Buitenland. Marktberichten Mej. A. Rab, onderwijzeres te de Waal,1 als zoodanig benoemd te Osdorp, (zie pag. 11 is tevens benoemd tot onderwijzeres te Oud karspel. Men schrift uit Londen aan het N.v.d.D.: In het Mei-nummer van het te Londen verschij nende blad Science-Gossip komt een zeer lezens waardig artikel voor over de verschillende vogels die op Texel gevonden worden, geschreven door den Heer Jac. P. Thysse, te Amsterdam, (laatst te Texel.) Dat zal wel niet nalaten weder eenige verza melaars naar het gastvrije eiland te lokken, want eenige vroegere mededeelingen van denzelfden heer hadden dit gevolg. In verband daarmede ontstond onder de plaatselijke verzamelaars eenige wangunst tegen de vreemdelingen, vooral Engelschen, die, naar het heette, groote ver woestingen aanrichtten. Volgens den Heer Thijsse is echter het gevaar voor uitroeiing voor het oogenblik nog geheel uitgesloten. Noord Holland schijnt voor de vogel-liefhebbers veel aantrekkelijks te hebben. Op de goederen van de familie Rutgers van Rozenburg (Naardermeer) worden vreemde lingen toegelaten op voorwaarde, dat ze niet verzamelen. Een andere goede plaats is nabij Aalsmeer. Dan heeft men het Zwanewater bij Callantsoog, maar het Dorado voor ornithologen is Texel, en de Heer Thijsse geeft een lijst van de vogels, die daar voorkomen, waaronder eenige, die elders weinig meer te vinden zijn. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 1ste district, do. 23 Mei jl. is in het Pinkegat, Friesche zeegat, de zwarte ton no. 2 vervangen door een roode ton is een aanvang gemaakt met het verplaatsen van de Noord- en Westkaap op het Griend, vaarwater naar Harlingen. Het merk „N. en W. kaap inéén" is derhalve tot nadere aan kondiging niet betrouwbaar; zijn in het Inschot, zeegat van Terschelling, wegens het over werken van het Langezand, de volgende tonnen verlegd: Eogelton met ruit (ton van Langezand) in 112 dM., op 53° 14' 49" NB. en 0° 16' 45" OL.stompe ton no. 2 (1ste ton van het Inschot) in 72 dM., op 53° 13' 37" NB. en O 16' 12" OL. Uit Haarlemmermeer schrijft men dat aldaar nog verschillende andere staalwater- bronnen zijn aan te wijzen, waarvan het water even staalhoudend is als dat der „Wil- helminabron," aldaar. Wegens den grooten afstand van Haarlem en Amsterdam zijn die echter minder gunstig gelegen, om geëx ploiteerd te worden. Het Leger des Heils zal zijn arbeid ook op Java aanvangen. Aanvankelijk is daarvoor f 5000 noodig; eene Nederlandsche dame schonk reeds f 2000. Na den uitslag der verkiezingen op 26 April werd berekend, dat er in de Tweede Kamer zouden zetelen 60 liberalen, 3 radicalen, 3 con servatieven, 24 katholieken en 10 antirevolu tionairen. Na de aanvullings-verkiezingen is de positie eenigszins veranderd. De antirevolutionairen zijn gestegen tot 14, nl. door de verkiezingen te Delft, Sneek en Katwijk, en doordat graaf van Limburg Stirum, vroeger tot de conservatieven gerekend, tot hen is overgekomen. Van de 14 zijn er 7 Kuyperianen en 7 Lohman- nianen. Het schijnt dat graaf Schimmelpennick conservatief W6nscht te blijven; in den heer Bastert vindt hij ongeveer een geestverwant. De katholieken zijn op 24 gebleven. De liberalen zijn 54 in getal. Drie zetels zijn nog openEist, Alkmaar en Utrecht. Voor finale kiesrechtuitbreiding zijn thans 7 anti-revolutionairen, 3 radicalen, 1 katholiek en 55 liberalen, totaal 46; daartegen 7 anti-revolu tionairen, 23 katholieken, 2 conservatieven en 19 liberalen, totaal 51. Als gevolg van de aanvullingsverkiezingen zijn nu de heeren Pijnacker Hordijk, Parncombe Sanders, Donner, Heemskerk en Beelaerts in de Kamer teruggekeerd. De kersenverkoopingen zijn in de om streken van Nijmegen in vollen gang. Men besteedt 4 6 ets. per K.G. op