682. Donderdag 19 April. A®. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland, kk Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dsn Bubo SO Cts. - Franco per post door ge heel Nedhbland 45 Cts. Naar Aotbtka en andere landen met verhooging der porto's. Advertenties vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Adverteniièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. - Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. (ONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB BE ROOU, Parkstraat, Burg op Texel SLUITING DER KIEZERSLIJSTEN. je VOORZITTER van den Raad der Gemeente exel maakt bekend, dat de lijsten der per ken, bevoegd tot het kiezen van leden van de Dpede Kamer, van de Provinciale Staten en den Gemeenteraad zijn gesloten, en ter fijjneente-Secretarie voor een ieder ter inzage in, terwijl een exemplaar van die lijsten is :eplakt. ixel, 18 April 1894. De Voorzitter van den Gemeenteraad, STRICK VAN LINSCHOTEN. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en wethouders der Ge- snte TEXEL maken bekend, dat op Zaterdag April 1804 's morgens van 11 tot 13 uur [e 0. L. School te De Cocksdorp en 's namiddags 6 tot 7 uur in de O. L. School te Waal, genheid bestaat tot kostelooze inenting en nenting van de ingezetenen die zich hiertoe iar aanmelden, exel, 17 April 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linsohoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. TEXEL, 18 April 1894. Sij Kon. besl. is de beer J. C. Roest, ont- ger der Rijksbelastingen alhier, benoemd gelijke betrekking te Lemmer. - De heer T. P. Keijzer, die in de vorige 3k acte bekwam als onderwijzer lager erwijs, deed eenige dagen later met even istig gevolg examen voor de vrije en orde- Jkningen gymnastiek. - De markt van Maandag jl. beteekende niets. - Verkwikkende regenbuien verfrischten de laatste dagen het aardrijk dat daaraan leds weder eenige behoefte begon te ver gen. Na vele heerlijke voorjaarsdagen, t zoel en warm weder, is zulk eene ver- ikking een ware weldaad voor boom en it, en wanneer een zachte zonneschijn rop mag volgen, zullen boomen en planten Bdig in volle blad en bloei staan en de ivelden een aanzicht verkrijgen, zooals a niet beter kan wenschen. Wij verheugen ons in het gunstig uitzicht li daardoor wordt geboden en wenschen dat is velen ten voordeel moge zijn. Iudesohild, 16 April. Eenige schuiten van zijn naar de Zuiderzee vertrokken, om r haar geluk te beproeven met de ansjo- rangst. foorloopig zal op de Meer, het gedeelte schen Wieringen en Medemblik, worden ischt. >ok heeft men hier, voor de eerste maal, s beproefd of met staande netten iets was vangen. Den eersten naGht werden op die ze 80 stuks ansjovis buit gemaakt. Oosterend, 17 April. Belooft '94 voor den boer een goed jaar te zullen worden, niet minder goed schijnt het voor den visschers er om te staan. Reeds is in het Marsdiep eene groote hoeveelheid ansjovis gevangen, op welk bericht reeds een twintigtal blazers van hier naar de Zuiderzee is vertrokken, teneinde aldaar te beproeven eene even goede vangst te zullen hebben, als in het jaar '90. Toen werd van 1000 tot 1700 gulden per schuit verdiend in den tijd van 7 of 8 weken. De ansjovis, in het gat van Texel gevangen, is, naar kenners beweren, het goede soort. Zeven en negentig nieuwe gevallen van pokziekte hebben zich van 8 tot en met 14 dezer binnen Rotterdam voorgedaan. Eenige lijders zijn terstond, nadat zij door de ziekte werden aangetast, overgebracht naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel of naar de hulpziekenhuizen in Crooswijk en aan den Hilledijk. De oveiigen worden in hunne woningen verpleegd. Er kwamen vele sterf gevallen voor. Den 17 April, werden uit Roelofs-Arends veen de eerste peulvruchten naar Amsterdam gebracht. Dat is 14 dagen vóór den gewonen tijd en nog acht dagen vroeger dan verleden jaar. Die eerste peulen zijn altijd een aan genaam vooruitzicht. Ze worden dan ook in met bloemen en lentegroen versierde mandjes de plaats rondgedragen en aan de autoriteiten vertoond. Gewoonlijk komen de tuinders een week of drie, vier later reeds aan „den trek" met het snijden dezer vruchten van den