665. Zondag 18 Februari. A". 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. g! Fn vad ah are* enj. Dit bltd verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dkn Brma 80 Cts. - Franco per post door go- heel Nbdkblahd 45 Cts. Naar A trauma en andere landen met verhooging der porto's. Advertendën vóór 10 nor op den dag der nltgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 6 regels 30 Ots. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. i.ONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bi} de Uitgevers LANGEVELB DB EOOIJ, Parkstraat, Bona op ak TEXEL, 17 Febr. 1894. e kwestie over de begraafplaats aan den schijnt nog niet geëindigd te zijnwij sn daaromtrent in het verslag van de ver- ring van den geneeskundigen raad voor irdholland, welke vergadering den 13 Febr. msterdam werd gehouden, het volgende giJaar aanleiding van het medegedeelde over begraafplaats te Texel verzoekt Prof. van el om inlichtingen. De inspecteur had begraafplaats afgekeurd, maar Gedeputeerde n hadden geene termen gevonden het hof te doen sluiten. De inspecteur was in hooger beroep bij de Koningin gekomen. 1,1 De inspecteur deelt mede, dat deze zaak s bij den Raad van State in behandeling en dat hem om inlichtingen door dit ege is gevraagd. osterend, 15 Feb. De AfdeeliDg Oosterend de Vereeniging tot bevordering van de erlandsche Visscherij hield Maandag 11. eene ;gadering in het lokaal van den heer Duinker. e Notulen der laatstgehoudene vergadering den onveranderd door de vele aanwezigen gekeurd. e Secretaris gaf verslag van de hande- igen der Afdeeling in 1893. Dit verslag iuigde van hoogschatting voor Wetenschap Gezag, van liefde voor Vaderland en lingin, terwijl er tevens uit bleek, dat men vele zaken, de Visscherij betreffende, niet chtbaar werkzaam was geweest, e Penningmeester deed rekening en ver woording van zijn gehouden beheer in 1893. onderzoek door een tweetal rekening- emers werd een en ander goedgekeurd, e aftredende Voorzitter, de heer P. J. ger, werd met groote meerderheid van immen herkozen, an het hoofdbestuur der Vereeniging zullen volgende voorstellen voor de in dit jaar te den algemeene vergadering worden aange- en 1. De Vereeniging wende zich tot de :eering met verzoek, dat worde overgegaan opruiming van het wrak der „Golf van nama". 2. De Vereeniging trachtte de totstand- ming te bevorderen van eene dusdanige lichting en betonning van „Stortemelk" en rliesloo", dat men daar ten allen tijde zal innen invaren. 3. De Vereeniging doet pogingen tot ver- jdering van het wrak eener schuit (waar- hjnlijk H.D. 3) zich bevindende op 10 demen water, ongeveer 200 M. bezuiden Noorderhaaks. 4. De Vereeniging trachte het daarheen leiden, dat verkregen wordeopheffing van verpachting der oestergronden in de nabij- lid van het eiland Wieringen. 5. Bespreking van de vraag„Bestaat er oe wet, die bepaalt, dat hetgeen door den isscher met zijn net van den bodem der zee ordt opgehaald en onbeheerd is, eigendom ▼an den Visscher, of niet? 6. De Vereeniging dringe bij de Regeering aan tot beschikbaarstelling van de middelen, welke kunnen dienen tot onderzoek naar de voor- en nadeelen, voortvloeiende uit de Hol- landsche Kust visscherij. Aan het slot van de vergaderingwerd besloten aan schipper J. Wuis de behulpzame hand te bieden bij mogelijke afbrenging van zijn scheepje T.X. 86, onlangs op Onrust gestrand. Uit een onderzoek is gebleken dat de blazerschuit T.X. 86, zittende op Onrust, dus danig van de stormen heeft geleden, dat het de kosten van afbrenging niet meer waard is. Oddeschild, 17 Feb. Met de garnalenvangst gaat het tot heden zoo slecht als nooit te voren. De visschers, die gewoon zijn van twee tot vijf manden garnalen in een dag te vangen, weten nauwelijks in een week één mand vol te krijgen. Sinds eenige dagen wordt door sommige garnalenschuiten op stroom naar haring gevischt. De uitkomst was zeer ongelijk. Terwijl de een voor f 50 in één dag ving, had de ander nauwelijks een paar haringen. Over het geheel was de haring zeer klein van stuk. De negen visschersvaartuigen uit Wierum die 1 Dec. 11. op Ameland strandden, zijn blijkens ingesteld onderzoek als verloren te beschouwen. Aan de weduwe van den hoofdconducteur Horensma, die het vorige jaar bij het spoorweg ongeluk te Vlijmen het leven liet, is door de Maatschappij tot exploitatie