Ingezonden Stukken. De eandidaat C. Waardenburg te Oud- Beierland, heeft voor het op hem uitgebracht beroep Daar de Herv. Gem. te Oosterend op Texel, bedankt. Volgens den Haagschen kroniekschrijver der „N. Gion. Crt." zal de Tweede Kamer tegen 15 Febiuari tot hervatttng der werk zaamheden bijeengeroepen worden. Het plan schijnt te bestaan om dan dadelijk met de kieswet voort te gaan en behalve misschien eenige kleine en spoedeischende zaken zal de bijeenkomst wel geheel daaraan gewijd zijn tot Paschen. Tenzij door eenige onvoor ziene omstandigheden het werk mocht wor den afgebroken. Dat het gevaar daarvoor niet vermindert, is in de laatste weken nog al in 't licht getreden. Te Dokkum zaten op den laatsten markt dag eenige personen in eene herberg om de kachel, toen een hunner een briefje ontdekte op den grond, hetwelk oogenschijnlijk een munt biljet was van f 50, doch waarvan het rond zittend gezelschap eenstemmig verklaarde, dat het valsch moest zijn. Daarop werd het in de kachel geworpen. Eenige oogenblikken daarop trad een koopman uit Kolwerd, die een poosje te voren de tapperij had verlaten weder binnen en vroeg of men daar ook ge vonden had een muntbiljet van f 50 hetwelk hij had verloren. Natuurlijk maakte dat sensatie! Terwijl nu de koopman beweert, dat men zijn briefje van f 50 heeft gevonden en ver brand, blijft de persoon, die het in de kachel heeft geworpen, beweren, dat het valsch was. Het Leidsch Dagblad bevat het volgende verhaal Zondag j.l. had op een der binnenwateren van de gemeente Zoeterwoude nabij Leiden een komisch geval plaats hetwelk echter ernstige gevolgen had kunnen hebben. Twee heeren uit Leiden zeer netjes gekleed in sportkostuum op schaatsen reden heel zwierig op een der binnenwateren. Zij ontmoetten drie personen waarschijnlijk uit den boerenstand (anders toch zouden zij die niet „uitge scholden" hebben voor boeren). Deze boeren dan waarschuwden de heeren dat zij voorzichtig moesten ziin want het heeft daar opengelegen „Wat" zeggen de heeren, „jullie boeren houdt ons niet voor den gek Van den zomer heelt het opengelegen 1 Maakt een boer wijs dat het hier gevaarlijk is". Nog eenige minuten en jawel daar lagen de heeren met hun fraai kostuum in het gedeelte dat van den zomer had opengelegen tot aan hun hals in het heerlijke zomerwater. De boeren gaan nu weder naar hen toe en vragen aan de heeren „Nu wilt gij zeker wel geholpen worden door die boeren Of moeten die boeren jelui laten verdrinken? Dat doen wij niet maar gij moet eerst goed van dit bad doortrokken en terdege van onze waarschuwing overtuigd zyn. Nu aan het werk jongens en de heeren door boeren gered I" Of die gekostumeerde heeren genoeg in den zak hadden om den „boeren" eene belooning voor hunne waarschuwing en moeite ter red ding te schenken weet de berichtgever niet. In ieder geval is hier het toepassing: „die lacht het best I" spreekwoord van lest, die lacht het heer Bertels van het bij Barneveld bespreekt De welbekende landgoed „De Biezen" in de „Utrechtsche Courant" een niet zeer nieuw middel tegen werkeloosheid, maar hij levert daarbij becijferingen, die, indien ze opgaan, inderdaad wijzen op eene blijvende uitkomst. Hij begint met te zeggen, dat het verouderde begrip, dat er 30 a 50 jaren noodig zijn om van heidegrond goeden bouwgrond te maken, gelukkig tot het verleden behoort. Thans is in 1 2 jaar van den meesten heidegrond goeden bouwgrond te maken, niet echter wanneer men dierlijke mest gebruikt. De heer Bertels beweert verder een meer doelmatige en minder kostbare grondbewerking met gebruikmaking van kunstmest te hebben toegepast en levert een overzicht in cijfers van de werkelijk gunstige resultaten die hij heeft verkregen op 5 HA. die hij achtereen volgens volgens dit systeem heeft bewerkt en bebouwd. ,/t Was nog al niet veel." Een eigen aardige, bepaald vindingrijke manier om op oneerlijke wijze aan de producten van het graan, brood of jenever te komen, oefent te Rotterdam een man uit, welke rondloopt in