N°. 651. Maandag 1 Januari. A*. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Nk Binnenland. Aan het einde. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbn Burg 80 Cts. Franco per post door go- heel Nkdkrland 45 Cts. Naar Amerika en sneere landen met verhooging der, porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 0 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Texel. Wie wij zijn, of hoe wij heeten, Werken is het groot parool Werken voor het heil van allen, Werken in de levensschool. (D. F. van Heijst.) Moet iedere dag ona herinneren aan het vier regelig versje, hier boven afgedrukt, niet het minst den oudejaarsavond, de overgang tot een ffeuwsn jaarkring leent er zich meer dan bijzonder ;oe om in te denken of we ons aan die les hebben jehouden, moet ons aansporen om in het straks lan te vangen jaar die les te behartigen. En in onzen tijd vooral eischt die les meer dan ooit behartiging. 1893, haast voorbjj gegaan, was voor zeer velen een jaar van onspoed. Wanneer we in eigen kring de oogen laten rondgaan en herinneren wat dit jaar voor de bewoners van ons eiland is geweest, dan valt er niet te roemen, en er zullen maar weinigen zijn die betreuren dat 1893 welhaast tot het verledene zal behooren. Tot het verledene: althans in naam, want de naweeën zullen niet zoo gemakkelijk zijn te vergeten. 1893 was voor velen een zeer onvoordeelig jaar; vraag het den landbouwer, vraag het den vee houder, vraag het den visscher, vraag het den ambachtsman, ja vraag het wien ge wilt: allen zijn haast één in klaagtoon over het jaar dat nagenoeg is voorbijgegaan. Laat ons er daarom geen nieuwe klachten aan toevoegen, want waarlijk de beschuldiging is zwaar genoeg, en 1894 die als erfenis van zijnen voorganger een treurige toestand heeft te aan vaarden, zal zich buitengewoon voordeelig moeten doen kennen om eenigszins vergoeding te schenken voor de kwade posten welke zijnen voorganger, ook in onze omgeving, veroorzaakte. Moge het vertrouwen er op niet beschaamd worden. En wanneer we den blik iets verder laten gaan dan ons door de zee begrensd plekje, dan ontwaren we ook daar velerlei ellende, en ongelukkige, ja onhoudbare toestanden. Letten we slechts op de vele berichten over werkeloosheid welke van bijna alle plaatsen worden gemeld en welke getuigen van den treurigen toe stand onzer dagen: volksoploopen, oproerige by een komsten, verzet tegen de bevoegde macht, ja zelfs vernieling en moord, dat alles is de wrange vrucht van een ongezonden toestand. En te midden van die verontrustende berichten klinkt daar nog een noodkreet uit het zoo zwaar getroffen visschers- dorp Wierum Inderdaad, de liefdadigheid vindt een ruim arbeidsveld ook in het jaar dat komen zal. De taak van 1894 is moeielijk, doch niet onmo gelijk, wanneer allen indachtig willen zijn aan het hierboven gestelde motto. En laat dat zoo zijndoe ieder, 't z|j hoog of laag geplaatst, datgene, wat plicht en naasten liefde hem voorschrijft, zoowel in grooten als kleinen kringlaat het „Veel zegen in het Nieuwe jaar" dat straks allen zal tegenklinken, geen ijdele klank zijn, doch werke ieder mede j om die wensch waarheid te doen worden. De tijden zijn moeielijk, zeker, doch willens of onwillens, we moeten allen mede welnu doen j we dat met moedgaan we zoo o®k het Nieuwe jaar in, voor oiJgen houdende niet alleen doch ook behartigende, de „strijdleuze" van onzen de Génestet Strijd mee in onzer dagen strijd! Maar met uw leven, wandel, werk. O zeg niet wat uw mond belijdt O zeg niet van wat naam of kerk, Maar toon van welken geest gij zijt TEXEL, 31 Dec. 1893. Tot Notabelen bij de Herv. Gemeente aan don Burg werden Donderdagavond herkozen de Heeren P. P. van Wessem en S. Duinker. Oudeschild, 29 Dec. Metdegarnalenvisscherij blijft het slecht gaan. De vangst is gering en de kwaliteit bijzonder klein. Voor de kokers is er aan de Buitenlandsche markt nog geen winst te behalen. De geruchten omtrent de Noordzeevisscherij luiden deze week iets gunstiger. Onder de beugvisschers, waarbij er van dit eiland niet worden aangetroffen, werden flinke besommingen gemaakt. Er is veel kabeljauw en schelviscb nabij de kust gevangen. Oosterend, 80 Dec. Voor de blusschers