0. 685. Zondag 29 April. A®. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB Ss DE ROOU, Parkstraat, Bükg op Texel TEXEL, 28 April 1894. Wij herinneren er bij deze aan dat Dinsdag Hei a.s. 's morgens te elf ure, op de Groene- iats de keuring zal plaats hebben van iraen voor den militairen dienst. Zijn velen met die uitgeschreven order t gediend, anderen daarentegen zullen wel- ht niet gediend zijn met de bepaling welke lste Mei van 1894 tevens merkwaardig lakt: nl. dat met dien dag de patentwet, larvoor een bedrijfsbelasting in ruil is ge ren, wordt „dood verklaard". 3r zullen er zijn die deze verandering niet Ben niet toejuichen doch zelfs verwenschen. nschen met matige tractementen of ïsioenen zullen vermoedelijk volstrekt niet hun nopjes zijn dat met 1 Mei 1894 daarvan ie bijdrage wordt gevorderd voor de huis- ding van den Staat. Men ziet, zoo heeft eene dit, de andere weer iets anders tegen laakte wetten. De Staat stoort zich daar iter niet aande keuring is uitgeschreven ff de werkzaamheden voor de bedrijfsbelasting ijprden in enkele provinciën reeds voorbereid. ILaten we trachten ons er in te schikken en ot eene goede naleving der wetten medewerken. - Verrassend zijn van allerwege de be- hten over het gunstige voorjaarnieuwe dappelen en nieuwe doperwten werden ids zoo wordt bericht aan de Kon.- g. aangebodenaardbeziën, peulen en asper- ze werden alreeds, ofschoon 't nog geen i is, te Amsterdam aan de markt gebracht, t Is dan ook een voorjaar bij uitnemendheid; t genoegen mogen we dat dagelijks opmerken de weiden, aan boomen, planten en emen. Het vee vindt reeds ruimschoots dsel en 't laat zich aanzien dat ook de itervoorraad niet onbeteekenend zal zijn. stemt ten deze tot tevredenheid en Dneer straks de prijzen voor het af te zetten eenigszins aan de verwachting beant- orden, dan zal zeker menigeen het jaar 11 een goede vriend noemen. Van harte nschen wij dat het zoo moge zijn en die istiger toestand moge strekken tot ver- erdering van veler levensgenoegen. - Naar wij vernemen is door den Minister Waterstaat, Handel en Nijverheid gunstig chikt op een verzoek van ons Gemeentebe- ur, om wederom een deel van den Zeedijk Oudeschild van Rijkswege van een leuning voorziende plaatsing daarvan zal thans its hebben op dat deel waar een viertal ;en zich in één punt oplossen, n. 1. het huis bewoond door den heer Wuis; voortgaande zou de tijd kunnen komen, de geheele dijk van een leuning zou rzien zijn, hetgeen ontegenzeggelijk een de en gewenschte zaak zoude wezen. - Een even gevaarvollen als avontuurlijken |ht is gisteren gemaakt door eenen Helder en rogvisscher. Drie personen in eene 'one vlet, die aan ons strand, met tal van ere Heldersche vletterlieden de rogvissoherjj uitoefenden, werden bij dat werk door zeer onstuimig weer beloopen. De zee stond hol en deed het ergste vreezen. Vele vletten sloegen op het strand of zochten daar redding. Eenige andere vletten koersten naar het Eierland, doch hadden het voor het zeegat zwaar te verantwoorden. Toch gelukte het om behouden binnen de zeegaten te komen. De drie personen, hier boven bedoeld, gingen 's nachts met hun vletje binnen door, dat is, beoosten de kust langs, roeiende naar de haven, waar zij te ruim vier uren 's morgens aankwamen en verder door de „Ada van Holland" naar het Nieuwe- diep werden gesleept. Waarlijk, de mannen, die op zulk eene wijze den strijd om het be staan voeren, hebben duizendmaal meer aan spraak op waardeering dan zij, die door allerlei klinkklank de Maatschappelijke orde heeten te willen hervormen. