I 679. Zondag 8 April. A". 1894. Nieuws» en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland* BERICHT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bras 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 80 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. lBONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bi) de Uitgevers LANGEVELD DE ROOÏJ, Parkstraat, Bübg op Texel Binnen enkele dagen zullen wij beschikken er de ons komende bedragen voor abonne- int, advertentièn of andere leveringen. Net ne prompte voldoening onzer vorderingen men ons zeer verplichten. Over bet bedrag van verzonden rekeningen Hen wij na l Nei disponeeren. Abonnenten buiten Texel, worden verzocht door hen verschuldigde voor 15 April per stwissel intezenden. Uitg. Tex. Courant. Op Inrichtingen die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der meente Texel maken bekend, dat ter Ge- ente-Secretarie ter inzage liggen, verzoeken bijlagen van JAN KALF en ARIE LAP, iaën wonende te den Burg alhier, om vergun- ig tot oprichting eener bakkerij in de perceelen Atseltjk geteekend Wijk B Nos. 199 en 89, dastraal bekend, Sectie K Nos. 276 en 191. Vrijdag 20 April a.s. des voormiddags 11 zal ten raadhuize alhier, gelegenheid bestaan bezwaren tegen deze verzoeken intebrengen deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers, als zij, die bezwaren jben, kunnen gedurende drie dagen vóór het rengemelde tijdstip op de Secretarie der Ge- lente kennis nemen van de ter zake ingekomen Texel, 6 April 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 7 April 1894. Ter Secretarie ligt voor belangstellenden ter :age het Kohier voor den Hoofdelijken Omslag, rast 1894, zooals hetzelve door den Raad Gemeente is vastgesteld. )e geheele aanslag bedraagt een totaal cijfer of 13957.75; (tot een maximum van f 15000 heffing toegestaan). Het getal aangeslagenen is 910. De hoogste aanslag is f365, de laagste f 1.50. Voor de verschillende dorpen is het getal ngeslagenen en de totale aanslag als volgt: <rg. 324 aanslagen; bedrag f 7829.50 Hoogste aanslag f 365. sterend, 188 aanslagen; 1872.75 Hoogste aanslag f 90.—. 'aal, 66 aanslagen; - 1104.50 Hoogste aanslag f 140.— Hoorn, 82 aanslagen; - 1038.25 Hoogste aanslag f 72.50. de-schild, 140 aanslagen; - 1037.00 Hoogste aanslag f 140.—. rland, 73 aanslagen; - 750.25 Hoogste aanslag f 120. tig, 37 aanslagen; - 325.50 Hoogste aanslag f 30.—. 910 aanslagen; bedrag f 13957.75 De laagste aanslag is voor ieder dorp f 1.50. Gemiddeld zou de aanslag voor ieder inge zeten, (de bevolking is 5946 personen) ruim f 2.357» bedragen. Voor meerdere bijzonderheden verwijzen wij naar het Kohier. Oosteeend, 6 April. Mejuffrouw H. Koorn, voor eenigen tijd Onderwijzeres aan de o. 1. school alhier, thans te Hensbroek, is voor ge lijke betrekking benoemd te Midaellie. Het bestuur der Ned. Protectistische Landbouwvereeniging heeft zich gewend tot d9 Koningin-Weduwe, Regentes der Nederlanden, met een adres, waarin uitvoerig wordt betoogd dat de vrije invoer van Granen, achteruitgang en verarming van een groot deel van het Nederlandsche volk, met zich sleept. 't Is om die reden dat de Vereeniging „Hare Majesteit eerbiedig, doch met dringende aandrang, in het belang van Welvaart, Orde en Rust van geheel ons Vaderland verzoekt het daarheen te leiden, dat door een tijdelijke schaalrecht, hetwelk de prijzen houdt op f 9. f7.— en f 12.— per H.L. resp. op Tarwe, Rogge en Koolzaad en een evenredig, iets hooger, recht op Meel en Raapolie de gevaren die Dynastie, Vaderland en ons bedreigen door achteruitgang en verarming van de voornaamste takken van NijverheidLandbouw en Veeteelt, in Nederland worde voorkomen." Het „Hbl." meldt, dat men nog altijd omtrent den moord op den vleeschhouwer Schut in 't duister tast. Politie en justitie doen alles wat mogelijk is om den dader op te sporen, doch tot dusver vergeefs, 't Zou treurig zijn als deze misdaad de lijst dergenen, die de laatste jaren ongestraft moesten blijven, weder met één zou vergrooten. De laatste inlichtingen, uit de beste bron ontvangen, geven weinig hoop op de ontdekking van den moordenaar van Schut. Alle verdachten zijn dit nu niet meer. De gevangene Wagenaar, die kort geleden zijn cel en daarmee de geheele gevangenis te Sneek in brand stak en over wiens al of niet toerekenbaarheid men het eerst niet eens was, is thans overgebracht naar 't krankzinnigenge sticht te Medemblik. De marechaussees te Meppel hebben een brutale dievenbende opgespoord. Aanleiding gaf daartoe de aanhouding van eene vrouw uit Ruinen, die zich reeds gedurende langen tijd op de markt en