OFFICIEEL SEDEELTE. »ï0. 067. Zondag 25 Februari. A0. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. 1de Ti vroej nadai reuitl retogi 3aare: rö ga ZOOTI verve 'isters 3 an lek am i hier Dit blad veischyiit Woensdag- en Zaterdagavond. Ahcsmm. entsprigs per 3 maanden Voor dkn Buna SO Ots. Franco per post door ge heel Nbdebland 45 Ots. Naar Awmanr* en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave. Prigs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels SO Cts. Iedere regel meeröCts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. yjQNNEÏCBNTBN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, Parkstraat, Bubö qp Texkl. ioed vuri hei i. vi Spar IV. lei RAADSVERGADERING. De BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis ,n de ingezetenen, dat eene vergadering van .en Raad door hem is belegd op Dinsdag, den 27 'ebr. a. s., des voormiddags 11 uur, in de daar- ioor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 23 Feb. 1894. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Te behandelen onderwerpen Mededeelingen. Ingekomen stukken. Voorstel B. W. aangaan tijdelijke geldleening. Idem tot wijziging Gem. begrooting, dienst 1893. Vaststelling kohier hondenbelasting, dienstl894. Aanbieding kohier Hoofdeltjken omslag, dienst 1894. Verzoek ontslag onderwijzer P. Bouma, te Zuid-Eierland. UI. Verzoek kweekeling J. Raven aan de school te Midden-Eierland om eene toelage. Uil. Voorstel B. en W. tot het toekennen gratificatie P. Heeroma voor meerdere werkzaamheden tijdens vacature. 2, Idem tot wijziging art. 127 Pol. Verord., betrek kelijk het koken van garnalen op de schuiten in de haven. I, Idem verbetering toegang tot landerijen, gelegen a/d nieuwen Waalderweg, b/d haven. KOSTELOOZE INENTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ïemeente Texel maken bekend, dat op DINS- )AG 27 FEBRUARI 1894, des namiddags 4 uur, in de 0. L. School te den Burg, gelegenheid zal bestaan tot kostelooze Inenting en herinenting ■van de ingezetenen, die zich hiertoe aldaar aan melden. Met het oog op het sporadisch voorkomen van Jokken, in verschillende gemeenten van ons and, wordt er op gewezen, dat herinenting wenscheljjk en noodig wordt geacht voor ieder die slechts eenmaal is ingeënt en ook voor hen, die met goed gevolg zijn geherinent, omdat de laatstgenoemden behooren tot eene categorie van personen, die slechts korten tjjd onvatbaar blijven voor infectie. Texel, den 23 Februari 1894. Burgemeester en Wethouders van Texel, Steiok van Linsohoten, Burgemeester. J. A. Wesstka, Secretaris. TEXEL, 24 Febr. 1894. De in bet vorig jaar genomen proef om de loting van de ingeschrevenen voor de Nat. Militie, van hier, ook alhier te doen plaats hebben, schijnt zoo bevredigend te zijn geweest, dat, volgens mededeeling van den Comm. d. Kon. aan het hoofd der gemeente, de loting van de bedoelde ingeschrevenen, in den ver volge steeds hier zal worden gehouden. In de "Woensdag gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd o.m. behandeld, het beroep van den Inspecteur van het Ge neeskundig Staatstoezicht in Noord-Holland tegen een besluit van Ged. Staten dier provincie van 4 Oct. 1893, waarbij afwijzend is beschikt op zijn verzoek tot sluiting van de begraaf plaats der Ned. Herv. gemeente te Burg op Texel. De Kon. beslissing omtrent de behandelde zaken wordt later medegedeeld. Bij het den 21 en 22 dezer te Amsterdam gehouden examen voor Zeevarenden, deed een der jongens uit het Weeshuis alhier, D. de Ruijter, leerling aan de Kweekschool voor Zeevaart te Amsterdam, met goed gevolg examen als derden stuurman voor de Groote Stoomvaart volgens programma A, zoomede in de Fransche, Engelsche en Duitsche taal. Mej. R. Roeper, onderwijzeres aan de openb. lagere school alhier, deed Woensdag en Donderdag jl. te Leeuwarden met gunstig gevolg examen voor de fraaie handwerken. Oudeschild, 23 Feb. Het ijs in zee, dat het gisteren aan de garnalenvisschers alweer wat lastig begon te maken, is door de eb grooten- deels uit de zeegaten weggevoerd. Het om- loopen van den wind heeft gelukkig het gevaar afgewend, dat de visscherij andermaal door ijsgang gestaakt zou moeten worden. Met de garnalenvisscherij gaat het sedert eenige dagen wel een weinigje beter, doch de uitkomsten zijn nog verre van bevredigend. Sommige Noordzeevisschers, die 't waagde heel ver van de kust te gaan, keerden met goede vangst terug. Sommigen besomden f 80.