de omgeving der stations en argelooze burgers slachtoffers maakt van zijn oneerlijke prak tijken. Hij ziet er uit als een flink werkmaD, is gekleed in een blauwe krulduffel jas en dekt zijn hoofd met een pet waaraan een rechte klep. Mijnheer nadert u, doet zijn jas open, waar uit een der binnenzakken een duimstok steekt, houdt u vervolgens een handvol centen voor en begint met een verlegen glimlachje 't volgend gesprek„Mijnheer èh och zoudt u een timmerman niet aan 4 cents kunnen helpen. Ik moet naar Dordt en heb 4 cents tekort aan mijn reisgeld, 'k Zou mijn duim stok wel verkoopen, maar och, ziet u etc." De aangesprokene heeft dan reeds zijn hand in zijn portemonnaie, om de vereischte 4 cents te offeren en geeft het geld. Heel beleefd en dankend verwijdert zich de timmerman naar het station? O, neen, een eind verder treedt hij een anderen argelooze in den weg en zegt weder: Mijnheer, ik ben timmerman enz. Atjeh. Een brief van „een officier" in het „Alg. Handelsblad" van Zondag jl. geeft de beste verwachting voor de toekomst. De schrijver verzekert dat hot grootste deel der bevolking ernstig verlangt naar het einde van dezen krijg, en deze wensch is van invloed geweest op den voorspoedigen gang van de operation; „De Atjeher schrijft hij heeft uit de toeneming van welvaart zijner landgenooten, die sinds een achttal jaren binnen de geconcen- teerde linie wonen, kunnen zien, dat het beter is, onder ons bestuur te leven, en zeer verstan dig heeft het tegenwoordig bestuur ook die hoofden niet van zich vervreemd, maar geldelijk gesteund, van hun invloed en macht gebruik gemaakt, om de nog niet tot ons toegetreden bevolking in groot Atjeh langzamerhand daartoe te bewegen of te dwingen. „Hoe het einde van de thans nog in gang zijnde operatiën zal wezen zal de tijd spoedig leerenwij voor ons hebben allen grond er het beste van te hopen". Als een oplichterij ooit aardig kan zijn, heeft een man te Amsterdam dat kunstje uitge vonden. By enkele jonge dames werd de vorige week in den loop van den ochtend een ruikertje bezorgd, met de boodschap„voor de oudste juffer". Het was klein, maar zag er goed uit. De man wachtte en vroeg of er ook wat te zeggen was. Natuuriyk snelde de jonge dame naar de gang en vroeg van wie het kwam. „Ja, dat kon hy niet zeggen. Een heel knappe jonge meneer, had hem gezegd de bloemen hier af te geven, met de boodschap, „voor de oudste juffer," meer wist hy er ook niet van. Honderd tegen een, dat de oudste juffer in haar beurs tastte en een flinken fooi aan den brenger gaf, want natuurlijk dacht zij dadeiyk aan den een of anderen geheimen aanbidder, die haar op deze geheimzinnige manier zijn hulde bracht. Kwam het voor, dat de jonge dame geen fooi gaf, dan vertrok de man zonder iets te zeggen, een kwartiertje later verscheen dan een vrouw met de boodschap of zy de bloempjes terug mocht hebben, die hier by ongeluk verkeerd bezorgd waren. De zoogenaamde aanbidder was natuuriyk een mannetje in de maan. De bedriegery werd het eerst ontdekt door een schoone, die, eenigszins op jaren, op een en denzelfden dag, zeker by vergissing, met drie ruikers vereerd werd. Zulk een - aanbidding vond zy al te kras en zy waar schuwde de politie. Men meldt uit de Wilp, dd. 15 Jan. aan de „N. Gron. Crt." Het volk oefende Zaterdagavond 11. recht tegenover een gehuwden baas-schoenmaker, hier woonachtig, die reeds geruimen tijd het 7de gebod overtrad. Toen hij des avonds zijne vriendin, een weduwe in de buurt, weer een bezoek bracht, werd hij door eenige jonge mannen naar buiten getroond, waar men hem onder de armen greep en voor zich uit door het dorp liet gaan. Honderden waren op de been, muziek ging voorop en toen men het geheele dorp door was, ging het tegen 10 uur naar Marum, waar men den baas voor het huis van den burgemeester saluut liet maken en deed beloven, voortaan zijn vrouw beter in eere te houden. Te Brussel heeft het gerechteiyk onder: tegen een dief, die de vorige maand dool politie te Schaerbeek werd