Buitenland. t< Telegrafisch werd ons bericht gezonden dat te Haarlem de oud-afgevaardigde Mr. Farneombe Sanders (voorstander van Tak's kieswet) het moest afleggen tegen Mr. Roëll, (tegenstander van Tak's kieswet)de heer Roëll bekwam 793 stemmen, de heer Sanders 652 stemmen. Tweelingen uit eene gemeente nabij Haarlem, die dit jaar aan de loting voor de militie deelnamen wenschten hun lotings nummer onderling te ruilen, doch misten de middelen om de vrij hooge kosten van een notarieel contract van nummerverwisseling te betalen. Zij wendden zich daarop tot de RegeeriDg, om op grond van onvermogen, in elk geval van de kosten van registratie (be dragende f 30), te worden ontheven. Bij gunstige uitzondering is hun verzoek toegestaan door den minister van financiën. Te Raalte sloeg jl. Vrijdagmorgen een paard op hol en kwam, nadat het dier den wagen reeds verloren had, met een sprong te recht in een kamer, bewoond door een weduwe, die op dit oogenblik nog te bed lag met haar dochter. Het paard, dat het raam natuurlijk geheel verbrijzelde, wierp alles wat in het vertrek stond omver en bleef staan onmiddellijk voor de legerstede der weduwe, die door het even vreemd als ongewenscht bezoek deerlijk van streek raakte. Het gebeurt wel niet dikwijls, dat iemand kalk in de oogen krijgt, maar juist in zeldzaam voorkomende gevallen staat men veel eerder radeloos te kijken, dan bij dagelijks voorko mende gebeurtenissen. Er is voor 't oog geen heviger pijn te bedenken, dan wanneer het met kalk in aanraking komt en uitwasschen met koud water vermeerdert de pijn, in plaats van die te leenigen. Een goed middel even wel is het uitwasschen met suikerwater, dat dan ook veel door metselaars wordt aangewend. Uit Amsterdam meldt men Sedert eenige dagen ligt aan den kop der Handelskade een merkwaardig schip vastge- meerd, dat voor dezen nog nimmer een Neder- landsche haven heeft bezocht. Het is de „Irene", een Engelsch stoomschip met 1300 ton laad ruimte, door kapitein Webber ingericht om zware stukken, kanonnen, affuiten en dergel. te kunnen ladenvervoeren en lossen. De „Irene" heeft hare machine in het achterschip en daar door al hare laadruimte van voren. Boven het groote luik verheft zich een ijzeren bok van groote afmetingen, met een hefvermo gen van 60,000 K. G. en rustende met zijn drie pooten op het tusschendek, dat op die plaatsen ondersteund wordt door zoogenaamde ijzeren stoelen, welke met het onderschip verbonden zijn. De bok heeft zijn eigen stoomwindas tus- schendeks en kan met den top 16 voet buiten boord worden gezet. De „Irene" laadt hier voor rekening der Chineesche regeering tien Krupp- kanonnen, van 48 ton elk, met affuiten, pantser platen enz. voor een fortte AmoyinNoord-China bestemd. De geheele lading weegt ongeveer duizend ton. Bevroren Schapenvleesch. De „Ned. Slachters Ct, het orgaan van den Nederlandschen Slagershond, bevat een artikel over dit onderwerp, waarbjj wordt vermeld, dat er voor 'n jaar of 15 nog geen sprake was van den handel in bevroren vleesch, terwijl daarentegen tegenwoordig uit Australië, Nieuw- Zeeland en Argentinië niet minder dan ongeveer 4 millioen bevroren schapen per jaar te Londen worden aangevoerd. Aan het artikel ontleenen we verden het volgende: Aan den zuidelijken oever der Theems, tusschen Blackfriars- en Waterloo-bridge, staat een geweldig gebouw, niet minder dan 3'/s morgen lands beslaande; het Centraal-Depöt voor den geheelen Britschen handel in bevroren vleesch, Men loopt geen gevaar met de deur in huis te vallen, want om het gebouw te bezichtigen, moet men eerst in een soort rolstoel plaats nemen, en wordt dan zes verdiepingen hoog aan de nok van het dak gebracht. Op deze respectabele hoogte is nl. de deur. Hiervoor bestaat eene gegronde reden: het inwendige gedeelte van het gebouw wordt door koelmachines met koude lucht gevuld, die koude zakt naar beneden en zou door de buitendeur zeer spoedig ontsnappen, als deze gelflksvloers was, Om de koude zooveel mogelijk te bewaren, zjjn geene vensters aangebracht, wordt het gebouw uit sluitend door electriciteit verlicht en is het verkeer met het inwendige gedeelte slechts mogelijk door een schacht, een geduchten koker, die zich van de dakdeur tot aan den vloer uitstrekt en toegang geeft tot verschillende