673. Zondag 18 Maart. A". 1894. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. "I Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Buaa 80 Cts. - Franco per post door ge heel Njedhbla.nd 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vöér 19 nor op den dag der nltgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. BewQsnammers 2 Cts. per nummer. pNNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD <fe BB ROOU, Parkstraat, Btrea op Texel 'hiyksche toelating van nienwe leerlingen op de O. L. Scholen. i BURGEMEESTER van TEXEL brengt ter ïs van belanghebbenden, dat de jasrlijksche ;ing van nieuwe leerlingen op de O. L. Scholen Gemeente, zal plaats hebben op 1 April 1894, toe men zich vóór 36 Maart a. s. moet telden by de betrokken Hoofden der Scholen, r overlegging van het vaccinatie-bewijs. Texel, 8 Maart 1894. De Burgemeester voornoemd, Striok van Linschotbn. Personeele belasting en Patentrecht. BURGEMEESTER der Gemeente Texel et bekend, dat door hem heden zijn afge- igd en aan den Heer Rijks Ontvanger ter •dering zijn uitgereikt het kohier voor de iting op het personeel Mo. 6 en het 3e :taalsch kohier van het patentrecht, beiden het dienstjaar 1893/94 en dat ieder daarop komende belastingschuldige verplicht is, zijn lag op den by de wet bepaalden voet te oen. Texel, 15 Maart 1894. De Burgemeester voornoemd, Striok van Linschotbn. „U IT H A L E N" or de bestuurders van ry- en voertuigen. 1URGEMEESTER en WETHOUDERS der leente TEXEL, vestigen de aandacht van oghebbenden op het bepaalde by artikel 31 het reglement op de wegen in Noord-Holland, lende regeling van het zoogenaamde uithalen ruiters en bestuurders van ry- en voertuigen, inde „Ruiters en bestuurders van rij- of voertuigen, likander in tegengestelde richting voorby ydende, zyn verplicht rechts (Van de hand) lit te halen. „Wanneer zy in dezelfde richting achter ilkander ryden, is de achterste, zoo die den roorste wenscht voorby te ryden, verplicht iezen daarvan te verwittigen, waarna deze rechts (van de hand), de voorbyrydende links ;bjj de hand) moet uithalen." vertreding dezer bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste tien gulden. r de naleving van bovenstaande bepalingen itiptelijk worden toegezien, lexel, den 18 Januari 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstba, Secretaris. Na opening der vergadering, voorlezing der notulen en mededeeling van een schrijven van den alg. secretaris, den Heer Waldeck, waarin deze zich verdedigt over de teleurstelling de afd. bereid in zake het optreden van een spr. (zie verslag vorige verg.), werd eerst in stemming gebracht de vraag of door de afdee- ling dit jaar eene tentoonstelling zal worden gehouden. De stemming over deze vraag leidde weder tot geene beslissingde uitslag was dat even als bij de eerste stemming, de stemmen staakten; de vraag wordt dus aangehouden. Daarna werd het woord gegeven aan den spr. van den avond, de Heer Kriebel, welke trachtte zijne hoorders eenige begrippen mede te deelen van melk en melkonderzoek. Met zeer veel zaakkennis, toegelicht door teokeningen en verschillende praeparaten, behandelde de spr. de vraag „wat is melk" en „waaruit bestaat melk". Spr. toonde aan dat melk bestaat voor 1 /o uit verschillende zouten, 4% eiwit, 47» melk suiker, 887» water en 37o vet; verder leerde spr. hoe men melk kan wegen en hoe men kan onderzoeken of de vereischte bestanddeelen in de melk aanwezig zijnhij liet zien wat in de melk alzoo voorkomt en stelde ter be zichtiging culturen van bacteriën en de aan kweeking daarvan. Hoewel de spr. den geheelen avond in beslag nam, moest bij zijn onderwerp nog zeer bekorten, doch 't geen hij leerde werd zeer duidelijk voorgesteld. De zuivelbereiding, (wat velen hadden gewenscht), behandelde de spr. niet. Met een woord van dank aan spr. en hoorders, door den Voorz., werd de vergadering te halt elf gesloten. Bij gelegenheid der Paasch-tentoonstelling te Alkmaar, verkreeg de heer C. Keijser Pz. alhier, met de inzending van een Texelsche TEXEL, 17 Maart 1894. - De aanvoer van Vee, ter markt van iderdag jl., was nagenoeg van geen