Buitenland. Omtrent het amendement—De Meijier, in zake de kieswet, wordt het volgende gemeld Reeds is uit enkele onderzoekingen ge bleken, dat aanneming van het amendement De Meijier eer inkrimping dan uitbreiding van het kiesrecht tengevolge zou gehad hebben. Dit blijkt opnieuw uit de volgende mededeeling Volgens berekening zouden er door het amendement—De Meijier alleen in de gemeente "Weststellingwerf, met ruim 15000 inwoners, 400 kiezers minder komen dan er nu reeds zijn, en zou het getal dus tot der tegen woordige kiezers dalen. Te Schagen brak Donderdagavond een felle brand uit in de boerenplaats, bewoond door den heer J. Schenk. Terwijl de knecht M. Grootes en een buurman, J. Zeeman, hulp verleenden stortte het aan alle zijden brandende rieten dak naar beneden, met het noodlottig gevolg dat beiden, in den vuurgloed staande, vreeselijke brandwonden bekwamen. Door eene schuit van den reeder A. De Niet werd te Scheveningen een steur aange bracht, die 200 pond wooghij werd voor f 68 verkocht. Had men eerst nog hoop de op 1 Dec. j.l. op Ameland gestrande Wierumer visschers- pinken af te kunnen brengen, al meer en meer blijkt dit een onmogelijkheid. Thans zijn weer twee der vaartuigen, lig gende onder het dorp Hollum, verkocht, Deze konden niet meer dan f 20 en f 5 op brengen. Wij waren in de gelegenheid (zegt de „Avondpost") een nieuw muntbiljet van tien gut leu te zien. Het komt wat de teekeningbe- t» "ti in hoofdzaak overeen met de biljetten van vijf ig gulden, doch is van deze terstond te onder scheiden door eene andere kleur, die, zooals het kon. besluit van 3 Jan. 1892 Stbl. no. 2 ook aan geeft bruin is (op rose papier) terwijl de teeke- ning op de biljetten van vijftig gulden naar men weet blauw is. Aan de voorzijde ziet men rechts het medaillon-portret der jonge Koningin. De tekst wijkt eenigermate van dien van de biljet ten van vijftig gulden af. De registratie aan de voorzijde, die op de muntbiljetten van vijftig gulden voorkomt, vindt men op het nieuwe biljet van tien gulden niet; daarentegen vindt men hier op de achterzijde een met blauwe inkt ge drukt contranummer. Het watermerk is geheel nieuw, en voor Ne- derlandsch geldswaardig papier zeer duidelijk. Het bestaat uit ^'ter rechterzijde waarvan een klimmende leeuw staat met opgeheven zwaard in den rechter voorklauw. Naar het blad meent te weten, is dit watermerk in Frankrijk vervaardigd, terwijl de biljetten gedrukt zijn bij de firma Joh. Enschedé en Zoon te Haarlem. Bij den landbouwer P. De Breuk aan den Sloterweg te Haarlemmermeer is onder het rundvee mond- en klauwzeer uitge broken. Al de runderen zijn onteigend en afgemaakt. Het vleesch als geschikt voor de con sumptie zal worden verkocht. Onder Apeldoorn zijn drie hectaren heide, behoorende aan de Udoelsche maatschap en grenzende aan de bosschen van het kroon domein, in vlammen opgegaan. Daar men aan kwaadwilligheid meent te moeten denken, stelt de politie een onderzoek in. In den vroegen morgen van 25 Maart 1894 is te Amsterdam in perceel 354 aan de Ceintuurbaar hoek 2de Van-der-Helst-straat gevonden het lijk van den vleeschhouwer J. J. Schutt, aldaar alléén wonende. Genoemde persoon is een gewelddadigen dood gestorven, terwijl tevens blijkt, dat vóór of wel na den doodslag in gemeld perceel diefstal is gepleegd geworden, althans pogingen daartoe zijn aan gewend. Aangaande den moord op den vleeschhouwer Schutt te Amsterdam gepleegd, zijn sedert Dinsdag geen bijzonderheden bekend geworden, die eenig licht geven in deze duistere zaak. Alleen heeft de lijkschouwing de overtuiging gevestigd, dat hier niet aan zelfmoord te denken valt. De conclusie der geneeskundigen was, dat de verwonding aan het hoofd onmoge lijk door den verslagens zelf kon zijn