Buitenland. 1 Oosterend, 14 April. De Noordzeevisscherij leverde deze week geen zeer bevredigende uitkomsten op; per schuit werd ongeveer 30 tot 50 gulden besomd. De blazer „Nil disperandum" verloor bij eene aanvaring met een koopvaardij-schip, het zeil en moest met behulp van andere naar binnen. Het dak van het aloude koor der Ned. herv. kerk te Hippoiy tushoef, op "Wieringen, dat reeds zeer beschadigd was, is voor eenige dagen bij stil weder met hevig gekraak totaal ingestort, daarbij muren scheurende, beschotten en banken brekende. Het geheel levert thans een treurigen aanblik op. Een boer uit Olst kocht bij een uitdrager te Deventer een geweer. Vreemd keek ons boertje op, toen het geweer hem door twee rijksveldwachters werd afgenomen en hem werd gezegd, dat hij het geweer niet weer kreeg en bovendien voor het kantongerecht moest terecht staan, wegens overtreding der Wapenwet. De landbouwer G. Vrijs te Laag'nalen had wel eens gehoord, dat, wanneer men de bijen 's winters in den grond begroef, ze niet inteerden. Ten einde hiervan de proef te nemen werd een lichte bijkorf den 10 October van 't vorige jaar op ongeveer een meter diepte in den grond begraven. Toen nu deze den 9 April te voorschijn werd gehaald, bleek, dat het volkje uitermate vlug was en de korf hoegenaamd niet aan gewicht had verloren. Wanneer de proet van den heer Vrijs als doorgaande regel kon gelden, zou dit zeker een aanwinst zijn bij de bijenteelt. Ten gemeentehuize te Stadskanaal zoude j.l. Zaterdag een jeugdig paartje in den echt treden. Bruidegom, bruid en wederzijdsche ouders waren reeds aanwezig, de noodige getuigen reeds opgespoord en het wachten was dus nog op het inschrijven der huwelijksacte. Dat de liefde echter niet altijd bestendig van duur is, bleek weldra, want terwijl men ter secretarie bezig was met het opmaken der akte, kwam de vader der bruid zeggen, dat de laatste erg tegen den voorgenomen stap opzag, zoodat men maar van de huwelijksvoltrekking afzag. Het huwelijk was dus nog ter elfder ure afge sprongen, de akten werden weder doorgehaald en de exbruid en bruidegom togen weder met de respectieve ouders huiswaarts. Had de bruid bezwaar tegen het huwelijk onze bruidegom gaf den moed niet op en gedachtig aan het bekende spreekwoord „Er is geen hand vol maar een land vol" overlegde hij om maar dadelijk een ander te zoeken en jawelreeds den volgenden Woensdag, dus 4 dagen later, kwam onze ijverige huwelijkscandidaat zich reeds weder voor ondertrouw met een nieuwe bruid ter secretarie aanmelden. Of de liefde der 2e bruid standvastiger is, weet men niet te melden. (F. Gt.) Uit eene inlichting door het postkantoor te Amsterdam aan de Amst. Gt. gegeveD, blijkt nu dat inderdaad door den directeur verlangd wordt, dat het postzegel zal aange bracht worden aan den linkerkant, dus aan den tegenovergestelden van dien waar het geïmiteerde postzegel op de briefkaarten staat. De reden hiervan schijnt, volgens de inlich ting, te zijn, dat dan het kopje gewend is naar het adres. Het kopje kan er niets van zien en het adres is er ongevoelig voor. Daarom is het ons niet duidelijk, waarom men van de alge meen gevolgde gewoonte, in overeenstemming met een vroeger verzoek, nu zal moeten afwijken, Dezer dagen vroeg het hoofd van een school in een der Noord-Brabantsche dorpen per brief aan het gemeentebestuur om een aardglobe. Zijn verzoek kwam eindelijk in den Raad ter sprake. Een van de wethouders merkte op: „Wat behoeft hij een globe te hebben van de geheele wereld; mij dunkt als hij 't op onze school al eens deed met een globe van Holland." De championroeier de heer J. J. K. Ooms, passagier op het stoomschip „Rotterdam", doet de volgende mededeeling omtrent een orkaan, waaraan