Gemeenteraad te Texel. Marktberichten. Volgens een ontvangen telegrafisch bericht heeft de Heer H. de Vries te Steenwijk de benoeming tot onderwijzer aan de Koog aan genomen. Oosterend, 23 December. Gisteren ontstond een begin van brand in de boerenwoning, be woond door P. Brans te Oost. De brand schijnt te zijn ontstaan door vonken welke op het rieten dak zijn gevallen, althans daarin is een gat gebrand. Da brand werd bijtijds ontdekt en grootere uitbreiding voor komen aan het veevoeder werd nog al belang rijke waterschade veroorzaakt. Het verbrande was verzekerd. Mevrouw de douairière Collot d' Escury te Den Haag heeft 25 pet. en graaf d'Oultre- mont te Brussel 20 pet. der pachtsom kwijt-, gescholden aan de pachters hunner uitgestrekte goederen in Holland's Noorderkwartier. De Haagsche kroniekschrijver der „N. Gron. Crt." verzekert, dat Minister Tak, vast houdende aan zijn welstands-kenteeken, de geschiktheidsbewijzen, gelegen in de gevorderde schrijfproef, zal laten vallen. Men kan er zeker van zijn dat de fractie-Schaepman van de katholieke partij door deze concessie bijDa geheel zal worden gewonnen. Overigens zullen de veranderingen, die de Minister maakt, neer komen op een krachtiger waarborg in de continuiteit van woning of verblijf in dezelfde gemeente gelegen. Verder zal hij echter niet gaan. Door een uitwonende eigenares in de gemeente Opsterland is het schoone denkbeeld opgevat, om in die gemeente een inrichting tot stand te brengen om aan de zieken in die gemeente, speciaal die van Beets, een gelegen heid te verschaffen tot doelmatige verpleging en verzorging. Naar men verneemt moet zij hiertoe zijn gekomen uit de overtuiging, dat zij in zekeren zin verplicht is mede te werken tot verbetering van treurige toestanden in de provincie, waar zij hare inkomsten trekt. Waren zulke ge dachten maar algemeen bij alle uitwonende eigenaren. Zondag zijn per stoomschip „Alpha" te Antwerpen aangekomen de schipbreukelingen, zes in getal, van het Nederlandsche driemast- schoenerschip „Twee Gebroeders", dat in de nabijheid van Laurvig (Noorwegen) strandde en verlaten moest worden. De gezagvoerder G. Olthoff, die bij de ramp eveneens het leven behield, is nog te Laurvig, om te trachten nog te redden van het schip wat mogelijk is. De stuurman, de bootsman en een lichtmatroos kwamen in de golven om. De zes overlevenden, allen Nederlanders, werden in het Zeemanshuis opgenomen en zijn door tusschenkomst van het Nederlandsch consulaat-generaal gerepatriëerd. Aan het oordeel van den Militieraad te Dordrecht is het navolgende geval onder worpen. In de gemeente Piershil is een gezin met 4 zonen. De oudste vervulde zijn militairen plicht, en alzoo was de tweede vrij. No. 3 trok een vrij nummer, en de jongste moest dus weer dienen. Deze vroeg echter vrijstelling van den dienst op grond, dat zes jaar geleden een der broeders naar Amerika was vertrokken, zich daar had laten naturaliseeren en dus het Nederlander schap had verloren. Volgens dezen loteling kan het gezin nu gerekend worden uit slechts drie broeders te bestaan, zoodat hij dan vrij gesteld behoort te worden. De Raad heeft de beslissing tot de volgende zitting verdaagd. De „Hollandsche Maatschappij van Land bouw" hield Maandag te 's Gravenhage eene buitengewone algemeene vergadering ter behan deling van de punten, welke in de vorige ver gadering onafgedaan waren gebleven. Nadat op voorstel van den voorzitter besloten was, den minister van buitenland sche zaken dank te betuigen voor hetgeen hy deed voor de nu verkregen wederopenstelling van België voor den invoer van schapen, was de bespreking der oprichting eener Staatshypotheekbank aan de orde, ingeleid door den heer J. Zfjp, lid der Tweede Kamer, die de stelling verdedigde, dat de Nederlandsche Staat het meest belang heeft by een krachtigen eigengeëifden boerenstand. Op den duur zal z. i. geen enkel middel, dat het eigendomsrecht aantast, beter kunnen werken dan het verschaffen van goedkoop landbouw- crediet, en dat kan de Staateene Rykshypotheek- bank, die pandbrieven zou kunnen uitgeven, kan de rente op 3J/5 en zelfs 31/, pCt. brengen. Spr. vroeg ten slotte machtiging voor het hoofdbestuur om by de Regeering aan te dringen op de oprichting van eene Staatshypotheekbank. Na discussie, waaraan verschillende sprekers deelnamen, stelde Dordrecht