisfonds en voor logies van 's avonds 8 tot 's morgens 7 uren? „Wat kweekt men op deze wijze?" Een zeer brutale diefstal heeft dezer dagen te Sellingen Westerwolde) plaats ge had. Op klaarlichten dag werden een man en een koe gestolen, jaeen man en een koe. 't Geval heeft zich zoo toegedragenMan en vrouw leefden sedert lang met elkander als kat en hond. Toen nu de man op het ziekbed geworpen werd, werd het er volsterkt niet beter op. Vrouwlief speelde geducht op haar poot en van een zorgvuldige verpleging was volsterkt geen sprake. Een der bloedverwanten kon dit eindelijk niet langer verkroppen. Hij kwam, nam de zieke mee, maar ook de koe. Had hij zich bij zijn diefstal alleen tot den man bepaald, de vrouw zou hem in vrede hebben laten ver trekken. Nu echter ook de koe verdween, eischt ze beiden terug en heeft daarom ook de politie met het geval in kennis gesteld. Aan het ministerie van waterstaat is aanbesteed; de afbraak van het post- en telegr&afgebouw te Amsterdam en daaraan belendende huizen, benevens het, volgens aan wijzing, maken van een schutting om het terrein, en het op nader aan te wijzen plaats bezijden het terrein maken van werkplaatsen, een keet, enz. Ingekomen waren 26 inechrijvingsbiljetten. De voor het Rijk voordeeligste inschrijving was van H. R. Hendriks, te Nieuwer-Amstel, die aanbood f 11,500 toe te geven voor afbraak en uitvoering van genoemde werken. De hoogste inschrijver vroeg f 5000 van het Rijk. Aangaande den man die Zaterdagmiddag den aanslag op de leden der Fransche Kamer pleegde worden nog de volgende bijzonderheden gemeld Een viertal personen werden onmiddellijk in hechtenis genomen maar de schuldige is den volgenden dag gevonden in het gasthuis. Hij is een bekend anarchist, Aguste Vailand ge naamd, die eerst opgaf Marchal te heeten. Hij heeft zich vrij ernstig aan neus en dij gewond. De man verklaarde dat 't zijn bedoeling was de bom naar den voorzitterszetel te werpen. Op het oogenblik echter toen hjj de bom gooide van de derde tribune, stootte hjj den arm tegen een pilaar. De bom raakte daardoor tegen den rand der tweede tribune aan en ontplofte daar reeds. De man zeide, dat 't hem erg speet dat de aanslag niet beter was gelukt. „Had ik den president der Kamer en de Ministers getroffen", zei hij, „dan zou het voor beeld meer indruk hebben gemaakt. Toen hjj eindelijk bekende, riep hij uit: „Welnu, ja, ik ben het; Ik heb den aanslag gedaan, omdat ik genoeg heb van de bourgeoisie. Ik heb een voorbeeld willen stellen door het bureau van de Kamer in de lucht te doen vliegen." Of het vreeseiyk plan alleen van hem is uit gegaan of dat hjj medeplichtigen heeft, is nog de vraag. De politie heeft nog eenige anarchisten gearresteerd. Men zegt dat Engeland 96 millioen gulden gaat besteden aan versterking van zijne oorlogsvloot. In een der bedrijven van een tooneelstuk, dat tegenwoordig in het Drurylane-theater van Londen wordt opgevoerd, wordt een veldslag vertoond. Vrijdag-avond gebeurde dit ook weer. Toen echter eene mitrailleusse begon te werken, vielen een paar mannen neer, die niet behoorden te vallen. Bjj onderzoek bleek, dat beiden gekwetst waren, een in het linkeroog en de ander in de linkerwang. Zjj werden naar een gasthuis ver voerd. De kusten van Engeland, maar vooral die i van Schotland en Ierland, hebben weder veel van een krachtigen storm te lijden gehad. Aan de Engelsche kust strandden eenige schepen, i waarvan de bemanning slechts met groote moeite gered werd. Op de hoogte van Ushaut is een onbekend gebleven stoomschip met man en muis i vergaan. In het Iersche graafschap Kerry werden c by Tralee bijna 200 meters van een spoordijk door de golven weggeslagen. By Barrow is veel wrakhout aangespoeld; men vermoedt dat op die hoogte een groot schip vergaan is. Vele visschers- booten acht men verlorenby Grimsby zonk een boot met 9 visschers, die allen verdronken. Dit jaar zjjn in het geheel 85 visschers van Grimsby omgekomen. Ook langs de Zuidkust van Noorwegen, van z Christiania tot Bergen, heeft een orkaanachtige storm gewoed, vergezeld van zware regenbuien. Voor zoover reeds thans bekend, zijn 11 schepen, z waaronder 1 Nederlandsch, op de kust verongelukt en hebben 11 personen daarbij het leven verloren. Toen dezer dagen te Berljjn sneeuw was gevallen, zag men op een plein, waar zich een grasperkje bevindt, een heer als een bezetene door het besneeuwde gras hollen. De man had kousen en schoenen uitgetrokken, 't Was er een die f een Kneip-kuur wilde doen. ki Door een brand te Santa Cruz de la Laguna (Philippjjnsche eilanden) zjjn 600 huizen vernield de Chineesche wjjk ging bjjna geheel verloren. De schade wordt op 1V, millioen gd. geschat. De oorlogshonden zjjn bij de laatste herfst- oefeningen van het Duitsche leger in de gelegenheid g geweest, hunne eerste wapenfeiten te volbrengen. Het 15e bataljon jagers had vjjf honden bjj zich, die op de estafetten-dienst waren afgericht en belast waren met het onderhouden der gemeenschap tusschen de voorposten en het gros tan den

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2