van den onlangs bij den heer P. Brans plaats gehad hebbenden brand is door bet Bestuur der Brand-assurantie-Maatschappij „Texel" eene som van f 25 overgemaakt voor de ongelukkige betrekkingen der slachtoffers bij den ramp te Wierum. Dit is geschied uit erkentelijkheid voor bet koen en wakker optreden der jonge brandblusschers. De burgemeester van Westdongeradeel zond een schrijven aan een paar onzer ingezetenen, inhoudende een woord van dank voor de gave en een eerewoord voor de blusschers, alsmede de uitspraak, dat de oorsprong van dit geld de waarde der gift verhoogt. De Rijkspostspaarbank leed eene schade van f 3000 wegens oneerlijkheid van brieven' gaarders. Het strekt zeker tot vertrouwen in die inrichting, dat de inleggers geen ver lies leden, ook al was het aan hen te wijten, dat de brievengaarders in de mogelijkheid waren fraude te plegen, daarom wordt er nogmaals op gewezen, dat het wenschelijk is, dat de inleggers le. zelf zijn boekje in bewaring houde 2e. op de juistheid der inschrijvingen, door •den postambtenaar in dat boekje bewerkstel ligd, nauwlettend toezie; 3e. ten bestemden tijde het boekje, ter verificatie en rentebijschrijving, aan den direc teur der Rijkspostspaarbank inzende; 4e. wanneer de kennisgeving, voor inlagen van f 25 of hooger, niet binnen 14 dagen door hem wordt ontvangen, daarvan terstond dien directeur verwittige. Krachtens de beslissing, den 22 dezer in de Tweede Kamer genomen, is voor de stoomtramverbinding Alkmaar-Purmerend eene bijdrage toegestaan van f 183,000, waarvan voor 1894 t 38204 geraamd is, en voor die van Scbagen—Wognum f 216,667 waarvan voor 1894 f 45.233 geraamd is. Te Mil, Noord-Brabant, is een reeds be jaard weeuwtje, die bovendien zich beweegt op een houten been, als barbier opgetreden. De klanten roemen om het zeerst hare vaar digheid en zachte hand. Volgens het „Hbld." was den aanvoerders der volksbewegingen te Amsterdam Zaterdag aangezegd dat de burgemeester na hetgeen Vrijdags geschied was niet gedoogen kon dat arm aan arm door drukke straten werd gemar cheerd tot last der voorbijgangers. De politie had van hem last gekregen dit te beletten. Toen de politie bespeurde, zegt genoemd blad, dat niettegenstaande deze waarschuwing, de stoet aaneengesloten de drukke winkelstraat in ging, moest ztj handelend optreden. Zij ont moette den stoet, die met het comité dat arm aan arm voorop liep in dicht aangesloten gelederen van de Muntsluis afkwam. De inspec teur trad naar voren en zeide „Ik verzoek jelui, de passage niet te belemmeren." Op hetzelfde oogenblik werd uit den troep geroepen„Aan sluiten, omsingelt ze!" en nu begon men op te dringen, zoodat de inspecteur van z|jn agenten werd afgescheiden en van all& kanten ingesloten, machteloos heen en weer werd gesold. Hy werd bovendien door een steen aan het achter hoofd getroffen, terwyi zyn sabel werd vastge grepen. Hun inspecteur in nood ziende, trokken de agenten uit eigen beweging hun sabel om hem te verlossen, en begonnen zy het volk uit een te dryven. In den avond van 23 dezer heeft op de Lauriergracht te Amsterdam een juffrouw onder zeker voorwendsel eene haar voorbij gaande vrouw aangezocht, gedurende eenige oogenblikken de zorg op zich te nemen over een kind van het mannelijk geslacht en over een pakje, hetwelk voor dat kind bestemde lijfkleederen bevatte. De juffrouw heeft te vergeefs op hare terugkomst doen wachten. Zaterdag-nacht was te Rotterdam een 23-jarige koetsier met zijne bruid uit. Na verschillende inrichtingen bezocht te hebben, kwamen zij terecht in een nacht- en zuurhuis in de Zandstraat No. 50, in eigendom toebe- hoorende aan eene vrouw, in de wandeling genaamd „Dikke Piet". D4Ar ontstond, tus- schen den koetsier en zijne bruid aan de eene zijde, en een Duitscher met diens kameraad aan den anderen kant, eene woordenwisseling die hiermede eindigde, dat men elkander met boksbeugels te lijf ging. Allen werden ten slotte naar het politie-bureel in de Pauwen- steeg gebracht om verbonden te worden, daar zij niet onbeduidende wonden aan het hoofd hadden bekomen. De bruid miste bovendien haren halsketting met gouden medaillon. TEXELSCHE COURAKT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1