het hout. De oogst zal belangrijk minder zijn dan verleden jaar, doch wel zoo groot, dat de mindere man ook de heerlijke vrucht deelachtig kan worden. Het uithalen van vogelnesten is een niet genoeg af te keuren en tegen te gaan kwaad. Laat ons eens zien, wat schade het uithalen van een spreeuwennest veroorzaakt waarin zich vijf jongen bevinden. Elk jong gebruikt dagelijks 50 insecten, dus 5 jongen 5 maal 50 insecten is 250 insecten neem aan 30 dagen dat wordt 30 maal 250 insecten of rupsen is 7500 rupsen. Door elkaar eet elke rups dagelijks één bloem op, dus in 30 dagen 30 bloemen, der halve 7500 rupsen in 30 dagen, 7500 maal 30 bloemen is 225000 bloemen, zegge 225000 duizend bloemen, waarvan twee honderd vijf en twintig duizend vruchten hadden kunnen komen. Het uithalen van een spreeuwennest berok kent dus een schade van 225000 peren, kersen, appels of andere vruchten. Nesten uithalen is niet goed. Het „U.D." vestigt er de aandacht op, dat moeielijkheden te wachten zijn voor hen, die, als vele belasting-plichtigen reeds gedaan hebben, hunne aangifte-biljetten voor de be lasting op bedrijfs- en andere inkomsten onge- frankeerd per post aan de rijksontvangers terugzenden. Dezen weigeren die brieven, omdat zij met boete-port bezwaard zijn, zoodat de aangiften niet ter bestemder plaatse inkomen wat later moeilijkheden veroorzaken moet. Of de Tweede Kamer een juiste afspiegeling is van het Nederlandsche volk is wel eens betwij feld, zegt de Arnh. Ct. maar dat het de getrouwe weerkaatsing is van ééne volksondeugd kan na de stemming over de toelating van den heer Borret niet tegengesproken wordenpartijdigheid. Aan toeval toch is bezwaarlijk te denken, wanneer men ziet dat op twee uitzonderingen na, de heeren Willinge en Pijnappel, al de liberalen stemden voor de conclusie van de minderheid der commissie van onderzoek om de stembriefjes op te vragen, en allen die niet tot deze richting behooren tegen dat voorstel en tot toelating van den heer Borret, den geestverwant der meerderheid. De Kamer is voor het oogenblik niet overladen met werkhet nazien der stembriefjes van ééne verkiezing kan zooveel tjjd niet vorderen en het ware voor den goeden naam onzer Volksvertegen woordiging toch beter bfj onzekerheid, of zelfs maar schijn van onzekerheid, te onderzoeken, dan zonder onderzoek te beslissen. Toch werd door de meerderheid der Tweede Kamer besloten, dat geen onderzoek zou plaats hebben. Waar de gouden tientjes blijven. In het jaarverslag der Nederlandsche Bank leest men „In vergelijking met de bewegingen in het muntmateriaal bleef onze muntvoorraad tame lijk stationnair. Aan gouden tienguldenstukken hadden wij op 1 April 1893 een bedrag van f 23,816,410 in kas, dat geleidelijk aangroeide tot f 23,971,360 sedert uit. Maart 1.1." Bijna 2'/i millioen stuks worden dus voort durend door de Bank aan den omloop ont trokken. De berichten uit Pennsylvanië luiden gun stiger. Het water begint overal te vallen en het gevaar voor verdere overstroomingen wordt als geweken beschouwd. Toch staan nog vele steden onder water. Te Williamsport staat 4 tot 20 Eng. voeten water. Vele mijnen zijn onder- geloopen. De rivier Schuylkill staat hooger dan sinds 1869 voorgekomen is. Honderden menschen zijn dakloos; in de meeste steden heerscht eene groote paniek. De schade is niet te overzien. Een ernstig ongeluk gebeurde dezer dagen te Ipswich, op de Deben-rivier. De familie Stollery met twee jonge dames, die bjj haar logeerden, maakte een zeiltochtje op de rivier. Op den terugtocht wilde een der heeren de vlag wegnemen van den mast, maar toen hij in den mast klom, helde de boot over. Onder den invloed der eerste ontsteltenis schoven alle personen naar één kant, zoodat de boot kantelde. Het