Buitenland. In de afgeloopen week werden te Alkmaar de eerste nieuwe aardappelen ter markt ge bracht; ze werden aangevoerd van Sint Pancras. In den laatsten tijd sterven te Appelscha vele schapen. De dieren krijgen hevige diarrhee en zijn dan binnen weinige uren dood. De ziekte schijnt erg besmettelijk te zijn, want een arbeider die een schaap verloren had, kocht een ander, dat echter binnen twee dagen ook reeds dood was. Zoo had de man in één week tyds eene schade van f 30. Maandagochtend hadden een paar visch- vrouwen te Rotterdam eene hooggaande woordenwisseling op de vischmarkt. De twist was reeds op den afslag begonnen over het afmijnen van een koop visch, waarbij beiden beweerden het eerst gemijnd te hebben. Een drietal politieagenten zagen het nuttelooze van hunne pogingen om den twist te beslech ten weldra in en trokken stilletjes af, doch de marktmeester wist beter raad. De markt moest schoon gemaakt worden en daarom gelastte hij zijn personeel, de slang op de waterleiding te plaatsen. Dit hielp, want nauwelijks werd de eerste waterstraal over de markt geworpen of twistenden en omstan ders stoven uit elkander en de orde was hersteld. Begrafenis met hindernissen. Maandag morgen was in eene woning aan de Boorstraat te Utrecht het oogenblik daar, dat een lijk in de kist ter laatste rustplaats naar het Kerk hof aan de Biltstraat zou worden uitgedragen, toen plotseling de vloer der lijkkamer inzakte en de lijkkist met bidder en dragers en familie leden naar beneden stortte. Alle meubelen vielen omver, sommige geheel verpletterd. De aanwezigen kwamen overigens gelukkig met den schrik vrij; alleen de bidder B. werd licht aan het hoofd gewond. 127 Ministers. Het ontslag dat de leden van het ministerie hebben gevraagd, na slechts ruim 2'/j jaar aan het bewind te zijn geweest, herinnert wederom aan de groote broosheid van alle ministeries, vooral die in Nederland. Sedert 13 Mei 1848, toen het kabinet De Kempenaar-Donker Curtius optrad dat de Grond wetsherziening van dat jaar tot stand bracht, zijn bijna 46 jaar verloopen. Weet men wel hoeveel ministeries ons land in die 46 jaren gehad heeft? Niet minder dan 20 keeren heeft het hoofd van den Staat sedert die grondwetsherziening van raadsleden moeten veranderen, bijna altijd wegens geschillen tusschen regeering en ver tegenwoordiging. Gemiddeld heeft elk dier ministeries nog niet 2 Va jaar geleefd. Hoe gevaarlijk het is, eetwaren uit koperen voorwerpen to gebruiken, ondervond de heer G. D., graanhandelaar te Moordrecht. Deze had namelijk een visch genuttigd, die in een koperen pan was bereid en had daardoor koper- zuur in de maag gebracht. Hevige krampen, gepaard met een sterk opzwellen van het lichaam, en een vreeselijk braken waren de gevolgen ervan. Te Helmond overleed dezer dagen de klompenmaker J. R. Men had hem het doods kleed aangetrokken. Toen men 's morgens in de lijkkamer kwam, was Jan op en keek de verbaasde aanwezigen eveneens verwonderd aan Leukweg zei onze Jan, die immer van een grapje hield „Ze liepen daarboven barrevoets en hadden nog geen klompenmaker noodig." De schijndoode, andermaal ingestort, is nu werkelijk overleden. Aldus meldt een der Limburgsche bladen. Dolhuis-idealenDe lezing, Zondagavond te Doetinchem door Domela Nieuwenhuis ge houden, was door een zeer klein publiek be zocht, waarvan een groot deel nog uit nieuws gierigen bestond. Bij de bespreking van den 8-urigen werkdag verklaarde de heer Nieuwenhuis, dat, zoodra de socialisten dien bereikt hadden, zij op den 6-urigen werkdag zouden aandringen, en zoo vervolgens, totdat„er geen werkdag meer bestond, want het was, volgens hem, „een schande, wanneer iemand genoodzaakt was voor een ander te werken." Niet werken voor een ander bakt Domela Nieuwenhuis zijn eigen brood? Maakt hij zelf zijn kleoren? Bouwt hij zich zeiven een woning? Brouwt bij zijn eigen bier? Breit hij zijn eigen kousen? Veegt hij zelf zijn vloer? Fabriceert hij zelf