OFFICIEEL GEDEELTE. 675. Zondag 25 Maart. A". 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor Da» Bobo 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiên Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. £0NNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE ROOU, Parkstraat, Btras op Texzl GEVONDEN VOORWERPEN. edeponeerd ten Raadhuize alhier een zilver mopje. dine) tike TEXEL, 24 Maart 1894. n$e buitengewone vergadering van het Nuts- rtement Texel, Woensdagavond gehouden, een waardig slot van de lezing-avonden genoemd departement voor dezen winter leschreven. B. van Kleeff, van Leiden, die dezen avond spreker optrad, had als onderwerp gekozen oman van Couperus: Majesteit je spr. begon met te zeggen dat, wat men n tijd ook ten laste kan leggen, het zeker is „onvruchtbaarheid op het gebied van [enschrijverij", doch dat van al die pro- en van 's menschen geest, er niet velen waarvan een werkelijk opvoedende kracht aat. nder de weinigen waarvan dit wel gezegd worden, noemt hij het werk „Majesteit" den schrijver Couperus, korte trekken, doch zeer duidelijk, gaf eerst een resumé van den hoofdinhoud dit boekwerk, om. vervolgens aan te en het schoone, de opvoedende kracht e hij in dit werk heeft ontdekt. Zou zeer gewaagd zijn, spr. rede weer- ?f)even in een klein bestek, wij zullen er ons toe bepalen met te vermelden dat hij aanleiding van de verschillende karakters >edoeld werk voorkomende, de vraag be- )r lelde „wat is Majesteit?" e conclusie waartoe spr. kwam, wasdat jesteit" in den mensch niet wordt ver ten door geboorte of stand, doch door zijn 0k ,kter en zijne handelingen. Berrijk was de voordracht in hooge mate, iDfieemt men daarbij in aanmerking dat de dracht zelve bezielend en schoon was, dan left het geen verwondering te baren, dat „gesprokene meermalen door teekenen van TM werd onderbroken en aan het einde er een luid applaus des sprekers loon was. a de pauze gaf dezelfde spreker op even sterlijke wijze als bijdrage ten beste„de istiging van een Dominéé", van Dr. rillard en als slot eene parodie op den 81 n Napoleon Bonaparte. 3 Voorz. bracht aan het einde der lezing spreker een welverdiend woord van dank 'iep hem tevens een „tot wederzien" toe. „tot wederzien" sprak hij tevens tot alle vezigen op deze laatste lezing-avond van departement. et recht mocht de Yoorz. daaraan toevoegen vensch voor een „lang leven" van- en de n inroepen voor het Nutsdepartement, dat m winter zulke heerlijke avonden van ng en ontspanning boodt. ad het getal bezoekers dezen avond grooter ïen zijn, het genot was er niet minder om; afwezig waren verzuimden echter veel. „Voor den laatsten Maart moet alles betaald zijn," zoo luidt eene zinsnede, voor komende op de aanslagbiljettenvan depersoneele belasting en op die van het patent. In het belang van velen die ongaarne extra betalingen doen, in den vorm van vervolgingskosten, her inneren wij aan genoemde clausule, aangezien het reeds spoedig einde Maart zal zijn. Met genoegen maakten wij kennis met eene kaart (plattegrond en detail-kaartje) van den Helder, welke ons werd toegezonden, en welke kaart is uitgegeven door de firma Berkhout Co. te Helder. Er was zoo informeert men ons reeds lang behoefte aan eene teekening van dit belangrijk punt. De uitbreiding en vele ver anderingen welke plaats vonden doet daarom de verschijning van gemelde kaart voorzeker welkom zijn. Dat het een moeielijk werk was deze kaart te ontwerpen is buiten allen twijfelde tee kenaar, de heer A. C.Senderman, heeft de arbeid er aan echter met veel zorg verricht, een wel verdiend woord van hulde komt hem daarvoor zeker toe. De kaart ziet er zeer aangenaam uit. Zij is op de schaal van 15000 en wijst aan 152 straten en grachten, alsmede bruggen en bijzondere gebouwen; de cijfers op de kaart, en de namen der straten enz. nevens de cijfers onder de kaart, maken haar bijzonder practisch en bruikbaar. De firma Berkhout Co. deed ongetwijfeld een goed werk met deze uitgave; moge zij hare bemoeiingen en opofferingen door een ruim debiet ruimschoots beloond zien. Oudesohild, 23 Maart. Reeds eenige dagen achtereen wordt er op stroom rog gevangen in de garnalennetten. Deze visch schijnt dus dit jaar bijzonder vroeg door de zeegaten naar binnen te trekken. Zij, die er speciaal hun werk van maken om met lange staande netten rog tevisschen langs de waarden en zandbanken, hebben dan ook hun want reeds uitgezet of zijn daarmee druk bezig. Gewoonlijk vangt dit werk anders niet vóór April aan. Voor de rog wordt thans nog tot f 1.