der staatsspoor wegen eene gratificatie toegekend van f6500. Door den minister van Financiën is een schrijven verzonden aan de directeurs der registratie en domeinen en de provinciale inspecteurs der directe belastingen, waarin gewezen wordt op de strikte geheimhouding, welke de wetten op de vermogensbelasting en op de bedrijfsbelasting vorderen van de aanslagen en van hetgeen bij de uitvoering dezer wetten omtrent vermogen, inkomsten enz. is bekend geworden. Al mag van de ambtenaren worden ver wacht, dat zij zorgvuldig voor die geheim houding zullen waken, toch acht de minister zich verplicht, hen nog met nadruk te wijzen op het groote gewicht, dat aan eene strenge handhaving der daartoe betrekkelijke wetsbe palingen wordt gehecht. Wanneer deze voorschriften nauwkeurig worden nageleefd en in het algemeen zorg vuldig alles wordt vermeden, wat het ver moeden zou kunnen opwekken, dat de ge heimhouding niet met de grootste nauwgezet heid wordt betracht, dan zal, meent de minister, het vertrouwen van het publiek worden ge wonnen en de behoorlijke naleving der wet zal daardoor worden bevorderd. Ontslagen werklieden. 890 werk lieden aan de Landswerf zullen met 1 Maart ontslag krfjgen. Van die 890 vallen een vijftigtal in de termen van pensioen te ontvangen, en enkele van ,smart- geld" te genieten, dat iseen kleine wekelijkache uitkeering wegens in den dienst opgeloopen ver minkingen enz. 340 arbeiders, vertegenwoordigende dus ongeveer 1590 personen, zullen weldra geheel broodeloos staan, indien de werklieden niet elders werk zullen hebben gevonden, en wie weet niet hoe moeielfjk dat fs in dezen tijd, nu overal zooveel werkeloosheid heerscht Voor 't meerendeel zijn de ontslagenen zooge naamde losse werklieden in 1890 en 1893 in dienst genomen, de meeste mannen in de kracht van het leven. Van hoeveel ellende voor mannen, voor vrouwen en voor kinderen spreekt dat korte bericht: 390 werklieden ontslagen aan de Landswerf! Waarlf)k, wanneer het ooit wenscheljjk is geweest dat de Marine geen werk buitenslands laat ver richten, dan zeker thans! En indien men nog mocht twijfelen of het niet moet komen tot een verzekering tegen werkloos heid dan zjjn inrichtingen als de Landswerf en feiten als het hier besprokene voldoende om te bewijzen, dat het toch niet aangaat honderden werkmansgezinnen zonder eenigen steun, voor hun onderhoud van het toeval afhankelijk te stellen. De Staat als werkgever, verkeert in een moei lijk geval. Is hfi verantwoord met op 1 Maart de poort voor deze 300 man te sluiten, zonder meer? vraagt De Amsterdammer. Uit Oldeberkoop schrijft men aan de Ass. Ct." dato 13 dezer Dat er door den storm van gisteren en vorige dagen hier en daar geheele burger- en boerenhuizen zijn platgewaaid, verwondert ons niets, daar zelfs de woning van (den) Keizer van Jügypte niet is gespaard gebleven. Het huis verloor zijn gevel, waardoor het wel is waar momentelljk niet fraaier is geworden, maar aan doorluchtigheid nog heeft gewonnen. Een bewijs evenwel, dat de stormkoning, is hij eenmaal in woede ontstoken, niets en niemand ontziet. (Voor wie niet bijzonder knap is in geographie diene, dat JSgypte is gelegen even ten oosten van Mexico, onder Nijeberkoop.) In de Wijde Poort te Gouda staat een huis dat bewoond werd door een welbekende vrouw nl. Kluite Mie, dien naam heeft zij ge kregen toen zij nog negociant in turf was. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd onze Mie in haar slaap gestoord aangezien het dak van haar woning instortte. Met behulp van haar nabij gelegen buren trachtte men Mie uit haar noodlottige positie te redden. Toen Zaterdag de werklieden kwamen om het puin te ontruimen, kwamen zij tot de ontdekking dat er circa 25 centimeter turfmolm dik op den vloer lag, dat zeker dienen moest voor vloerkarpet. De „A. C." vestigt de aandacht op den practischen zin der Amerikanenhet papieren- geld, tot zelfs de dollarbills, heeft beter dan een watermerk; er is een zijden draad in bewerkt; men kan hem zien of bij het (niet lichte) scheuren stuit men er op. Bij de papier bewerking voor de banken wordt daar dan op gerekend. Men zal toestemmen, dat, hoe ver de namaakliefhebberij ook ga, eene papierfabriek niet zoo maar in 't geniep voor de gelegenheid wordt opgericht. ïmifcj D. TEXELSGHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1