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen in het 2 de district, dato 21 April j.l. is in het Schuitengat, zeegat van Terschelling, buiten het vaarwater beO. de stompe ton No. 4 tijdelijk eene groene spitse ton met rooden bol gelegd. Deze ton is voor de scheepvaart van geen belang. De stoom, die aan vele takken werk krachten heeft ontnemen dreigt ook voor de ansjovis visschers als een doodend zwaard. Een span van twee stoombooten welke 23 dezer begonnen zijn met de kuilvangst dier vischjes brachten den namiddag van dien dag 16000 en den volgenden dag 41000 te Urk aan wal dewijl de visschers met de kuil tot 1000 en die met sleepnetjes tot 3000 per span aanbrachten. (Enkh. Ot.) Te Utrecht is gevankelijk binnengebracht een 16 jarigen knaap uit Soest, die getoond heeft reeds „rijp voor de galg" te zijn, volgens het oude spreekwoord. Voor eenige daad een kleine bestraffing ondergaan hebbende van zekeren W., hoofd van een gezin, zon hij op wraak en kwam tot het besluit hem dood te schieten: een besluit waaraan hij ook gevolg gaf. Gewapend met een geweer, ging hjj op den loer liggen bij W.'s woning, en wachtte daar geduldig, maar met toenemende wraaklust, diens verschijning af, op 't oogenblik waarvan hij vuurde en W. wei niet doodelijk, maar toch ernstig aan 't hoofd verwondde meer 't gevolg van de lading enkel met hagel, dan om zijn wil van 't enkel maar bij een ver wonding te laten. Van handelen in drift kan hier zeker geen sprake zijn. Een reiziger trok Dinsdagavond even voorbij het station Halfweg aan den noodrem omdat zijn parapluie uit den trein was gevallen; behalve zijn parapluie kreeg hij bovendien een proces-verbaal. Eenigen tijd geleden werd het ooievaars nest in het dorp Woubrugge door een wijf jesooievaar betrokken; het mannetje liet op zich wachten. Dezer dagen kwamen er een paar vreemde ooievaars opdagen, die zich op dat nest wilden installeeren, hetwelk tot een verwoed gevecht, 1 tegen 2, aan leiding gaf. De slotsom was, dat het wijfje voor een oogenblik van het nest verdreven werd, waarop de vreemde indringers hare eieren, 4 in getal, in den bek namen, en op het dak van het huis te pletter smeten. Na het verrichten van deze euveldaad ver trokken zij en kon de verdrevene haar nest weder betrekken. De zoo menigmaal besproken de Jong is Donderdag door de rechtbank te Amsterdam overeenkomstig den eisch van het O. M., wegens oplichting tot vier jaar gevangenis straf, met aftrek van den tijd door hem in preventieve hechtenis doorgebracht, veroor deeld. Hij luisterde glimlachend naar de voorlezing van het vonnis en zette den hoogen hoed op toen hij werd weggeleid. De veiligheid in Neerlands hoofdstad. Dinsdagavond toog de schrijver H. Frigerio, werkzaam op 's rijks werf te Amsterdam, om halftwaalf huiswaarts. Op de Prins-Hendrik kade -werd hij onverwachts aangegrepen door een straatroover, die hem ter aarde wierpen terwijl hij hem het schreeuwen belette, uit een der zakken van zijn slachtoffer de porte- monnaie stal, waarmede de bandiet zich uit de voeten maakte. Met moeite kon de ongelukkige, die eenige kwetsuren had be komen, zijn weg vervolgen. De man ligt thans ziek. (Hbl.) Sedert eenige dagen bevindt zich bij de politie te Rotterdam in bewaring een jongen, oogenschijnlijk 14 of 15 jaar oud, door haar zwervende op de straat aangetroffen, zonder geld om in zijn onderhoud te voorzien. Deze jongen zegt niet te weten hoe hij heet, waar hij geboren werd, hoe oud hij is; hij weet van zijne ouders niets af, noch van iemand bij wien hij inwonende is geweest. Tot heden toe is de politie omtrent hem niets te weten kunnen komenalleen zegt de jongen dat men hem gewoonlijk Domini noemt en dat hij meent te- of nabij Hulst in Zeeland te zijn geweest. Het voornemen bestaat om met den jongen op transport te gaan naar Zeeland van plaats tot plaats, tot men meer licht omtrent hem heeft verkregen. Als een bewijs hoe de graanprijzen ge daald zijn, kan dienen, zegt het „Vaderland" dat door een firma in 1872 meel geleverd werd voor den prijs van f 227« per 100 kilo, terwijl dezelfde kwaliteit thans verkocht wordt voor f9. Een knaap te Wijckel (Fr.) ontdekte in een boom die hol was, een vogelnestje. Hij stak den rechterarm door de opening, om zoo het nest uit te halen. Toen hjj den arm wilde terugtrekken, was hem dit onmogelijk en hij verkeerde daardoor in benarden toestand, omdat hij geheel alleen in 't bosch was. Gelukkig werd zijn angstgeschrei gehoord door twee personen, die veldarbeid verrichtten. Zij ijlden naar de plaats, vanwaar het geschrei kwam en wisten, door de opening met een mes te vergrooten, op die manier den knaap te redden. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1