appartementen. Met elevators worden de schapen, na door kleine bootjes uit de Oceaanstoomsehepen aan den oever aangebracht te zijn, naar de „nokdeur" geheschen. Zoodra de schapen aan de zesde verdieping gearriveerd zjjn, worden ze op tafels geworpen en overeenkomstig het merk, dat reeds in de haven der inscheping op de dieren geplaatst is, gesorteerd. De elevators kunnen in een uur ongeveer 1500 dieren naar boven brengen. Daalt men nu door de zoogenaamde trappenschacht naar beneden, dan ziet men tegen de wanden de schapen geplaatst, welke roads bjj de inscheping zorgvuldig in doeken zijn gewikkeldde dieren zijn regelrecht op elkander gestapeld, doch zoo, dat de koude lucht immer vr|j spel heeft. De temperatuur bedraagt daar gewoonlijk 20° Fahrenheit, en de buizen, die langs de wanden loopen en de koude lucht uitlaten, zijn een duim dik met ijs bezet. Twee werklieden zijn voortdurend bezig, de openingen dezer buizen vrij van het ijs te houden, opdat de koude lucht ongehinderd kan uitstroomen. Hier en daar ijskegels, welke in den glar s van het electrische licht vonkelen en schitteren als duizenden diamanten. Een prachtig gezicht! Maar toch, als ge binnenkomt en ge ziet die 150,000 tot 200,000 doode schapen, alle gehuld in meestal witte doeken, beschenen door het witte, alle warmte missende electrische licht, dan overvalt u eene kille huivering. En kan 't anders, bi) eene temperatuur van 20° F.? Als curiositeit wordt vermeld, dat eenige duizenden bevroren schapen die reeds in Juli van het vorige jaar werden aange voerd, onlangs nog in voorraad waren gebleven, rustig wachtende op betere marktprijzen. Naast de tallooze heele schapen ziet men ook beenderen en stukken vleeschals namelijk de geïmporteerde dieren te vet zijn, worden de bruikbare deelen afgezonderd en het overige voor de talkfabricatie ingezouten. De schacht is zoodanig ingericht, dat een waggon het inwendige gedeelte van het gebouw kan bereiken om daar geladen te worden, 's Avonds om 11 uur begint en 's morgens 6 uur eindigt gewoonlijk het ladenin deze uren worden in den loop der week gewoonlijk 30,000 schapen aan dit ijspaleis onttrokken, om op de grootste veemarkt van Londen, of op de andere markten van Engeland verkocht te worden. De koude lucht in de gebouwen wordt verkregen door eene koelmachine, systeem ammonniak-eom- pressie. Wat den prils van het bevroren schapenvleesch betreft, de schapen worden op Nieuw-Zeeland en in Australië door de fokkers tot een prijs van 2 pence (10 cent) per Eng. pond (ruim 0.45 K.G.) verkocht, onder voorwaarde, dat de dieren niet zwaarder dan 70 pd. en de huiden en ingewanden, alsook het overvloedige vet, het eigendom der fokkers zullen zjjn. De kosten van slachting, bevriezing, verscheping, assurantie en die, te Londen gemaakt, bedragen gemiddeld 2 d. De prijs van het vleesch bedraagt dus voor den Engelschen importeur ongeveer 4 pence (f 0.20 per Eng. pd.) Op Nieuw-Zeeland zijn tegenwoordig te zamen 22 groote inrichtingen, welke zich met het slaohten en bevriezen der schapen bezighouden. Deze te zamen z(jn in staat dagelijks 12,000 tot 13,000 te bevriezen. Van de tusschen Groot-Brittannië en Australië Nieuw-Zeeland dienstdoende stoomschepen zijn niet minder dan 88 voorzien van toestellen ter verkrijging van koude lucht. Deze stoomschepen kunnen gezamen lijk 6 700.000 schapen laden. Met het oog op dit alles, kan men aan den handel in bevroren schapenvleesoh moeilijk eene groote toekomst ontzeggen. Weervoorspellende vogels. Als weerprofeet komt aan de kraai de hoogste onderscheiding toe. Wanneer er regen of storm te wachten is, verlaten heele troepen hare nesten, of waar z(j zich ophouden, vliegen een poos in kringen rond en komen dan weder op hunne plaatsen rond. Opmerkers van het weer verklaren, dat er eene merkwaardige overeenkomst is tusschen dit meer of minder langdurig rondvliegen en de langdurigheid van de storing in de atmosfeer. Vliegen die vogels bijzonder lang en met luid gekras, dan duurt het niet alleen langer eer de bui loskomt, maar dan is zij ook heviger en van langer duur dan gewoonlijk. De pauw laat een schel geschreeuw hooren, als er nat weer in aantocht is. Wanneer de zwaluwen hoog vliegen, is het een teeken van mooi weer, en wanneer hunne insectenprooi laag vliegt en de haar vervolgende