8FFIBIEEI GEDEELTE. N°. 648. Donderdag 21 December A#. 1893. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. BERICHT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbn Bono 80 Cts. Franco per post door ge heel Nbdxbland 45 Cts. Naar Amkeuka en andere landen met verhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bg de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOU, Parkstraat, Bona or Aan onze lezers wordt bericht dat de bijvoe ging van de Vroolijke Huisvriendals premie aan onze Courant, door te weinige deelneming niet zal plaats hebben. Personeele belasting en Patentrecht. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat door hem zijn afgekondigd en aan den Heer Rijks Ontvanger ter invordering zijn uitgereikt het 2e kwartaalsch kohier van het patentrecht en de kohieren nos 4 en 5 voor de belasting op het personeel, allen voor het dienstjaar 1893/94 en dat ieder daarop voorko mende belastingschuldige verplicht is, zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 18 December 1893. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Vrijdag, den 22 Dec. 1893, des voormiddags 11 uur, in de daar voor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. I. Mededeelingen en ingekomen stukken, n. Verzoek C. Koopman om vergunning tot het koken van garnalen in zijn vaartuig in de haven te Oudeschild, III. Voordracht B. en W. benoeming onderwijzer aan de O.L. School te de Koog. IV. Missive Ged. St. d.d. 6 December 1893, No. 39, betrekkelijk gemeente-begroeting 1894. V. Benoeming lid en plaatsvervangend lid commissie van aanslag in de bedrijfsbelasting. VI. Benoeming leden Algemeen Armbestuur. VII. Idem Regent en Regentes Algem. Weeshuis. VIII. Idem lid Bank van Leening. IX. Vaststelling suppletoir kohier Hoofd. Omslag 1893, X. Idem suppletoir kohier Hondenbelasting 1893. Texel, den 19 Dec. 1893. De Burgemeester voornoemd, STRIOK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 20 Dec. 1898. Voor de verkiezing van een Hoofd-Ingeland voor het Waterschap de 30 gemeenschappe lijke polders op Texel, werden bij de Maandag gehouden herstemming 209 briefjes ingeleverd. De heer C. Pz. Eelman bekwam 127, de heer P. Jz. Roeper 82 stemmen. Gekozen is alzoo de heer C. P. EELMAN. Naar men ons mededeelt is aan het Horntje een naambord aangedreven, waarop staat GLEANER. Wij zijn in staat gesteld mede te deelen de dienstregeling aan het post- en telegraaf kantoor voor den 2den Kerstdag en den Nieuw jaarsdag. 2de Kerstdag: post- en telegraafkantoor open: 77»—87*, 127*-47* Greenwichtyd, (gewone tijd is, zooals bekend, 20 minuten later); overigens dienst als op gewone werkdagen, ook wat de postverzendingen betreft. Nieuwjaarsdag: dienst als op werkdagen. Postpakketten worden niet aangenomen. Verder deelen wij mede dat nieuwjaars kaarten en visitekaartjes, welke op den Nieuw jaarsdag aan den geadresseerde moeten worden bezorgd, reeds van af den 23 dezer ter post kunnen worden bezorgd; men zij daarbij echter indachtig dat alsdan een kruis op het tever- zendene moet worden aangebracht, niet van kleine afmeting, doch over de geheele hoogte en breedte van de kaart of enveloppe. Oosterend, 19 Dec. Gisteren werd alhier in het „Wapen van Texel" een prettige dam- wedstrijd gehouden, waaraan tien personen deelnamen. De 3 prijzen, bestaande in contanten, werden gewonnen door de heeren K, Koning, P. Hare maker en J. Daalder, respectiefelijk met 772, 7 en 6 punten. Tot Kerkvoogd bij de Herv. Gemeente alhier is herbenoemd de heer P. Burger. De Cooksdorp, 19 Dec. Gisteren zijn ongeveer 1100 kolders aangebracht en heden liggen eenige schuiten aan het einde der Roggesloot deze hebben van morgen weer geladen. Daar de lossing niet zoo lang meer kan plaats hebben als te voren, verondersteld men, dat het wrak dieper in het zand zakt. Drie schuiten hebben het bergingswerk ge staakt, daar er met visschen waarschijnlijk meer te verdienen is. Van de herkomst van het schip is tot heden nog niets bekend. Oudeschild, 19 Dec. Of de langdurige droogte van dezen zomer ook belemmerd heeft gewerkt op den groei der garnalen is wel moeielijk aan te nemen, doch 't trekt algemeen de aandacht dat de beestjes zoo vreeseliik klein zijn. Van eene vanget van vijf