betee- lisbetreffende handel kan weinig worden egd. Gisterenavond hield de afdeeling Texel i de H. M. v. L. de uitgeschreven verga ing, waarin de heer Kriebel, van Kampen, te lezing zou houden. ifet inbegrip van de geïntroduceerden waren ongeveer 60 personen bijeen. ram, een 2a" prijs, Woensdagavond a.s. zal de zesde buiten gewone vergadering van ons Nutsdepartement in dit saisoen, plaats hebben. Als spreker zal dien avond optreden Ds. van Kleeff, van Leiden, een gunstig bekend spreker, welke velen zich van het vorige jaar ongetwijfeld nog wel zullen herinneren. Oodeschild, 16 Maart. De peilingen en opnemingen nabij de Oostkaap en het Nieuwe- schild, door den Waterstaat des Rijks verricht, zijn thans afgeloopen. Zeer zeker is 't in het belang der geheele schipperij, indien spoedig aan het verlangen van velen gevolg kon worden gegeven, door den aanleg eener nieuwe haven, in de nabijheid der kaap. De schippers, die van de nieuwe haven zelden of nooit gebruik zouden maken, werden er toch zeer door gebaat, doordien zij voor hunne vaartuigen in de bestaande haven eene veiliger en doel matiger ligplaats bekwamen, dan thans dikwijls het geval kan zijn. Het plan bestaat nog dit jaar met den aanleg der tramlijn Purmerend—Alkmaar een begin te maken Volgens het „Hbl." zou de tegenwoordige regeerings-crisis in dezen zin worden opgelost dat de Minister Tak door de Koningin-Regentes met de vorming van een nieuw Kabinet zou worden belast. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 3e district dd. 9 Maart jl. is in het Malzwin, zeegat van Texel, een torpedo terrein afgebakend, als volgt lo. de Z.punt door eene rood en zwart geblokte stompe ton met liggend kruis, in de peiling lichttoren Kykduin midden tusschen de torens van de Katholieke en Heldersche kerk op 52° 58' 47" NBr. en 0» 3' 28" WL. 2o. de O.punt door eene rood en zwart geblokte stompe ton met liggend kruis in dezelfde peiling op 52° 58' 54" NBr. en 0° 3' 2" WL.; 3o. de N.punt door de rood en zwart horizon taal gestreepte kogelton No. 1 met ruit van de Bollen 4o. de W.punt door het torpedo-transportvaar tuig „Mercuur." Genoemd vaartuig zal gedurende de oefeningen eene roode vlag aan de mast voeren, het terrein is alsdan onveilig voor de scheepvaart. Het vaarwater beZ. de geblokte tonnen is geheel vry. Bij den gemeenteraad van Edam is een voorstel aanhangig om in de instructie van den gemeente-arts de bepaling op te nemen dat de nieuwe titularis van de personen, die in de laagste klassen van den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen niet meer berekenen dan f 0.30, f 0.35, f 0.40 en f 0.45 per visite. Een vreemd geval. Eenige dagen ge leden werd de dienstbode van den burgemeester van Haarlemmermeer, des avonds, in de nabij heid van diens woning, door een onbekend persoon aangerand en van het in haar bezit zijnde geld, ongeveer 10 gulden, beroofd, zonder dat het der politie is mogen gelukken den dader te ontdekken. Maandag-morgen vond men in een der buitenvensterkozijnen bij den burgemeester liggen: de ontrolde portemonnaie met het ontroofde geld, vergezeld van een schrijven, dat de dienstbode voor eene volgende gelegenheid op hare hoede moet wezen. Men verdiept zich in gissingen over dit zoo zonderling geval. Van medio Maart tot einde Juni wordt aan Hr. Ms. schepen „Dolfijn" en „Argus" weder het toezicht op de visscherij in de territoriale wateren opgedragen. Het politietoezicht zal door Hr. Ms. „Dolfijn" worden uitgeoefend van de Eemsmonding tot aan het Eierlandsche gat en door Hr. Ms. „Argus" van het Eierlandsche gat tot aan den Hoek van Holland. Hr. Ms. „Zeehond" zal meer bepaaldelijk voor het politietoezicht bij de diepzeevisscherjj worden aangewezen. Na ultimo Juni zal eene andere regeling worden getroffen. Evenals ten vorigen jare zijn aan de op zichters der kustlichten instructiën verstrekt omtrent het toezien op de aanwezigheid van vreemde visschers in of nabij de territoriale wateren en omtrent telegraphische mededeeling daarvan onderling en aan de inspeeteurs van het loodswezen. (StsrOQ EXELSöHE COURANT. i ~den

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1