689. Zondag 13 Mei. A®. 1894. Nieuws- en Advertentieblad. OFFICIEEL GEDEELTE. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 80 Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Q-roote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummer» 2 Ct». per nummer. JONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Boeg op Tbxel VERJARING au vorderingen ten laste der Gemeente. URGE MEESTER en WETHOUDERS der Ge- mte Texel brengen belanghebbenden in nnering dat alle vorderingen ten laste der oeente over het jaar 1893, vóór den laatsten li a. s. moeten zijn ingediend, terwijl alle op termen niet ingediende vorderingen, voor aard en vernietigd zullen worden gehouden, el, 11 Mei 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Strick van Linschoten, Burgemeester. J. A. Wesstra, Secretaris. DUITS C H E ONDERDANEN. BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL te weten, dat door den gezant des Duitschen namens Zijne Regeering is bericht, dat tsche Onderdanen, die stukken uit hun land oeven of de legalisatie daarvan verlangen, onder opgave van het doel, waartoe die [ken moeten worden gebezigd, rechtstreeks zonder van een tnssehenpersoon gebruik naken, moeten wenden tot de overheid van eigen land. Texel, 11 Mei 1894. De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. Waarschuwing tegen het lokken van iderlandsche Werklieden naar Duitschland. BURGEMEESTER der Gemeente TEXEL irschuwt tegen de berichten in de Nieuwsbladen daartoe uitgezonden agenten, die soms met strekking van reisgeld voor de heenreis, ten oeve van industrieële ondernemingen, Neder- ische werklieden naar Duitschland lokken. hunne aankomst te dier plaatse toch, is haaldeiyk gebleken, dat zy daar niet gebruikt nen worden. et is daarom geraden, dat die werklieden, irens op zulke berichten en voorspiegelingen agenten aftegaan, öf zelf öf door mijne ichenkomst, zich tot den Nederlandschen Consul de streek, waar die ondernemingen zich be ien, om inlichtingen wenden, omtrent de mitzichten in het bekomen van werk, de ien en de huurprijzen der woningen aldaar, lie dit nalaat stelt zich bloot aan groote instelling en schade. Texel, 11 Mei 18941 De Burgemeester voornoemd, STRICK VAN LINSCHOTEN. TEXEL, 12 Mei 1894. j gunstig weder zal het fanfare-corps aan Burg gevolg geven aan het reeds vroeger legedeelde voornemen, om op Maandag, tweeden Pinksterdag, een Volksconcert te en in het Park. et concert zal aanvangen des namiddags half vier uur; de toegang is voor ieder vrij. iet programma voor dit concert bestaat de onderstaande nummers: Voorwaarts. Avondlied. De wandelaar. Burchtmarsch. Lentegroet. 6. 7. 8. 9. 10. Feestgroet. Mignonnette. Vaandelmarsch. Broederschap. Volkslied. Aan de Maatschappij tot heide-ontginning worden groote plannen toegeschreven tot ver betering en verfraaiing van ons eiland. Niet alleen dat zij de indijking van „De Mok" zou trachten te bevorderen, maar bovendien zou zij voornemens zijn een strook der uitgestrekte duinenrij tusschen de dorpen den Hoorn en de Koog, met hout te beplanten. De vermelding van een en ander vinden wij in elders verschijnende bladen ais geruchten welke hier zouden omgaan, in hoeverre die geruchten waarheid bevatten vermogen wij echter niet te zeggen. Waal, 10 Mei. De hier bestaande Kaas- fabriek „de Eendracht" wordt vergroot. Dage lijks worden er 650 a 700 liters melk verwerkt en gemiddeld 30 kaasjes afgeleverd. Als men in aanmerking neemt, dat zoo niet de hoogste dan toch een flinke prijs voor de kaas wordt bedongen, dan is de oprichtiug der fabriek voor ons dorp een zeer belangrijke zaak geweest. Oudesohild, 11 Mei. In de rognetten langs de kust zijn dezer dagen o. a. twee pijlroggen gevangen Een dezer dieren was wel 25 pond zwaar en van buitengewonen omvang. De visschers zijn echter op zulk een vangst niet bijzonder gesteld, want zij moeten uiterst behoedzaam te werk gaan, om niet door de pijlen aan 't eind van den staart des pijlrogs, getroffen te worden. Deze pijlen veroorzaken soms gevaar lijke en pijnlijke wonden. Zoodra de pijlrog gevangen is, haast men zich het dier van den staart te ontdoen. De traan, uit den lever bereid, en pijlrogsolie genaamd, wordt nog vaak bij verwondingen en kwetsuren aange wend door velen. De Cocksdorp, 11 Mei. Het wrak der Uggen- zeems, hetwelk zich bevond op den noord oosthoek van Vlieland en was aangekocht door visschers van hier, is in den laatsten storm spoorloos verdweneD. Men was reeds eenige weken met sloopen bezig geweest en had een aantal eiken planken alhier aangebracht. Alle pogingen, die men in het werk stelde