zijn gas voor verlichting? Haalt hij zelf zijn steenkool uit de mijnen? Rooit hij zelf de aardappelen die hij eet Lapt hij zelf zfln schoenen? of doet een ander het voor hem?! Het hoofdbestuur der Vereeniging voor christelijk volksonderwijs, bestaande uit vrien den der Ned. Herv. Kerk, heeft besloteD, voortaan door het geheele land jaarlijksche collecte te houden op of omstreeks 25 April, den geboortedag van den grondlegger van onze staatkundige en godsdienstige vrijheden, Prins Willem van Oranje. Turfprjjzen. Men schrijft uit Smilde: De turfprpen in Holland zijn thans ongekend laag gedaald. Aan de steen- en pannenbak kerjjen langs den Ouden Rijn (van Utrecht tot Leiden) wordt besteed 14 a 17 ets. per ton, al naar gelang de turf is afgevoerd uit de Zuidenveldsehe of uit de Oostermoersche venen; de betere qualiteit der laatste maakt de brandstof van daar steeds meer gewild. Een noodwendig gevolg van dien tragen handel in Holland is, dat er in de Drentsche venen minimumprijzen worden besteed, die allengs zoo laag zp geworden, dat de vervener niet zelden de turf van de hand moet doen voor wat hy aan arbeidsloon uitgaf. Het ligt voor de hand, dat die treurige toestand zijn invloed doet gelden op de hoeveelheid werk en de loonen der arbeiders de eerste vermindert steeds terwijl de laatste al lager en lager dalen. En zoo zien wij het verschijnsel, dat vele arbeiders uit deze provincie, die in de Drentsche venen tevergeefs werk zoeken, zich begeven naar het naburige Duitschland, om daar te arbeiden aan de kanaal- werken, die tegenwoordig in 't westen van dat Rijk op groote schaal worden uitgevoerd. Intus- schen een eigenaardig contrast met wat men vroeger zag gebeuren, toen onze naburen ingrooten getale by ons het veen kwamen vergraven. Het gras wil gewoonlijk slecht of in het geheel niet onder de boomen voortkomen. Men doet daarom beter er andere planten voor in de plaats te nemen. In de eerste plaats de lelietjes van dalen (Convallaria majalis) die bij voorkeur schaduw willen. Verder zijn nog zeer goed te gebruikende varens, doch dan moet de grond vochtig zijn, of wel er moet goed gegoten worden. Ook het klimop is goed te gebruiken, en verdient zelfs de voorkeur boven de lelietjes van dalen, daar deze hun blad gedurende den winter niet behouden. Engeland over het Zuiderzeeplan. Het verslag der commissie omtrent de plannen voor de droog legging der Zuiderzee heeft in Engeland grooten indruk gemaakt, Geen blad dat er geen gewag van maakt, en dat men dikwijls vreemde opmer kingen vindt behoeft nauwelijks gezegd te worden. Zoo onderstelt een blad in allen ernst „dat een kanaal door den te maken polder zal gemaakt worden om Amsterdam te verbinden met de Noordzee, via den Helder, mi ar", zoo wordt er aan toegevoegd, „de stad heeft reeds een korten waterweg naar zee via IJmuiden." Een ander ziet in het plan een verwjjt aan de gekroonde hoofden en de Regeeringen van Europa, want terwyi de groote mogendheden jaarlijks honderden millioenen gelds verspillen in de toebereidselen voor mogelijke oorlogen, bereidt eene der kleinere natiën een machtige industrieele onderneming voor, die den voorspoed en het geluk des volks zal doen toenemen. De oude aardigheid, dat de Hollanders Holland genomen hebben, wordt letter lijk waar. Slechts twintig jaren geleden veroverden de ontembare Hollanders 12000 „acres" op de Zuiderzee als een begin. Thans zal een stuk land aan Nederland toegevoegd worden, zoo groot als Berkshire of Buckinghanshire. Aangaande het gebeurde met de kieswet hier te lande worden door de „Figaro" de volgende opmerkingen gemaakt: „Het is zeker verstandig om aan de eischen des volks weerstand te bieden, wanneer zij onrechtmatig zijn, maar in de hoogste mate onvoorzichtig is het om aan het volk datgene te weigeren, wat zijne naburen bezitten, wanneer de maatschappelijke toestanden bij beiden dezelfde zijn en wanneer men weet, dat men zal moeten eindigen met toe te geven. Voor