in de winkels te Meppel onledig hield met het plegen van diefstallen. De bende moet bestaan uit zes a zeven personen, die te Meppel en te Hoogeveen alles medenamen wat onder hun bereik viel. Verschillende goederen: blikken schotels, nieuwe kinderhoeden kleederen, enz. enz., die in de gemeente Ruinen in holen, in het veld, geborgen waren, zijn thans in beslag genomen. In de vergadering van de Vereeniging tot bevor dering van de Ned, Visscherfj, den 4 April te Amsterdam gehouden, hoofdzakelijk ter bespreking van de bezwaren tegen de plannen tot gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee, in verband met de belangen der visecheriJ, voerde de beer T. A. C. de Ridder, burgemeester van Katwijk aan Zee het woord. Spreker, de vraag inleidende: „Welke z(jn de bezwaren tegen de plannen tot gedeeltelijke droog legging der Zuiderzee, in verband met de visscheriJ", vestigde allereerst de aandacht op het ontbreken onder de leden der Zuiderzee commissie van een i reeder. Trouwens, de belangstelling in onze visscheriJ S - in tegenstelling met onzen landbouw is over het algemeen zeer gering hier te lande en spreker zou wel W6nsehen, dat de regeering zich in deze spiegelde aan wat men elders, met name in Engeland, Duitschland, voor het visscherijbedrijf doet, dat aan zooveel duizenden brood moet verschaffen en dit in veel hooger mate doen zou, dan thans het geval is, indien de voorwaarden waaronder het bedrijf wordt uitgeoefend, gunstiger werden gemaakt. Wat nu het onderwerp zijner beschouwing betreft, zegt spr. zich te zullen houden aan plan B, gelijk het aanvaard is door de Zuiderzee-vereeniging (een dijk van Ewjjksluis via Wieringen naar Piaam in Friesland) en waarvan hij, als het verwezenlijkt mocht worden, de schadelijke gevolgen breedvoerig nagaat. De opbrengst jaarlijks der Zuiderzee-visschert) kan, op grond van een met zorg ingesteld onderzoek, op f 2.290.468 worden gesteld. Deze opbrengst zou bi) droogmaking natuurlijk verloren gaan, gezwegen van de waardevermindering der panden en gronden en van de scheepstimmerwerven in de kuststeden. De kosten van het werk der afsluiting en droog making' worden geraamd op f 190 000.000, over een t{jd van ongeveer 30 jaren; een bedrag waarvan de rente niet kan worden opgebracht. Door de Zuiderzee- visscherfj te vernietigen, schept men een zeeronze- keren toekomst. Wie den toestand der landbouwende arbeidersbevolking in Noord-Holland, vooral in Fries land, vergelijkt met dien der visschersbevolking te Volendam en elders, zal tot een voor de laatste gunstige slotsom komen. Volgens spreker zou het een onrecht, een onbillijkheid, een domheid zijn, alleen om den lust tot inpolderen bot te vieren, de visschert) te vernietigen en nog meer land te scheppen, dat steeds gedoemd is aan het grootkapitaal ten prooi te worden. Men zegt, dat de droogmaking een middel tot werkverschaffing zal zijn. Spreker ziet in deze wijze van werkverschaffing geen heil voor de toekomst integendeel 1 Tot zjjne conclusie komende, vraagt spreker: is de droogmaking der Zuiderzee een zaak van algemeen belang, een zaak waarvoor staats subsidie mag worden verleend? Zijn antwoord is: neen! 1°. De afsluiting en droogmaking der Zuiderzee zou leiden tot een verlies van f 2.300 000 aan jaar- HJksche opbrengst uit de visschert), hie zonder eenige subsidie gedreven wordt; 2°. het verdwijnen der Zuiderzee zou aan vele Noordzeevisschen hunne paaiplaats en de voedings plaats voor den jongen visch ontnemen, tot onbe rekenbare schade voor de Noordzeevisschert). 3°. sociaal zal de afsluiting en droogmaking geen duurzaam beteren toestand scheppen; 4°. alleen dit zal men bi) eene droogmaking ver krijgen met hypotheek belast land, in plaats van vischrtjk water; eene arme arbeidersbevolking, instede van nijvere visscherlieden, die steeds een zoo eigen aardig en waardig deel uitmaken van ons volk. Er komt op sommige plaatsen weer gebrek aan drinkwater. Te Hellevoetsluis heeft een ingezetene in een der door hem gepachte regenbakken 2000 emmers leiding water gebracht dat hij met eene stoomboot van elders had laten komen. Hij verkoopt het nu voor 5 cents per gang (2 emmers). Van doorgaans zeer goed ingelichte zijde verneemt de „Bode", dat aan het ministerie met ijver gewerkt wordt aan de pensioen regeling van onderwijzersweduwen en weezen. Het plan moet zijn in 1897 reeds deze regeling in werking te doen treden. Een fonds van eenige millioenen is noodig, doch reeds meer dan de helft daarvoor is gevonden. Men zoekt nog naar middelen om de rest te dekken. TEXELSCHE COURAKTT,

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1