om het wrak op te sporen, bleven tot heden vruchteloos. Het wrak is gemerkt A. Dros. In de Donderdag te Amsterdam gehouden alg. vergadering van de Vereeniging tot bevor dering der Ned. visscherij, werd hulde gebracht aan de activiteit van de marine-politie-vaartuigen. Besloten werd dat de Vereeniging zich wenden zou tot de directie der Maatsch. tot Exploitatie van SS. met het verzoek, om ook met personen treinen visch te vervoeren als tjlgoed en van de H. IJ. S. gedaan te krijgen, dat visch als ijlgoed aan het station Helder worde aangenomen, ter verzending met den eersten trein om de Regeering van de wenscheftjkheid te overtuigen, dat het gebruik van haring bij het leger worde bevorderd om bij de Regeering aan te dringen tot weg ruiming van het wrak eener schuit vermoe delijk H.D. 3 zich bevindende op 10 vademen water, ongeveer 200 M. bezuiden de Noorderhaaks. Aangedrongen werd op het tot stand brengen van eene behoorlijke betonning en verlichting van „Stortemelk" en „Vliesloot". Besloten werd dat het hoofdbestuur een onderzoek zoude in stellen naar de voor- en nadoelen voortvloeiende uit de Hollandsche kustvisschery. Besloten werd zich tot de Regeering te wenden met het verzoek het vaste licht van „de Ven" te doen veranderen in een draailicht. Nog werd besloten dat eene commissie van onderzoek zal worden ingesteld omtrent „het nut om jonge visscherslieden in de gelegenheid te stellen, van eene bevoegde commissie na het afleggen van voldoend examen een bewijs van bekwaamheid voor schipper of stuurmansmaat ter haring-, trawl- of andere visscherfj te verkrijgen." Tengevolge het verkiezen van dezelfde personen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in meer dan een district, zijn de volgende verkiezingen uitgeschreven: 11 Mei: Rotterdam, 's Gfravenbage, Sneek en Katwijk. 15 MeiHaarlem en Utrecht. 18 Mei: Delft. 5 Juni in de districten Alkmaar en Utrecht doordien de heeren Roël en van der Kaaij in het Ministerie zitting nemen. Hr. Ms. jacht „De Valk" heeft op 's Rijks werf te Willemsoord kolen geladen en is in het droge dok aldaar opgenomenook de in ventaris wordt in gereedheid gebracht. Op grond hiervan wordt te Nieuwediep ondersteld dat de Koningin-Regentes en de Koningin eerst daags over dit schip zullen beschikken om bij den proeftocht van Hr. mina" tegenwoordig te zijn. Ms. korvet „Wilhel- Men schrijft uit Bruinisse "Welke onberekenbaar nadeelige gevolgen het voor den mosselhandel hebben kan, hoofdzakelijk voor dien van Bruinisse, waar die op zoo grooto schaal gedreven wordt, om in den herfst reeds te moeten zaaien, blijkt thans duidelijk, doch gevoelig tevens, bij de ervaring dat van al het zaad, dat van primo September 1893 tot ultimo 1894, minstens 14,000 hectoliter bedragende en eene uitgaaf van ruim f 6000 vertegenwoordigende, ten gevolge van de win- terschade door ijsgang en de vele voorjaarsstormen bijna niets is overgebleven. Dit verlies is thans dubbel betreurenswaardig, wijl het in de eerste plaats ge weten moet worden aan ontijdige openstelling van de zaadvisscherjj op de zoogenaamde hooge banken in Zeeland en in de tweede plaats omdat nu nergens meer voldoend zaad gevonden wordt om het geleden verlies door nieuwe aankoopen belangrijk te kunnen herstellen dan gedeeltelijk aan eenige strandwerken in Noord- Holland, waar het sederteenigejarennietmeer gehaald mag worden. Dat ds hooge regeering toch eens een open oor en oog mocht krijgen voor de vele klachten die des aangaande reeds geopperd werden, zou eene ware uitkomst voor bijna alle Zeeuwsche visschers zjjn, die toch zulke aanzienlijke pachtsommen in de staatskas doen vloeien. Dat de lage zaad banken in Zeeland gedurende den herfst opengesteld worden is in zooverre te billijken, dat het zaad dat daarop valt anders gevaar loopt door de zoogenaamden zeesterren verslonden te worden; doch dat de hooge banken daarmede gelijk gesteld worden is, op zjjn zachtst genomen, eene ware ramp voor zooveel menschen die in den mosselhandel hun bestaan hun levensonderhoud hun brood moeten vinden. Voor hen wier finantieele positie dit veroorlooft, moet derhalve van den nood eene deugd gemaakt worden, door zaad van Engeland te laten aanvoeren, voor meer dan de dubbele waarde, dat dan nog nooit die mooie blanke mosselen geeft, waarop Zeeland zoo kan roemen. Indien de minister van waterstaat, handel en nijverheid thans mocht kunnen goedvinden om het zaad van bovenbedoelde strandwerken vrij te geven, dat zou, in allen ernst, eene ware uit komst zijn. EXELSCHE COURANT. 9,

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 1