de passagiers van dat schip waren blootgesteld. „Den 14en Maart vertrokken wij met de „Rotter dam", kapt. Roggeveen, van Rotterdam naar New-York en deden eerst Boulogne aan om eenige passagiers aan boord te nemen. Wij hadden tot 19 Maart tamelijk goed weder, doch toen kwam er een storm opzetten, die eiken dag heviger werd, het schip geducht deed slingeren en den 23en tot een hevigen orkaan overging, zooals volgens oordeel der officieren nog zelden gewoed heeft, In den morgen van den 23en wees de laagste stand van den barometer 715 mM. aan en woei er een zeer sterke wind uit het Z. O. en Z. W. die tot 's nachts aanhield en toen eenige uren kalmer werd. 's Nachts tusschen 2 en 3 uur brak de orkaan met alle hevigheid los (en zjjn wij zeker dicht bij het centrum geweest) en werd het schip door kolossale stortzeeën geteisterd, waardoor het dek onophoudelijk vol water stond. Op één oogenblik werden verschei dene passagiers door een hevigen schok uit hun kooi geslingerd; oorzaak daarvan was, dat het schip van een hemelhooge golf plotseling in de diepte viel. Op hetzelfde oogenblik sloeg een stortzee overboord, vernielde een groot gedeelte van de commandobrug waarop de kapitein, de 2e officier Van der Weyde en de 4e officier Boonstra stonden, sloeg de telegraaf (die naar de machinekamer loopt) aan stukken, rukte eene groote stoomlier los van het dek, en brak twee poorten van de le klasse salon, waardoor het water met groote massa's daar binnenstroomde. Eene tweede stortzee sloeg de salonkap stuk, zoodat daar in minder dan eene minuut het water twee voet hoog stond en alle hutten onder water stonden; ook werd toen het compas omver geslagen. Groot wonder mag het heeten, dat de kapitein en de twee officieren niet van de brug geworpen zijn. De orkaan duurde niet minder dan zestien uur en het schip lag gedurende dertig uur bijgedraaid. Veel olie werd in zee gestort, zonder grooten dienst te doen; eindelijk tegen den avond van den volgenden dag bedaarde de orkaan en konden wij weder onzen koers vervolgen." Wilt gij muizen en ratten spoedig in de val hebben, doe dan op het aas een druppel rozenolie. De beestjes zijn verzot op den reuk hiervan en komen zeker in de val. De heer E. Smit, te Heerenveen, heeft een kachel uitgevonden, waarin turf met meer voordeel kan worden gestookt dan kolen. Indien deze uitvinding proefhoudend blijkt te zijn, zal dit een geluk zijn voor de thans zoozeer lijdende veenderijen, door welke tegen woordig bijna niet geconcurreerd kan worden met de steenkool, cokes, briquettes en petroleum. Do kinderen in ons land hebben een ge makkelijk leventje, vergeleken bij dat van de kleine Chineesjes. In China begint een jongen school te gaan als hij vfjf jaar is. Hij staat op met het krieken van den morgen en gaat naar school zonder ontbijt. Hjj krijgt een taak en als die af is, krijgt hij een uur voor zijn ontbijt later krijgt hij een uur voor zijn tweede ontbijt, maar hij zit bijna twaalf uur per dag te studeeren, zeven dagen per week. Een hollandsche jongen zou spoedig het werk staken om korter uren en meer vrije dagen te krijgen. In China rust echter alleen de bamboestok van den onderwijzer van tijd tot tijd. Het aannemen van een vreemde lucht door melk. Indien men eene kan melk naast eene open flesch terpentijn plaatst, neemt de melk weldra de lucht van de terpentijn aan. Hetzelfde heeft plaats bij aanwezigheid van tabak, paraffine, kamfer en vele andere sterk riekende stoffen. Men houae derhalve de melk op een afstand van alle vluchtige stoffen, en hoede zich ooit melk te drinken, die in eene ziekenkamer gestaan heeft. Aan het adres van de tallooze melkboertjes, die hunne waar in kleine, benauwde keldertjes slijten! (Mbl.t. V.) De