gearresteerd, woi lijke dingen aan het licht gebracht. Sedert ij twintig jaren heeft de arrestant zich schi gemaakt aan diefstallen tot een bedrag 800,000 fr. De meeste der hem ten laste geli zaken zijn echter reeds verjaardtoch biy vi nog genoeg oneerlykheden over, die hy in laatsten tyd beging, waarover hy zich zal moi verantwoorden. Onder anderen ontvreemddi baron B. eene waarde van 18,000 fr. in ham papieren met eene som van 15,000 fr., die graaf V. had toevertrouwd. Een linnenhandel uit Kortrpk, die na uitmuntende berichten den schelm ontvangen te hebben, handelsbeti kingen met hem aanknoopte, schoot er 20,OOi by in. Het testament van iemand, die te Brei wegens moord in het tuchthuis zat sd c onlangs, geheel onvermogend naar menmeei overleed, is dezer dagen geopend. Daarbij bl< dat de overledene een groot vermogen bezi had, waarvan hy o. a. aan alle gevangenisbeamb; legaten tot 5000 Mark, en zijnen advocaat legaat van 3000 Mark vermaakte. De ryke fabrikant Canegie o. a. beki door de gewelddadige werkstaking zyner arbeidi verleden jaar heeft het armbestuur te Pittsbi 5000 dollars per dag beloofd van 1 Januari to| Maart. Hy heeft voorts besloten, dat hy al arbeiders in zyne fabrieken den geheel en winl door aan het werk zal houden. Door dat besluit zal hy ongeveer 100.000 dollft schade ïyden zoodat de menschenvriend in geheel een offer brengt van ongeveer 400J dollars (1.000.000). Een zonderlinge zeevondst. Volgens „Central News" kwam te Galveston, Texas, Noorsch zeilschip binnen met het wrak van voor vijftig jaren verbrand schip van Engelschi bouw op sleeptouw. Dit destyds na den bral gezonken schip is ten gevolge van onderzeescitj stoornis ter hoogte van Fearo-Eiland weder bovef gekomen. Het schip was geheel aangegroeid m] zeepokken, enz. In de hut van den kapitel werden eenige kisten met ijzeren beslag aang| troffen, waarvan de inhoud was vergaan mi uitzondering van een lederen zak, welke hl jaartal 1809 droeg en waarin zich 1000 guinel bevonden. Voorts eenige horloges en een mL paarlen bezette borstlap, welke door het zeewat# geheel bedorven waren. Ook werden aan bool drie geraamten gevonden, waaronder een va byna zeven voet lengte. Het schip, dat de vonds deed, wordt in het bericht „Elsa Andersoc genoemd. Zou het waar zijn? Volgens de Aziatische Lloyd" is in China niet ver van Futchal door een koopman een groote schat ontdek» Hij was in kisten verborgen, die men onder ee: heuvel had begraven. Van algemeene beken® heid was het, dat in die streek groote schatte! moesten begraven zyn, afkomstig uit de tyd va! den opstand der Taipings (1851 1863). Tot n| toe kon men ondanks alle pogingen, die mei aanwendde, niets ontdekken, totdat het den heei Wong Hengli gelukte de plaats te viDden. Men neemt aan, dat alle personen, die dit gek bezaten, in den opstand zyn omgekomen. De vondst wordt op 2.000.000 dollars geschat] De gelukkige vinder hoopt den goden, ondei wier leiding hy den schat vond, een groot dank feest te geven. Zooals hy nl. beweert, had de beschermgod van zyn provincie hem de plaats doen vinden. De kosten van het feest zullen meer dan 20000 dollars bedragen. Met den schat moeten ook documenten gevonden zyn,' die vermelden, dat in den omtrek nog meet geld verborgen ligt, men is daarom reeds eenigen tyd bezig den heuvel af te graven. Tbxel, Januari '94. Mynheer de Redacteur! Gaarne zou ik het onderstaande in uw eerst ver schijnend nummer opgenomen zien. In 't algemeen wensch ik tegen allerlei soorten van brochures en vlugschriften overvloeiende van fraaie voorstellingen en klinkende cijfers, ten doel hebbende goedgeloovige menschen naar Amerika te lokken een woord van waarschuwing te doen hooren. De treurige ervaringen, door honderde misleide landverhuizers naar Amerika, Argentinië etc. opge daan, waarvan de dagbladen in het voorafgaande jaar de treurigste staaltjes medegedeeld hebben, nepen tet vsoraiehtlghoid. Ook enkels Texelaars, V doi |6< iel id

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2