als motie voor, dat de vergadering, onderstellende dat de Staat goed- kooper crediet kan verleenen dan particulieren, het hoofdbestuur machtigt om, waar noodig en waar mogelijk, de ^oprichting eener Staats hypotheekbank te bevorderenen in dien zin werd met 382 tegen 8 stemmen besloten. Daarna werd de begrooting van het landbouw- crediet ingeleid door mr. A. P. de Lange, bij afwezigheid van den heer Arm. Sassen, door ongesteldheid. De rede werd toegejuicht en na eenig debat besloten, het hoofdbestuur te machtigen om, als de omstandigheden daartoe guristig zijn, by de Regeering aan te dringen op de opheffing der belemmeringen voor het landbouwcrediet. De bespreking van het wetsontwerp op de Grondbelasting werd ingeleid door den heer W. Mey'er, te 's-Gravenhage, die verwees naar het door hem in het „Landbouwweekblad" geschreven artikel over dit onderwerp. Spr. kwam tot de conclusie, dat de landbouw het recht heeft te verlangen, dat deze belasting, zoo lang zij geheven wordt, zoo min mogeiyk drukke en zoo spoedig mogelijk worde opgeheven. Na eenige discussie werd besloten, het bespro kene ter kennis te brengen van de Regeering, de Staten-Generaal en het Landbouw comité. De bespreking van den vleeschaccijns is aange houden. Tot lid van het hoofdbestuur werd gekozen de heer Ph. Van der Breggen, te Waddingsveen, met bijna algemeene stemmen. Charlois is niet in trek bij de predikanten der Herv. Kerk. Het 15e beroep is nu te ver geefs uitgebracht. Wonderlijk in alle vakken overvloed en dd4r schaarschteEn toch geeft men daar een voldoend tractement en staat er een fraaie pastorie disponibel. Vergadering Vrijdag 22 Dec. voorm. 11 uur. Voorz. Jhr. Strick van Linschoten, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt mededeeling gedaan van een inge komen schrijven van den heer de Braai en idem van den heer Muller, berichtende dat zy de opdracht aannemen tot het geven van herhalingonderwfls, en daarvoor hunnen dank betuigen. Aan den Burg zijn 29 leerlingen, aan Oudeschild 28. Mededeeling wordt gedaan van eene missive van Ged. Staten dat de termijn van oplevering der toe gangswegen aan de haven te Oudeschild is verlengd tot 66 dagen; later tot 80 dagen; de Voorz. doet echter mededeeling dat het werk gereed is en beveelt de leden aan hetzelve te bezichtigen. Procesverbaal van kasopname bfl den gemeente ontvanger kassa was f 3993.616, achterstallig was f 2300. Schrijven aan B. en W., van Ged. Staten, dat het duikersluisje van Rijkswege zal worden opgeruimd. Schrflven van Ged. Staten, dat Prov. Staten afwij zend hebben beschikt op de aanvraag van de P. W. B. om subsidie voor die inrichting. Missive van den Voorz, van Ged. tot begeleiding van het nieuwe reglement op de wegen. Dat reglement zal bij de leden circuleeren. Aangezien dat regl. aan het D. B. groote werk zaamheden oplegt, als het maken van ben ligger, enz., hebben B. en W. gemeend die werkzaamheden te moeten opdragen aan een technicus, en hebben zfl daarvoor gekozen de heer Maas, van Helder. Nog doet de Voorz. mededeeling van een schrijven van B. en W, aan Ged. Staten, in zake de Waalderweg. De Voorz. heeft den Comm. d. K. op de onhoudbare toestand gewezen; het adres is gesteld in handen van eene commissie, ter fine van onderzoek, en wel licht kan hierop spoedig eene beslissing worden verwacht. Een en an ander wordt voor kennisgeving aange nomen. In behandeling komt het verzoek van C. Koopman, om vergunning tot het koken van garnalen in zijn vaartuig in de haven te Oudeschild, indien de omstan digheden hem beletten dit in zee op zfln vaartuig te doen. De Voorz. die dit adres in handen van den heer Mets had gesteld en waarop door deze was geadvi seerd, zegt niet te hebben gelet op art. 127 der politie verordening, volgens welk art., genoemd verzoek niet kan worden ingewilligd. De heer Mets die bij zijn advies had herinnerd aan het geen door hem omtrent deze vergunningen by de vast stelling der pol.-verordening is gezegd, wenschte dit artikel te wijzigen en aan B. en W. over te laten om de vergunning te verleenen. Besloten werd om bfl verandering der pol.