aanstaande zomer. Aan de weersvoor spellingen van den heer Lancaster te Brussel, wiens voorzeggingen voor den winter van 1893/1894 vrij goed zijn uitgekomen, wordt het volgende ontleend: De thans merkbare droogte, die al reeds drie jaren duurt, zal nog wel eenigen tijd aanhouden. De zomer zal niet veel verschillen van dien van verleden jaar. Den 2üen Maart is het mooie weer begonnen (in 1893 den 19en Maari). Dit schijnt in verband te staan met een depressie, die een gevolg is van de ver plaatsing der anticycloon op de Azorische eilanden. Deze anticycloon, die in Januari in de nabijheid van Marokko is, wordt gewoonlijk in Juli in Spanje waargenomen. Telkens als die depressie zich tot in onze luchtstreek voort plant, was het weer in geheel Europa langen tijd achter elkaar mooi, terwijl de landen, die in den regel van de aanwezigheid der anticy cloon genoten, dan slecht weer hebbenSpanje, Portugal en Noord Afrika. Dat dit op het oogenblik het geval is, evenals in Maart en April 1893, bewijst, dat de redeneeringen van den heer Lancaster op goede grondslagen be rusten. En daarom zijn de kansen groot, dat de voorspellingen van den heer Lancaster uit komen en wy een langen warmen zomer krij gen. Waarschijnlijk zullen daarin twee drie weken van hevige onweders en zware regens voorkomen, evenals in de zomers van 1834, 1846, 1857, 1859 en 1868. Vaak zal het weer schijnbaar betrekken en evenals in 1893 dreigen te veranderen, maar de atmospherische invloeden zijn zoo sterk, door de kracht en den weerstand der anticycloon, dat de zomer er niet door onderbroken wordt. - Zondag trok een bende anarchisten door de hoofdstraten van Brussel, voorzien van eene zwarte banier, waarop de woorden „dood aan de bourgeoisie" voorkwamen. Op de Grande Place kwam het tot eene botsing met de politie, die met geweld de zwarte vaan veroverde en zes der betoogers in hechtenis nam. De Rijksdag nam Dinsdag het wetsontwerp betreffende de wijziging der wet op de besmettelijke veeziekten aan, in den vorm, waarin dit door de commissie was vastgesteld. Tevens vereenigde de Rijksdag zich met het voorstel, waarbij der regeering wordt verzocht zoo streng mogelijke maatregelen te nemen, ten einde te verhinderen dat besmettelijke veeziekten uit andere landen naar Duitschland worden overgebracht, al om het klauwzeer onder het Duitsche vee te bedwingen. Bij de beraadslagingen over dit voorstel de minister van Landbouw Von Heyden dat uit Nederland slechts weinig slachtvee ingevoerd, terwijl juist ten behoeve vat landbouw de invoer van fok vee uit Nedi weer is opengesteld. In Cordova zijn Zaterdag groote set werkloozen, de bakkerswinkels plunderend straten doorgetrokkenzonder bloedverg kon de orde door de gendarmen hersteld wo De ellende onder de landbouwende bevo in de provincie Cadix en te Sevilla neemt dagi toe, vooral te San Lucar en Barrameda. minister van Binnenlandsche zaken heeft Vu geld gezonden tot leniging van den nood. niettemin vreest men nog steeds voor het uitbr van ongeregeldheden. Opnieuw komt uit Frankrijk het berg' „J van een anarchistischen aanslag, ditmaal •- Argenteuil, nabij Parijs. De bom was gepla tegen de deur van den tuin van den vrederecW„fi Pelé en ontplofte met een geweldigen slag, n xfn gelukkig zonder iemand te treffen, terwfjl oor materieële schade weinig te beduiden heeft. AI werden eenige ruiten verbrijzeld. De heer Pelé had eenigen tijd geleden h zoekingen gedaan bij verschillende anarchist en men houdt daarom den aanslag voor wraakneming van een hunner. a - Een kogelvrij harnas. - Dinsdag heeft 4K° in de wintertuin te Berlijn proeven genoolf met het harnas van Döwe op een levend paa Op het lichaam van het dier, tusschen het pant en de huid, bevond zich wel een