geheele gezelschap bestond uit elf personen. Eén bereikte door zwemmen den oever en vier werden door een voorbijgaande boot gered, maar de zes overigen, waarbij 4 dames, verdronken. Tot de personen, die bjj dit ongeluk het leven verloren, behoorde ook de moeder der jongelui, die de Pinksterdagen thuis kwamen doorbrengen. Donderdag ontstond eene paniek in den dierentuin te Dusseldorf. Twee welgekleede per sonen liepen naar den uitgang, roependej leeuw komt!" De talrijke bezoekers vli langs alle kanten. Er zijn veel gekwetst Later bemerkten verscheidene person! hunne portemonnaies verdwenen waren. In Spanje is het zeer koud: in viel veel sneeuw. De oogst wordt bedreigd. Een zeer belangrijke schietproef vond Jl: te Zwickau plaats ter bepaling van de uit' der nieuwe projectielen van het Duitschtftt teriegeweer op massieve muren. I; Eene afdeeling van 12 schutters gaf op een van 300 M. salvo vuur af op een enkels te voren gebouwden muur, die 2.5 M. 1 0.42 M. dik was. Reeds na het negendi was de muur vernield en geleek op een pui die geen hindernis meer opleverde vo oprukkende macht. Te Weenen waar zelfmoord, zoo 'ti epidemisch begint te worden, heeft een mei van het leven beroofd, omdat zjj zoo mot Zij was uit de provincie naar Weenen gs om daar een betrekking te zoeken en vo plaats in een confectie magazijn. Kort zond de patroon haar evenwel weg, omd bedienden naar haar keken en hun werk vi den. In twee andere magazijnen onder* hetzelfde, zoodat het meisje, eerlijk en deuj als zfj was, en geen betrekking kunnende 1 een eind aan haar leven maakte doorziet Donau te verdrinken. 01 De Duitsche kleermaker Dowe, de uil van het kogelvrije pantserkleed, bevinl te Londen en geeft daar voorstellingen? Alhambra. Bij de eerste vertooning wei| uit geweren van verschillend kaliber gei op een paard, dat door het pantserklei beschermd, zonder dat de kogels dat doorboren. Het publiek weigerde echl aanbod van den Duitscher aan te ne: zelf het pantser voor te doen en op laten schieten. Duizenden nieuwsgierigen! den de proefnemingen bfj. Er moet werkelijk in Rusland een zijn ontdekt om den Czaar te dooden. De inhechtenisnemingen te St. Pets waren zeer talrijk en voor het meerends studenten en kleine ambtenaren, die naai kundige hervormingen streefden. Alleen St. Peters- en Paulsvesting zijn 27 jong opgesloten en in het geheel werden 72 sta gearresteerd. Miss Arnold, 54 New Oxford street, I adverteert in de „Herald" van St. John foundland) dat zfj een man zoekt om te ti Volgens het „Frankische Arbeiterba dragen de in inkomsten en uitgaven van de democraten in Duitschland jaarlijks f 6,0 zegge zes millioen gulden. Hoe belangloos en onbaatzuchtig de mannen zijn, als er gedeeld moet worde: uit dit lijstje: lo. 50 partijleiders eerste klasse genieten per hoofd f 6000. f 2o. 800 leiders tweede klasse ge nieten per hoofd f 3000. 3o. 500 leerlingen, die zich oefe nen in het spreken in ver gaderingen, meetings en Par lement, genieten per hoofd f 1800 4o. Aan traktementen van Ka merleden, die in Duitschland geene toelage krjjgen, wordt uitgekeerd 5o. Aan de verkiezingen 2, 6o. Aan verspreiding van bladen, boeken, geschriften, enz., als mede aan werkstakingen. 1, 7o. Tot ondersteuning van werk- loozen 1 6 Alzoo: slechts één tiende van de geli zoogenaamd moeten strekken ten bate v verdrukten werkman, komt hem ten goede, tienden worden genoten door de „belani en „onbaatzuchtige" leiders, of besteed vo tieke doeleinden. Alkmaar, 28 Mei. Aangevoerd Koi kt 167 vette Kalveren f 40 f 96, 75 90 ct.35 nucht. Kalveren f 6 Schapen f 20 25 131 vette Varken 48 ct. per KG.magere dito f a Amsterdam, 28 Mei. Aangevoerd 32 deren, le kwal. 67 72 ct., 2de kwal. 6i

Texelsche Courant | 1894 | | pagina 2