— en hooger. Oosteeend, 23 Febr. De heeren P. Hare maker, M. Kooiman en J. Daalder, die gisteren avond in het „Wapen van Texel" nog om twee der drie uitgeloofde prijzen moesten dammen, konden den strijd tot geen goed einde brengenze waren geheel tegen elkander opgewassen, zoodat het aantal punten voor allen even hoog bleef. Eindelijk werd besloten de prijzen bij loting toe te wijzen, wat ten gevolge had, dat de heer Daalder den tweeden en de heer Kooiman den derden prijs won. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens telegraphisch bericht van H. M. gezant schap te Berlijn, de invoer van herkauwende dieren en varkens uit de Nederl. provincie Limburg in het Pruisische Regeerings „Bezirk" Aken tot nader order is verboden. Sts.-Ort In het officieele gedeelte van het „Ned. Landbouw-Weekblad" van 10 Februari leest men onder het opschrift „Schandelijk Bedrog", de mededeeling van den directeur van het Rijks proefstation te Wageningen, dat door P. Mars, van de Zaan, een kunstmest, uiterlijk gelijkende op Thomasphosphaat, tegen f 1 per 100 kilo te koop aangeboden is, waarvan een te Wageningen miskroskopisch en chemisch onderzocht monster bleek te bestaan uit uitveegsel van branderig graan, dat niet alleen geen mestwaarde (haast geen 1 pet. phosphorzuur) bezit, maar hetgeen nog veel erger is, door millioenen en millioenen brandsporen het iand besmet en den geheelen tarwe oogst in den omtrek van het daarmee besmette land voor jaren in gevaar brengt. Naar het bericht verder luidt, zou aan een boer by Anna-Paulowna een waggon dergelyke gevaarlijke stof op 14 pet. gehalte (aan phos phorzuur?) voor f 100 verkocht zijn. Valt de verkooper hier onder het bereik der strafwet vraagt H. in „de Amsterdammer". In Frankrijk, waar eene wet op den verkoop van kunstmeststoffen bestaat, stellig wel; doch hier te lande twijfelen wij er aan. Er is geen „bepaald aangewezen voorwerp" en er zijn geen „listige kunstgrepen", waarvan art. 329 der strafwet spreekt. In ieder geval is een onderzoek wen- scheiyk, of er werkelijk verkoop geschied is en onder welke benaming, terwijl de meest mogelijke publiciteit aanbevolen wordt. In den loop der vorige week is te Amers foort de 70-jarige weduwe N., geb. M., gestorven die tamelijk armoedig leefde, en in wier na latenschap thans een bedrag van 40 50 duizend gulden aan Nederlandseh bankpapier is gevonden. De vrouw bewoonde in den laatsten tijd een onaanzienlijk vertrek, dat zij betrokken had omdat, naar zij zeide, de belas ting die wegens hare voorlaatste woning ver schuldigd was, ten bedrage van ongeveer f 5 's jaars, met moeite door haar moest worden bijeengegaard. Hare overige behoeften waren ook niet groot. Met wat aardappelen en een stukje spek van 4 cent deed zij gewoonlijk haar middagmaal. Te Zwolle waren Woensdagmiddag 4 jongens aan het schaatsenrijden op de Wester- veldsche Aa, buiten de Diezerpoort. Drie hunner onderscheidenlijk 10, 12 en 13 jaar oud, zakten door het ijs en verdronken. Door de rechtbank te Assen is een landbouwer uit Erm, gemeente Sleen, veroor deeld tot eene gevangenisstraf van eene maand ter zake dat hij eene hoeveelheid van 11 liter melk aan de directie van de boterfabriek te Noordbarge had afgeleverd, terwij hij wist dat die melk, door bijmenging van ongeveer 33 percent water was ver valscht en die vervalsching aan gemelde directie had verzwegen. De direoteur der weesinrichting teNeerbosch heeft besloten dat voortaan aan de giften, die inkomeD, de navolgende bestemming zal worden gegeven, als: lo. voor het onderhoud der weezen, 2o. verbetering der bestaande woningen, 3o. voor het bouwfonds tot voltooiing van het ziekenhuis. Hij geeft echter den gevers in overweging, zelf aan te wijzen waarvoor zij hunne giften wenschen bestemd te zien. Door kolendamp gestikt. Maandag-avond ging de waker van een in het Koninginnedok te Amsterdam liggende stoomboot met zijn vrouw ter ruste, nadat beiden den avond gezellig in „Het Tolhuis" hadden gepasseerd. Toen de kok den volgenden ochtend in de hut kwam, vond hij tot zijn groote ontzetting beiden dood in bed. By onderzoek is gebleken, dat zij door kolendamp waren gestikt. Het schijnt dat zij onvoorzichtig genoeg waren geweest, ter verwarming van het vertrek, een pot met brandende kolen te bezigen, met het bekende, noodlottige gevolg. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mocht er niet in slagen de levensgeesten der ongelukkige echtelieden op te wekken, TEXELSCHE COURANT. iketi EOO B» entiyi. 3D en

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1