kouden grond. Een slager te 's-Hertogenbosch had de onvoorzichtigheid, Donderdag onaangeteekend naar Amsterdam te verzenden een brief met een bankbiljet van f 1000. Zaterdag ontving de afzender bericht, dat de brief tevergeefs was gewacht. Het onder zoek der politie heeft de banknoot terugge bracht en tevens de oorzaak der vertraging. Wat was gebeurd? De knecht van den afzender, erg zindelijk van aard, had, om den brief niet „vet" temaken wat door slagers handen allicht het geval kan wezen hem naar het postkantoor gedragen in een oude courant en hem daaruit in de bus laten glijden zooals hij meende althans. De brief had echter de oude courant aan het postkantoor niet verlaten, maar was door den knecht, thuisgekomen, met die courant achteloos weg geworpen. Eenigen tjjd geleden kwam de 19-jarige dienstbode van den heer Jolink te Doesburg, op den zolder, waar zakken te drogen hingen, en bevond, dat die gedeeltelik in brand ston den. Spoedig werd de brand gebluscht, en men verdiepte zich in gissingen naar de oorzaak. Verleden Zondagavond werd men opnieuw ver ontrust, door een vreemdsoortig geklop, soms ge volgd door een gestommel alsof er vreemde lieden in huis waren. Een onderzoek bracht geen opheldering. Den volgenden ochtend over handigde de dienstbode aan de vrouw des huizes een briefje, gevonden, naar zij zeide, onder de waschkuip en de grofste bedreigingen bevattende, om vrouw es kinderen te vermoorden en bet huis in brand te steken. Toen des avonds het leven opnieuw begon, waarschuwde men de po litie, die evenwel na een nauwkeurig onderzoek niets verdachts ontdekte. De brigadier van de rijksveldwacht verborg zich nu Dingsdagnacht en betrapte de dienstbode, die weldra door de mand viel en bekende, dat zij door het ge schrijf en geklop de huisvrouw had willen ver ontrusten, omdat deze een vroegere belofte niet had vervuld. Zij werd aangehouden en zal zich nu voor de justitie te verantwoorden hebben. Voor de land- en tuinbouwgewassen is men er zoo goed als algemeen van overtuigd, dat van tijd tot tijd de grond eens los ge maakt moet worden, om den groei der gewassen krachtig te ondersteunen. Maar omtrent het gras 't is net of men soms meent, dat dat niet tot het rijk der planten behoort en het met een gesloten grond wel doen kan. Is het wonder, dat veel wei- en hooilanden met een vilt van mos overtrokken zijn, dat de lucht en regen buiten het bereik der planten wortels. houdt? Verbreek die korst met de weide-egge en een overvloedige grasoogst zal, behoudens een vruchtbaren grond, uw deel zijn. (Scli. Ot.) Heel gemakkelijk hadden het bij de gehouden verkiezingen de stemopnemers in de gemeente Poederoyen. Daar kwam geen enkele kiezer op het stadhuis. Het schijnt, dat ook de leden van het stembureau zich niet de moeite hebben gegeven een biljet in de bus te doen. „Te Poederoyen (tellende 62 kiezers) is geen enkele stem uitgebracht," luidt het proces-verbaal. De „Arnh. Ct." zegt Zonder onze kiezers te na te spreken, durven wjj zeggen dat er zijn hoeveel laten wij daar die eigenljjk niet wisten waar het om te doen is. Een enkel staaltje laten we hier volgen. Een kiezer komt het stembureau binnen, groet naar links en rechts en zegtik wou wel komen stemmen. Nadat hij zijn naam heeft opgegeven, die door het stembureau wordt geverifieerd, wordt hem de bus gewezen. Ja maar, zegt de man, ik moet m(jn briefke nog invullen. O, nu, doet dat dan maar. Als hij een pen in de hand heeft, bedenkt h(j zich even en vraagt Moet ik daar nu mijn naam opzetten? Neen, den naam van dengene, dien u wilt kiezen; Nou, ik moet [hier volgde de naam van den candidaat] hebben en dien zal ik er dan maar opschreven. Toen de naam er stond vroeg hijen moet nu mijn naam er onder? Neen, als u wilt dat die meneer uw stem heeft, moet u dat niet doen. Maar wel moogt u er de voorletters van den naam bijzetten. Van mjjn naam Neen, van den meneer dien u daarop ge schreven hebt. O zoo 1 en na ook die aanvulling op het biljet te hebben aangebracht, ging het stem biljet in de bus. Als er velen zoo waren, zou de stembus wel drie dagen open mogen blijven. EXELSCHE COURMT. i dikl

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1