toege bracht. De tweede slag in den hals is met zooveel kracht toegebracht, dat het hoofd bijna geheel van het lichaam was gescheiden. Natuurlijk spannen èn politie èn justitie alle krachten in om den bedrijver of de be drijvers van deze gruwelijke misdaad op te sporen. Drie personen zijn aangehouden, doch na verhoor weder in vrijneid gesteld. Een van hen, de grondwerker Draajer is later weder in hechtenis genomen, doch ook weder ontslagen. Woensdagmorgen sloeg te Arnhem eene koe op hol. Het dier wierp een man omver, die er echter met den schrik afkwam. Treuriger gevolgen had het afmaken van het dier op het Velperplein. Een politie-agent, die van twee aldaar wonende particulieren ge weren leende, schoot tot viermalen toe op het steeds rennende dier. De vierde maal stortte de koe dood ter aarde, maar tevens bleek het dat een tweetal toeschouwers, die zich in den omtrek bevonden, door hagelkorrels waren geraakt. Een verpleegde uit „Insula Dei" viel van schrik op den grond en overleed eenige oogenblikken daarna. Twee personen, die Maandag per spoor van 4,30 de reis van Rotterdam naar Maas sluis maakteD, bemerkten eerst toen de trein weer in vollen gang was naar den Hoek van Holland, dat zij verzuimd hadden aan Maas sluis uit te stappen. Zij begingen de onvoor zichtigheid onder hot rijden er uit te springen, een aan deze en de andere aan gene zijde der spoorbrug over de baven. Een hunner kwam er goed af, en zette het op een loopen, de andere viel en bekwam een bloedende hoofdwond en werd boveudien door den chef brugwachter Roodenburg gearresteerd en naar den stationchef gebracht, zoodat zijn roekelooze daad nog onaangename gevolgen kan hebben. Aangaande een vermoedelijk geval van vergiftiging, dat te Pernis zou zijn voorgekomen wordt van daar aan de „D. C." gemeld, dat in een gezin, waar de verhouding tusschen de echtgenooten, ofschoon eerst sedert 4 jaren getrouwd, nog al te wenschen over scheen te laten, de man Donderdag van zijne bezigheden thuis kwam om te eten. Al spoedig bespeurde hij aan zijn maal een zonderlingen smaak en toen hij kort daarop onpasselijk werd en begon te braken, rees bij hem het vermoeden, dat men hem door vergif uit den weg had willen ruimen. Terstond deed hij daarvan aangifte bij de bevoegde autoriteit, die het overschot van het eten in beslag nam, ten einde dat scheikundig te doen onderzoeken, terwijl zij deDordtsche justitie met het geval in kennis stelde. Naar aanleiding daartoe begaf deze zich Maandag naar Pernis en kennelijk heeft zij voldoende gronden voor haar vermoeden ge vonden, om de vrouw gevankelijk naar Dor drecht te doen brengen. Te Zuidbroek werd 28 dezer eene ge rechtelijke verkoop wegens wanbetaling rijks belasting gehouden bij een fabrieksarbeider, wiens inkomen met dat van zijnen inwonende 19jarige zoon f 1000 a f 1100 bedraagt. In de vergadering van den Soc. Dem. Bond, aid. Zuidbroek, werd eene week te voren deze verkoop besproken, en in den vooravond traden in het koffiehuis van Kroon, Urban, van Groningen, en Luitjes, van Sappemeer op. Des morgens om 10 uur was een sterke politie macht op de been, de burgemeester was onafgebroken op het terrein. Toen de uitveiling begon, werden door den president van de afdeeling eenige huishoudelijke artikelen voor geringen prijs gekocht, totdat eene klok, (waarde 2 a 3 gulden) onder den hamer kwam, voor welk stuk geboden werd tot f 30. De deurwaarder verklaarde (tot niet geringen schrik der bedienden) dat het geboden bedrag voldoende was de kooper (de president voornoemd) moest betalen on daarmede was de verkoop afgeloopen. Het Rijk verkreeg de belasting; de bonds- kas een niet gering deficit. De begrafenis van de slachtoffers der ontploffiing te Santander is met heftige tooi gepaard