zwaluw langs den grond strjjkt, voorspelt dit nat weer. Kauwen en meeuwen en andere ver vliegende vogels wagen zich niet ver, als er zwaar weer te wachten is. In het Engelsche kanaal beschouwen de visschers de zee-zwaluw als de zekere voorbode van een oostenwind. De verschijning voorspelt regen en krachtigen zuidwestenwind. Zeemeeuwen in het veld zjjn een teeken van storm uit het zuidoosten. De touw ^edigei De politie te Weenen heeft een bstkzaaJ lichters ontdekt, die in vele Duitsche attheme te Rotterdam handlangers voor het ve^rouv van valsche effecten, meest Russische, j'Totti Het hoofd der bende is een berucht ojot ai Schapira in Galicië. lijst na ei het haar over den aanslag in het rerl^er„ Foyot. Men had te minder dezen nieuwen verwacht, omdat men in de vaste over, verkeerde dat alle anarchisten, van v r zoo iets kon duchten, achter slot en zitten. Men kan nu van voren af aan bi en de politie is te meer de kluts kwijt, de laatste ontploffing niet het minste aanwijst met het vorige. Ook komt het voor de bom, die tegen het restaurant! ontplofte, niet voor in het meervermelde boek voor anarchisten," hetwelk door en Henry geraadpleegd was voor de sameni hunner helsche machines. De heer Girari van de afdeeling „bommen" van het departementen, deelt omtrent de samen: van het vernielingswerktnig het volgende; De bom, waarvan de meeste stukken gevonden zijn, bestond uit een blikken bua, met roburiet en vermoedelijk ook dynamij bus kon ongeveer 4 kilo bevatten, eene hoevt voldoende om het geheele restaurant te vei en alle aanwezigen te dooden, als deont] binnenshuis had plaats gehad. De aan het restaurant aangerichte schadekn op 50,000 fr. geschat. Wat den dichter Ttd w betreft, zjjn toestand is naar omstandig boe nogal gunstig, hoewel hij nog niet buiten is. Hjj is voorloopig van zijn bewonderii de anarchisten genezen. Het Panama-kanaal zal worden vo indien er nog menschen worden gevonde er geld voor over hebben. Zoo is Woensdag in eene vergadering houders van 18.000 Panama-obligatiën te besloten, maar het is niet aan te nemer161 er iets van zal komen Voorloopig zou slechts 60 millioen frcs. vffdei bijeengebracht, ofschoon de kosten van di tooiing van het kanaal door deskundigen tot 900 millioen worden geschat. Degedi voltooide werken zijn grootendeels vervalli kostbare machines onbruikbaar geworden, minstens 60 millioen noodig zou zjjn omjjen in den toestand te herstellen, als op toen het werk werd gestaakt. Te Algiers zijn 7 personen overledeiS,, gevolge van het eten van vleesch, afkomsti een varken, dat aan trichinenziekte leed. 00 aantal anderen, die mede van dit vleesch ge hebben, zijn ernstig ziek. In de vorige week heeft te Franforti een hevige brand gewoed in het gewezen „Brittannia," dat sedert de tentoonstelling 1891 als particuliere woning verhuurd wi een aantal huisgezinnen. Het vuur, dat benedenverdieping uitbrak, tastte onmiddel trap aan, zoodat niemand zich binnen het| door verwijderen kon. De meeste inwoners hoopten zich dus balkons én tot op het dak opeen, maar kt ook daar moeielijk gered worden, omdi brandweer ongelukkigerwijze niet onmiddell het ernstige van den brand gewezen was, zjj zonder al haar reddingsmateriaal aankr Verscheidene personen sprongen toen van af op straat, waardoor niet minder dar slachtoffers zich te pletter wierpen, Bovendien zijn twee vrouwen, die den uil naar buiten afgesneden vonden, in de vlam vergaan De Fransche anarchist Meunier, geho voor den dader van den aanslag in het café te Parijs in 1892, is in het Victoriastatio Londen in hechtenis genomen, op het oogei dat hij naar Antwerpen wilde vertrekken, bood wanhopigen tegenstand. Een metgezel den anarchist, die hem poogde te ontzetten, eveneens gevangen genomen. Men vono Meunier een geladen revolver en patronen, De redacteur van een antisemistisch te Praag, Huschek, beschuldigde een Jo» slager Loewy, dat hij met een ritueel doel zek Horky bloed had afgetapt en hem daarvoor had gegeven. Loewy diende hierop een aankl in wegens laster. Het bleek nu dat Horky, dronkelap, het geheele verhaal had verzw om zich interessant te maken. Huschek tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld, v van 2 met vasten. uil wt I I e W2 Blei 8 ere

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2