— per stuk betaald. Oosterend, 23 Maart. Heden ligt bij het Nieuweschild eene tjalk bezig met het inladen van zeegras, zooals het uit de slooten is opge haald, dus niet gedroogd. Dit zeegras is door een Firma uit Amsterdam opgekocht tegen 3 en 4 gulden per 1000 K.G. Waarvoor het moet dienen, schijnt een geheim te zijn althans de expediteur is er niet toe te bewegen, eenig licht hieromtrent te geven. De dag der opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal op Woensdag (16 Mei) is dócirom op dat tijdstip bepaald, dewijl daardoor de leden buiten de noodzakelijkheid worden gebracht om op een der Pinksterdagen op reis te gaan naar Den Haag. Een Friesch schaap van den rijksveld wachter C. Polling te Assen heeft binnen 12 maanden 10 lammeren (2 keer 5 lammeren) ter wereld gebracht. Uit Steenbergen wordt gemeldDonderdag kregen twee reizigers twist in het logement van den heer Chr. A St. alhier. De twist liep zoo hoog, dat een der heeren met een biljartbal naar zijn collega gooide; de bal kwam bij ongeluk iu een spiegel terecht, waarop de logementhouder kwam aanloopen en schade vergoeding vroeg. Na lang over en weer praten kwam men overeen de schade op f 60 te berekenen; de logementhouder ontving een bankbiljet van f 100 en gaf t 40 terug. Des avonds nadat de heeren reizigers ver trokken waren, bleek den logementhouder dat het bankbiljet valsch was. Men schrijft aan „De Amsterdammer" Dat minister Pierson alles in het werk zou stellen om de zoozeer tegengevallen opbrengst der vermogensbelasting grooter te doen worden, lag voor de hand. De ontvangers der registratie hebben dan ook circulaires ontvangen, inhoudende voorschriften, om tot eene betere contröle op de aangiften te geraken. Zoo is o. a. nu bepaald, dat de ontvangers in het vervolg van alle verkrijgingen bij erfenis of scheiding door personen, onder andere kantoren wonende, aan hunne ambtge- nooten renvooi zullen moeten doen, ook zelfs al bedraagt die verkrijging f 50 of f 100, (tot dusverre behoefden sommen beneden de f 2000 niet gerenvoyeerd te worden). Eveneens zullen de ontvangers aanteekening moeten houden, wanneer b(j verkoop van on roerende goederen de opbrengst belangrijk ver schilt met het 20- of 15-voud der belastbare opbrengst. Bovendien is o. a. ten aanzien van bouw terreinen bepaald, dat de ontvangers van deze terreinen, onder hun kantoor gelegen, een staat moeten aanleggen, en deze terreinen door een deskundige moeten doen waardeeren. De cir culaires bevatten teven meerdere voorschriften om zoo na mogelijk de aangiften te kunnen controleeren. Of 't zal helpen Het bestuur van een ziekenfonds te Amsterdam plaatste onlangs eene advertentie, waarin een bediende voor kantoorwerk gevraagd werd op een salaris van f 700. Hierop kwamen niet minder dan zeshonderd vijf-en-tachtig sollicitatiën in. Sommige sollici tanten zonden zelfs een telegram met betaald antwoord. Wegens volslagen gebrek aan werk, vertrokken, zooals we reeds vroeger mede deelden, eenige arbeiders uit Frieslands Zuid oostkust naar Sleeswijk-Holstein, om te werken aan het kanaal, dat de Noord- met de Oostzee zal verbinden. Van hen zijn twee teruggekomen. Zij konden gemiddeld f 1.60 per dag ver dienen en moesten per week f 6 kostgeld betalen, daaronder begrepen de wekelijksche bijdrage aan het ziekenhuis, om bij ziekte daarin te kunnen worden opgenomen. Ze konden, na aftrek der onvermijdelijke uitgaven, ongeveer f 3.40 per week aan de achtergelaten huishouding oversturen. De barakken, waarin zij gehuisvest waren, beantwoordden vrij goed aan de behoefte. Het werk was er zwaar. Zij stonden dagelijks in drassig leem te werken. (Cf. D4 TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1