dubbelgeveurc b6, paardendeken, maar dat kan aan de uitwerki Ir der schoten niets hebben afgedaan. Twee schot met het gewone militaire geweer werden geda !e op het harnasbeide kogels drongen er in, zond dat het dier ook maar de geringste onrust toond t> Twee Amerikaansche schutters, Martin en "Wei vertelden, dat zjj op zichzelf het weerstandsvi mogen van het pantser hadden beproefd enm het beste gevolg. Wordt het schot gelost uiti onmiddellijke nabijheid, dan valt de kogel in stul ken op den grond. y' - In Engeland hebben de mededeelingen vjf r an grooten fabrikant Matner over het succe L as i 221 eldi er den grooten dat hij heeft gehad met de invoering vaiTde werkdag van acht uren, blijkbaar een diepe indruk gemaakt, want in verscheidene groo fabrieken zal zijn voorbeeld worden gevolgd. Keizer Frans Jozef heeft aan een gemeente raadslid van Weenen op eene audiëntie opge merkt, dat in den gemeenteraad te veel gesprokei werd. Er moest meer gewerkt worden zeid de Keizer. Het bouwen van woningen in malariastreken Dat de wenken hierop betrekking hebbendt doeltreffend zijn, blijkt o. a. uit een mededeeliDj van een Engelseh beambte, belast met het toezichl op de hygiënische maatregelen in zjjn land „Door het opvolgen van de in die wenken uitge sproken beginselen heeft men Groot-Brittannif feitelijk van de malaria bevrijd. Landbouwers kwamen tot de overtuiging, dat het in hun belang was, het overvloedige vocht aan den grond ts onttrekken en in de poriën van dezen, die vroege: verstopt waren, zuurstof te doen stroomen. Zoo hebben geheele streken lands, zonder dat dit den staat wat gekost heeft, een verbetering ondergaan,)* die ook aan den gezondheidstoestand van het volk ten goede is gekomen. In de moerassen van Lincolnshire met hun kanalen en windwater molens is hetzelfde systeem: het onttrekken van het te overvloedige water aan den ondergrond met het beste gevolg in praktijk gebracht. Te Liverpool werd dezer dagen eene vrouw, Malher genaamd, opgehangen. Z{j was 53 jaar en zoo jaloersch op haar tweeden man, die wel eens aardig tegen andere vrouwen was, dat z(j hem op een goeden dag op een zolderkamertje lokte en hem zijn zonde wilde laten bekennen. Toen hij echter niets op te biechten had, sloeg zij hem met een ijzeren ketting en daarna met het onderstuk van een petroleumkan zoolang od het hoofd dat hij stierf. De eenige stad der Vereenigde Staten, die een vrouw tot burgemeester heeft, is Pleasanton (Kansas.; Haar eerste ambtsdaad was, de politie-agenten te vervangen door vertrouwde mannen, die tot taak hadden ten strengste de wet tegen don verkoop van sterken drank en het spel te doen eerbiedigen. Als door een tooverslag werden kroegen en speelhuizen gesloten, De eigenaars en chefs dier inrichtingen hebben de stad verlaten. Ook de verkoop van cigaretten aan minderjarigen is verboden. Jongens en meisjes onder de zestien jaren, die na negen uren 's avonds op straat loopen, worden opgepaktalle winkels en restaurants moeten te tien uur 's avonds gesloten worden. Be electrische verlichting der see. Dit is een denkbeeld van den Franschman Basin, dat de aandacht van de academie der wetenschappen te Parijs heeft getrokken. Basin wil den vaarweg der stoombooten midden in den oceaan door electrisch verlichte boeien doen verlichten. De schepen zouden hun koers langs dezen electrisch verlichten vaarweg in zee kunnen nemen, en botsingen van schepen zouden daardoor ophouden. De aan ankers gelegde boeien zouden door sterke accumulatoren worden gevoed; een bijzonder schip met de electrische machine-inrichting zou de accumulatoren opnieuw laden. Op enkele van deze boeien met baar electrische lampen zou gevi Btie

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2