regeeringen zoowel als voor bijzj» personen is niets verkeerder dan de w mijdelijke beslissing omtrent eenig vraaB uit te stellen. En ik zie niet in, welk vw' er in gelegen is voor Nederland's burge*1 zulk een roemrijk verleden heeft, dat t£( 1894 eene hervorming onthouden worto zij zeker voor het einde der eeuw dwingen." Op het tentoonstellingsterrein te Anbi had alreeds een ernstig ongeluk plaats, kanon, wegende 6.500 kilo kwam neder i beenen van een Fracsche ingenieur. Hetd vijfentwintig minuten, voordat de soldatt genie den ongelukkige konden bevrijden, di tegenstaande ondragelijke pijnen daar zijn beenen waren vermorseld, zelf orders gaf. De verwonde ingenieur, oud Belgisch officie tegenwoordiger eener Fransche firma inde Frankrijk, waarvoor het kanon bestemd is in het militair hospitaal opgenomen, beide beenen zijn zwaar gekneusd, doch zjj stand is niet gevaarlijk. Te Scottdale (Pennsylvanië) trachtten V: een aantal vrouwen de cokes-werklieden, di nog niet bi) de werkstakers hadden aanges te verjagen. De onder-sheriff beval toen zijn manschi te vuren, ten einde den vrouwen schrik a jagen; toen dit echter geschiedde, kwami mannen hunnen vrouwen ter hulpe. Een wan gevecht volgde, waarop de politie-agenter hunne revolvers gebruik maakten en vj werkstakers en ééne vrouw werden getn Een opzichter en een boekhouder werden v: ïyk geslagen. De agenten namen hierop de vl maar hereenigden zich weder en namen een aantal werkstakers gevangen. De hertog van Westminster, de rijkste van Engeland, heeft onder zijne vrienden deelneming gewekt door de mededeeling krachtens de in de nieuwe begrooting opgeti verhooging der successierechten, zijn erfge: aan den Staat zou te betalen hebben eene van niet minder dan 1.300.000 pd. st. Ds niets meer of minder zeggen, dan dat deze l genswaardige erfgenaam in het bezit zou ge: van eigendommen ter waarde van 16.125.OOOf Te Parijs had iemand dezer dagen ii kelder last van muizen en ratten en zette val neer. Den volgenden morgen vond h{ groote rat in den val. Het beest er uit wil halen, ontsnapte het echter. De man was e vlug en greep de rat bij haar staart vast, eens voelde hfj erge pijn in de muis van hand en er naar kijkende, ontdekte hij d rat hem gebeten had. Weinige uren ds zwol de hand en de arm kolossaal op en de man naar het gasthuis getransporteerd, dokter constateerde bloedvergiftiging en alle moeite het gif er uit te krijgen wat gedeeltelijk gelukte. De man ligt echter zware koortsen te bed en zijn toestand is hop! Eene dienstbode te Liverpool was mei dentist overeengekomen, dat hy haar vierts trekken en door valsche vervangen zou den prijs van f 60,40 Zy werd gechloroforn en toen zy bykwam bleek het, dat de man liefhebberij" haar alles had getrokken. Ofsc hy haar een geheel gebit bezorgde voor di dongen som, klaagde het meisje hem aan, het gevolg, dat haar eene schadeloosstel^ toegekend van f 1800. Te Beriyn is onlangs op de „Stadtb een ongeluk gebeurd. Zes arbeiders, die het werk waren aan de spoorbaan, zyn do« trein, dien zy niet hadden zien aankomen i reden en gedood. Men heeft nu een inricl uitgedacht om dergelyke ongelukken in het volg te voorkomen. By de plaats waar ge? wordt, plaatst men een kleine stellage met electrische schel; eene geleiding loopt van naar een punt, een paar honderd meter v gelegen, waar door den druk van de locoit op den rail een elextrische stroom ontstaat de alarmklok aan het luiden brengt. Hetschi houdt niet op vóór dat de machine de pi waar gewerkt wordt, een meter of tien voort Een nieuw vischnet. In Amerika is den heer G. Trouwe een vischnet vervaar dat van onderen aan den cirkelvormigen een luchtdichten zoom bevat. Op gewone wordt dit net, met lood bezwaard, op den bo van het water neergelaten; terwyi de li dichte zoom door een huisje in verbindinf bracht wordt met een vat met samengep lucht zich bevindende in een boot of aan 1

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2