manden, worden niet zelden drie manden uitgezeefd, als waardeloos voor den handel. Dit werkt schadelijk, zoowel voor visschers als kokers. Bovendien zijn de prijzen aan de buitenlanasche markt nog niet zoodanig, dat met dezen tak van nijverheid winst is te behalen. Dit jaar geeft voor de visschers even zeer eene misrekening als voor de landbouwers. Tusschen Callantsoog en Petten, moet een kustbewoner in de vorige week in een kistje of koffer eene waarde hebben gevonden van ongeveer f7000. Deze belangrijke vondst moet door den man aan de strandvonderij zijn afgedragen. Vermoedelijk zal de vinder een ruim bergloon ontvangen. De berichten uit het d,orp Wierum over de gevolgen van de ramp v?oi 1 Dec. jl. biyven allertreurigst luiden. Voor de arme 13 vrouwen en 32 kinderen, die zoo eensklaps hun man en vader verloren, zal, danlzy de reeds by de commissie, die zich, eve/n als in 1883, na de ramp van Poesens en Moddergat, met de d£L&r ongelukkig geworden vi /ouwen en kinderen ge schiedde, haar lot heeft aangetrokken, ingekomen giften, waaronder die v: n onze Koninginnen de eerste plaats innemen, wel in de eerste tyden kunnen worden gezorgd, doch dit zal verder nog voor eene lange reeks van jaren moeten geschie den. Want hoeveel tyd zal er niet verloopen, eer die kinderen, voor verreweg het grootste gedeelte nog zeer jong, in staat zouden zijn, den kost te verdienen Duizenden en duizenden guldens zullen hiervoor noodig zijn. En dan komen er nog de negen visschers, die met de opvarenden wel het leven er afbrachten, doch wier schepen op het eiland Ameland strandden. Te zamen zijn het hier niet minder dan 38 ge zinnen, met 99 kinderen, voorts 17 ongehuwden, benevens 3 ouden van dagen, kloeke, stoere mannen, die schoon meer dan 70 iaren oud, niet schroomden uit te varen, om een schamel stuk brood voor hun en hunne gezinnen te verdienen. Ook deze allen zyn thans geheel broodeloos. Hadden zy verleden jaar tengevolge van de slechte uitkomsten der visscherij, al zeer weinig verdiend, gedurende het geheele jaar 1893 was dat byna niets. Dat de eigenaars zei ven geheel buiten machte zyn, de kosten van het afbrengen der gestrande schepen te betalen, zal men na het medegedeelde licht begrijpen. Voor dit af brengen zal de commissie dus mede hebben te zorgen, en dan zal er nog zooveel geld noodig zijn, om deze schepen, voor zoover ze nog bruikbaar mochten blijken te zyn, weer in zóódanigen toestand te brengen, dat ze weder geschikt voor de vischvangst zijn. Afgescheiden van dit alles ïyden er nog zoo- velen meer in het arme visschersdorp Wierum. Het zyn de wormzoekers, de vischjagers en de vischventers, die thans allen mede zonder werk en dus ook zonder verdiensten zijn. Alles te zamen genomen vertoont het dorpje Wierum thans een toestand zoo allertreurigst mogeiyk. In een huisgezin te Weesper karspel heeft men dezer dagen eene ongewone nach telijke ontmoeting gehad. Nadat de huisgenooten door het geblaf van den hond herhaaldelijk waren wakker gemaakt, besloot het hoofd des gezins, zekere W. B., sluiswachter aldaar, tegen 2 uur op te staan en te onderzoeken of er ook onraad was. Hoewel niets bespeurende, besloot hij toch op te blijven, om mogelijke eenden- of kippen diefstallen te voorkomen. Terwyi hij nu bezig was de kachel aan te maken, zag hij eensklaps een groot mansper soon, zwaar gesluierd, zich al neuriënde vóór het bed van zijne vrouw heen en weer bewegen, iets, 't scheen wel een kindje, op den arm dragende. De beide echtgenooten waren hevig ontsteld door deze geheimzinnige verschijning, en de man was niet weinig in zijn schik, toen hij den ongenooden gast met een mooi praatje buiten de deur had weten te krijgen. Later bleek, dat men met een krankzinnige te doen had, en dat het kindje, dat hij bij zich droeg, een strooien pop was. De manie bestaat nog altijd om stempels op bankbiljetten af te drukken. Zoo zagen wij dezer dagen een biljet van f 100, gemerkt D 03296, uitgegeven 3 September 1889, waarop de volgende stempel op de achterzijde was afgedrukt„De ontvanger der registratie en domeinen te Os", terwijl de eene of andere latere bezitter van dit bankbiljet er met inkt had bijgevoegd„is een os". („Tyd") TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 1