-veror dening ook op dit art. te letten en thans voorwaar delijk vergunnjng te verleenen bfl buitengewone omstandigheden. Aan de orde komt de benoeming van een onderwijzer aan de Koog. Uitvoerig wordt door den Voorz. de gemaakte voor dracht toegelicht en vervolgens met algemeene stemmen No. 1 op de voordracht, H. de Vries, van Steenwflk benoemdde benoeming gaat in 1 Jan. 1894. Alsnu komt in behandeling eene missive van Ged. Staten waarin bezwaar wordt gemaakt tot goedkeu ring van de gemeentebegrooting voor 1894, op grond dat voor buitengewone subsidie voor het onderwijs wordt aangevraagd eene som van f7700; een bedrag hooger dan het vorig jaar genoten, hoewel de uitgaven voor het onderwijs niet hooger zfln. Deze missive was reeds ter tafel geweest bfl het Dag. Best., hetwelk de aanvraag niet te hoog achtte, en naar aanleiding waarvan de Voorz. parsoonlflk ter audiëntie is geweest bfl Z.Ex. de Comm. d. Konom de belangen van Texel te bepleiten. Uit het zeer uitvoerig rapport dat door den Voorz. omtrent dat bezoek wordt medegedeeld, bleek dat Ged. meenden hunne medewerking niet te kunnen verleenen tot het bekomen der gevraagde subsidie, doch wellicht op andere wijze in de behoefte aan het noodige zou kunnen worden voorzien. Naar aanleiding daarvan stelt de Voorz. voorlo, om aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen door de subsidie-aanvraag met f 700 te verlagen en te brengen van f 7700 op f 7000; 2o. eene bfldrage te vragen in de gem.-huishouding, van f 1200. Het hoogere bedrag van f 500 wordt gewettigd doordien die som is benoodigd voor het opmaken van een nieuwen ligger, schetskaart enz., ingevolge de nieuwe verordening op de wegen. De raad vereenigt zich met het gedane voorstel en alzoo wordt de gemeente-begrooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een cflfer van f 53424 00s. Aan de orde komen de volgende benoemingen Lid en plaatsvervangend lid in de commissie van aanslag in de bedrflfsbelasting en andere inkomsten Tot lid werd gekozen de Heer A. Dros Az. Tot plaatsvervangend lid de Heer F. Keflser. Beide Heeren houden de benoeming in beraad. Leden Alg. armbestuur: Benoemd werden de aftredende Heeren J ."Witte Dz. en Aug. Keflserop de voordracht stonden mede de heeren C. Bakker Wz Jr. en D. Bakker Jz. Regenten Alg. Weeshuis: Benoemd werden de aftredenden, de Heeren T. M. Zflm en C. C. Kuflper; mede op de voordracht stonden de Heeren H. Haakman, W, C, Refl, A.Pz, Langeveld en G, D. Kooiman. Regentes Alg. Weeshuis Herbenoemd werd Mej. N. Roeper-de Boer; met deze stonden op de voordracht Mej. M. Keflser-Kuflper en N. Keflser-Boon. Bestuurslid Bank van Leening Benoemd werd de heer D. J. Bakker, aftredend met deze stond op de voordracht de heer J. D. Kooiman. Aan de orde komt alsnu de vaststelling van het Suppl. Kohier voor den Hoofd. Omslag; tot bespreking daarvan gaat de vergadering in geheime zitting. Na heropening der vergadering wordt het Suppl. Kohier van den H. O. vastgesteld tot een bedrag van f 43 25, de betaling zal moeten geschieden in een termfln, vóór 15 Febr. Het suppl. Kohier voor Hondenbelasting wordt vastgesteld tot een bedrag van f 13 50. Door den Voorz. wordt voor den Secretaris ver gunning gevraagd dat deze zich zal mogen belasten met het agentschap der Levensverzekering „Vesta". Bfl acclamatie wordt zulks toegestaan. Bfl de daaropvolgende rondvraag, zegt de heer C. Keflser Pz, dat tengevolge de bfl de haven ge maakte opritten, twee eigenaars van landerflen te dier plaatse, zfln bemoeielflkt om van hunne landerflen te komen; spr. vraagt wie daarin moet voorzien. De Voorz. zegt dat volgens den opzichter dat be zwaar niet bestaat; hfl zal echter daaromtrent een onderzoek instellen en in de volgende vergadering dat onderzoek mededeelen. Nog vraagt de heer Keflser of Ged. Staten in kennis zfln gesteld met de vroegere briefwisseling (1858) in zake de Waalderweg. De Voorz. antwoordt dat hfl het bewuste schrfl ven persoonlflk uit het archief heeft medegenomen en bfl zfln bezoek aan de Comm. d. K., hetzelve aldaar ter inzage heeft gegeven. Verder niet te behandelen zflnde wordt de ver gadering gesloten. Schagen, 21 Dec. Aangevoerd: 18 paarden f 40 a 125 1 Stier f180 a f 14 Gelde koeien f 60 a f 235 2 Kalfkoeien f 120 160; Vaarzen f a f 15 Nuchtere Kalveren f7 a 20; 236 Schapen fl6a f 28,50 Lammeren f af Bokken en Geiten f af.— gld.20 Varkens f 13 a f 16; Biggen f 9 a f 10,50 Kippen a ct. Eenden a ct. Boter per KG. f 1,05 a 1,15. Kaas per kilogram a ct. Kipeieren per 100 400 a 450 ct. Eendeieren per 100 f

Texelsche Courant | 1893 | | pagina 2