gegaan. De menigte uitte allerle] wenschingen tegen de technische commiaais wie zij de schuld geeft van de ramp, troepen moesten tusschenbeide komen oi volk te weerhouden van handtastelijkheden i Ofschoon men overtuigd is dat al het miet nu onschadelijk is gemaakt, heeft de pi in overleg met de technische commissi sloten, de overblijfselen van het wrak metjfo kruit te laten springen, uitsluitend om het pi gerust te stellen. Het graf van Vaillant bestaat niet De Parijsche politie heeft een radicalen mar] genomen met 't oog op de voortdurende staties, die aan het graf plaats hadden male wanneer daar bloemen nedergelegd w Alle bloemen en kransen zijn nu weggeni terwijl het terrein met den grond gelijk gei en met kiezelzand bestrooid is. Vijf menschen, vader, moeder et kinderen, werden dezer dagen te Londen de slachtoffers van die brandstichters bj| nemendheid: de petroleumlamp. Door hef vallen van zulk eenen toestel ontstond ic| benedenkamer brand, die zóó snel toenai het daarboven wonende gezin niet meer onl pen kon en in de vlammen omkwam. De kleermaker Döwe uit Mannheim een aanbieding gekregen van de kunstschi Léon, Martin en Western om voorstellim geven te Londen, te Parijs, te Weenen andere groote plaatsen. Zij zullen in het baar optreden en op de gepantserde borsj den kleermaker schieten. Döwe heeft het] bod aangenomen. Hij krijgt een honoi van 1000 mark per maand en een deel vi winst. De politie te Berlijn heeft geen toi ming tot de voorstelling gegeven. Van de vijftig visschers, die nabij foundland dezer dagen op een ijsveld wegdi zijn 48 mannen door stoombootjes opgenoj twee waren tengevolge der ontberingenen reeds omgekomen. Te Corunna werd Zondag een groote| cessie gehoudenjuist wilde men naar de draal terugkeeren, toen een jong matroos, Vazquez Soto, door de menigte heendroi onder den uitroep„Leve de anarchie revolverschoten loste op het Mariabeeld, d plechtigen omgang werd rondgedragen. Ei stond een vreeselijke verwarring: Vroi vielen flauw, mannen wierpen zich op heiligschenner en wilden hem lynchen, groote moeite gelukte het der politie, dei gelukkige uit de handen van het volk te re Londensche toestanden. Een jonge fi die op den morgen van Goeden Vrijdag o|c Grosveourplein, een der grootste te Londen werd door drie havelooze kerels aangevalle 1 den grond geworpen en geheel uitgeschud. 1 geheele zaakje was binnen enkele seconden gespeeld. Naar gemeld wordt heeft zekere Davi. groot pachter van Omaha, gewed te voet San Francisco te gaan, vergezeld van t door hem afgerichte kippen, die reeds b: gewone bewijzen van vlugheid en weersl vermogen bij de proefnemingen hebben dag gelegd. De te doorloopen afstand is 1000 kilomi Groote weddenschappen zijn reeds aangegi Een hevige sneeuwstorm woedde i| Noordwestelijke staten van Amerika, reeds groote schade aangericht heeft, groot aantal huizen z(jn van de daken bei schoorsteenen werden nedergeworpen. Ben] soon is doodgevroren. De Salut Public, een te Lyon verscht blad, heeft een brief van msgr. Augsuarc n kardinaal Ledochowski den superintendant Roomsch Katholieke zending, gepubliceerd, v een uittreksel voorkomt van het verslag priesters, met name Allaire, die onlangs dorpje aan den rechteroever der Oebange in A bezocht heeft. Volgens dit schreven moi die streek het eten van menschenvleesch zeer algemeen zijn; zelfs werden, volger mededeelingen des priesters, slaven ter n gevoerd om als slachtvleesch verkocht te woi Zij, die geen geheelen slaaf konden ka kochten een arm of een been of het h naar het uitkwam en teekenden dit ged af met wit krijt. Als zoo het geheele lici|| van het ongelukkige slachtoffer koopers gevonden, werd het afgemaakt en volgd verdeeling. A

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2